Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Birgitte Tofthøj, Julie Ambo Kyed
|
Hold
|
2022 da-a (1a da, 2a da, 3a da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Intro til analyse af skønlitteratur (litteratur)
Introduktion til litterære genrer og basale begreber inden for litterær tekstanalyse:
Motiv/tema, tid og miljø, personkarakteristik, komposition, fortælleteknik, sproglige billeder og figurer, osv.
Der arbejdes primært med nyere dansk litteratur fra 21.årh. (men også ældre tekster)
Baggrundsstof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.1: Hvad handler teksten om?
Kap.3.2: Komposition
Kap.3.3: Fortæller
kap.3.6: Litterære genrer
Kap.4.2: Sproglige billeder
Kap.4.3: Sproglige figurer
Analysevejledninger: 2. Litterær analyse af digte
Dansk litteratur fra det 21.årh.:
Epik (noveller):
Jesper Wung-Sung: "De tre veninder" 2000
Lotte Kirkeby: "Violvej" 2016
Jakob Ejersbo: "Blomster" 2000
Lyrik:
Eksemplarisk analyse:
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Eleverne har arbejdet i grupper med selvvalgt lyrik (digt eller sang):
Tove Ditlevsen: "Blinkende Lygter" 1947
B.S. Ingemann: "Det Skjønneste" 1837
The Minds of 99: "Under din sne" 2021
Anders Matthesen: "Jul på Vesterbro" 2003
Julie Maria & Aslak Hartberg: "Pagten" 2017
Emil Aarestrup: "Angst" 1838
"En stille dans" (ukendt forfatter)
Eleverne er desuden præsenteret for (har set videooplæsning) men har ikke yderligere arbejdet med følgende:
Tove Ditlevsen: "De evige tre" 1942
Yahya Hassan: "Barndom" 2013
Jørgen Leth: "Gå digt" 2011
Drama:
August Strindberg: "Den stærkeste" 1888
Anslåede antal sider: 80
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
27-11-2022
|
Dansk stil 2 videoaflevering
|
12-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Identitet og kærlighed i det senmoderne (litt.)
Formålet med dette forløb er at få indsigt i det senmoderne samfund og dets litteratur særligt ud fra temaerne: kærlighed og identitet. Vi kommer også omkring senmoderne maskulinitet og mandeidealer. Eleverne bliver præsenteret for forskellige senmoderne tekster (digte, billeder, roman), der på forskellig vis behandler disse temaer. Eleverne vil desuden blive præsenteret for tekster om det senmoderne samfund for dybere forståelse for, hvad der er definerende for begrebet "det senmoderne samfund".
Læringsmål:
• Indsigt i hvad der definerer det senmoderne samfund.
• Indsigt i hvordan temaerne kærlighed og identitet behandles i periodens litteratur.
• Træning i at analysere og fortolke forskellige tekster (digte, billeder, roman).
• Træning i at sætte forskellige tekster i tematisk og tidsmæssig sammenhæng.
Tekster:
Maria Høher-Larsen: "Senmodernitet" 2016 (faktalink)
Isabelle Ståhl: "Lige nu er jeg her" 2018 (romanuddrag), kap. 1+2 (s. 7-20)
Caspar Eric: "Jeg vågner alene i sengen", "Jeg har tømmermænd", "Jeg er til [fest med primært techno]" 2014 (digte fra "7/11")
Tobias Rahim: "Der ik nogen som dig", "Intuition kommer indefra", "Har skændtes med mit eget ekko", "Hvis mit ansigt ik havde været lammet", "Inden i mig er der et hav", "Hunde gør af ulve", "Ego er et våben" 2022 (digte fra "Drømmene maler virkeligheden")
Videomateriale:
Samfundets udvikling - traditionelt til det senmoderne samfund - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qUcGdlH6p5A
Livet som ubeslutsom | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zX_ea_n5Sg4
Elitedateren | Generation SoMe! | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=guI4Fgbu47c
Portræt - Caspar Eric - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DskyzPJvasM
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
23-01-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Den kroniske uskyld (litteratur)
I dette forløb arbejder vi med romanen "Den kroniske uskyld" (1958) af Klaus Rifbjerg. Vi arbejder med romanen som et værk (værk 1) gennem analyse og fortolkning af romanen inddelt i mindre dele (kap. 1-6, kap. 7-10, kap. 11-12) og som helhed. Vi inddrager desuden psykoanalyse og viden om modernisme for at undersøge romanen. Vi ser også filmatiseringen af "Den kroniske uskyld" (1985) for at sammenligne roman og film som udtryksform.
Læringsmål:
Træne analyse og fortolkning af en længere tekst.
Få kendskab til psykoanalyse.
Få kendskab til modernisme.
Sammenligne roman og film.
Tekster:
Klaus Rifbjerg: "Den Kroniske Uskyld" 1958
Edward Fleming: "Den Kroniske Uskyld" 1985 (film)
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.7: Litterære metoder (Psykoanalyse)
modernisme – åndsretning | lex.dk – Den Store Danske
Anslåede antal sider: 250
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
DHO - Det moderne gennembrud (litteratur)
Forløbsbeskrivelse:
Formålet med dette forløb er at klæde eleverne på til at skrive DHO-opgave, som skal handle om det moderne gennembrud. Formålet med forløbet er, at give eleverne et overblik over perioden, dens litteratur, ismer, og samfundsproblematikker. Dette gør vi ved både at beskæftige os med tekster om perioden og periodens litteratur.
Læringsmål:
• Kendskab til det moderne gennembruds ønske om at sætte problemer under debat
• Kendskab til forskellige ismer i perioden: realisme, naturalisme, darwinisme og impressionisme
- Fokus på kvindens rolle i forskellige samfundslag og kendskab til sædelighedsfejden
Baggrundsstof:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.7: Litterære metoder
"1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880" DR2, 2007 (afsnit af dokumentarserie)
Tekster:
Georg Brandes: "Indledningsforelæsning" (uddrag) 1971
Henrik Pontoppidan: "En vandringsmand" 1887
Henrik Pontoppidan: "Ørneflugt" 1894
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" 1887
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (uddrag) 1899
Herman Bang: "Pernille" (uddrag) 1880
Herman Bang: "Den sidste aften" 1880
Amalie Skram: "Constance Ring" (uddrag) 1885
Bertha Wegmann: "Portræt af Jeanna Bauck", 1881 (maleri)
Christoffer-Wilhelm Eckersberg: "Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre", 1820 (maleri)
H.A. Brendekilde: ”Udslidt”, 1889 (maleri)
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Nordisk oldtid og middelalder (litteratur)
Forløbets formål er at introducere til litteraturen i vikingetiden og middelalderen med fokus på genrerne (edda, saga, folkevise) og teksternes relation til den historiske samtid, herunder religion, æresbegreber og forholdet mellem individ og slægt.
J. Fibiger + G- Lütken: "Litteraturens veje" 2005:
Den norrøne digtning s.32-45
Middelalderen s.46-49, 58-66
Nordisk oldtid:
af "Den Højes tale" 1200-tallet (kopi)
"Ravnkel Frøjsgodes saga" 1200-tallet (litterært væk 2) (kopi)
J. Fibiger + S.D. Kristensen + G. Lütken: "Litteraturens huse" 2010:
Middelalder (folkeviser):
"Ebbe Skammelsøn" 1500-tallet
"Germand Gladensvend" 1500-tallet
I alt ca. 55 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
22-09-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
SRP3: Forurening af vand (medie + sprog)
Tværfagligt forløb med kemi og bioteknologi om vandforurening i Nyborgs voldgrav. Klassen arbejder i grupper med at udvikle et innovativt løsningsprojekt ift., hvordan forureningen kan mindskes, og hvordan løsningsforslaget kan formidles til en defineret målgruppe.
I dansk arbejdes der med kommunikation (Laswells model), argumentationsanalyse, retorik, samt sproglige og visuelle virkemidler ift. formidlingen af løsningsprojektet. Desuden skal eleverne vurdere effekten af kommunikationen til målgruppen.
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk (systime.dk):
4.9 Retorik:
https://hbdansk.systime.dk/?id=204#c612
4.10 Argumentation:
https://hbdansk.systime.dk/?id=205#c614
5.6 Reklamer:
https://hbdansk.systime.dk/?id=227
I alt ca. 20 sider
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Taler og retorik (sprog)
Forløbets formål er at lære grundbegreber og metoder indenfor analyse af taler med fokus på kommunikationssituation, genre, argumentation, retorik, sproglige virkemidler, kropssprog, stemmeføring m.m., samt effekt ift. målgruppe.
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" systime.dk.:
Kap.4.9: Retorik
Kap. 4.10: Argumentation
Else Marie Nygaard: "Taler kan påvirke tænkemåde og værdier" (Kristeligt Dagblad 4.1.2019)
Følgende taler er blevet analyseret (tekst + video):
Kronprins Christians tale til sin 18 års fødselsdag 15.10.2023
Statsminister Mette Frederiksens Nytårstale 1.1.2023
Dronningens Nytårstale 31.12.2022 (uddrag)
Gruppearbejde og oplæg om politiske taler:
1. Mai Villadsen: 1.maj tale 2022
2. Jakob Ellemann Jensen: Grundlovstale 5.6.2022
3. Søren Pape Poulsens: Tale ved Folkemødet på Bornholm 16.6.2022
4. Inger Støjberg: Båltale, Skt. Hans aften 23.6.2022
5. Mette Frederiksen: Demonstrationstale for Ukraine 27.2.2022
6. Morten Messerschmidts tale ved Dansk Folkepartis årsmøde 17.9.2022
Udarbejdelse og fremførelse i grupper af selvlavet lejlighedstale (frit emne og kommunikationssituation)
I alt ca. 50 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 2
|
02-11-2023
|
Dansk stil 3
|
20-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Romantikken (litteratur)
Forløbets formål er at introducere til romantikken og de forskellige strømninger og retningen i perioden. Klassen har arbejdet i projektgrupper med analyse af litterære tekster. Desuden er Blichers novelle "Sildig Opvaagnen" læst som værk med fokus på bl.a. poetisk realisme, romantisme og den utroværdige fortæller.
J. Fibiger + G. Lütken: "Litteraturens veje" 2005:
Romantikken s.137-161
Romantismen s.162-168, 177-193
"1800-tallet på vrangen" DR tv-udsendelse 2007 afsnit 1+2+3
Følgende emner og forfattere inden for romantikken er gennemgået som projektarbejde i grupper med oplæg:
J. Fibiger + S.D. Kristensen + G. Lütken: "Litteraturens huse" 2010:
Adam Oehlenschläger: "Guldhornene" 1802 (universalromantik)
Schack Staffeldt: "Indvielsen" 1804 + "Nyplatonisme" 1802 (idealisme):
N.F.S. Grundtvig: "Danmarks Trøst" ("Langt højere bjerge") 1820 (kopi) (nationalromantik)
B.S. Ingemann: "Lysets Engel gaaer med Glands" 1837 + "Aftensang" 1822 (biedermeier)
Emil Aarestrup: "En Middag" + "Angst" + "Paa Sneen" 1838 (romantisme)
H.C. Andersen: "Skyggen" 1847 (romantisk kunsteventyr)
Thomasine Gyllembourg: af "Drøm og Virkelighed" 1833 (kopi) (kvindelige forfattere i romantikken)
St. St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" 1828 (litterært værk 3)
I alt ca. 85 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 4 - første udkast
|
30-01-2024
|
Dansk stil 4 - færdig stil
|
06-02-2024
|
Dansk stil 5
|
11-03-2024
|
Dansk stil 6 - første udkast
|
10-04-2024
|
Dansk stil 6 - færdig stil
|
15-04-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Holbergs Erasmus Montanus (litteratur)
Forløbets formål er at læse et uddrag af Holbergs "Erasmus Montanus" i relation til oplysningstiden og den klassicistiske karakterkomedie, samt se moderne opsætninger af komedien.
Desuden er komediens temaer om uddannelse, klasseskel, mønsterbrydning osv. perspektiveret til uddrag af Glenn Bechs digtsamling.
Baggrundsmateriale:
J. Fibiger + G. Lütken: "Litteraturens veje" 2005:
Oplysning og følsomhed (s.117-119)
Dansk Teater 300 år: 1. Holberg og det første teater (DR 2022)
J. Fibiger + S.D. Kristensen + G- Lütken: "Litteraturens huse" 2010:
Ludvig Holberg: "Erasmus Montanus" 1722: 4.akt
Klip fra følgende teaterforestillinger:
"Erasmus Montanus": DR tv-dramatik 1973 (instr. Kasper Rostrup):
"Erasmus Montanus": Kgl. Teater 2014 (instr. Thomas Bendixen)
"Erasmus Montanus": Aarhus Teater 2017/2022 (instr. Christian Lollike)
Perspektivering:
Glenn Bech: af "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet. Manifest" 2022 (uddrag) (kopi)
I alt ca. 20 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Dokumentarisme (medie)
Forløbet omfatter dokumentargenren i form af tv-udsendelser og film.
Fokuspunkter er analyse af genrer, kommunikationssituation og filmiske virkemidler, herunder fiktionskoder og autenticitetsmarkører (fakta-koder).
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" systime.dk:
Kap. 5.2: Dokumentarfilm og Mockumentary
Kap. 5.3.: Reality-tv
Oversigt til film: Filmiske virkemidler + Filmens dramaturgi (s.325-337)
"Graden af iscenesættelse" (videoklip):
https://www.dr.dk/studie/mediefag/fakta-som-genre
Tv-dokumentarer:
"Nyrup - søn af en udstødt" DR1 dec. 2022, episode 1
+ David Trads: "Nyrups utrolige vej til magten" (kommentar, Altinget 6.1.2023)
"Sirius" DR1 jan. 2023, episode 2: I ukendt land
+ Interview med instruktøren og fotografen Lasse Rahbek, dr.dk
Dokumentarfilm:
Simon Lereng Wilmont (instr.): "Et hus af splinter" dokumentarfilm 2022 (medieværk 4)
+ Interview med instruktør Simon Lereng Wilmont (Moovy TV #140)
Reality:
"Alene i vildmarken" DR1 16.3. 2023, sæson 7, episode 1
DR's public service kontrakt 2022-25:
https://kum.dk/fileadmin/_kum/1_Nyheder_og_presse/2022/Public_service-kontrakt_for_DR_endelig.pdf
I alt ca. 60 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
04-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Litterære analysemetoder i dansk
Introduktion til analysemetoder i dansk med særlig fokus på litterær analyse.
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (systime.dk): kap.3.7 Litterære analysemetoder
J.Fibiger + G.Lütken: "Litteraturens veje" 2005: s.14-27: At analysere litteratur
Følgende analysemetoder er gennemgået som gruppeoplæg:
Biografisk læsning
Nykritisk læsning
Strukturalistisk læsning
Ideologikritisk (socialhistorisk) læsning
Psykoanalytisk læsning
Læserorienteret læsning
Udarbejdelse i matrixgrupper af ideel analysemodel for skønlitteratur
I alt ca. 15 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Det folkelige gennembrud (litteratur)
Forløbets formål er at analysere teksterne i relation til den historiske samtid med fokus på sociale forhold for bønder og arbejdere, samt kvinders forhold. Desuden er nogle af teksterne blevet perspektiveret til filmatiseringer af litteraturen.
Endelig er J.V. Jensen læst som eksempel på begyndende modernisme.
J. Fibiger + G. Lütken: "Litteraturens veje" 2005:
Det folkelige gennembrud s.244-256
"Digtere 1900-1918" (DR2 2002, afsnit 1)
J. Fibiger + G. Lütken + S. Kristensen: "Litteraturens huse" 2010:
Jeppe Aakjær. "Naar Rugen skal ind" 1906
Marie Bregendahl: af "En Dødsnat" 1912 + uddrag af Tea Lindeburg: "Du som er i himlen" 2021(film)
Martin Andersen Nexø: "Pelle Erobreren" 1906-10: Forord + uddrag af 1.del og 3.del (kopi) + uddrag af Bille August: "Pelle Erobreren" 1987 (film)
Johannes V. Jensen: "Paa Memphis Station" + "Interferens" 1906
Ca. 30 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 2
|
04-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Krig, mellemkrigstid og efterkrigstid (periode)
Fokus i forløbet er analyse af litterære tekster i relation til den historiske samtid og de forskellige stilretninger og strømninger i perioden. Desuden har der indgået billedmateriale i form af kunst, fotos osv. som perspektivering til retningerne, og forløbet er afsluttet med kreativ skrivning indenfor stilretningerne.
J. Fibiger + G. Lütken: "Litteraturens veje" 2005:
1900-1919: Det store sammenbrud s.264-270
Mellemkrigstiden: s.275-281, 287-292, 297-299, 301-306
1939-1960: Krig og efterkrigstid: s.307-319, 326-329, 342-345
"Danske digtere" (DR tv-udsendelse 2002): afsnit 2+3
Følgende emner og forfattere/tekster fra krig og mellemkrigstid er gennemgået som projektarbejde i grupper med oplæg. I oplæggene er desuden indgået visning af billedmateriale med relation til emnerne:
J. Fibiger + S.D. Kristensen + G.Lütken: "Litteraturens huse" 2008-10:
1. Første Verdenskrig:
Erich M. Remarque: af ”Intet nyt fra Vestfronten” 1929
2. Futurisme:
Emil Bønnelycke: ”Aarhundredet” 1918
3. Ekspressionisme:
Tom Kristensen: ”Det blomstrende slagsmål” 1920 (kopi) + "Angst" 1930
4. Surrealisme:
Gustaf Munch-Petersen: ”Det underste land” 1933 + Jens August Schade: "På café" 1930 (kopi)
5. Kulturradikalisme:
Kjeld Abell: af "Melodien der blev væk" 1935 (kopi)
6. Socialrealisme:
Hans Scherfig: af ”Det forsømte forår” 1940 (kopi)
7. 2.verdenskrig og besættelse:
Halfdan Rasmussen: "Bare en regnvejrsaften" 1944 (kopi)
Efterkrigstid og eksistentialisme:
Halfdan Rasmussen: "Efter Bikini" 1948 (kopi)
Karen Blixen: "Livets veje" af "Den afrikanske farm" 1937 + "Ringen" 1958 (kopi)
Martin A. Hansen: "Roden" 1953 (kopi)
Peter Seeberg: "Hullet" 1962 (kopi)
I alt ca. 100 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
13-11-2024
|
Dansk stil 4
|
18-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Multikultur (litteratur)
Fokus i forløbet af analyse og fortolkning af Yahya Hassans digtsamling og perspektivering til tekster af andre selvbiografiske forfattere med anden etnisk baggrund med henblik på at undersøge multikultur, identitet og splittelse i det senmoderne globaliserede samfund.
P. Behrendt + M. Bunch: "Selvfortalt" 2015: Tre slags autofiktion (s.11-21) + Autofiktion, globalisering og identitet (s.56-59) - kopi
Yahya Hassan: "Yahya Hassan" 2013 (digterisk værk 5)
"Yahya Hassan - Den fødte digter" (dokumentarfilm) DR 2021
Hassan Preisler: af "Brun mands byrde" 2013
Lone Aburas: af "Føtexsøen" 2009
I alt ca. 180 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 5
|
29-01-2025
|
Terminsprøve
|
06-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9,3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Fortællende journalistik (medie, sprog)
Formålet med forløbet er introduktion til den fortællende journalistik i form af analyse af skrevne reportager fra 1990'erne og til i dag med fokus på dokumentariske genretræk, reporterens rolle, den sproglige skrivestilen og anvendelsen af fiktionsprægede virkemidler.
Ud over analyse af reportager er indgået perspektiveringer til dokumentarisk foto og film, samt elevarbejde med kreativ skrivning af egne reportager og artikler.
L. Borker + P.E. Brøndgaard: "Avisreportagen - fra Cavling til Sabroe" 2001: s.7-14 (kopi)
Reportager:
Jan Stage: "Din fjendes ansigt" (Information 1992)
Claes Kastholm: "Blodig nat på stenbroen" (Politiken 1993)
Morten Sabroe: "Et svin i Berlin" (Information 1990)
Peter Øvig Knudsen: af "Blekingegadebanden" bd.1, 2007 (+ uddrag af lydbog + trailer til Anders Riis-Hansens dokumentarfilm "Blekingegadebanden" 2009)
Puk Damsgård + Mads Køngerskov: I grænselandet, hvor dyrene vender tilbage uden deres hyrde (dr.dk 29.9.2019)
Aktuelle reportager fra 2024-25 valgt af eleverne selv og fremlagt i grupper.
Desuden indgår i forløbet omskrivning af reportage til faktabaseret nyhedsartikel og udarbejdelse af egen reportage om Nyborg Gymnasium.
I alt ca. 30 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Senmodernisme (litteratur)
Formålet med forløbet er introduktion til senmoderne litteratur med fokus på især den sociale realistiske prosa med (mindre) inddragelse af minimalisme.
I forløbet er indgået værklæsning af Thomas Korsgaards roman "Hvis der skulle komme et menneske forbi" med fokus på skildringen af det sociale miljø og jeg-fortællerens udvikling, samt perspektiveringer til artikler, interviews, videoer m.m. med forfatterne.
B. Kjær-Hansen + T. Serup Bertelsen: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" 2017 (kopi):
Minimalisme og modernistisk lyrik (1990-2000) s.200-202
Det 21. århundrede: Eksperimenterende realisme s.191-199
Helle Helle: "En stol for lidt" 1996
Pia Juul: "Nyt bestik" 2000
Naja Marie Aidt: "Bulbjerg" 2006
Jan Sonnergaard: "Bananfluerne" 2003
Katrine Marie Guldager: "Nørreport" 2005
Jakob Ejersbo: "Røgringe" 2000
Thomas Korsgaard: "Hvis der skulle komme et menneske forbi" 2017 (værk 6)
Martin Bubandt: "Vejen hjem" (interview med Thomas Korsgaard, Samvirke februar 2024)
Interview med Thomas Korsgaard (Forfatterstafet 2022: https://www.youtube.com/watch?v=ixP16W3OGow)
I alt ca. 350 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 6
|
24-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150302251",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150302251",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150302251"
}