Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Hans Jensen, Julie Ambo Kyed, Mette Lemche Toftdahl
|
Hold
|
2022 da-b (1b da, 2b da, 3b da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Grundforløb
Grundforløb: Journalistik og mundtlighed
Formål:
Eleverne skal:
- kunne forklare og anvende de fem klassiske nyhedskriterier i en analyse af en given nyhedsartikel.
- kunne forstå og forklare principperne bagved nyhedstrekanten.
- forstå, hvad vinkling er, og hvorfor/hvordan journalister balancerer nyheder.
- kende til begreberne for, hvordan klassiske nyhedsartikler er layoutet.
- kende til grundlæggende argumentation og kunne anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse.
- kunne forklare de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”.
- kunne forklare, hvad konstruktiv og fortællende journalistik og featuregenren er.
Indhold:
Grundforløbet i dansk handler om journalistik og mundtlighed. I første halvdel af grundforløbet lærer eleverne om klassisk nyhedsjournalistik. De lærer at anvende de fem klassiske nyhedskriterier både formidlingsmæssigt og som analyseredskab. De lærer om nyhedstrekanten, vinkling og balancering af nyheder, samt hvordan en avisartikel layoutmæssigt er bygget op og analyserer forskellige danske avisers forside. I anden del af grundforløbet arbejder eleverne med grundlæggende argumentation ud fra Toulmins argumentationsmodel. De lærer at anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse samt at formulere modargumenter ifm. gruppearbejde om en selvvalgt debatartikel. I tredje del af grundforløbet lærer eleverne om journalistisk i en moderne medievirkelighed. De lærer at forklare og anvende de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”, samt at kunne forklare, hvad konstruktiv journalistik og fortællende journalistik er. Derudover arbejder eleverne med genren feature.
Undervejs har eleverne arbejdet kreativt og i grupper om at analysere artikler, selv at skrive artikler og forberede en lille fremlæggelse.
Materiale:
Avisen i undervisningen (2019). ”Sådan vinkler du en journalistisk historie” fortalt af souschef på Berlingske indlandsredaktion Katrine Jo Andersen, 11.09.19 (Sådan vinkler du en journalistisk historie - YouTube) [video hentet aug. 2021]
Borup, H. (2011). Ud med sproget. Forlag: Frydenlund: s. 38.
Eeg, M.: ”Om Cavlingprisen”. Dansk Journalistforbund - Medier & kommunikation. (https://journalistforbundet.dk/om-cavlingprisen) [artikel hentet aug. 2021]
Larsen, O. S. (2021). Håndbog i dansk (I-bog). Forlag: Systime: ”De fem nyhedskriterier” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c675), ”Tekst-layout” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c1286&L=0), ”Nyhedstrekanten” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701), ”Vinkling” (https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=218#c682), ”Fortællende nyhedsjournalistik: New Journalism” og ”Featuren” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c694), ”Indre komposition” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701).
Papercut Odyssey (2017). “Engagementskriterierne”. Videointerview med forsker Aslak Gottlieb. (Engagementskriterierne on Vimeo) [video hentet aug. 2021].
Schelde, Nanna (2019). ”En ægtemand”. Kristelig Dagblad, 21.03.19.
Verdens bedste nyheder: ”Konstruktiv journalistik” (https://old.verdensbedstenyheder.dk/om-verdens-bedste-nyheder/konstruktiv-journalistik/). [artikel hentet aug. 2021]
Ca. sideantal: 20
Der er tilknyttet tre skriftlige afleveringer (9 skriftlighedstimer)
• Brev til læreren
• Nyhedsartikel fra NG
• Videoaflevering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Intro til analyse af skønlitteratur
Introduktion til litterære genrer og basale begreber inden for litterær tekstanalyse:
Motiv/tema, tid og miljø, personkarakteristik, komposition, fortælleteknik, sproglige billeder og figurer, osv.
Der arbejdes primært med nyere dansk litteratur fra 21.årh. (men også ældre tekster)
Tekster:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.1: Hvad handler teksten om?
Kap.3.2: Komposition
Kap.3.3: Fortæller
kap.3.6: Litterære genrer
Kap.4.2: Sproglige billeder
Kap.4.3: Sproglige figurer
Analysevejledninger: 2. Litterær analyse af digte
Dansk litteratur fra det 21.årh.:
Epik (noveller):
Jesper Wung-Sung: "De tre veninder" 2000
Lotte Kirkeby: "Violvej" 2016
Lyrik:
Eksemplarisk analyse:
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født", 1850
Eleverne har arbejdet i grupper med selvvalgt lyrik og fremlagt for hinanden (digt eller sang):
Ea R, Mathilde: H.C. Andersen: "Studenten" 1830
Ea L, Fie, Solveig: Tove Ditlevsen: "De evige tre" 1942
Dagmar, Alvilde: Peter Laugesen: "Der er ingen tid at spilde" 2003
Andreas, Lukas, Oliver: Naja Marie Aidt: "Det var på broen" 2002
Emmely, Josephine: Tobias Rahim "Jesus" 2020
Alexander, Birk, Valdemar: Peter Laugesen: "Der er ingen tid at spilde" 2003
Emil, Jacob, Viktor: Adam Oehlenschläger: "Guldhornene" 1802
Eleverne er desuden præsenteret for (har set videooplæsning) men har ikke yderligere arbejdet med følgende:
Tove Ditlevsen: "De evige tre" 1942
Yahya Hassan: "Barndom" 2013
Jørgen Leth: "Gå digt" 2011
Drama:
August Strindberg: "Den stærkeste" 1888
Anslåede antal sider: 80
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 1
|
25-11-2022
|
Dansk stil 2 videoaflevering
|
15-12-2022
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Identitet og kærlighed i det senmoderne samfund
Formålet med dette forløb er at få indsigt i det senmoderne samfund og dets litteratur særligt ud fra temaerne: kærlighed og identitet. Vi kommer også omkring senmoderne maskulinitet og mandeidealer. Eleverne bliver præsenteret for forskellige senmoderne tekster (digte, billeder, roman), der på forskellig vis behandler disse temaer. Eleverne vil desuden blive præsenteret for tekster om det senmoderne samfund for dybere forståelse for, hvad der er definerende for begrebet "det senmoderne samfund".
Læringsmål:
• Indsigt i hvad der definerer det senmoderne samfund.
• Indsigt i hvordan temaerne kærlighed og identitet behandles i periodens litteratur.
• Træning i at analysere og fortolke forskellige tekster (digte, billeder, roman).
• Træning i at sætte forskellige tekster i tematisk og tidsmæssig sammenhæng.
Tekster:
Maria Høher-Larsen: "Senmodernitet" 2016 (faktalink)
Isabelle Ståhl: "Lige nu er jeg her" 2018 (romanuddrag), kap. 1+2 (s. 7-20)
Caspar Eric: "Jeg vågner alene i sengen", "Jeg har tømmermænd", "Jeg er til [fest med primært techno]" 2014 (digte fra "7/11")
Tobias Rahim: "Der ik nogen som dig", "Intuition kommer indefra", "Har skændtes med mit eget ekko", "Hvis mit ansigt ik havde været lammet", "Inden i mig er der et hav", "Hunde gør af ulve", "Ego er et våben" 2022 (digte fra "Drømmene maler virkeligheden")
Videomateriale:
Samfundets udvikling - traditionelt til det senmoderne samfund - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qUcGdlH6p5A
Livet som ubeslutsom | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zX_ea_n5Sg4
Elitedateren | Generation SoMe! | DR3 - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=guI4Fgbu47c
Portræt - Caspar Eric - YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DskyzPJvasM
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dansk stil 3
|
16-01-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Nordkraft
I dette forløb arbejder vi med romanen "Nordkraft" (2002) af Jakob Ejersbo. Vi arbejder med romanen som et værk (værk 1) gennem analyse og fortolkning af romanen inddelt i mindre dele ("Junkiehunde", "Broen", "Begravelse") og som helhed. Vi inddrager desuden viden om periodens litteratur (nyrealisme) samt om den periode, der skildres i romanen (1990´erne). Vi ser også filmatiseringen af "Nordkraft" (2005) for at sammenligne roman og film som udtryksform.
Læringsmål:
Træne analyse og fortolkning af en længere tekst.
Få kendskab til nyrealisme.
Få kendskab til forfatteren og perioden.
Sammenligne roman og film.
Tekster:
Jakob Ejersbo: "Nordkraft" 2002
Ole Christian Madsen "Nordkraft" 2005 (film)
Mette Østgaard Henriksen: "Dansk litteratur i 00'erne" Litteratursiden 2020
Anne Anthon Andersen: "1990'erne" Faktalink 2021
Tim Lissauer: "Jakob Ejersbo" Forfatterweb 2010
Videomateriale:
scene fra "Fight Club" 1999: https://www.youtube.com/watch?v=Zi9ivZL7vmA
Scene fra "Trainspotting" 1996: https://www.youtube.com/watch?v=SaP7qmsQbSI
Anslåede antal sider: 420
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
DHO - Det moderne gennembrud
Forløbsbeskrivelse:
Formålet med dette forløb er at klæde eleverne på til at skrive DHO-opgave, som skal handle om det moderne gennembrud. Formålet med forløbet er, at give eleverne et overblik over perioden, dens litteratur, ismer, og samfundsproblematikker. Dette gør vi ved både at beskæftige os med tekster om perioden og periodens litteratur.
Læringsmål:
• Kendskab til det moderne gennembruds ønske om at sætte problemer under debat
• Kendskab til forskellige ismer i perioden: realisme, naturalisme, darwinisme og impressionisme
Fokus på kvindens rolle i forskellige samfundslag og kendskab til sædelighedsfejden
Tekster:
Georg Brandes: "Indledningsforelæsning" (uddrag) 1871
Henrik Pontoppidan: "En vandringsmand" 1887
Henrik Pontoppidan: "Ørneflugt" 1894
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" 1887
Herman Bang: "Pernille" (uddrag) 1880
Herman Bang: "Den sidste aften" 1880
Amalie Skram: "Constance Ring" (uddrag) 1885
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.7: Litterære metoder
"1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880" DR2, 2007 (afsnit af dokumentarserie)
Bertha Wegmann: "Portræt af Jeanna Bauck", 1881 (maleri)
Christoffer-Wilhelm Eckersberg: "Bella og Hanna. M.L. Nathansons ældste døtre", 1820 (maleri)
H.A. Brendekilde: ”Udslidt”, 1889 (maleri)
Anslåede antal sider: 50
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Opstart + skriftlighed
En kort forventningsafstemning, refleksionstekst-skrivning om forholdet til danskfaget, og drøftelse af svære afsnit i DHO-en.
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Refleksion: Dig og danskfaget - til din nye lærer
|
20-08-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
1,50 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Død og eksistens pt. 1
Som start på det (af SRP3-modulet) opbrudte forløb om død og eksistens:
En analyse og fortolkning af Sidsel Bergfjords "Springer" fra 2022.
En intro til forløbets tematik, og afpudsning af novelleanalysens kunst.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,50 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
SRP3: Gør kloge folk klogere
I samarbejde med matematikfaget: SRP3.
Et tværfagligt forløb fokuseret på den innovative SRP-type.
Fokus vil være på sprog - der, hvor kommunikationsanalyse og argumentation mødes med matematikkens logik (bl.a. syllogismer), objektivitet og sande udsagn.
I skal "innovere" en løsning på, hvordan en konflikt, der plages af dårlig argumentation, kan løftes og blive til en mulighed for dialog og læring - ja, vi vil have jer til at hæve kompetencerne omkring jer, så den demokratiske diskussion i Danmark kan finde sted på ordentlige præmisser - også i fremtiden.
Empirien og det medie, I skal udvælge og indsamle, er valgfrit - vi arbejder med et udvidet tekstbegreb, og I kan vælge at dokumentere diskussionen selv (hvis den fx foregår på det lokale plejehjem). Målet er at I skal "pitche" jeres innovative forslag for de virkelige mennesker, det drejer sig om, i det forum, det foregår. Selvsagt er det en dårlig idé at behandle denne opgave som satire, eller lave et halvhjertet design.
Den danskfaglige del vil indeholde afpudsning af begreberne i Toulmins argumentationsmodel, som I lærte at kende i grundforløbet, samt Sociologen Erving Goffmans teorier om "facework" - at tabe ansigt. Dette skal bruges til at analysere, hvad problemet er i de debatter, I mener, der er løbet af sporet, kortlægge dynamikker og indkredse acceptable løsninger, samt hvordan de kommunikeres succesfuldt.
Til litterær perspektivering læser vi et uddrag ("mutter er en sten"-afsnittet) fra Erasmus Montanus, der indeholder en syllogisme - en klassisk logisk formular, som klassen forinden er introduceret til at matematiklærer Ole Frehr.
Pga. den lange pause i undervisningsmoduler, gives en skriftlig opgave med en høj grad af selvstændighed, der ikke er direkte tilknyttet forløbet, men gør brug af den kommunikationsanalytiske metode fra Goffmann m.fl.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opg 2: Kommunikationsanalyse
|
25-09-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Død, eksistentialisme og "Det"
Et litterært forløb fokuseret på tidsånd og tilværelsestolkning, efterkrigstidens eksistentielle kulturklima, modernistisk systempoesi i en eksistientialistisk læsning, lidt svensk, noget skriftlighed omkring dels forståelse af novellegenren gennem egen kreativ produktion, og rettelse af hinandens noveller. Til sidst en folkevise, hvor forståelseslæsning af ældre tekster og den eksistentialistiske læsning samles og afprøves.
Litterære tekster:
- Sidsel Bergfjord, novellen "Springer", 2020
- Stig Dagerman, novellen "Att döda ett barn", 1948
- Kortfilm "Att döda ett barn", 2003, baseret på Stig Dagermans novelle, skrevet og instrueret af Alexander Skarsgård og Björne Larson
- Naja Marie Aidt, digtet "Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage", som det fremtår i Højskolesangbogens 19. udgave (2019), skrevet 2008
- Frank Jæger, digtet "Kirsten og vejen fra Gurre", 1948
- Martin A. Hansen (kanonforfatter), Novellen "Agerhønen
- Værk: Teaterforestillingen "Det", baseret på værket af Inger Christensen, Odense Teater d. 21/11 2023, Bearbejdet og iscenesat af Esther Lee Wilkinson med originalmusik af Hannah Schneider.
- Inger Christensen, digtsamlingen "Det", 1969 - Udvalgte digte
- Ebbe Skammelsøn, folkevise
Perspektiverende tekster:
- Om efterkrigstiden, Frank Jæger og Martin A. Hansen i Litteraturens Veje, s. 312-316, s. 222, 225 og 226.
- Undervisningsmateriale fra Odense Teaters opsætning af "Det": "Den store ordstøvsuger", interview med instruktør Esther Lee Wilkinson, s. 11-12 + "Prologos, Logos og Epilogos", oversigt over digtsamlingens komposition, s. 18
- om folkeviser, lex.dk: https://denstoredanske.lex.dk/folkevise. 3,1 ns (t.o.m. "Gamle folkeviser")
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Læs s. 1 af "Att döda ett barn", hvor I forstår hele teksten - dvs. I oversætter de ord, I ikke forstår, på sprogbro.org. Sæt ordet ind på samarbejdssiden Oversatte ord, Att döda ett barn, så I hjælper hinanden, og har det til arbejdet i timen (man g
-
Hele dokumentet fra i torsdags (s. 312-236 i Litteraturens Veje): Fra "Kulturpessimisme" til man stopper ved Tage Skou-hansen (han skal ikke med).
-
Læs efterkrigsteksterne "Kirsten og Vejen fra Gurre" af Frank Jæger og "Agerhønen" af Martin A Hansen her: Efterkrigstidstekster - lektier (Webvisning)
-
Læs: Interview m. Instruktøren på Det - E.L. Wilkinson.pdf + digtuddrag fra Prologen - se her for tekst + læsetips 9.2 - Prolog (uddrag) - læsning (Webvisning)
-
I kan få et forspring på en tekst, vi skal læse i starten af timen: Om systemdigtning og "Det", Litteraturens veje, s. 346-250 (kun 4 sider, bare rolig) - fra "At skabe en verden i sproget" - uddrag sat ind nederst på undervisningssiden, vi bruger i
-
Læs 15.2 Læselektie: middelalder/folkevisemindset (Webvisning) - max 20 min, gerne dagen før - prøv at indoptage det i baggrundsviden-kartoteket (læs lige inden sengetid, meditér over det, kopier og understreg, tag noter - whatever works for you)
-
Læselektie med forståelsesspørgsmål - se her: 16. Perspektivering - eksistentialistisk læsning (Webvisning)
-
Den reflekterende artikel.pptx
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opg 3: Mikronovelle om et skæbneomslag
|
10-11-2023
|
Rettet anonym mikronovelle
|
24-11-2023
|
OBS ændret: digt-podcast del 1
|
08-12-2023
|
Podcast del 2
|
22-12-2023
|
Korrespondance ("Eval-chat")
|
05-02-2024
|
Start på den reflekterende artikel
|
19-02-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Oplysning
Dette forløb er centreret omkring værklæsningen af dramaet "Erasmus Montanus" af Holberg (kanonforfatter).
Dertil er der et fokus på sprog - grammatik og ældre historisk sprogbrug, samt kommunikation og argumentation, hvad der følger op på SRP3-forløbet "Gør kloge folk klogere".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Dokumentarfilm
I dette medieforløb ser vi nærmere på filmanalyse, og ser et dokumentarisk værk.
Der arbejdes med journalistik, fakta- og fiktionskoder - eller rettere, autencitetsmarkører og dramaturgiske effekter, og om troværdighed og etik.
Eleverne får introduceret forskellige dokumentartyper, og får en fintunet værktøjskasse til senere brug i kortfilmsanalyse.
Dertil en kritisk tilgang til, hvordan selv et "autentisk" fotografisk billede, og fakta fra en virkelig sagssammenhæng kan manipuleres, eller fortælles så overbevisende, at det har en retorisk og debatskabende effekt.
Som teori bruges Håndbog i dansk, kap 5.2 "Dokumentar og Mockumentary" + analysevejledningen "Oversigt til film"
Analyseret materiale:
Anslaget fra "Sugardating - luder eller lommepenge", Dr2 Temalørdag fra 2015 - https://www.danskkulturarv.dk/dr/dr2-tema-luder-eller-lommepenge/
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opg. 1: Genaflevering af 2g årsprøve
|
03-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
De store linjer i ældre litthist - med perspektiv
○ Romantik (vi har haft I DK er jeg født): Oehlenschlägers guldhornene
Opgave: 22/10: Litt. Analyseopgave m. digt eller novelle – romantik-fokus
○ Romantisme - Skyggen? mangl. Blicher, sig nærmer tiden-analyse?
○ Århundredeskiftet: folkeligt gen.(Aakjær),
○ Tidlig modernisme hos Johs. V. Jensen.
Opgave: Redegørelsesskrivning (vidensindsamling + faglig formidling, gerne kreativt) og sproglig fremstilling i fokus.
Med her, fordi svær at placere i modernisme: Blixens sorg-agre
Foretrukken arbejdsbog: Litthist på langs og tværs, Systime
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Opgave 2: analyserende artikel om digt/novelle
|
19-11-2024
|
Opgave 3: Redegørelse for strømning + forf
|
17-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Det digitale fællesskab
• Jan-feb: Det digitale fællesskab: digitale medier + kommunikation/sociologi
○ Sprogets indhold, udtryk og funktion, variation, samspil m. kultur og samfund.
○ (Diskursanalyse m. nodalpunkt, Goffman og indtryksstyring, semantiske felter, casebaseret mm).
○ Digitale analyseobjekter og internettet som vidensressource + digitale fællesskaber.
○ Kritisk-analytisk, ansvarligt, reflekteret. Like-bogen. Nye begreber til arg. Analyse (stråmand, skræmmeargument etc), Debatartikel – sprog/medier
○ Debatartikel/reflekterende art. Om egen digital identitet – medborgerskab i samf, verden. Sociale sammenhænge: det skal (kan) publiceres ude i verden, til nogen: “Lægges ud”. Publicering, kommunikation, intenderet vs. realiseret modtager – vurdere om virkemidler er hensigtsmæssige.
Værk 5: Lyrik-værk: Nike (2015) af Caspar Eric
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
13,3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Krigens litteratur
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Da Danmark blev moderne o.1900-tallet
Læs i i-bog "Brug litteraturen", afsnittet industriens tid.
Lærer-produceret oversigt, der forklarer socialrealismens 2 grundformer, den pessimistiske og den optimistiske socialrealisme
Tekster:
Martin Andersen Nexø: En Lønningsdag, 1900
Maleri af Erik Henningsen: Sat ud, 1882.
Gruppevist arbejde med de to tekster. Med fokus på en analyse og en fortolkning, samt en perspektivering til perioden og teksternes realismeform.
grupperne fremlægger for klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Storby og modernitet i mellemkrigstiden
Værk:
Sønderby; Midt i en Jazztid (indgår i reflekterende artikel.)
Baggrundsviden:
Om modernisme i mellemkrigstiden. Hans Hertel, kronik : "Kampen om det moderne", Politiken, d.6.9.2008
Dokumentar: Badehotellets Danmark, TV2 Play, 2018
Om ekspressionisme og futurisme. Uddrag fra "Litteraturen på langs og på tværs".
Lærerproduceret materiale om digtgenrer, sprog og stil
Set video om Broby.Johansens digtsamling BLOD
Tekster:
Tom Kristensen, Nat i Berlin, 1921
Emil Bønnelycke, Gaden, 1917
Broby Johansen, Nat Plads, 1922.
Uddrag af Vita Andersen: Fredag. Lørdag Søndag,
Uddrag af Bønnelycke: Odalisk Skøn
Uddrag af NFS Grundtvig: Hver gang en sommer igen kommer dragende.
Den tidlige modernismes kendetegn har eleverne læst om og inddraget i deres analyse af ovenstående digte. Vi har gået i dybden med sproglige og stilistiske virkemidler, samt hele analyser hvor digetene er blevet fortolket og perspektiveret til en positiv og/eller negativ moderne livsfølelse.
Eleverne har arbejdet parvist og i større grupper med mindre delopgaves og hele tekster.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
17
|
Storbyen i 1980`ernes lyrik
Baggrundsviden:
Dokumentarfilmen: Nattens Engle, 1981, Claus Bohm
Bazar, DR, et bogmagasin, 1984
Digte: (værk: Vi folder drømmens faner ud, Michael Strunge, 1982)
Plasticsolen
Tidens bølger
Fald
Den hæslige by
Eleverne har fokuseret på ekspressionistiske træk i ovenstående digte, og i grupper analyseret og fortolket digtene. Hver gruppe har valgt at arbejde med et af digtene.
Desuden har opgaverne også inddraget hvilket syn på storbyen digtene udtrykker, samt hvilken livsfølelse der udtrykkes om tilværelsen i byen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
18
|
Storbyen og socialrealisme
Skriftlig opgave ud fra nedenstående tekster:
Harald Herdal: "Før Jul", 1933.
Martin Andersen Nexø: Pelle Erobreren, 1906
Eleverne har laver en analyserende artikel ud fra emnet "Sociale forhold i København".
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
1,00 modul
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
19
|
Storbyens forstæder i 60`erne
Tekster:
Peter Seeberg: Braget, 1965
Klaus Rifbjerg: Hjertefloden, 1965
Hver halvdel af klassen har fået tildelt et af digtene og i grupper analyseret og fortolket teksterne med særligt fokus hvad der karakteriserer fortællerens relation til forstaden.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
20
|
Minimalisme litteraturen
Om minimalismen:
https://www.youtube.com/watch?v=P-zosnKjMUo
Tekster:
Helle Helle: En stol for lidt, 1996
Thomas Korsgaard: I bor da meget pænt, 2022
Eleverne har haft fokus på antydningsteknik og tomme pladser i teksterne, men også læst lærerproduceret materiale om scenisk fremstillingsform.
I denne forbindelse har elever set den svenske kortfilm: I follow you. og analyseret hvilke sceniske træk der anvendes i filmen.
Den berettende og beskrivende fremstillingsform er blevet eksemplificeret i uddrag fra Ørneflugt, og i uddrag fra Marie Grubbe, Illum galgebakke og novellen Biller. har eleverne undersøgt teksterne for beskrivende eksempler af personer og miljø.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
21
|
Forløb#18
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150324689",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150324689",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52150324689"
}