Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
|
Lærer(e)
|
Jesper Ørum, Mette Bjarup Hansen, Stine Skriver Holm, Tanja Jensen
|
|
Hold
|
2023 id-d (1d id, 2d id, 3d id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Boldbasis
Formål:
Formålet med forløbet "Boldbasis" er at få et bredt kendskab til forskellige former for kaosspil samt relevant teori herunder de fire boldspilsfamilier.
Du skal have viden om reglernes betydning for de enkelte spil samt kende til de basale taktiske principper for at kunne agere som en god holdspiller i de forskellige spil.
Efter dette forløb skal du:
- Kunne være en god holdspiller og kunne gøre dine medspillere gode
- Kunne opfatte, vurdere, beslutte og handle hensigtsmæssigt i forskellige spil
- Have viden om de forskellige reglers betydning for de enkelte spil.
- Kunne udvikle eget boldspil og justere, så det bliver hensigtsmæssigt at spille samt præsentere for resten af klassen.
- Kunne redegøre for og anvende basal boldspilsteori
Litteratur:
Skadhede m.fl. Yubio Idræt C+B: side 451
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Rytmisk opvarmningsprogram
Formål:
At du bliver i stand til at planlægge og udføre et opvarmningsprogram til musik, som varmer kroppen godt op.
Faglige mål:
Du bliver vurderet på:
- at høre musikkens tælling og starte bevægelsen på 1. taktslag i musikken
- at holde rytmen præcist og udføre bevægelser i takt til musikken
- at planlægge øvelser og udføre dem i et opvarmnings-program med musik på ca. 15 min. samt instruere en gruppe i det
- at finde egnet musik til de fundne øvelser
- at argumentere for opbygningen af programmet, øvelserne og musikvalget
- at demonstrere forståelse for progression i intensitet og øvelsesvalg
- at koordinere bevægelser og udføre opvarmningsøvelser teknisk korrekt
- at reflektere og kommentere på andre gruppers opvarmningsprogrammer
- at vise teoretisk forståelse for, hvorfor man varmer op
Litteratur:
C- det er idræt s. 22-27
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Pickleball
Følgende forløb har været en introduktion til boldspillet "Pickleball", der kun er blevet spillet i 5 moduler.
Formålet med forløbet har været en grundlæggende forståelse af reglerne og teknikken, hvor der er blevet arbejdet med grebet og enkelte slag.
Slagene er primært blevet øvet på en halv bane for at få så mange berøringer som muligt.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Drejebog pickleball
|
25-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Grundtræning/crossfit
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Hej 2d. Jeg glæder mig til at møde jer! :-)Vi starter på et forløb om grundtræning og crossfit, og I skal derfor lave en bip-test, så husk indendørs løbesko, en fyldt vandflaske og godt humør.Vi skal være i auditoriet - vi ses!
-
Bip-test for dem der ikke var der sidst. Som lektie skal man notere følgende i OneNote under sin personlige sektion: pulsmåling, kondital, estimeret makspuls (beregning). Derudover er der en læselektie i OneNote. Medbring fyldt vandflaske og sko til
-
Alle skal have skrevet kondital, puls og estimeret makspuls ind i OneNote.
-
Skriv kondital, puls og estimeret makspuls i OneNote!
-
Læs "Fysisk aktivitet og sundhed" - kan findes i OneNote. August og Christopher fremlægger teksten ud fra teoriplanchen. Mikkel, Hesham, Rose og Victor forbereder og instruerer en WOD på 10-15 min. som vi alle laver i modulet.
-
August og Christopher fremlægger teksten "Fysisk aktivitet og sundhed" ud fra teoriplanchen. Medbring computer! :-)
-
Husk bog til NG læser! :-)
-
Medbring indendørs løbesko.
-
Læs de to tekster i OneNote. I skal bruge dem i timen. Vi trækker lod om 1-2 WODs som vi laver fælles, så sørg for at være klar til at præsentere jeres WOD. :-)
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Gruppeopgave - WOD
|
21-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Volleyball
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Ultimate
Kernestoffet:
- At beherske grundlæggende tekniske elementer og udvalgte taktiske
elementer inden for ultimate.
- At udvikle brugbar holdtaktik i selvstændigt holdsamarbejde (etik).
Anvendt litteratur:
Særlige fokuspunkter
Fokusområde:
Fysisk aktivitet, boldbeherskelse (disc), samarbejde/samspil og etik
Centrale begreber i forløbet:
Basisteknik: Baghåndskast, forhåndskast, overhåndskast, gribeteknik, pivotering, cut
og stack.
Særlige fokuspunkter: Fortrolighed, spilbarhed, angreb/forsvar, afleveringer og
spacing og den særlige ting at der ingen dommer er ved ultimate.
Væsentligste arbejdsformer
Småspil og øvelser med indlagte diskussioner vedr. elevernes dispositioner i
forhold til de opstillede mål, hvormed teorien integreres i det praktiske.
Eleverne afprøver tekniske og taktiske elementer under spillignende situationer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Drejebog ultimate
|
26-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Opsamling/rep. og drejebog til pickleballforløbet
Der manglede 1 modul for at forløbet kunne godkendes til eksamen. Her skal der være mindst 6 moduler og en drejebog.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Performance á la Laban
Der skal produceres en performance af 4 min som produkt af dette forløb.
Labans bevægelseslære skal være basis for den endelige performance og de forskellige bevægelseskvaliteter fra Laban skal indgå i den færdige performance.
Som oplæg til performancen bliver der gennemført en gennemgang af teorien og en tilgang til musik og bevægelse af praktisk dans og rytme til musik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Drejebog performance
|
05-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Badminton
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Træningsprojekt - obligatorisk
Se OneNote for projektbeskrivelse samt opgaverapportskrivning og aflevering.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Træningsrapport 3d idræt
|
09-05-2026
|
|
Drejebøger i grupper til eksamen
|
19-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58751555335",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58751555335",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58751555335"
}