Holdet 3e da (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nyborg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Emilie Hartmann-Ryhl
Hold 2023 da-e (1e da, 2e da, 3e da)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Vintertid - intro til analyse af episke tekster
Titel 2 Skriv godt - den analyserende artikel
Titel 3 Tal! Mundtlighedsforløb
Titel 4 Hjerte/smerte - intro til analyse af lyrik
Titel 5 Modstandskamp og illegal litteratur: Optakt t. DHO
Titel 6 Salsa – identitet og ungdomskultur (værk 1)
Titel 7 SRP3: Politikernes performance på SoMe i USA og DK
Titel 8 Mount København - Natur vs. menneske (værk 2)
Titel 9 Skriv godt - den debatterende artikel
Titel 10 Længsler i romantikken
Titel 11 Forbryderiske fortællinger (værk 3)
Titel 12 Køn og klasse - del 1: Det moderne gennembrud
Titel 13 Skriv godt - den reflekterende artikel
Titel 14 Køn og klasse - del 2: nyere tid
Titel 15 Natur og menneske (værk 4)
Titel 16 I krig og fred (værk 5)
Titel 17 At være menneske
Titel 18 Alkymisten (værk 6)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Vintertid - intro til analyse af episke tekster

Formål:
- At lære basale analytiske færdigheder og danskfaglige begreber i relation til analyse af episke tekster
- At træne analyse og fortolkning af episke tekster med særligt fokus på noveller

Indhold:
Dette forløb er en introduktion til analyse og fortolkning af episke tekster med fokus på noveller. Eleverne lærer at bestemme episke teksters tema, at gøre rede for komposition, bestemme fortæller og synsvinkel, lave person- og miljøkarakteristik, kunne skelne mellem scenisk og panoramisk fremstillingsform, diskutere konflikt, symboler og hensigt i tekstnær analyse og fortolkning af de valgte noveller. Til dette bruges grundbogen ”Håndbog til dansk”.
Novellerne hænger tematisk sammen, idet de alle på en eller anden måde handler om vintertid og lidt jul.

Metoder:
Tekstnær analyse og fortolkning med fokus på basale analytiske færdigheder og danskfaglige begreber.

Materiale:
Primærlitteratur:
Andersen Nexø, M. (1900). Lønningsdag - en idyl.
Hansen, Martin A. (1947). Agerhønen. Fra: Agerhønen. København: Gyldendal.
Andersen, H.C. (1844). Grantræet.
Aidt, N.M. (2006). ”Torben og Maria”. Fra: Bavian. København: Gyldendal.


Sekundærlitteratur:
Larsen, O.S. (2022). Håndbog til dansk (ibog). Århus: Systime: Uddrag fra kap. 3: Litteratur - https://hbdansk.systime.dk/?id=124

Sideantal (ca.): 30
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Skriv godt - den analyserende artikel

Formål:
At eleverne
- lærer at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst såvel mundtligt som skriftligt
- træner processen, både inden, under og efter at de har skrevet jeres skriftlige aflevering.
- lærer at anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder fokuseret indledning og afslutning, analyse, fortolkning og perspektivering) med formidlingsbevidsthed
- træner at skrive de enkelte dele af den analyserende artikel og sætte dem sammen i en helhed med gode overgange og relevante delafsnit.
- træner responsgivning og peer-to-peer-feedback

Indhold:
Forløbet har til hensigt at opfylde læreplanens krav om et forløb i skriftlighed samt at give lyst og motivation til at skrive løs. I dette forløb stifter eleverne bekendtskab med forskellige arbejdsformer i forbindelse med skriftligt arbejde. Herunder afprøves forskellige tænkeskrivningsteknikker. De arbejder med diverse tilgange til de forskellige dele af den analyserende artikel, som træner deres blik for skriftlighed, præcision, struktur og indhold. Forløbet havde også fokus på responsgivning, hvor eleverne trænes i at give hinanden kvalificeret respons på mindre dele af deres skriftlige produkter. Forløbet har altså både den skriftlige proces og slutproduktet for øje: At lave en fuld analyserende artikel. Til forløbet er derfor knyttet en analyserende artikel af en af de fire noveller, som forløbet ”Vintertid” handlede om.

Materiale:
Albinus, R.N. og S. Nehammer (2017): Skriv dig frem. København: Dansklærerforeningens forlag: s. 17-24, 48-50, 56-61, 66-68, 84-86, 94-103, 114-123.
Kock, C. og B. Tandrup (2006): Skriv i alle genrer. København: Gyldendal: s. 10-32 i uddrag.
Mose, S. og M. Bødtcher-Hansen (2014). Skriftlig eksamen i dansk. København: Gyldendal: 50-59 (sproglig korrekthed, normer skriftlig dansk etc.)

Materiale til aflevering:
Andersen Nexø, M. (1900). Lønningsdag - en idyl.
Hansen, Martin A. (1947). Agerhønen. Fra: Agerhønen. København: Gyldendal.
Andersen, H.C. (1844). Grantræet.
Aidt, N.M. (2006). ”Torben og Maria”. Fra: Bavian. København: Gyldendal.


Metode:
Læreroplæg
Kreative skriveøvelser og procesøvelser
Peer-to-peer-feedback

Evaluering:
Små opgaver undervejs + den endelige aflevering i forløbet.

Sidetal:
Ca. 45
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tal! Mundtlighedsforløb

FORMÅL:
At blive i stand til at analysere en kommunikationssituation.
At blive bevidst om forholdet mellem afsender, tekst/tale og modtager.
At opnå kendskab til og bevidsthed om (klassiske) retoriske genrer.
At kunne analysere argumentation og taler.
At opnå bevidsthed om retoriske virkemidler, appelformer og effekt.
At kunne lave en sproglig analyse, fortolkning og vurdering af primært ikke-fiktive tekster i alle medier.
At træne mundtlig fremlæggelse og blive bedre til at udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst.

INDHOLD:
Formålet med forløbet er, at eleverne skal lære om karakteristikaene for det mundtlige sprog kontra det skrevne samt gøre eleverne bevidste om især det talte sprogs virkemidler og hensigter. Eleverne har derfor arbejdet med sproghandlingsteorien og teorien om facework. Derudover har eleverne fået kendskab til de tre overordnede talegenrer (lejlighedstalen, den politiske tale og den informative tale) og deres karakteristika. Eleverne har arbejdet med retorikkens appelformer og grundlæggende argumentationsanalyse med fokus på argumenttyper. Eleverne har undervejs i forløbet arbejdet både produktivt, refleksivt og kreativt.
Til forløbet er tilknyttet en videoaflevering af en tale om et selvvalgt emne og analyse af egen tale.

METODER OG TEORI:
Sproglig analyse, fortolkning og vurdering
Retorisk analyse, herunder analyse af kommunikationssituationen, appelformer og argumentationsanalyse
Samtaleanalyse, herunder sproghandlingsteori og teorien om facework

MATERIALE:
Baggrundsmateriale
Larsen, O.S. (2015). Håndbog til dansk [ibog]. Århus: Systime: kap. 4.7, 4.9, 4.10, 4.12 - https://hbdansk.systime.dk/?id=131
Bennike, S. m.fl. (2005). Faglige forbindelser i dansk. Århus: Systime: s. 13, 20-27
Darger, B. m.fl. (2015). Sproget arbejder. Århus: Systime: s. 77-80, 112

Tv-klip/dokumentar:
Generation SoMe: Kønsrollerne | Generation SoMe! | DR3 [tilgået aug. 2021]
Tennissketch ved Dronningens 75-års fødselsdag, april 2015: http://tv.tv2.dk/tillykke-margrethe/2015-04-09-mister-nicolas-bro-sit-ridderkors-her [hentet 08.11.18]
Frokost med mor 2: https://www.facebook.com/watch/?v=933624260021575 [tilgået jan. 2022]
Samtale mellem Abdel Aziz Mahmoud og Thomas Telner, Radio 24/7: https://www.radio24syv.dk/programmer/24syv-morgen/13939983/24syv-morgen-0705-30-06-2016-2?start=455 , 30. juni 2016 – Ca. 07.35-33.00
Netfilx (2021). Don't look up [film]. Instruktør: Adam McKay. I uddrag: minuttal 18.00-24.00
Uddrag fra filmen "Festen" (1998): Eksempel på lejlighedstalen "Den grønne eller den gule tale". The Celebration (1998, Thomas Vinterberg) [tilgået jan. 2022]
Reklame for Tv2: Alt det vi deler: TV 2 | Alt Det Vi Deler [tilgået jan. 2022]

Novelle:
Helle Helle (1996). ”Søndag 15:10”. Fra: Rester. København: Forlaget Samleren.

SIDETAL:
Ca. 100

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3. aflevering: Genaflevering 05-03-2024
4. aflevering: Videotale + analyse 08-04-2024
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hjerte/smerte - intro til analyse af lyrik

FORMÅL:
Eleverne lærer følgende i forhold til genren lyrik
• At kunne bestemme genren lyriks kendetegn og anvende dem i arbejdet med genren.
• At kunne bestemme de ydre formelle træk ved digte: genre, rim, ordvalg og ordklasser.
• At kunne bestemme stilistiske virkemidler og billedsprog og analysere deres effekt.
• At kunne bestemme, analysere og fortolke digtes lyriske indhold.
• At kunne anvende de nævnte analysepunkter til en helhedsforståelse af digte.

INDHOLD
Forløbet har til hensigt at introducere eleverne for genren lyrik. Fokus har i særdeleshed været på relevante analysebegreber og på at træne elevernes analytiske evner, samt på hvordan de anvender deres analytiske iagttagelser i en helhedstolkning. Eleverne arbejder i forløbet både kreativt og produktivt med genren. Forløbet afsluttes med en analyserende artikel om ”Angst” af Tove Ditlevsen.

MATERIALE:
Primærlitteratur:
Aarestrup, Emil (1838). ”Angst”. Fra: Digte.
Jensen, Johannes V. (1920). “September”. Fra: Myter og digte i udvalg. København: Dansklærerforeningen og Gyldendal.
Kristensen, Tom (1921). ”Nat i Berlin”.
Ditlevsen, Tove (1939). ”Angst”. Fra: Pigesind.
Per Vers (2005). “Black Power” [rap]

Perspektiverende materiale:
Dithmar: ”Nat i Berlin” fra albummet Glimtvis (1999) - https://soundcloud.com/dithmar/glimtvis-nat-i-berlin [besøgt 14.01.19]
Lord Siva (2020). Solhverv [popsang]

Sekundærlitteratur:
Larsen, O.S. (2015). Håndbog til dansk [ibog]. Århus: Systime: kap. 3.6 Litterære genrer - https://hbdansk.systime.dk/?id=172
Mogensen, J. (1999). Danskbogen. Århus: Systime: s. 119-138.
Langdahl, B.R. m.fl (2017). Krydsfelt – Grundbog i dansk. København: Gyldendal: uddrag om litterære virkemidler.

METODE:
Nærlæsning med fokus på genre og lyriske virkemidler

SIDETAL:
Ca. 45
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Modstandskamp og illegal litteratur: Optakt t. DHO


FORMÅL:
Forløbets formål er at styrke elevernes evne og kendskab til:
- At analysere, fortolke og perspektivere primært fiktive tekster fra besættelsestiden i Danmark (1940-1945)
- At læse og analysere tekster i en historisk sammenhæng
- At lave faglig formidling
- Danskfagets identitet og metode

INDHOLD:
I forløbet arbejder eleverne med litteratur fra besættelsestiden i Danmark (1940-45) med særligt fokus på modstandskampen og livet som modstandsmand, og hvordan dette beskrives i den illegale litteratur. Perioden bearbejdes både via litteraturhistorisk materiale og ved læsningen af udvalgte tekster, som har oplevelsen og følelserne omkring besættelsestiden og modstandskampen i fokus. Med den historiske kontekst in mente arbejder eleverne med en forståelse af krigen og modstandskampen set gennem litteratur fra perioden. Vi læser derfor både primærlitteratur og baggrundslitteratur, der skal give eleverne en kontekst og træning i analyse og fortolkning af litteratur fra perioden. Forløbet lægger op til den første store opgave i gymnasiet, dansk-historie-opgaven, og er derfor lavet i tæt samarbejde med historielæreren. Derfor er der også fokus på selve opgavegenren samt elevernes udtryksfærdigheder.

MATERIALE
Primærlitteratur:
Flyveblad 9/4 1940: "Oprop"
Gelsted, O. (1940). ”De mørke fugle”. Udgivet i Ungdommens Røst, april 1944.
Rasmussen, H. (1943). ”Danmark 1942”. Udgivet i De Frie Danske, januar 1943.
Rasmussen, H. (1944). ”Bare en regnvejrsaften”. Fra: Sørensen, P. (1944). Der brænder en ild. Folk og Frihed.
Munk, K. (1945). ”Danmark, vort liv”. Udgivet i Mulvarpen, februar 1945.
Munk, K. (1944). ”At tro er det rebelske”. Udgivet i Fri Presse, januar 1944.
Friis, M. (1944). ”Den døde”. Udgivet i Vestjyden, marts 1944.
Sørensen, P. (1944). ”Der brænder en ild”. Fra: Der brænder en ild, Folk og Frihed.
Nielsen, M. (1944). ”Høstdigt”. Fra: Sørensen, P. (1944). Der brænder en ild. Folk og Frihed.
Nielsen, M. (1945). ”Jeg ser nu i nat”. Fra: Efterladte Digte. København: Forlaget Athenæum.
Nielsen, M. (1943). ”Skæbne”. Fra: Krigere uden våben. København: Forlaget Athenæum.
Nielsen, M. (?). ”Det hellige mod”. Fra: Nielsen, M. (2002). Samlede digte. København: Gyldendal. Udgivet posthumt.
Malthe-Bruun, K. (1945). ”Brev til Hanne”, 4. april 1945 (afskedsbrev til kæresten)
Fri Presse (1944). ”Jeg har dræbt nogle stikkere”. Udgivet i Fri presse, september 1944. [anonym forfatter]


Baggrundslitteratur:
www.illegalpresse.dk: ”Illegal presse” og "Illegale digte" [tilgået april 2024]
Fibiger, J. m.fl. (2010). Litteraturens veje [ibog]. Århus: Systime: uddrag fra kap. 13: Krig og efterkrigstid

METODER:
Litteraturhistorisk analyse og fortolkning med fokus på lyrik
Sproglig og retorisk analyse
Analyse af kommunikationssituationen.

Sidetal: ca. 35

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Salsa – identitet og ungdomskultur (værk 1)

FORMÅL:
• at analysere DR1-tv-serien Salsa som et medieværk
• at bruge teorierne om sproghandlinger, facework og transaktionsanalyse til at undersøge kommunikationen og relationen mellem karaktererne.
• at analysere indhold, konflikter og temaer.
• at analysere genren og brugen af filmiske virkemidler.

INDHOLD:
I forløbet skal eleverne arbejde med hele 1. sæson af den danske ungdomsserie Salsa. De skal analysere tv-seriens brug af filmiske virkemidler samt undersøge kommunikationen og relationen mellem karaktererne vha. teorierne om sproghandlinger, facework og transaktionsanalyse. Forløbet har også fokus på seriens temaer som fx sex, seksualitet, følelser, identitet, ungdomskultur, skam og ensomhed.

MATERIALE
Primærmateriale:
Risvig, J. (instruktør). Salsa, 1. sæson, episode 1-7, DR, udgivet 2022. https://www.dr.dk/drtv/saeson/salsa_299777

Sekundærlitteratur:
Bruun, J. (2022). ”Filminstruktør Jonas Risvig er aktuel med ny ungdomsserie: Nu er det pigernes tur til at tale om sex”, Heartbeats, 1. juni 2022. https://heartbeats.dk/filminstruktoer-jonas-risvig-er-aktuel-med-ny-ungdomsserie-nu-er-det-pigernes-tur-til-at-tale-om-sex/ [hentet 05.07.22]
Høgfeldt, J. (2022). ”Salsa: DR’s nye ungdomsserie er alt det, seksualundervisningen i skolen ikke er”, Soundvenue, 3. juni 2022. https://soundvenue.com/film/2022/06/salsa-drs-nye-ungdomsserie-er-alt-det-seksualundervisningen-i-skolen-ikke-er-482698 [hentet 05.07.22]
Høgfeldt, J. (2022). ”’Salsa’ er slut: derfor var det serien, vi manglede”, Soundvenue, 28. juni 2022. https://soundvenue.com/film/2022/06/salsa-er-slut-derfor-var-det-serien-vi-manglede-484994 [hentet 05.07.22]
Eistrup, E. (2022). ”Vellykket DR-ungdomsserie: Drømmen om sex uden alle de klamme følelser”, Politiken, Kultur, 3. juni 2022
O.S. Larsen (2017). Håndbog i dansk [ibog]. Århus: Systime: Uddrag fra kap. 4.12: https://hbdansk.systime.dk/?id=210, samt afsnittet "Filmiske virkemidler": https://hbdansk.systime.dk/?id=222 og ”Filmens dramaturgi”: https://hbdansk.systime.dk/?id=223.

METODER:
Filmisk og dramaturgisk analyse (analyse af filmiske virkemidler, karakterer, opbygning og plot), kommunikationsanalyse, herunder inddragelse af teorien om sproghandlinger, transaktionsanalyse og teorien om facework, tematisk analyse.

SIDEANTAL:
Ca. 96
(Heraf Salsa: 83)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 SRP3: Politikernes performance på SoMe i USA og DK

Formål:
- At lære, hvad innovation er
- At få kendskab til, hvad en innovativ og en løsningsorienteret SRP er
- At arbejde med SoMe og kommunikation
- At arbejde med multimodale tekster.

INDHOLD:
I dette korte tværfaglig forløb i dansk og engelsk skal eleverne lave og holde en præsentation om emnet "Politikernes kommunikation og performance på SoMe i hhv. USA og DK" til en tænkt modtagergruppe i form af 7.- 9. klasse på de lokale folkeskoler. Eleverne skal selv definere deres emne nærmere inden for hovedemnet samt finde materiale. De skal dog komme ind på forskelle og ligheder mellem danske og amerikanske politikernes måde at kommunikere og performe på på SoMe.

Metoder, der kan anvende, for at få viden om emnet:
· Sproglig/stilistisk analyse
· Argumentationsanalyse
· retorisk analyse
· analyse af billedmateriale
· Faceworkteorien

Materiale:
Petersen, J.A. & Larsen, J.K. (2018). Onlineidentiteters performancer på sociale medier. I Dig & digital dannelse i dansk. Gyldendal. https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=139
Petersen, J.A. & Larsen, J.K. (2018). At analysere multimodale tekster fra sociale medier. I Dig & digital dannelse i dansk. Gyldendal. https://digogdigitaldannelseidansk.systime.dk/?id=141
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Mount København - Natur vs. menneske (værk 2)

FORMÅL:
• At lave en værklæsning
• At træne basal analyse og fortolkning med fokus på miljøbeskrivelser, karakteristik, sprog, fortæller og synsvinkel, konflikt og tema
• At få kendskab til begreberne teocentrisk, antropocentrisk og økocentrisk natursyn samt begrebet den antropocæne tidsalder

INDHOLD:
Romanen Mount København læses i egen ret som værklæsning med fokus på at træne basal analyse og fortolkning af dele af værket i matrixgrupper samt med fokus på en analyse og fortolkning af værket i sin helhed. Eleverne vil også arbejde kreativ med romanen i et forsøg på at tegne bjerget.
Romanen vil også blive forbundet med et senere fokus på forholdet mellem natur og menneske i forløbet ”Natur og menneske” (3.G) først med vægt på litteratur fra romantikken og derefter på nyere klima- og økolitteratur.

MATERIALE:
Primærlitteratur:
Nielsen, K.C. (2010). Mount København. København: Gyldendal

Sekundærlitteratur:
Syberg, K. (2010). ”Interview: Et helt igennem realistisk bjerg”, Information, 23. april 2010.
Nielsen, K.C. og M. Thobo-Carlsen (2012). Oplæg fra konferencen "Få et grønt forspring" (28. marts 2012). https://www.youtube.com/watch?v=sTx9d6d6E8M [tilgået august 2025]

METODER
Basal analyse og fortolkning af epik
Analyse vha. begreberne om forskellige natursyn

Ca. antal sider: 185
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Skriv godt - den debatterende artikel

FORMÅL:
• At repetere argumentationsanalyse, argumenttyper og retorisk analyse
• At lære at skrive genren den debatterende artikel

INDHOLD:
I forløbet skal eleverne via forskellige mundtlige og skriftlige øvelser lære at skrive genren den debatterende artikel. I forbindelse med forløbet vil eleverne få opsummeret argumentationsanalyse og retorisk analyse samt arbejde med sproglige stilistiske virkemidler. Forløbet vil også styrke elevernes mundtlige og skriftlige evner ift. selv at kunne debattere og argumentere sagligt for og imod en sag. Som afslutning på forløbet afleveres en debatterende artikel om emnet, der handler om mobil- og skærmfrihed i skolen. I løbet af forløbet vil eleverne arbejde med peer-to-peer-feedforward, ligesom de også arbejder i makkerpar om at lave det skriftlige produkt.

MATERIALE:
Nyhave, N. (2022). Børnepsykolog: Man kan faktisk godt være på Snapchat gennem en hel tysktime, uden at det bliver opdaget af læreren. Politiken 30. september 2022.
Petersen, N.V. og Nielsen, E.Ø. (2022). Skoler tager et opgør med forstyrrende mobiler og computere: - Vi vil give de unge mere fred i hovedet. Fyens Stiftstidende 15 september 2022.
Sølberg, L. (2024). Gymnasieelever skruer ned for skærmen efter 15 års 'hovedløs overdigitalisering'. Dr.dk 28. august 2024.

Sekundærmateriale:
O.S. Larsen (2015-2017). Håndbog i dansk, iBog. Forlag: Systime: kap. 4.9 Retorik [https://hbdansk.systime.dk/?id=204] og kap. 4.10 Argumentation [https://hbdansk.systime.dk/?id=205].
Eriksen, N.R. (2022). Eksamensgenrerne - dansk stx (I-bog). Forlag: Systime: Den debatterende artikel [https://eksamensgenrernedanskstx.systime.dk/?id=135]

METODER:
• Argumentationsanalyse
• Retorisk analyse

Ca. sidetal: 20
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Længsler i romantikken

FORMÅL:
• At eleverne opnår indsigt i den litteraturhistoriske periode romantikken og følgende litteraturhistoriske strømninger inden for perioden: universalromantik, nationalromantik og romantisme.
• At eleverne tilegner sig viden om periodens overordnede karakteristika samt de begreber, der knytter sig til de forskellige strømninger.
• At eleverne træner analyse og fortolkning med særligt fokus på de karakteristika og begreber, der er væsentlige for perioden og dens strømninger.
• At eleverne får kendskab til strukturalisme og psykoanalytisk læsning.

INDHOLD:
Forløbet har til hensigt at give eleverne en bred indsigt i romantikken, periodens særlige karakteristika samt forskellige litteraturhistoriske strømninger med særligt fokus på universalromantik, nationalromantik og romantisme. Eleverne præsenteres for og arbejder med litteraturhistoriske begreber som panteisme, organismetanken, monisme og dobbeltgængermotivet. Forløbet fokuserer tematisk på mennesket og naturens rolle i romantikkens kunst. Derudover vil forløbet blive perspektiveret til, hvordan romantikken kan ses i dag fx i moderne valgkampagnevideoer. Undervejs i forløbet introduceres eleverne for metoden strukturalisme med fokus på aktantmodellen, grundstrukturmodellen og kontraktmodellen og psykoanalytisk læsning.
Forløbet hænger sammen med forløbet ”Natur og menneske” i 3.g, som primært handler om nyere klimalitteratur.    

MATERIALE:
Primærlitteratur
Adam Oehlenschläger (1802): Guldhornene. I: Susan Mose, Peter Nyord & Ole Ravn (2005): Danske forfatterskaber 1. Systime.
Adam Oehlenschläger (1819): Der er et yndigt land. Fra: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/der-er-et-yndigt-land-af-adam-oehlenschlaeger-1819
N.F.S. Grundtvig (1820): Danmarks Trøst. Fra: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/nfs-grundtvig-danmarks-troest-1820
Emil Aarestrup (1838): Paa Sneen. Digte. C. A. Reitzel, 1838 (Udkom i december 1837, med 1838 som datering.
Fra: https://danskeforfattere.systime.dk/?id=728
H.C. Andersen (1847): Skyggen
H.C. Andersen (1850): Klokken
Johan Krohn (1866):  Peters Jul (værk)

Perspektiverende litteratur:
DF valgkampagnevideo 2007 og 2022
Minds of 99 (2022): ”Under din sne” fra albummet Infinity Action
Nick Cave & The Bad Seeds ft. Kylie Minogue (1996). Where The Wild Roses Grow [musikvideo]. https://www.youtube.com/watch?v=lDpnjE1LUvE [tilgået 01.04.20]

Sekundærlitteratur:
G. Lütken og J. Fibiger (1999): Litteraturens Veje. Systime: s. 137-150: 6. Romantikken.

Youtubevideoer:
Søren Vrist Christensen: Om romantikken: https://www.youtube.com/watch?v=Dc0lD6CxFnc [tilgået sept. 2024]
Søren Vrist Christensen: Om nyplatonismen: https://www.youtube.com/watch?v=PKRHpeFuCCc [tilgået sept. 2024]
Søren Vrist Christensen: Om nationalromantikken: https://www.youtube.com/watch?v=OB4tZm7hIp0 [tilgået sept. 2024]

METODER:
Tekstnær analyse med særligt fokus på de litteraturhistoriske karakteristika og begreber fra perioden.
Strukturalismen med fokus på aktantmodellen, grundstrukturmodellen og kontraktmodellen
Psykoanalytisk læsning
Sproglig og stilistisk analyse.

CA. SIDETAL:
40
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forbryderiske fortællinger (værk 3)

FORMÅL
• At få kendskab til krimigenren og dens genretræk
• At arbejde tematisk med tekster (bredt forstået), der indeholder krimielementer
• At opsummere og træne de basale fortælletekniske analysebegreber
• At opsummere analyse af filmiske virkemidler samt få kendskab til podcastgenren.
• At læse et værk.

INDHOLD
Tematisk forløb med udgangspunkt i krimigenren og tekster med krimielementer. Eleverne har analyseret, fortolket og vurderet graden af krimielementer i et bredt udvalg af tekster både litteraturhistorisk og på tværs af forskellige typer medier. Der er således arbejdet med et par folkeviser, værket ”Præsten fra Vejlbye”, krimi-noveller, true crime-podcast og nordic noir-tv-serien ”Åremorden”. Forløbet har haft fokus på krimilitteraturens genretræk og undergenrer samt fortællertyper, detektivtyper, konflikt, forbrydelse og motiv, spændingsopbyggende elementer samt sproglige og filmiske virkemidler.

MATERIALE
Folkeviser: Gengivelser af middelalderfolkeviserne ”Drabet på Erik Glipping” og ”Marsk Stig - Al Danmark stander i våde” (omkr. 1580 / 1591), fra: https://www.nomos-dk.dk/skraep/1500_1600/glipping.html
Blicher, Steen Steensen (1829). Præsten fra Vejlbye. En criminalhistorie (af herredsfoged Erik Sørensens dagbog, tilligemed tvende optegnelser af præsten i Aalsøe). Fra https://litteraturportalen.systime.dk/?id=913: Gengivet her fra Blicher, St. St.: Præsten i Vejlbye. Gyldendal 2008
Poe, Edgar Allan (1843). Hjertet der sladrede. Overs. af Hans-Jørgen Birkmose, 2007
Rifbjerg, K. (2011). ”Gentagelsen”. Kriminovelle fra Ud&Se maj 2011.
Ud&Se – kriminoveller (2011). Arbejdet med i matrixgrupper: Holm, G. (2011). ”Kærlighed.com”. Ud&Se januar 2011, Guldager, K.M (2011). ”Rejsens mål”. Ud&Se marts 2011, Jensen, K.D. (2011). ”Stemmen i dit hoved”. Ud&Se april 2011, Grue, A. (2011). ”Tavshed er guld”. Ud&Se juli 2011, Winge, M. (2011). ”Sejltur med Caledonia”. Ud&Se oktober 2011, Mørk, C. (2011). ”Limo”. Ud&Se november 2011, Svendsen, H.M (2011). ”Uønsket passager”. Ud&Se december 2011.
Weitze, C. (1996). ”Biller”. Fra novellesamlingen Skifting. Forlaget Samleren.
DR LYD (2024). Podcasten Djævlen i detaljen, afsnittet ”Et drab bliver aldrig glemt”, 01.05.24. https://www.dr.dk/lyd/special-radio/djaevlen-i-detaljen/djaevlen-i-detaljen-2024/et-drab-bliver-aldrig-glemt-16122492617.
Eliasson, J. [instruktør] (2025). Åremorden – Offermakaran del 1, 2 og 3 [tv-serie]. Netflix 2025.

Sekundærmateriale:
Bødker, B. (2003). På kant med loven. Systime: kap. 1.2
Heebøll-Holm, T. (2022). ”Gåden om mordet på Erik Klipping i Finderup i 1286.” fra Danmarkshistorien.dk, 08.12.22. https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/gaaden-om-mordet-paa-erik-klipping-i-finderup-i-1286 [tilgået feb. 2025]
Barbara Kjær-Hansen, Peter Kennebo, Tinne Serup Bertelsen (2012). Litteraturhistorien – på langs og på tværs [I-bog]. Systime: kap. 1 om Folkeviser. https://litthist.systime.dk/?id=135
Kristiansen, A.L. (2016). ”Forskere: 'Making a Murderer', 'Serial' og de andre krimi-hitserier har uetisk slagside”, www.dr.dk, 15.01.16. https://www.dr.dk/nyheder/kultur/medier/forskere-making-murderer-serial-og-de-andre-krimi-hitserier-har-uetisk
O.S. Larsen (2015-2017). Håndbog i dansk, iBog. Forlag: Systime: kap. 5.8 Podcasts. https://hbdansk.systime.dk/?id=290

Metode:
Nærlæsning med fokus på genretræk
Analyse af filmiske virkemidler

Ca. sideantal: 130
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
4. aflevering: Debatterende artikel 25-03-2025
5. aflevering: Analyserende el. debatterende art 25-04-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Køn og klasse - del 1: Det moderne gennembrud

Formål:
- At få kendskab til den litteraturhistoriske periode det moderne gennembrud
- At diskutere forståelser af køn og klasse med udgangspunkt i litterære tekster fra både DMG og nyere tid
- At få kendskab til og kunne anvende queerteorien i en læsning af tekster med fokus på særligt køn
- At træne brugen af diskursanalyse

Indhold:
Forløbet handler overordnet om, hvordan vi taler om køn og klasse, og hvorfor vi taler om dem, som vi gør.
Det er et tematisk forløb, hvor første del tager sit udgangspunkt i den litteraturhistoriske periode det moderne gennembrud, hvor betydningen af køn og forskellene på køn og klasse kommer på dagsordenen både blandt de mandlige forfattere som Brandes, Pontoppidan, Jacobsen og Bang, men også blandt de kvindelige forfattere, som i dette forløb tæller Skram, Hauch, Borchsenius, Juel-Hansen og Benedictsson. Undervejs i forløbet får eleverne kendskab til de væsentligste træk ved litteraturen i det moderne gennembrud, ligesom de også stifter bekendtskab med naturalisme og impressionisme som skrivestil samt kritisk realisme.
I anden del af forløbet arbejder klassen med nyere tekster og deres forståelser af køn og klasse. Her vil eleverne blive introduceret til socialkonstruktivisme, queerteorien og diskursanalyse. Her vil også indgå analyse af medietekster i form af musikvideoer med fokus på filmiske virkemidler og portrætteringen af særligt kønsroller.

Materiale
Primærlitteratur:
Del 1:
Bang, H. (1883). Frøkenen [novelle].
Brandes, G. (1871). ”Indledningsforelæsning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur” (i uddrag). Hentet fra Buchwald Lütken, G. von m.fl. (2010). Litteraturens huse [ibog]. Århus: Systime. https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=2076
Pontoppidan, H. (1887). Ane-Mette [novelle], fra Bødtcher-Hansen, M. og S. Mose (2019). Det moderne gennembrud #MeToo. København: Gyldendal: s. 29-33
J.P. Jacobsen (1876). Fru Marie Grubbe. Forlag: Det danske Sprog- og Litteraturselskab og Borgen, 1989: kapitel 1
Skram, A. (1888). Af Lucie [roman], uddrag fra Langdal, B.R. m.fl. (2010). Krydsfeldt - antoloigi. København: Gyldendal: s. 175-177
Hauch, R. (1875). En Fortælling om et Barn. Fra: Dahlerup, P. (1984). Gennembrudsnoveller af danske kvindelige forfattere 1870-1900. København: Gyldendal
Borchsenius, B. (1884). En Situation. Fra: Dahlerup, P. (1984). Gennembrudsnoveller af danske kvindelige forfattere 1870-1900. København: Gyldendal
Juel-Hansen, E. (1888). Enlig [forkortet udgave af EHR]. Fra: Det kongelige Bibliotek, Arkiv for Dansk Litteratur. https://tekster.kb.dk/text/adl-texts-juelh02val-shoot-workid53723
Benedictsson, V. (1888). Ud fra Mørket [udgivet under pseudonym: Ernst Ahlgren]. Fra: Sidste efterladte Arbejde. Oversat af Henrik Pontoppidan. I: Tilskueren. Oktober/November, 1888, s. 777-786

Del 2:
Aidt, N.M. (2010). ”Sår”. Fra: Bavian - noveller. København: Gyldendal
Bech, G. (2022). Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet. København: Gyldendal: s. 55-57, 60-64, 85-86, 106, 120-122
Malmvig, H. (2023). ”Moddigt: er jeg berettiget til en traumatisk barndom Glenn Bech?”, Weekendavisen, 2. juni 2023
DR Genstart (2025). ”Velkommen til manosfæren” [podcast]. 11.04.25. Genstart | Velkommen til manosfæren | Lyt som podcast | DR LYD [hentet aug. 2025]
Ganderup, M.B. (2025). ”Jeg troede, fremtiden tilhørte den bløde mand. Indtil en ‘sigma-mand’ kaldte mig en ‘soyboy’”. Zetland, 31.03.25. https://www.zetland.dk/historie/styR4u2a-mOLEVDVl-05b04
Groes, C. (2025). ”Debat: Lad nu være med at gå i moralsk panik. TikTok-videoer gør ikke vores sønner til misogyne voldspersoner”. Politiken, 12.04.25.

Musikvideoer og sange:
Tobias Rahim (2022). Når mænd græder (+ musikvideo)
Tessa (2022). Engangspik
Nikoline (2018). Sut min klit. NIKOLINE - Sut Min Klit (Explicit) [hentet aug. 2025]
Bisse (2022). QUINDER (+ musikvideo)
Blæst (2022). Juice
Supekt (2007). Sut den op for fra slap (+ musikvideo)
Suspekt (2020). Vil du med… (feat. Tessa).
Tessa (2023). Ding dong (+ musikvideo)
Natasja (2007). Fi er min.
Lil Nax X (2024). J Christ (+ musikvideo).

Sekundærlitteratur – del 1 og 2:
Søren Vrist Christensen: Det moderne gennembrud - https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE
Lütken, G. og Fibiger, J. (2010). Litteraturens veje. Århus: Systime: kap. 8
Larsen, O.S. (2015-2017). Håndbog i dansk [iBog]. Århus: Systime: kap. 4: om diskursanalyse. https://hbdansk.systime.dk/?id=131
Græsgård, A.B. m.fl. (2024). Diskursanalyse i dansk [I-bog]. Århus: Systime: Uddrag fra kap. 1 og 2.
Rangvid, M. og Sørensen, M. (2014). Brug litteraturhistorien [ibog]. København/Århus: Dansklærerforeningens Forlag / Systime A/S. https://bl.systime.dk/?id=186
Champion, G. (2016). Blik for køn. København: Dansklærerforeningens Forlag: s. 10-22, 77-86,

Metode:
Diskursanalyse
Argumentationsanalyse
Læsninger, der bygger på queerteorien.

Ca. sidetal: 110
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skriv godt - den reflekterende artikel

Formål:
• At lære at skrive genren den reflekterende artikel
• At arbejde kreativt, refleksivt og praksisnært med skriveprocessen
• At arbejde med og forbedre den personlige stemme

Indhold:
Forløbet er et skriftlighedsforløb, hvor eleverne lærer at skrive genren den reflekterende artikel ved at bryde den op i mindre dele og arbejde med delelementerne både individuelt og i grupper. Eleverne skal arbejde refleksivt, kreativt og produktivt med emnet "Glæden ved…". Derudover skal de som eksempel på det reflekterende læse og analysere Rifbjergs essay "Glæden ved vin".
Forløbet afsluttes med aflevering af en reflekterende artikel, der undersøger glæden ved skønlitteratur.

Materiale:
Rifbjerg, K. (1991). ”Glæden ved vin”. Bidrag i essay-antologien Glæden ved.., 1993
Eriksen, N.R. (2019). Eksamensgenrerne i dansk stx. Systime: side 39-46

Metoder:
Forskellige skriveteknikker (herunder mind-map, hurtigskrivning m.fl.), peer-to-peer-feedforward, processkrivning

Ca. sidetal: 12
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
2. aflevering: Reflekterende artikel 05-10-2025
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 15 Natur og menneske (værk 4)

Formål:
• At opsummere kendetrækkene for den romantiske periode
• At træne analyse og fortolkning af lyrik
• At læse en digtsamling
• At diskutere forskellige forfatteres og litteraturhistoriske perioders natursyn
• At lære genrerne øko- og klimalitteratur at kende

Indhold:
I dette forløb diskuterer eleverne gennem læsning af især lyrik forskellige litteraturhistoriske perioders natursyn med fokus på romantikken og modernisme samt natursynet i genrerne økolitteratur og klimalitteratur. Som et eksempel på klimalitteratur og for at imødekomme læreplanens krav om en digtsamling læser eleverne Theis Ørntoft: Digte 2014.
Forløbet hænger desuden tematisk sammen med forløbene ”Længsler i romantikken” og ”Mount København – natur vs. menneske” i 2.G.
I løbet af forløbet vil eleverne arbejde med begreberne den antropocæne tidsalder, teocentrisk, antropocentrisk og økocentrisk natursyn. Teksterne analyseres med fokus på sprog og sproglige virkemidler samt ift. klimalitteratur de fire kendetegn for klimalitteratur: begrebsparrene menneske/natur, lokal/global, afmagt/magt og eksperimenterende/traditionelt sprog. Derudover arbejdes der med basal lyrikanalyse.

Eleverne træner undervejs i forløbet mundtlig formidling af analyse, ligesom de også arbejder med skriftlig refleksion. Forløbet afsluttes med Nanna Vedel-Hertz og Stella Renés tale på Klimafolkemødet 29.08.25 med fokus på retorik og argumentionsanalyse.

Materiale
Haslund-Gjerrild, R. (2023). ”Nu da vi er blevet guder” (essay). Dansknoter, december 2023, nummer 4
Oehlenschläger, A. (1802). Guldhornene
Oehlenschläger, A. (1805). Morgenhimmel
Jensen, Bo Gren (1981). Undergangssommeren. I: Requiem og messe. København: Gyldendal
Christensen, Inger (1981). Alfabet (uddrag). København: Lyrikbogklubben Borgen, Gyldendal.
Tafdrup, Pia (1985). Dage der forsvinder. Fra Springflod. København: Café Borgen.
Christensen, Inger (1991). Sonet 1–3. Fra: Sommerfugledalen. København: Forlaget Brøndum.
Ørntoft, T. (2014). Digte 2014. København: Gyldendal
Vedel-Hertz, Nanna og René, Stella (2025). Tale på Klimafolkemødet 29.08.25. Fra https://www.dansketaler.dk/tale/nanna-vedel-hertz-og-stella-renes-tale-pa-klimafolkemodet-2025 [hentet 08.12.25]

Baggrundstekster:
Lütken, G.vB., Fibiger, J. og Kristensen S.D. (2024). Litteraturens huse [i-bog]. Århus: Systime: Økolitteratur
Gustafsson, T. (2024). Klimalitteratur [I-Bog]. Århus: Systime: uddrag fra kap. 2., 3, 4, 6 og 8

Metoder:
Nærlæsning med fokus på den lyriske genre og lyriske virkemidler
Analyse og fortolkning med fokus på teksternes natursyn, herunder begreberne teocentrisk, antropocentrisk og økocentrisk og begrebsparrene menneske/natur, lokal/global, afmagt/magt og eksperimenterende/traditionelt sprogbrug.
Analyse med fokus på retorik og argumentation

Ca. sidetal: 85

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 I krig og fred (værk 5)

FORMÅL
- At få kendskab til dokumentargenren og dens undergenrer
- At analysere de filmiske virkemidler i dokumentaren ”Sending Aya back” og ”Flugt”
- At analysere, karakterisere og fortolke vinkling, samtale, temaer m.m. i de sete dokumentarer.

INDHOLD
Forløbet har til hensigt at arbejde med dokumentargenren. Der arbejdedes i den forbindelse med begreber, der knytter sig til dokumentarfilmsgenren, herunder dens forskellige undergenrer, autenticitetsmarkører og fiktionskoder, dramaturgi samt grundlæggende analyse og fortolkning i arbejdet med "Sending Aya back” og ”Flugt”. Med begge dokumentarer skal klassen også arbejde med temaer og vinkling samt inddrage og perspektivere til tegneserieantologien ”Uledsaget”.
"Flugt" gælder ydermere som klassen 5. værk iht. lærerplanens krav om værklæsning af en dokumentar.

MATERIALE:
Primærlitteratur:
Graversen, M. (2022). Sending Aya back (dokumentar). Udgiver/produktion: The Guardian.
Rasmussen, J.P. (2021). Flugt (dokumentar).
Stjernefelt, K. m.fl. [tegnere] (2017). Uledsaget – en tegneserieantologi. Svendborg: Svendborg Graphic

Sekundærlitteratur:
Larsen, O.S. (2015-17). Håndbog til dansk [I-bog]. Aarhus: Systime: kap. 5.2 (https://hbdansk.systime.dk/?id=224) og analysevejledninger: https://hbdansk.systime.dk/?id=228 + https://hbdansk.systime.dk/?id=231

METODE:
Analyse af filmiske virkemidler ift. genren dokumentar samt dramaturgisk analyse
Analyse og fortolkning af temaer, symboler, personkarakteristik m.m.
Fiktionskoder og autenticitetsmarkører

CA. SIDETAL:
Ca. 70 (48,6 = de to dokumentarer)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 At være menneske

Formål:
• At få kendskab til eksistenstænkning og eksistentialisme
• At læse fiktionstekster [bredt forstået] med og om eksistentialistiske grundtemaer
• At få kendskab til kortfilmsgenren
• At reflektere over egne valg og over temaet ”at være menneske”

Indhold:
I forløbet arbejder eleverne med eksistenstænkning og eksistentialisme med særligt fokus på Jean-Paul Sartres begreber: væren i sig, væren for sig, væren for den anden, væren for andre, væren for gruppen, angst, valg, handling, ond tro og fremmedhed og Albert Camus’ tænkning om det absurde og fremmede liv og positiv nihilisme. Dette danner ramme om læsningen af fiktionstekster, som alle på en eller anden måde undersøger, hvad det vil sige at være, eksistere og leve som menneske. Eleverne arbejder også med kortfilm inden for samme tema med fokus på genre/format og Raskins syv parametre for kortfilm. Eleverne skal undervejs i forløbet arbejde refleksivt og kreativt med temaet ”At være menneske” og filosofere over egne valg og tilstedeværelse i verden.
Inden forløbet skal eleverne i Odense Teater og se teaterstykket ”AI know you”, der også behandler eksistentialistiske temaer sat op imod AI og nutidig teknologi.

Materiale:
Litteratur:
Ludvig Holberg: Moralske tanker, Libr. II, epigram 41, Tekstutgivelse ved Eiliv Vinje og Nina Marie Evensen. Sproglig modernisering ved Camilla Zacho Larsen. Oversættelse af epigram fra latin ved Peter Zeeberg. Fra holbergsskrifter.dk. https://danskitiden-antologi.systime.dk/?id=155#c920
Nielsen, Morten (1943). Døden [digt]. Fra: Krigere uden Vaaben. København: Athenæum
Nielsen, Morten (1945). Øjeblik [digt]. Fra: Efterladte digte.
Blixen, K. (1942). ”Blå øjne”. Indgår i novellen "Peter og Rosa" fra Vinter-eventyr, 1942. Trykt i Blixeniana 1980.
Seeberg, P (1962). ”Patienten”. I: Eftersøgninger og andre noveller. København: Gyldendal.
Sonnergaard, J. (1997). ”Polterabend”. I: Radiator. København: Gyldendal
Helle Helle (2000). ”Syltning”. I: Biler og dyr. København: Samleren.
Søren Huss (2019). “Postkort” [sang]
Andreas Odbjerg (2024). ”Ude af mine hænder” [sang]. Universal Music (Denmark) A/S

Medie:
Balasubramaniam, N. [instruktør] (2024). Companion [kortfilm]. Produktionsselskab: Isaac Production – Super16. https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/companion--/
Findinge, W. [instruktør] (2023). Handymand [kortfilm]. Produktionsselskab: JAHAT FILM. https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/handymand/

Drama:
Odense Teater (2026). “AI know you”.

Baggrundsmateriale:
Henriksen, L. (2017). Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard [Ibog]. København: Systime: p128, p256 og p264, p195 - Jean Paul Satre: Eksistentialisme er valg og handling, p138 - Albert Camus: Eksistentialisme er det absurde, p298 og p245
Larsen, O.S. (2022). Håndbog til dansk – Litteraturhistorie [I-bog]. Århus: Dansklærerforeningens Forlag/Systime: Afsnittet ”Minimalistisk realisme hos Helle Helle, Simon Fruelund og Katrine Marie Guldager”. https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=231
Granild, D. og Wolfhagen, M. (2023). SHORTS – kortfilm i undervisningen. Århus: Systime: Kap. 1 i uddrag.
Raskins syv parametre for kortfilm. Fra: https://filmfestival.dk/off-aaret-rundt/med-skolen-i-biografen/de-7-parametre/ [hentet januar 2026]

Antal sider: 100
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 12,3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Alkymisten (værk 6)

FORMÅL:
• At læse et værk og bearbejde det både i enkeltdele og i sin helhed
• At opsummere strukturalismen

INDHOLD:
I forlængelse af forløbet ”At være menneske” slutter eleverne 3.G. med at læse værket Alkymisten af Paulo Coehlo. Hermed opfyldes kravet om seks værker og verdenslitteratur. I forløbet vil eleverne analysere og fortolke værket både i mindre uddrag og i sin helhed med fokus på både en strukturalistisk og eksistentialistisk læsning af værket. Undervejs i forløbet vil elever også arbejde refleksivt og kreativt med egne livsvalg og deres tanker og ønsker om fremtiden.

MATERIALE
Coelho, P. (2014). Alkymisten. København: Forlaget Bazar.

METODER
Strukturalistisk læsning med fokus på grundstrukturmodellen og aktantmodellen
Eksistentialistisk læsning (samme begreber som i forløbet "At være menneske")
Basal analyse og fortolkning med fokus på fortæller, karakteristik, symboler, konflikt, temaer m.m.

Ca. sidetal: 176
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer