Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk A
|
|
Lærer(e)
|
Bianca Skovgaard Larsen, Kamilla Sara Ingemann Skyggelund
|
|
Hold
|
2023 EN-f (1f EN, 2f EN, 3f EN)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Coming of Age
Formål
Starte klassen op med et forløb hvor de kan vise hvem de er og hvad deres interesser er.
Særligt fokus på sanganalyse.
Klassen brugte sangaanalysen i et SRP forløb med musik.
Fokuspunkter
- Sanganalyse (rytme, mood, message)
- Litterær analyse
- metafor, billedsprog
- Digt analyse - komplimentere sanganalysen
Tekster
- "Clara's Day" af penelope Lively 1986
- [Sang "Be Prepared" - The Lion King (1994)
- (Sang) "Mother Knows Best" Tangled (2010)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Grammar
Kort grammar-forløb.
hoved fokus, kongruens.
arbejdet med Kongruens, tællighed,verber, og sætninganalyse (Subjekt, objekt)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ireland
Formål: analysere og perspektivere aktuelle forhold i britiske, amerikanske og andre engelsksprogede regioner på baggrund af engelskfaglig viden om historiske, kulturelle, erhvervsmæssige og samfundsmæssige forhold
Fokuspunkter:
Irsk historie og kultur.
Tekster:
The Irish Times, "The norman invasion of ireland"
https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/marking-the-norman-invasion-of-ireland-850-years-and-counting-1.3877350
The BBC, "The Road to Northern Ireland, 1167 to 1921: The first conquest"
https://www.bbc.co.uk/history/recent/troubles/overview_ni_article_01.shtml
Lancaster university, "Troubled Geographies:
A Spatial History of Religion and Society in Ireland"
2. The Plantations: Sowing the seeds of Ireland's religious geographies
https://www.lancaster.ac.uk/troubledgeogs/chap2.htm
3. Religion and Society in Pre-Famine Ireland
https://www.lancaster.ac.uk/troubledgeogs/chap3.htm
4. The Famine and its Impacts: 1840s-1860s
https://www.lancaster.ac.uk/troubledgeogs/chap4.htm
Cultrual Atlas, "Religion"
https://culturalatlas.sbs.com.au/irish-culture/irish-culture-religion
National army musem, "Irish war of independece"
https://www.nam.ac.uk/explore/irish-war-independence
Island of Ireland, "Northern Ireland" s. 110-120.
Visuelt materiale:
Norman Invasion of Ireland: Study Ireland
https://www.youtube.com/watch?v=wk4H_elKOi0&pp=ygUjdGhlIGFuZ2xvLW5vcm1hbiBpbnZhc2lvbiBvZmlyZWxhbmQ%3D
Opgave:
digt analyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Irish independence
|
22-03-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
-
Projektarbejde
|
|
Titel
6
|
Grammar & Flowers
Formål:
Eleverne er bagud med grammatik og vi laver derfor grammatik og læser romanen "Flowers for Algernon" af Daniel Keyes. Forløber er en del af "Moral Issues"
Emner:
- Udvidet + simpel tid
- modalverber
- Genitiv
- do-omskrivning + logisk flertal
- Adjektiver
- Adverbier
- "Flowers for Algernon" af Daniel Keyes (1966) ca. 216 trykte sider
Her analyse og fortolke hovedsageligt mundligt på klassen og i grupper.
Film:
"Flowers for Algernon" (2000) by Jeff Bleckner
https://www.youtube.com/watch?v=xSkOgGg-6yM&t=3906s&ab_channel=JonathonMorgan
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Moral Issues
Formål:
At lære at debatere moralske problemstillinger, samt træning i det engelsk sprog. eleverne får kendskaber til nogle dvalgte problemstillinger, og får derefter udleveret et værk. Eleverne læser romanen med fokus på etik samt særligt fokus på personkarakteristik.
Forløbet er linket sammen med romanen "Flowers for Algernon".
Fokus:
- Textual analysis.
- Moral issues.
- Stor fokus på mundtlighed - diskussion især - danne argumenter
- Fokus på non-fiction - Ethos, Logos Pathos især.
- Objektiv versus subjektiv
- Ethical argument
- Pragmatic argument
- Duty-based ethics
- Outcome-based ethics
Debatterede emner:
Arranged marriage
Euthanasia
Thalidomide
Kernestof:
• ““Euthanasia”: the big debate” (1995) (article)
- YouTube klip: The Shadow of the Thalidomide Tragedy | Retro Report | The New York Times - https://www.youtube.com/watch?v=41n3mDoVbvk&index=4&list=PLLxenHniN7LMZXYO6358fp1bY4DQj7RNX
- "In Praise of Arranged Marriage" by Amen Jafri (14 år gammel))
- Youtube klip: "Can Arranged Marriages be Modern?"https://www.youtube.com/watch?v=YQqgaXO8G80&t=3s&ab_channel=SkyNews
Klassen fremlægger et selvvalgt emne om en moralsk problemstilling, her inklusiv en case argumenter og vurdering om der er tale om nytteetik eller pligtetik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Drinking Culture
Formål:
Et kort forløb om drukkultur. Vi snakker om forskellige former for druk. Diskutere kulturen bag alkoholisme.
Vi genopfrisker ligeledes noget grammatik
- Adjektiver
- Adverbier
- Do-omskrivning
Tekster:
"Lovering the Drinking age creates safer environments for College" by Livia LaMarca in The Pitt News
“The Perils of Binge Drinking” by Anne Mullens - https://fromwhereyouare.systime.dk/?id=102
Fokuspunkter/fagbegreber:
Drinking Age
Binge Drinkng
formal and informal language
Non-Fiction analysis (rhetorical pentagram)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Filmanalyse
Formål:
Introducere eleverne for film-analyse og filmanalytiske begreber. Herudnder forskellige genre af film.
Eleverne har skulle arbejde selv med egen film baseret på den viden de har opnået.
Fokuspunkter:
Filmanalytiske begreber
- Framing
- Angles
- Lines
- Composition
- Camera movement
Kernetekster:
Musik video: "Happier" af Marchmello ft. Bastille : https://www.youtube.com/watch?v=m7Bc3pLyij0 - incl. lyrics
Kortfilm: "#AmeriCAN" https://vimeo.com/110516243
Kampagnefilm: "Domestic Violence, Super Bowl" https://www.youtube.com/watch?v=rTJT3fVv1vU
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Shakespeare Past and Present
Formål:
Eleverne indtroduceres til Shakespeares sonetter og skuespil, samt den Elizabethanske periode.
Fokuspunkter/fagbegreber:
- Iambic Pentameter
- Rhyme and Meter
- Comedy vs. tragedy
- Fiction analysis
- Shakespeare today
Kernetekster:
Sonnet 18: "Shall I compare Thee to a Summer's Day?"
Sonnet 116:" Let me not to the marriage of true minds"
Sonnet 130: "My mistress' eyes are nothing like the sun"
Film: "Much Ado About Nothing" by Kenneth Branagh (1993)
"Much Ado About Nothing" by Shakespeare
- Act 1, scene 1: Presentation
- Act 2, scene 1: The maskarade
- Act 4, scene 1: The wedding
- Act 5, scene 4: The second wedding + the ending
Supplerende tekster:
Fagtekst:"The Elizabethan World Picture" - fra "Macbeth" af Ole Juul Lund s. 25-32 - Gyldendal.
Fagtekst:"Romeo & Juliet by Shakespeare" af Bo H. Clausen & Jesper Kaalund - Gyldendal s. 7-21
Elevernes har desuden fået information igennem et læreroplæg med powerpoint omkring den elizabethanske periode.
Play: "Romeo and Juliet" - The prologue - fokus på læsning og forståelse.
Play: "Romeo and Juliet" - Balkonscenen (akt. 2, scene 2) - fokus på forståelse og at læse højt (dramatisk).
YouTube: Resumé af Romeo & Julie : https://www.youtube.com/watch?v=6yv-9Tj1U0k
YouTube: A Gaggle of Hamlets: https://vimeo.com/199902809
YouTube: Why Shakespeare loved Iambic pentameter: https://www.youtube.com/watch?v=I5lsuyUNu_4
YouTube: "How to write in Iambic Pentameter: https://www.youtube.com/watch?v=I6gxaL5wtLo
Text:"How to read a sonnet" af Vern Barnet
Shakespeare Today:
Youtube: "David tennant explains why Shakespeare still matters" : https://www.youtube.com/watch?v=nIZ_eq0vLfc
TEDx: "Hip-hop & Shakespeare?" Akala https://www.youtube.com/watch?v=DSbtkLA3GrY&t=3s
Øvelse:
Eleverne har lavet eksamenstræning hvor de har eksamineret hinanden. Er er der brugt:
Sonnet 25: "As an unperfect actor on the stage"
Sonnet 40: "be wise as thou art cruel; do not press"
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Fantasy
Formål:
Eleverne skal have en generel forståelse for fantasy genren, samt kunne bruge den.
Fokuspunkter/fagbegreber:
- Diskursanalyse
- Remediering
- Linkers
Kernetekster:
- "Entering the Words of Fantasy" af A.M. Funderup & A. Fog. (2005) s. 8-11
- "The Narnia Chronicles: The lion, The Witch and the Wardrobe." Ch. 1, by C.S. Lewis.
- Harry Potter and the Philosopher's Stone" ch. 7, af J.K. Rowling.
- Roman: "Star Dust" af Neil Gaiman (1997)
Supplerende tekster:
Film: "Star Dust" af Matthew Vaughn (2007)
"What makes a good Book-to-film adaptation?" af Tasha Robinson og Scott Tobias. (2,6 ns.)
Harry Potter klip: https://www.youtube.com/watch?v=x4hyAAV1kwQ
Harry potter klip: https://www.youtube.com/watch?v=zkjcETPvONA
Narnia: https://www.youtube.com/watch?v=IO8v1yFoAwo
Øvelse:
Sammenligne bog med filmkllip.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
UK and Multiculturalism
[Formål:
Indblik i Storbritannien med særligt fokus på multikulturalisme.
Fokuspunkter:
- Non-fiction analyse - retoriske virkemidler
- Multikulturalisme
- Melting Pot and Salad Bowl
Kernetekster
Short Story: "This is my England" af Andrea Levy (2000)
Short Story: "Dusk Over Atlantic Wharf" af Susmita Bhattacharya (2006)
Tale: "Chicken Tikka Masala" af Robin Cook
Yderlige Tekster:
- Brexit explained - Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=NgVhRVrANhA
- Reuters: "What is causing the anti-immigration riots in the UK?" Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=mB7E6dJoE5c
-"PTI Explainer: What caused vioilent unrest in Britain? UK Riots 2024" Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=FkvAcgRqGM0
- Article: "White British People arent under threat from multicultural Britain - They are part of it." [ By Kieran Connell - The Guardian (2024).
Arbejdsformer og særlige opgaver:
- Læreroplæg om basis viden om UK (landene, flag, møntfod, statsminister m.m.)
- elev fremlæggelse om selvvalgt emne der omhandler Storbritannien
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58763760459",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58763760459",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58763760459"
}