Holdet 3z da (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nyborg Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Mette Brylov
Hold 2023 da-z (1z da, 2z da, 3z da)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dansk i Grundforløbet (medier)
Titel 2 Novelleanalyse - ungdomsnoveller (litteratur)
Titel 3 Reklameforløb (sprog og medier)
Titel 4 Tidlig litteraturhistorie (litteratur)
Titel 5 Skriftlighedsforløb på årsprøve
Titel 6 Romantikken (litteratur)
Titel 7 Retorik og argumentationsanalyse (sprog)
Titel 8 Modstandsbevægelsen (litteratur og sprog)
Titel 9 Metaforer og diskursanalyse (sprog)
Titel 10 Filmanalyse (medier)
Titel 11 Det Moderne Gennembrud (litteratur)
Titel 12 1900-tallet og nyere litteratur (litteratur)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dansk i Grundforløbet (medier)

Dansk i grundforløbet blev gennemført fra august til oktober 2023.

Grundforløb: Journalistik og mundtlighed

Formål:
Eleverne skal:
- kunne forklare og anvende de fem klassiske nyhedskriterier i en analyse af en given nyhedsartikel.
- kunne forstå og forklare principperne bagved nyhedstrekanten.
- forstå, hvad vinkling er, og hvorfor/hvordan journalister balancerer nyheder.
- kende til begreberne for, hvordan klassiske nyhedsartikler er layoutet.
- kende til grundlæggende argumentation og kunne anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse.
- kunne forklare de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”.
- kunne forklare, hvad konstruktiv og fortællende journalistik og featuregenren er.

Indhold:
Grundforløbet i dansk handler om journalistik og mundtlighed. I første halvdel af grundforløbet lærer eleverne om klassisk nyhedsjournalistik. De lærer at anvende de fem klassiske nyhedskriterier både formidlingsmæssigt og som analyseredskab. De lærer om nyhedstrekanten, vinkling og balancering af nyheder, samt hvordan en avisartikel layoutmæssigt er bygget op og analyserer forskellige danske avisers forside. I anden del af grundforløbet arbejder eleverne med grundlæggende argumentation ud fra Toulmins argumentationsmodel. De lærer at anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse samt at formulere modargumenter ifm. gruppearbejde om en selvvalgt debatartikel. I tredje del af grundforløbet lærer eleverne om journalistisk i en moderne medievirkelighed. De lærer at forklare og anvende de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”, samt at kunne forklare, hvad konstruktiv journalistik og fortællende journalistik er. Derudover arbejder eleverne med genren feature.
Undervejs har eleverne arbejdet kreativt og i grupper om at analysere artikler, selv at skrive artikler og forberede en lille fremlæggelse.

Materiale:
Avisen i undervisningen (2019). ”Sådan vinkler du en journalistisk historie” fortalt af souschef på Berlingske indlandsredaktion Katrine Jo Andersen, 11.09.19 (Sådan vinkler du en journalistisk historie - YouTube) [video hentet aug. 2021]
Borup, H. (2011). Ud med sproget. Forlag: Frydenlund: s. 38.
Eeg, M.: ”Om Cavlingprisen”. Dansk Journalistforbund - Medier & kommunikation. (https://journalistforbundet.dk/om-cavlingprisen) [artikel hentet aug. 2021]
Larsen, O. S. (2021). Håndbog i dansk (I-bog). Forlag: Systime: ”De fem nyhedskriterier” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c675), ”Tekst-layout” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c1286&L=0), ”Nyhedstrekanten” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701), ”Vinkling” (https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=218#c682), ”Fortællende nyhedsjournalistik: New Journalism” og ”Featuren” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c694), ”Indre komposition” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701).
Papercut Odyssey (2017). “Engagementskriterierne”. Videointerview med forsker Aslak Gottlieb. (Engagementskriterierne on Vimeo) [video hentet aug. 2021].
Schelde, Nanna (2019). ”En ægtemand”. Kristelig Dagblad, 21.03.19.
Verdens bedste nyheder: ”Konstruktiv journalistik” (https://old.verdensbedstenyheder.dk/om-verdens-bedste-nyheder/konstruktiv-journalistik/). [artikel hentet aug. 2021]

Der er tilknyttet følgende skriftlige afleveringer (4 skriftlighedstimer)

Brev til læreren
Nyhedsartikel fra NG
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Novelleanalyse - ungdomsnoveller (litteratur)

Formål og indhold:

Introduktion til rammerne for Dansk A på HHX med de tre kernestofområder: Litteratur, Sprog og Medier.

Dette forløb er under kernestoffet litteratur.

Formålet med formålet er at lære eleverne at analysere og fortolke noveller ud fra en analysemodel til noveller, som indeholder følgende:

Hvad (Analyse af indhold):
Handling, herunder motiv og konflikter
Tid og miljø
Personkarakteristik
Forholdet mellem personerne

Hvordan (Analyse af hvordan):
Ydre og indre komposition
Fortæller og synsvinkel
Fremstillingsform
Sproglige billeder

Fortolkning:
Tema og modsætninger
Perspektivering

Derudover introduceres eleverne også kort til forskellige typer af læsninger:
Litteraturhistorisk læsning (socialhistorisk læsning)
Biografisk læsning
Nykritisk læsning
Strukturalistisk læsning
Psykoanalytisk læsning
Ideologikritisk læsning
Læserorienteret læsning
Komparativ læsning

Grundbøger til dette forløb:

Larsen, Ole Schulz. "Håndbog til dansk". Systime, 2015.

Analysetekster:

"Drivhuset" (1965) af Anders Bodelsen
"Violvej" (2016) af Lotte Kirkeby
"De tre veninder" (2000) af Jesper Wung-Sung
"Blomster" (2000) af Jacob Ejersbo

Novellerne læses, analyseres og fortolkes gennem små øvelser og opgaver, som løses individuelt, parvis, i grupper og med opsamling på klassen.

Skriftlighed:
Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering med en analyse og fortolkning af en af de noveller som er blevet læst og gennemgået i klassen. Eleverne vælger selv frit, hvilken novellen de vil analysere og fortolke i afleveringen.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk aflevering - Novelle 19-12-2023
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Reklameforløb (sprog og medier)

Formål og indhold:

Formål: At lære eleverne at analyse trykte reklamer og reklamefilm

Indhold:

Teori om reklamer lægges efterhånden ind undervejs i forløbet.

Teori:
Laswells kommunikationsmodel
AIDA modellen
Maslows behovspyramide
Reklamegenrer
Kommercielle reklametyper
Reklamefilmsgenrer
Reklameformater
Gallup kompas
Minerva model
Appelformer
Farver
Psykologisk reaktans
Sex og humor
Asger Liebst fascinationsalfabet
Branding, logo og slogan
Storytelling
Markedsføring på de sociale medier
Product placement
Push and Pull
Brand communities

Analyse-materiale:
Eleverne har hovedsageligt selv valgt reklamer, som de har analyseret.
Lærervalgt reklamefilm, som blev analyseret af eleverne og efterfølgende gennemgang i klassen: "Magnum Five Kisses" fra 2014.

Grundbøger til dette forløb:

Larsen, Ole Schulz. "Håndbog til dansk". Systime, 2015.

Skriftlighed:
Forløbet afsluttes med en skriftlig aflevering med en analyse af reklamefilmen "Molly" fra Den Gamle Fabrik" fra omkring starten af 2000'erne.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reklameanalyse af fast billede 24-01-2024
Reklameanalyse af reklamefilm 18-02-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Tidlig litteraturhistorie (litteratur)

Formål og indhold.

Formålet er at lære eleverne om de første tidlige litteraturhistoriske perioder ved at læse materialer om de historiske perioder og den litteratur der blev skrevet i de forskellige perioder.

Indhold: Introduktion til hvad litteraturhistorie er, og hvordan man læser litteraturhistorisk.

Litteraturhistorisk materiale og analysetekster:

Lektion1: Vikingetiden
Den norrøne digtning
Analysetekst: "Trymskvadet"
Perspektivering til manderoller i vikingetiden og i dag

Lektion2: Middelalderen I
Middelalderens samfund
Folkeviser; typer og tema
Analysetekst: "Torbens Datter"

Lektion 3: Middelalderen II
Analysetekst: "Ridderens Runeslag"
Perspektivering til "Lykkens brud" og hvordan Middelalderen opfattes i dag

Lektion 4: Renæssancen
Renæssancens samfund, livssyn, universalmennesket og de lærde kvinder, adelskvindernes nedskrivning af folkeviserne.
Analysetekst: Tycho Brahe - "Af Danmark, hvad har jeg forbrudt?" (1597)

Lektion 5: Barokken I
Barokkens arkitektur, filosofi, politik, vanitas og memento mori, eksistentiel kedsomhed, litteratur og salmer

Lektion 6: Barokken II
Thomas Kingo som forfatter.
Analysetekst: Thomas Kingo - "Keed af Verden, og kier ad Himmelen" (1681)
Perspektivering til et måske forlæg for Kingos salme - Prædikerens bog fra det gamle testamente.

Lektion 7: Oplysningstiden I
Fornuftens tidsalder, filosofi, politik, klassicisme og rokoko, Ludvig Holberg som forfatter
Analysetekst: Ludvig Holberg - "Epistel nr. 390" (1749)

Lektion 8: Ludvig Holberg - "Erasmus Montanus" (1723) - Hovedværk
Ludvig Holbergs komedier
Analysetekst: 1. akt

Lektion 9: Ludvig Holberg - "Erasmus Montanus" (1723) - Hovedværk
Transaktionsanalyse af samtalerne mellem personerne i komedien
Analysetekst: 2. akt

Lektion 10: Ludvig Holberg - "Erasmus Montanus" (1723) - Hovedværk
Analysetekst: 3. og 4. akt

Lektion 11 Ludvig Holberg - "Erasmus Montanus" (1723) - Hovedværk
Analysetekst: 5. akt

I arbejdet med læsning af hovedværket arbejdede elever med portfolio opgaver, hvor de kunne arbejde sammen i par eller små grupper, men de skulle skrive individuelt.

Skriftligt arbejde:

Analyse af selvvalgt folkevise - enten "Torbens datter" eller "Riddernes runeslag"

Analyse af "Erasmus Montanus" ved aflevering af portfolio opgaverne.

Grundbøger til forløbet:

Systime - Brug litteraturhistorien
Systime - Håndbog til dansk - Litteraturhistorie
Systime - Litteraturhistorien på langs og på tværs
Systime - Litteraturens veje





Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af folkevise 25-03-2024
Analyse af Ludvig Holberg komedie 17-05-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skriftlighedsforløb på årsprøve

Skriftlighedsforløb

Som opsamling på årsprøve før sommerferien har eleverne skullet arbejde med deres årsprøve ved at genlæse den, samt omskrive indledning, udvalgte afsnit og afslutningen.

I forløbet har der været følgende faglige fokus:

- at skrive en god indledning ud fra tragtmodellen
- at få indledning og afslutning til at hænge sammen
- at anvende citater korrekt, introducere citater og forklare efterfølgende
- at sætte komma og punktummer korrekt
- at undgå grammatiske fejl og skrive sammenhængende
- at omskrive indledning, udvalgte afsnit og afslutning i ny aflevering
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Indledning, afsnit og afslutning 25-08-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Romantikken (litteratur)

Litteraturhistorisk forløb om romantikken

Forløbets indhold:

Lektion 1: Overgangen fra oplysningstiden til romantikken
Klip fra Jane Austin BBC Pride & Prejudice - Darcys første frieri.
Nationalromantikken - fædrelandssange:
Kong Cristian stod ved højen mast - Johannes Ewald (1778)
Der er et yndigt land - Adam Oehlenschlæger (1819)
I Danmark er jeg født - H.C. Andersen (1850)

Lektion 2: Adam Oehlenschlæger
Elevfremlæggelse om Adam Oehlenschlæger
Gruppearbejde om tre digte af Adam Oehlenschlæger:
Guldhornene (1803)
Harpespilleren ved Posthuset (1803)
Raad til unge ægtemænd (ukendt årstal)


Lektion 3: Nyplatonisme
Hulelignelsen
Gruppearbejde om to digte af Schack Staffeldt
Platonisme (1802)
Indvielsen (1804)

Lektion 4: Universalromantikken
Elevfremlæggelse om H.C. Andersen
H.C. Andersen - Klokken (1845)

Lektion 5: Religiøs digtning
Elevfremlæggelse om N.F.S. Grundtvig
De levendes land (1824) med komparativ analyse/perspektivering til Kingo

Skriftlighedsmodul - Analyse af N.F.S. Grundtvig - Påskeblomst (1817)

Lektion 6: Biedermeier
Biedermeierkulturen
Dannelsestanken
Guldaldermalerne
Billedanalyse af elevernes udvalgte malerier fra guldalderen
2 moduler

Lektion 7: Romantismen
Dobbeltgængermotivet
Faustmyten
Freuds psykoanalyse
H.C. Andersen . Skyggen (1847)  
2 moduler

Lektion 8: Søren Kierkegaard
Søren Kierkegaards liv
Eksistentialisme
Kierkegaards stadier på livets vej
Enten Eller - Forførerens dagbog, Mozarts Don Juan
2 moduler

Lektion 9: Poetisk realisme
Elevfremlæggelse om Steen Steensen Blicher
Den blicherske novelle
Læsning og analyse af Sildig Opvaagnen (1828) Hovedværk.
Skriftlig aflevering af analyse og fortolkning af Sildig Opvaagnen (1828)
9 moduler inkl. skriftlighedsmoduler og tilbagemelding


Udvalgte uddrag fra følgende grundbøger fra Systime:

Brug Litteraturhistorien - Sørensen, Mimi og Mads Rangvid. Systime, 2014.
Håndbog til dansk - Litteraturhistorie - Larsen, Ole Schultz. Systime, 2022.
Litteraturhistorien på langs og på tværs - Kjær-Hansen, Barbara, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen. Systime, 2012.
Danske forfattere - Bøndergaard, Anne. Systime, 2015.
Litteraturens veje - Fibiger, Johannes og Gerd Lütken. Systime, 2010.
Litteraturens huse - Fibiger, Johannes og Gerd von Buchwald Lütken og Sine Dalsgaard Kristensen. Systime, 2010.
Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard - Henriksen, Liselotte. Systime, 2017.
Grundbog til dansk - på de gymnasiale uddannelser - Poulsen, Henrik. Systime, 2012.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Dansk aflevering 16-10-2024
St. St. Blicher - Sildig Opvaagnen 20-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Retorik og argumentationsanalyse (sprog)

Forløbets indhold:

Vi skal arbejde med taler, retorik, argumentation og diskurs.

Teori og modeller:
• Ciceros pentagram
• Retorik teori
• Appelformerne
• Laswells kommunikationsmodel
• Sproghandlinger
• Toulmins udvidede argumentationsmodel
• Argumenttyper

(Metaforer i hverdagen og diskursanalyse var også planlagt, men kunne ikke nås i dette skoleår)


Forløbets formål:

Eleverne skal kunne analyse og vurdere forskellige taler, forstå teorien bag opbyggelsen af taler og argumentation. Eleverne skal kunne se bagom diskussionerne de møder i samfundet og kunne analysere dem.

Indhold:

Lektion 1: Taler
Talesprog og skriftsprog
Stil og tone
Ordklasser
Sætningsopbygning
Analyse af Kong Frederiks første nytårstale 31. december 2024.

Lektion 2: Retorik
Retorik og talegenrer
Ciceros pentagram
Talers opbygning og sproglige dyder
Appelformer
Analyse af Kong Frederiks første nytårstale 31. december 2024.

Lektion 3: Ordenes betydning
Ordenes betydning
Denotation og konnotation
Semantiske felter
Konkrete og abstrakte ord
Analyse af Kong Frederiks første nytårstale 31. december 2024.

Lektion 4: Kommunikationsanalyse
Samtalen
Verbal og nonverbalkommunikation
Transaktionsanalyse
Ulvesprog og girafsprog
Analyse af Trump og Zelenskys samtale i det ovale kontor

Lektion 5: Face og facework
Face og facework
Høflighedsprincipper
Op- og nedtonere
Frontstage, backstage og middleregion
Analyse af Trump og Zelenskys samtale i det ovale kontor, samt en tilfældig influencer

Lektion 6: Sproghandlinger og sociolingvistik
Sproghandlinger
Sociolingvistik; dialekter, sociolekter, etnolekter, multilekter, kronolekter

Lektion 7: Argumentationsanalyse
Toulmin udvidede argumentationsmodel
At argumentere for en sag
Argumenttyper
Ordvalgsargumenter
Dårlig argumentation
Modargumentation


(lektion 8: Metaforer og lektion 9: Diskursanalyse kunne ikke nås i dette skoleår)


Uddrag fra udvalgte grundbøger til dette forløb:

Larsen, Ole Schulz. "Håndbog til dansk". Systime, 2015.

Johnsen, Marianne og Bodil-Marie Gade. "Grundbog i retorik". Systime, 2017.

Poulsen, Henrik. "Grundbog til dansk". Systime, 2012.

Lassen, Birgitte Bjerre og Grete Ravn Nielsen. "Ind i sproget HHX". Systime, 2017.

Lassen, Anna Maria. "Sprog i brug". Systime, 2012.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering Kommunikationsanalyse 28-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Modstandsbevægelsen (litteratur og sprog)

Forløbet er en del af SO-planen som leder op til SOP.

Danskhistorieopgaven (DHO) handler om modstandsbevægelsen.

Dansk og historie afgiver hver 12 moduler til forløbet. Hvert fag har først 8 moduler til undervisning i emnet, og efterfølgende 4 moduler til afholdelse af workshops og lærervejledning til skrivning af opgaven.

Forløbet har et overordnet fokus på tre emner:

Modstandsmænd - helte?
Stikkerlikvideringer - Konsekvenser
Retsopgøret efter krigen - Etisk dilemma

I dansk er lektioner således:

Lektion 1: Besættelsen
Kulturradikalisme
Teori til lyrikanalyse
Analyse af:
Grieg, Nordahl. "Krigsatt av fiender", 1936.
Henningsen, Poul. "Man binder os på Mund og Hånd", 1940.

Lektion 2: Digte i den illegale presse
Pressecensur under besættelsen
Digte i den illegale presse - illegalpresse.dk
Analyse af:
Halfdan Rasmussen. "Man gav dem kolde øjne". Folk og Frihed, juli 1944.
Kaj Munk. "Danmark, vort liv". Muldvarpen, februar 1945.
Mogens Friis. "Den døde". Vestjyden, marts 1944.
Otto Gelsted. "Den 9. april". Ungdommens Røst, april 1944.
Piet Hein. "To passivivister". Gry, juli 1942.
Poul Sørensen. "Der brænder en ild". Der brænder en ild, efteråret 1944.

Lektion 3: Hvorfor modstandsmand eller nazist?
De unge døde: Morten Nielsen og Kim Malthe-Bruun - Litteraturens veje
Analyse af:
Morten Nielsens digte "Skæbne" og "Ventetid" Gyldendal, 1983. Forord Thomas Bredsdorff.

Lektion 4: Livet som modstandsmand
Biografisk læsning af Morten Nielsen gennem hans breve. Gyldendal, 1966.
Uddrag fra fem breve om emnerne:
Brev 1 - Om ideologiernes meningsløshed
Brev 2 - Om demonstrationen mod antikominternpagten
Brev 3 - Om skud på Vesterbrogade
Brev 4 - Om bombningen af sukkerfabrikkerne
Brev 5 - Om mordet på Kaj Munk

Lektion 5: Morten Nielsen og Halfdan Rasmussen
Venskabet mellem Halfdan Rasmussen og Morten Nielsen
Unge kunstneres klub
Analyse af:
Morten Nielsen "Høstdigt", efterladte digte. Gyldendal, 1945.
Halfdan Rasmussen. "Den hvis hånd blev brugt". fra digtsamlingen "den som har set september" 1949.

Lektion 6 & 7: Stikkerlikvideringer
Argumentationsanalyse af
Martin A Hansen. "Dialog om Drab og Ansvar" fra antologien "Der brænder en Ild", 1944.

Lektion 8: Retsopgøret efter krigen
Analyse af Tove Ditlevsens novelle "Dommeren", Gyldendal, 1948.


I forløbet er der desuden arbejdet 3 moduler med hovedværket Morten Nielsen - Digte, udgivet af Gyldendal 1967 med forord af Thomas Bredsdorff.
Værket indeholder både digtsamlingen "Krigere uden Vaaben" fra 1943 og "Efterladte digte" fra 1945.


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Morten Nielsen hovedværk 11-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Metaforer og diskursanalyse (sprog)

Forløbet er en fortsættelse af forløbet om sprog fra skoleåret 2.g hvor klassen arbejdede med retorik og argumentationsanalyse.

Lektion 8: Metaforer
Hverdagens metaforer af George Lakoff og Mark Johnson.
Forskel mellem litterære og kognitive metaforer
Kildeområde (konkret billedeplan) og målområde (abstrakt realplan)
Kognitive metaforer
Primære metaforer
Orienteringsmetaforer
Sportsmetaforer
Sygdomsmetaforer
Uddrag fra bogen: Smæk metaforen, dansklærerforeningen

Lektion 9: Diskursanalyse
Hvad er diskurs?
Diskursbegreber fra Laclau & Mouffe
Norman Faircloughs kritiske diskursanalyse
Forskellige diskurstyper; politisk, økonomisk, nationalistisk, sundhed

Lektion 10: Diskursanalyse
Michel Foucaults diskursteori
Diskurs som magt - Hegemoni
Habermas og den herredømmefrie samtale
Spin og diskursetik

Lektion 11: Diskursanalyse
Hvornår er det relevant at anvende diskursanalyse?
Eleverne arbejder i selvvalgte grupper med at analyse diskurser indenfor følgende temaer:
National identitet
Prostitutionsdebatten
Sundhed og identitet
Der er et stort udvalg af forskelligartet materiale både sagprosa, skønlitteratur, billeder og levende billeder.

Lektion 12: Diskursanalyse
Gruppearbejde med ovenstående temaer

Lektion 13: Diskursanalyse
Gruppefremlæggelse af diskursanalyser

Udvalgte uddrag fra grundbogen:
Græsborg, Anne Bornerup og Mette Møller Jørgensen.
Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet. Systime, 2014.
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Diskursanalyse PP 27-08-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Filmanalyse (medier)

Forløbet handler om filmanalyse af forskellige genre indenfor fakta (Dokumentarfilm, dokumentarserie, shortsdocs) samt indenfor fiktion (kortfilm og novellefilm).

Lektion 1: Fakta-genren
Dokumentarfilmtyper
Shortdocs
Gruppearbejde med udvalgte klip fra forskellige dokumentarer
2 moduler

Lektion 2: Filmiske virkemidler
Teori om næranalyse med de filmiske virkemidler
Gruppearbejde med udvalgte klip fra forskellige dokumentarer

Lektion 3: Fiktions-genren
Teori om kortfilm, novellefilm og spillefilm
Filmiske fortællinger og forløb, komposition
Det narrative begær

Lektion 4: De sociale medier og reality
Teori om det polyfaktuelle samfund,
Frontstage, backstage og middleregion
Kønsperformance på de sociale medier

Analyse af dokumentarserien fra TV2 "Cillemouse - den falske virkelighed". Hovedværk.
Gruppearbejde med analyse af dokumentaren og aflevering. 2 moduler.

Aflevering af valgfri filmanalyse af:
Kortfilmen "Ivalu" af instrueret af Pipaluk Kreutzmann Jørgensen og Anders Walter, 2023
Shortdoc "Zeinab Mosawi" produceret af TV2 Echo, 2021.

Uddrag fra:
Olsen, Mimi. "Film skal ses i dansk". Systime, 2020.
Larsen, Ole Schulz. "Håndbog til dansk". Kapitel 5 Medier. Systime, 2015.
Petersen, Jan Aasbjerg og Johanne Katrine Larsen. "Dig og digital dannelse i dansk". Systime, 2019.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det Moderne Gennembrud (litteratur)

Formålet med forløbet er at give eleverne et indblik i de litteraturhistoriske tanker og stilarter indenfor Det Moderne Gennembrud.

Der vil være fokus på overgangen fra Romantikken til Det Moderne Gennembrud, Georg Brandes forelæsninger og hvordan tankerne i Det Moderne Gennembrud kommer til udtryk i hos de forskellige forfattere.

Eleverne holder i par skiftevis mundtlig oplæg om de forskellige forfattere, deres liv og deres skrivestil.

Lektion 1:
Introduktion til Det Moderne Gennembrud
Bruddet med Romantikken
Georg Brandes forelæsninger
Naturalismen
Læsemetoder
Analysetekst: En stor dag (1899) af Henrik Pontoppidan

Lektion 2:
Henrik Pontoppidan
Fra hytterne og landsbybilleder
Udviklingsromanen og Lykke Per
Analysetekst: Ørneflugt (1899) af Henrik Pontoppidan

Lektion 3:
J.P. Jacobsen
Naturalismen hos J.P. Jacobsen
J.P. Jacobsen og Gud
Om Marie Grubbe
Analysetekst: Et Skud i Tågen (1875) af J.P. Jacobsen

Lektion 4:
Martin Andersen Nexø
Socialrealisme
Om Pelle Erobreren -
Se små uddrag fra filmen "Pelle Erobreren" (hvor Erik gør oprør om forvalteren)
Ideologikritisk læsemetode
Analysetekst: Lønningsdag (1896) af Martin Andersen Nexø

Lektion 5:
Herman Bang
Impressionisme
Stille eksistenser
Analysetekst: Den sidste aften (1880) af Herman Bang

Lektion 6:
Amalie Skram
Kvindefrigørelse
Sædelighedsfejden
Analysetekst: Uddrag af Constance Ring, hvor hun går til præsten for at få skilsmisse (1885) af Amalise Skram

Lektion 7 + 8:
Henrik Ibsen - Et Dukkehjem (1879)
Dramaet i Det Moderne Gennembrud
Remediering
Klassen ser og arbejder med filmatiseringen af "Et Dukkehjem" fra 1974 med Ghita Nørby i hovedrollen. Hovedværk.

Lektion 9:
De frigjorte kvinder
De kvindelige malere i Det Moderne Gennembrud
Kunstudstilling, hvor eleverne ser plakater af malerier fra udvalgte kvindelige malere og læser og diskuterer billedteksterne fra udstillingen.
Kunstudstillingen indeholder malerier af:

Ludovica Thorman - Selvportræt (1885)
Bertha Wegmann - Kunstneren Jeanna Bauck (1881)
Bertha Wegmann - Ung pige i skoven. Toni Möller (1892)
Berthe Wegmann - Selvportræt (1918)
Sophie Holten - Kvinde ved vandet. Portræt af Marie David (1887)
Sophie Holten - Portræt af forfatteren August Strindberg (1885)
Anna Petersen - En aften hos veninden. Ved lampelys (1891)

Lektion 10:
Skriftlighedsmodul - Essay om Det Moderne Gennembrud

Lektion 11:
Perspektivering til Karen Blixen
Analysetekst: Ringen (1958) af Karen Blixen



Udvalgte uddrag fra følgende grundbøger fra Systime:

Brug Litteraturhistorien - Sørensen, Mimi og Mads Rangvid. Systime, 2014.
Håndbog til dansk - Litteraturhistorie - Larsen, Ole Schultz. Systime, 2022.
Litteraturhistorien på langs og på tværs - Kjær-Hansen, Barbara, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen. Systime, 2012.
Danske forfattere - Bøndergaard, Anne. Systime, 2015.
Litteraturens veje - Fibiger, Johannes og Gerd Lütken. Systime, 2010.
Det Moderne Gennembrud #meToo - Bødtcher-Hansen, Maja og Susan Mose. Systime, 2019.
Textanalyse - Bøndergaard, Anne. Systime, 2012.
Litteraturens huse - Fibiger, Johannes og Gerd von Buchwald Lütken og Sine Dalsgaard Kristensen. Systime, 2010.
Damer der vil - Alfort, Sara og Birgitte Darger. Systime, 2024
Litteratursiden.dk
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Filmanalyse 27-10-2025
Et Dukkehjem 24-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 1900-tallet og nyere litteratur (litteratur)

Eleverne skal få et indblik i litteraturhistorien fra starten af 1900-tallet og frem til i dag.

Fokus i forløbet er at få eleverne til at reflektere over de forskellige perioders kunstneriske udtryk i litteraturen.

Eleverne holder i par skiftevis oplæg om de forskellige forfatteres liv og skrivestil.

Lektion 1: Symbolismen I
DMG - opløsningen
Symbolismen - Det sjælelige gennembrud, Tårnet og programmet
Symbolismens kvindetyper - Femme Fatale og Femme Fragile
Klip fra operaerne "La Traviata" af Guiseppe Verdi (1853) og "La Boheme" af Giacomo Puccini (1896)
Symbolismens malerier I
Edvard Munch - Vampyr (1895)
Edvard Munch - Madonna (1895-1902)
Egon Schiele - Liggende, halvpåklædt pige (1911)
Sophus Clausen - Erotikeren
Analysetekst: Digt - Flammen og Kullet (1904)


Lektion 2: Symbolismen II
Symbolismens malerier II
L.A. Ring - Aften (1887)
Arnold Böcklin - De dødes ø (1883)
Arnold Böcklin - Selvportræt med døden (1872)
Johannes Jørgensen - Vejen til Gud
Analysetekst: Digt - Confiteor - jeg bekender. (1894)
Joakim Skovgaard - Kristus i de dødes rige (1891-1894)
Joakim Skovgaard - Kristus fører røveren ind i Paradis (1890)


Lektion 3: Det folkelige gennembrud
Den lange vej hjem
Jeppe Aakjær - Tyendets forfatter
Vitalismen
Analysetekst: Jens Vejmand (1905) af Jeppe Aakjær.
Analysetekst: Sundt blod. Jeg bærer med smil min byrde (1906) af Jeppe Aakjær.


Lektion 4: Futurisme
Futurismen
Den italienske futurisme og fascismen
Fascisternes arkitektur
Analysetekst: Futurismens manifest (1909) af Filippo Marinetti


Lektion 5:
Den danske futurisme
Emil Bønnelycke
Analysetekst: Figurdigt - New York (1917) af Emil Bønnelycke
Dadaismen
Øvelse, hvor eleverne får udleveret tidligere læste digte klippet ud i enkelte ord, som de skal prøve at sætte sammen for at skabe mening.


Lektion 6: Ekspressionisme
Mellem to verdenskrige
To tyske krigsmalere
Georg Grosz - Deutschland ein Wintermärchen (1917-19)
Otto Dix - Sturmtruppe geht unter Gas vor (1924)
Otto Dix - Der Schädel - Kraniet (1922)
Otto Dix - Krigskrupple (1920)
Om Johannes V. Jensen
Analysetekst: Johannes V. Jensen - Uddrag fra Kongens Fald (Hesteslagtningen) (1901)
Ekspressionistisk farveanalyse


Lektion 7: Ekspressionisme og surrealisme
Tom Kristensen
Analysetekst: Nat i Berlin (1921) af Tom Kristensen
Perspektivering til bandet Nordstrøms sang i video: Hvem kan sove i Berlin (2009)
https://www.youtube.com/watch?v=DBqbJXT2-BI


Lektion 8: Surrealisme
Kunsten i surrealismen
Surrealisme hos Gustav Munch-Petersen
Maleri af Gustav Munch Petersen - Den tavse fest (1935)
Maleri af Gustav Munch Petersen - Uden titel. Forestiller en kvinde med blå bluse og en nøgle hvor hjertet sidder (1935)
Udvalg af andre malerier:
Salvador Dali - Tidens uafhængighed (1931)
Salvador Dali - Narcissus metamorfose (1937)
Salvador Dali - San Antonius fristelse (1946)
Wilhelm Freddie - Meditation over den antinazistiske kærlighed (1936)


Lektion 9: Efterkrigstiden
Heretica
Eksistentialistisk filosofi
Kort om Tage Skou Hansen "De nøgne Træer"
Analysetekst: Albert Camus. Uddrag af Faldet (hvor pigen springer i floden og slutningen). (1956)


Lektion 10: 1960'ernes fremmedgørelse
1960'ernes forbrug, fremmedgørelse og absurditeten
Nykritisk læsning og fortolkning
Peter Seeberg som forfatter og hans karakterer
Analysetekst: Hullet (1962) af Peter Seeberg
Perspektivering til DR serien "Manden og hullet" med Rasmus Bruun og Frederik Cilius, hvor de snakker om Sisyfosmyten. (De første 8 minutter)
https://www.dr.dk/drtv/se/manden-i-hullet_-stenen-og-overtossen_552593


Lektion 11: Konfrontationsmodernisme
Generelle træk fra modernismen
Klaus Rifbjerg og konfrontation
Inger Christensen og systemdigtning
Analysetekst: Klaus Rifbjerg - Det er blevet os pålagt (1960)
Analysetekst: Inger Christensen - Alfabet (1981)


Lektion 12: Realismer
Slutning 1960'erne og 1970'erne
Nyrealisme i forstæderne
Politisk realisme
Bekendelseslitteratur - Vita Andersen
Tilbageblik på Tove Ditlevsen
Analysetekst: Vita Andersen - Lænken om min hals, fra Tryghedsnarkomaner (1977)
Analysetekst: Tove Ditlevsen - Erkendelse, fra Pigesind (1939)


Lektion 13: 80'er postmodernisme
80'er lyrik
Opgør med den politiske realisme
Fra sidegaderne
Kroppen og storbyen
Vreden
Om Søren Ulrik Thomsen - Byen, natten, kroppen
Om Pia Tafdrup - Kroppen og engle
Om Michael Strunge - Ikonet
Analysetekst: Søren Ulrik Thomsen - "Regn, søvn, blå, kys" fra Ukendt under samme Måne (1982)
Analysetekst: Pia Tafdrup - "Den sidste bløde hinde" fra Når der går hul på en engel (1981)
Analyse tekst: Michael Strunge - "Livets hastighed" fra Livets hastighed (1978) +
Fra "Samlede Strunge": Det er ved at komme igen (s.33) + Værelset (s.35) + Aldrig (s.446) + Væbnet med vinger (s.659) - Gyldendal 2015.


Lektion 14: Minimalisme og klimalitteratur
Minimalisme
Øvelse med tilbageblik på "De tre veninder" (2000) af Jesper Wung Sung fra ungdomsnovelleforløb i 1.g
Klimalitteratur
Svensk og norsk klimalitteratur
Analysetekst (svensk): Näktergalen i Badelunda (1989) af Tomas Tranströmer
Analysetekst (norsk): Lite minndikt - tilegnet lindepraktbillen, Lamprodila Rutilans, som står på rødlista (2015) af Inger Elisabeth Hansen


Lektion 15: Efter 2000
Tendenser i den nyeste litteratur
Autofiktion
Rå realisme
Lyriske nybrud
Om Yahya Hassan
Analysetekster: Digte fra Yahya Hassan "Digte" fra 2013.
BARNDOM
RØVERIFORSØGET
DET SJETTE OPHOLDSSTED
Uddrag fra LANGDIGT om Halal og Haram (kritik af religion)
Uddrag af LANGDIGT om søsteren som skal giftes væk (kritik af kultur)


Forløbet afsluttes med 4 lektioner til læsning og analyse af Knud Romers roman - "Den som blinker er bange for døden" Lindhardt og Ringhoff, 2006. Hovedværk.


Udvalgte uddrag fra følgende grundbøger fra Systime:

Brug Litteraturhistorien - Sørensen, Mimi og Mads Rangvid. Systime, 2014.
Håndbog til dansk - Litteraturhistorie - Larsen, Ole Schultz. Systime, 2022.
Litteraturhistorien på langs og på tværs - Kjær-Hansen, Barbara, Peter Kennebo og Tinne Serup Bertelsen. Systime, 2012.
Danske forfattere - Bøndergaard, Anne. Systime, 2015.
Litteraturens veje - Fibiger, Johannes og Gerd Lütken. Systime, 2010.
Litteraturens genveje - Fibiger, Johannes og Sine Dalsgaard. Systime, 2021.
Litteraturens huse - Fibiger, Johannes og Gerd von Buchwald Lütken og Sine Dalsgaard Kristensen. Systime, 2010.
Klimalitteratur - Gustafson, Thor. Systime, 2020.
https://litteratursiden.dk/analyser/skou-hansen-tage-de-nogne-traeer


Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Essay om DMG 09-01-2026
Hovedværk Roman 13-05-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24,3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer