Holdet 3z EN (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Nyborg Gymnasium
Fag og niveau Engelsk A
Lærer(e) Julie Ambo Kyed, Thi Tha Phuong Tran
Hold 2023 EN-z (1z EN, 2z EN, 3z EN)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Life in the digital age
Titel 2 Christmas
Titel 3 Black Voices
Titel 4 Unsex Me
Titel 5 Humour
Titel 6 Speeches, rhetoric and debate (US election 2024)
Titel 7 CSR and branding (SO4)
Titel 8 English as Lingua Franca EXAM
Titel 9 Forløb#9: Evil EXAM
Titel 10 south africa: A time of apartheid EXAM
Titel 11 13: Aspect of the U.S:the Roaring Twenties EXAM
Titel 12 Forløb#11 Mattel & Barbie EXAM
Titel 13 Forløb#12 Aspect of UK: multi culturalism EXAM

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Life in the digital age

Life in the digital age

Forløb med fokus på nogle af de udfordringer, der eksisterer i den digitale tidsalder, og hvordan disse udfordringer kommer til udtryk i forskellige tekster.

Formålet med forløbet er primært at introducere og repetere centrale begreber indenfor tekstanalyse af forskellige genrer:
- Non-fiction (artikel og TED-talk)
- Fiction (novelle)
- Film/tv-serie

Derudover introduceres eleverne til begreberne dystopian fiction og speculative fiction, og vi har fokus på, hvordan disse genrer anvender fremtidige scenarier til at kommentere aktuelle problemstillinger i forfatterens samtid.

Vi inddrager også Erving Goffmans begreber frontstage og backstage, som eleverne også møder i samfundsfag.

Anvendt materiale:
- Belinda Luscombe, "Growing up in public", 2017, i Lisbeth Kjær Carlson og Pia Ballegaard Hansen, BusinessLike - The History of Business (iBog), Systime, 2022. <https://businesslike.systime.dk/?id=p156&L=0> (4 ns)
- Ryan Reudell, "Sponsored by Convenience — a short story" (forkortet), 2017, i Lisbeth Kjær Carlson og Pia Ballegaard Hansen, BusinessLike - The History of Business (iBog), Systime, 2022. <https://businesslike.systime.dk/?id=p158> (6 ns)
- Nicki Lisa Cole, "Goffman's Front Stage and Back Stage Behavior" (forkortet), ThoughtCo., 14.07.19. <https://www.thoughtco.com/goffmans-front-stage-and-back-stage-behavior-4087971> (2 ns)
- Joe Wright, "Nosedive", fra tv-serien Black Mirror, sæson 3, Netflix, 2016. (= ca. 10 ns).
- Poppy Jamie, "Addicted To Likes", youtube: Tedx Talks, 2016. <https://www.youtube.com/watch?v=kCA_g2i1ZG8&ab_channel=TEDxTalks> (= ca. 5 ns).

I alt: 27 ns.


Supplerende materiale:

Vi bruger tekstanalysemateriale fra følgende bøger:
- Martin Houlind og Jan Oxholm, Film skal ses i engelsk, Gyldendal, 2016.
- Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Toolbox: Tools for analyzing English Texts, Systime, 2013.
- Eva Pors, Jakob Bækgaard, Kristine Lund Knudsen og Stinna Pedersen, Open Wide, Lindhardt og Ringhof, 2015.
- Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Wider Contexts, Systime, 2012.
- Poul Thornøe og Ole Juul Lund, Write Away, Gyldendal, 2008.

Vi anvender løbende grammatikbogen Fejlstøvsugeren af Jens Bøgh og Jørgen Hovgaard, Musagetes, 1987. Samt Ordbogen.com og Oxford Learner's Dictionaries.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1 01-12-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Christmas

Christmas

Kort juleforløb med fokus på fremstillingen af jul i tekster (digt og film) samt fokus på grammatik.

Formål:
- At undersøge hvordan julen fremstilles i tekster.

Materiale:
- Clement Clarke Moore, "A visit from st. Nicholas", 1823, Poetry Foundation.https://www.poetryfoundation.org/poems/43171/a-visit-from-st-nicholas (0,5 ns)
- Ron Howard, "How the grinch stole christmas" (film), Universal Pictures, 2000. (15 ns)

Materiale i alt: Ca. 16 normalsider.


Vi anvender løbende grammatikbogen Fejlstøvsugeren af Jens Bøgh og Jørgen Hovgaard, Musagetes, 1987.

Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Black Voices

Black Voices

Forløb om sortes historie i USA. Vi laver nedslag i forskellige perioder fra slaveriet til i dag, og ser på, hvordan forskellige historiske faktorer har ledt frem til de forhold, som de sorte lever under i nutiden.

Vi tager udgangspunkt i bogen Black Voices.
Derudover ser vi filmatiseringen af The Help af Kathryn Stockett.

Fokusområder:
- Slavery
- Jim Crow and segregation
- The Civil Rights movement
- Police brutality
- The role of hip-hop in black communities

Vi arbejder desuden med fremlæggelser og med skriftlighed i forbindelse med de læste tekster.

Materiale:

- Tate Taylor, The Help (film), Dreamworks Pictures, 2011. (= ca. 15 ns)
- Steve McQueen, Twelve Years a Slave (filmklip), Searchlight Pictures, 2014. (= ca. 0,5 ns)
- Kasi Lemmons, Harriet (filmklip), Focus Features, 2019, "Freeing the Slaves Scene (5/10)", Youtube: Movieclips, 2020. <https://www.youtube.com/watch?v=JyzonDaMBRI&ab_channel=Movieclips> (= ca. 0,5 ns)
- Cinegraphic, "Black stereotypes" (new extended version), Youtube, 2010 (compilation of filmclips featuring black stereotypes). https://www.youtube.com/watch?v=64AQ3BzhWKI (= ca. 0,5 ns)
- Mark Ford, N.W.A.: The world's most dangerous group (TV movie), VH1 Rock Docs, 2008. (de første 20 min. vist på youtube). https://www.youtube.com/watch?v=vO8axZ2rDMc. (= ca. 5 ns)
- N.W.A., "Straight Outta Compton" (official music video), Youtube, 2009. https://www.youtube.com/watch?v=TMZi25Pq3T8 (= ca. 0,5 ns)


I Bianca Erlich-Møller og Mathilde Thomsen, Black Voices, 1. udgave, Gyldendal, 2016:
- Bogens forfattere, Slavery: Intruduction (4 ns)
- The General Assembly of the State of North Carolina, "An act to prevent all persons from teaching slaves to red and write, the use of figures excepted", 1830-1831. (0,5 ns)
- Solomon Northup, Twelve Years a Slave (uddrag), 1853. (4 ns)
- Ukendt, "Go Down Moses", 1862 (1 ns)
- Ukendt, "No More Auction Block", 1860s (1 ns)
- Bogens forfattere, "Harriet Tubman, abolitionist". (2 ns)
- Bogens forfattere, Seperate but equal: Introduction. (3 ns)
- Billie Holiday and Abel Meeropol, "Strange Fruit", 1939. (0,5 ns)
- James Allen, "The lynching of Bennie Simmons, June 13, 1913" og "The lynching of Jessie Washington and spectators at the lynching, May 15, 1916", tekstklip og billeder fra withoutsanctuary.org. (1,5 ns)
- Illustrations and signs (fra segregation-perioden). (= ca. 2 ns)
- Martin Luther King Jr., "I Have a Dream" (uddrag), 1963. (2 ns)
- Bogens forfattere, Post-racist America?: Introduction. (4 ns)
- N.W.A., "Straight Outta Compton", 1988 (2 ns)


Supplerende materiale:

Vi har i forbindelse med skriftlighed arbejdet med følgende:
- Trine Østergaard, The English Handbook, Systime, 2024 (ibog), 7. How to write..., 7.3. "Assignment 3: Email". (2 ns)
- Poul Tornøe, Ole Juul Lund, Write On, Systime, 2017 (ibog), Chapter 3: Writing genres, 3.5. "Writing an introduction" + 3.6. "Writing a conclusion". (3 ns)
- Claus Zedlitz, Pia Ballegaard Hansen, Skriftlig eksamen i engelsk - hhx, Systime, 2020 (ibog), Selvstændig tekstproduktion, "4B: Analytical essay/fiction" + "4B: Analytical essay/ non-fiction". (8 ns)


Materiale i alt: 62,5 normalsider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2 29-01-2024
Opgave 3 11-03-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Unsex Me

Unsex Me

Forløb med fokus på køn, kønsidentitet og seksualitet, med udgangspunkt i bogen Unsex Me.

Formål:
- At undersøge historiske og aktuelle problematikker i forbindelse med køn og seksualitet i den engelsksprogede verden,
- At repetere og bygge ovenpå forskellige analyseværktøjer, som eleverne kender fra tidligere forløb.

Vi læser udvalgte tekster fra bogen, og ser filmen Fight Club.
Vi afslutter forløbet med at se på den aktuelle sag om forbud mod dragshows i USA.

Vi arbejder desuden med skriftlighed i forbindelse med de læste tekster.

Materiale:

- David Fincher, Fight Club (film), 20th Century Studios, 1999. (= ca. 15 ns)
- Always, "#LikeAGirl Campaign Ad" (Youtube-video), Cause Marketing, 2016. <https://www.youtube.com/watch?v=joRjb5WOmbM&ab_channel=CauseMarketing> (= ca. 1 ns)
- MTV Impact, "Are Drag Queens Trans?" (Youtube-video), 2019. <https://www.youtube.com/watch?v=l3xR8QYZkFs&ab_channel=MTVImpact> (= ca. 1 ns)
- Manuela López Restrepo, "The anti-drag bills sweeping the U.S. are straight from history's playbook", npr, 06.03.2023. <https://www.npr.org/2023/03/06/1161452175/anti-drag-show-bill-tennessee-trans-rights-minor-care-anti-lgbtq-laws> (2,5 ns)
- Charlie Robinson, "Fight Club: Washing its hands of toxic masculinity?", cellmates.co.uk, Jun 23, 2022. https://www.cellmatesmag.co.uk/post/fight-club-washing-its-hands-of-toxic-masculinity (3 ns)
- Estee Williams, "How to become a traditional wife part 1", Youtube, 2023. https://www.youtube.com/watch?v=GA1U8eI4jhQ (0,25 ns)
- Estee Williams, "How to be a traditional wife part 2", Youtube, 2023. https://www.youtube.com/watch?v=c-GEVyQGN9g (0,25 ns)
- Hadley Freeman, "'Tradwives': the new trend for submissive women has a dark heart and history", The Guiardian, Jan 27, 2020. https://www.theguardian.com/fashion/2020/jan/27/tradwives-new-trend-submissive-women-dark-heart-history (1,5 ns)
- Chicago Magazine, "Drag lingo explained, Chicago drag queens teach you drag lingo", Youtube, 2017. https://www.youtube.com/watch?v=XRZfmVRUOkc (0,5 ns)

I Mette Brynaa Hansen og Anne Louise Haugaard Christiansen, Unsex Me, Lindhardt og Ringhof, 2016:
- Wikihow, "How to throw like a boy if you're a girl", 2014. (0,5 ns)
- Chuck Palahnuik, Fight Club (uddrag), 1996. (6 ns)
- Mark Simpson, "The metrosexual is dead. Long live the 'spornosexual'", 2014. (3 ns)
- Abigail Tarttelin, Golden boy (uddrag), 2013. (9 ns)
- Harvey Milk, "The Hope Speech", 1978. (3 ns)
- Angel Daniel Matos, "Conceal, don't feel - a queer reading of Disney's Frozen", 2014 (3 ns)


Materiale i alt: Ca. 49,5 ns


Supplerende materiale:

Vi bruger tekstanalysemateriale fra følgende bøger:
- Martin Houlind og Jan Oxholm, Film skal ses i engelsk, Gyldendal, 2016.
- Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Toolbox: Tools for analyzing English Texts, Systime, 2013.
- Eva Pors, Jakob Bækgaard, Kristine Lund Knudsen og Stinna Pedersen, Open Wide, Lindhardt og Ringhof, 2015.
- Jonna Engberg-Pedersen, Mette Grønvold og Hanne Ohland-Andersen, Wider Contexts, Systime, 2012.
- Poul Thornøe og Ole Juul Lund, Write Away, Gyldendal, 2008.


Vi anvender løbende grammatikbogen Fejlstøvsugeren af Jens Bøgh og Jørgen Hovgaard, Musagetes, 1987. Samt Ordbogen.com og Oxford Learner's Dictionaries.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 4 24-04-2024
Opgave 5 06-05-2024
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Humour

Forløb om humor, hvor vi undersøger humor i forskellige former, fx sketch comedy, stand-up, humor i musik og mockumentary. Vi sammenligner desuden britisk humor med hhv. amerikansk og dansk humor.
Bl.a. ser vi et afsnit af hhv. den britiske og den amerikanske udgave af mockumentary-serien The Office og sammenligner dem, med fokus på forskellene mellem britisk og amerikansk humor.
Eleverne introduceres til basal humorteori (superiority, relief og incongruity theory), samt centrale humoristiske virkemidler. Vi anvender her primært fagbogen Serious Business.
Eleverne prøver selv at anvende teorierne og virkemidlerne når de skal lave deres egne sketches i grupper. Disse filmes og vises foran klassen, og gruppen skal forklare hvilke humor-teorier og -virkemidler de har anvendt.

Vi arbejder desuden løbende med skriftlighed og grammatik. Her anvender vi Fejlstøvsugeren samt Ordbogen.com og Oxford Learner's Dictionaries.

Kernetekster:
- Monty Python. "Full Frontal Nudity" (uddrag af tv-program + manuskript). Monty Python's Flying Circus. 1969. (= ca. 9 ns)
- Ricky Gervais og Stephen Merchant. The Office (UK). Episode 1 - Pilot. 2001. (= ca. 5 ns)
- Greg Daniels. The Office (US). Episode 1 - Pilot. 2005. (= ca. 5 ns)
- Rowan Atkinson, "Mr. Bean Live Performance at the London 2012 Olympic Games". [url]<https://www.youtube.com/watch?v=CwzjlmBLfrQ&ab_channel=Olympics>[/url] (= ca. 1 ns)
Bo Burnham. "Words, Words, Words" (sang). 2010. https://www.youtube.com/watch?v=iuF6CpML3IQ (= ca. 1 ns)
Bo Burnham. "Oh Bo" (sang). 2010. https://www.youtube.com/watch?v=dcLFmN7aJe0 (=ca. 1 ns)
Bo Burnham. "Make Happy" (stand-up show). 2016. (= ca. 15 ns)


Supplerende materiale:
- Jesper Kaalund og Bø Høpfner Clausen. "The Philosophy of Humour" og "Humourous Devices". I Serious Business - Satire, wit and humour.  Gyldendal, 2011. (18 ns)
- Ricky Gervais. "The Difference Between American and British Humour". I Time Magazine. 09.11.11. [url]<https://time.com/3720218/difference-between-american-british-humour/>[/url] (3 ns)
- dfarmbrough. "Stephen Fry On The Difference Between British And American Comedy". Youtube-video 2019. [url]<https://www.youtube.com/watch?v=gpdWwubN6-0&ab_channel=dfarmbrough>[/url] (svarer til ca. 0,5 ns)
- The Office. "Michael Scott Meets David Brent - The Office US". Youtube-video. 2015. [url]<https://www.youtube.com/watch?v=JMNyDtib6Y4&ab_channel=TheOffice>[/url] (= ca. 0,5 ns)
- David Hinton. "Visual Comedy - a Lecture by Rowan Atkinson , MSc (Oxon)" (uddrag). Fra Laughing Matters. 1992. [url]<https://www.youtube.com/watch?v=lqKqVrBP-so&ab_channel=EarfulComedy>[/url](= ca. 2 ns)
- Jonathan Jayson, "HOW TO WRITE A COMEDY
SKETCH", 01.01.2023. [url]<https://thecomedycrowd.com/how-to-write-a-comedy-sketch/>[/url] (6 ns)
- Saturday Night Live, "Rap Roundtable" (youtube). https://www.youtube.com/watch?v=3sxRAeh8f7w (= ca. 0,5 ns)
- Monty Python, "Monty Python: The Parrot Sketch & The Lumberjack Song movie versions HQ" (youtube). [url]<https://www.youtube.com/watch?v=vnciwwsvNcc&ab_channel=morpheusatloppers>[/url] (= ca. 0,5 ns)
- Trine Østergaard. "Rhetorical Devices". I The English Handbook. Systime, 2017. (= 1 ns)

I alt ca.: 69 normalsider.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hand-in 1 09-09-2024
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Speeches, rhetoric and debate (US election 2024)

I dette forløb arbejder eleverne med taler og debat i forbindelse med det amerikanske præsidentvalg 2024. Eleverne analyserer taler og debat med afsæt i det retoriske pentagram, retoriske virkemidler, appelformer og Toulmins argumentationsmodel. Derudover træner eleverne mundtlig debat og den skriftlige eksamensgenre "manuscript". Eleverne introduceres også kort til valgprocessen i det amerikanske system og undersøger selv de to valgkandidaters baggrund og synspunkter.

Kernetekster:
- Barack Obama. "Yes we can speech". 2008. (= ca. 3 ns).
- Harris vs. Trump in 2024 ABC News Presidential Debate. 2024. (= ca. 20 ns).

Supplerende stof:
- USAGov. "How to Become President of the United States". 2016. Youtube video. https://www.youtube.com/watch?v=2eXCG-hlaqI. (= ca. 0,5 ns).
- Sky News. "US election 2024: how does it work?". 2024. Youtube video. https://www.youtube.com/watch?v=9sTK9zOuZwg. (=ca. 0,5 ns).
- Trine Østergaard. "7.3.2 Assignment 4A - Manuscript (HHX A)". I The English Handbook. Systime, 2017. (= ca. 2 ns).
- Trine Østergaard. "The Rhetorical Pentagram", "Rhetorical Devices", "The Three Modes of Persuasion", "Toulmins model of argumentation", "Non-verbal Communication". I The English Handbook. Systime, 2017. (= ca. 6 ns).
- Itamar Shatz. "Strawman Arguments: What They Are and How to Counter Them. Effectiviology. https://effectiviology.com/straw-man-arguments-recognize-counter-use/. (= 3 ns).
- "Whataboutism". Britannica.com. https://www.britannica.com/topic/whataboutism (= ca. 0,5 ns).
- "Ad hominem". Britannica.com. https://www.britannica.com/topic/ad-hominem. (=ca. 0,5 ns).

I alt ca.: 36 normalsider.





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 CSR and branding (SO4)

Dette forløb indgår i et tværfagligt SO-forløb (SO4) med VØ, hvor vi arbejder med det fælles emne: greenwashing. Engelskfagligt har forløbet fokus på elevernes evne til at analysere, fortolke og perspektivere særligt non-fiktions tekster, som fx CSR-rapporter, artikler, reklamer mm. Metodisk benytter vi særligt Laswells kommunikationsmodel og diskursanalyse. Eleverne arbejder med forskellige selvvalgte cases og laver selv reklamekampagner i grupper. Desuden er der fokus på elevernes evne til at redegøre sammenhængende for og deltage i samtale om merkantile og samfundsmæssige emner - med særligt fokus på etik og CSR.

Nøglebegreber:
CSR, branding, greenwashing, consumering, circular economy, business ethics, cause marketing.

Kernestof:
- "It's OK son, everybody does it" (= ca. 1 ns).
- Bruce Weinstein. "Imagine a World Without Ethics". 2007. (= ca. 1 ns).
- H&M CSR-rapport 2023. (uddrag) (= ca. 1 ns).
- https://www.innocentdrinks.co.uk/home (casearbejde med innocent drinks' hjemmeside) (= ca. 1 ns).
- innocent drinks. "innocent drinks chain of good advert - tastes good does good". 2013. (reklame). https://www.youtube.com/watch?v=LeXgxN24loc. (= ca. 0,5 ns)
Fra Systime bogen "Company, Culture, Communication"(Gitte Jæger Nehlsen, 2018):
- Hannah Gould. "Zara and H&M back in-store recycling to tackle throwaway culture". 2017. (= ca. 2 ns).
- Alex Holder. "Sex doesn’t sell any more, activism does. And don’t the big brands know it". 2017. (= ca. 2 ns).
Fra Systime bogen "Climate Action. Challenges of Change" (Susann Albeck og Inge Jakobsen, 2020):
- "Consumption – who should act?". (= ca. 1 ns).
- Katherine Richardson. "Problems with food and possible solutions". (=ca. 1 ns).
- Katherine Richardson. "Who do you think is responsible for doing something to stop climate change?". (= ca. 1 ns)
- "The supply chain and carbon footprint of a blue t-shirt" (= ca. 1 ns).


Supplerende stof:
- Dokumentar: "The Light Bulb Conspiracy". 2010.
-  Alexandra Twin. "What Is Business Ethics? Definition, Principles, and Importance". Investopedia.com. Updated June 27, 2024. https://www.investopedia.com/terms/b/business-ethics.asp. (= ca. 3 ns).
- "Consumerism". Merriam-Webster.com. https://www.merriam-webster.com/dictionary/consumerism. (= ca. 0.5 ns).
- The Wall Street Journal. "Greenwashing: When Companies Aren’t as Sustainable as They Claim". 2023. Youtube-video. https://www.youtube.com/watch?v=2NsBcVrPQok. (= ca. 1 ns).
- Trine Østergaard. "4.3 Discourse Analysis". I The English Handbook. Systime, 2017. (=ca. 2 ns).
- influenceatwork. "Science of Persuasion". 2012. Youtube-video. https://www.youtube.com/watch?v=cFdCzN7RYbw. (= ca. 2 ns).
Fra Systime bogen "Company, Culture, Communication"(Gitte Jæger Nehlsen, 2018):
- "Analysing ads". (=ca. 1 ns).
- "AIDA". (= ca. 1 ns).
- Eleverne desuden selv lavet research om FN's 17 verdensmål.

I alt ca.: 22,5 normalsider.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hand-in 2 14-11-2024
Hand-in 3 08-01-2025
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 English as Lingua Franca EXAM

I dette forløb undersøger vi engelsk som globalt lingua franca. Vi kigger både på den historiske udbredelse af engelsk som globalt sprog, hvad der karakteriserer brug af engelsk som lingua franca og i hvilke sammenhænge, det særligt bruges. Vi arbejder også med engelsk som lingua franca i et merkantilt perspektiv, hvor vi undersøger muligheder og udfordringer ved globalt engelsk i international business.

Tekster:
- Russel Howard. "Simon Talbot On Translating Jokes From Danish To English". 2019. Youtube-video. https://www.youtube.com/watch?v=ONkVKl5VIuM (= ca. 2 ns).
- Maria Khodorkovsky. "How is English Used as a Lingua Franca Today?". August 19, 2013. (= 2 ns).
- David Crystal. "Why English?". (= 2 ns).
- Jennifer Jenkins. "The Two Dispersals of English". (= 2 ns).
- Spencer Hazel. "Why native English speakers fail to be understood in English – and lose out in global business". February 10, 2016. https://theconversation.com/why-native-english-speakers-fail-to-be-understood-in-english-and-lose-out-in-global-business-54436 (= 2 ns).
-Gillian Tett. "A guide to (mis)communication". Financial Times. June 13, 2014. https://www.ft.com/content/4e5fcf5a-f1b5-11e3-a2da-00144feabdc0?fbclid=IwAR1K95qV-LLzD6bvmN-Zo4w2dUE2Xiqek1mkOlvyny-a0kwn3qU9oSsbp9M. (= 2 ns).
Eksempler på ELF i brug (UCPH international staff, Villy Søvndal, Inger Støjberg):
- https://www.youtube.com/watch?v=U4d-msKi0Aw (= ca. 0,5 ns).
- https://www.youtube.com/watch?v=F0HWlWKMIck (= ca. 0,5 ns).
- https://www.youtube.com/watch?v=ZL5CaeSyKUk (= ca. 0,5 ns).

I alt ca.: 13,5 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Forløb#9: Evil EXAM

Er det ondskab eller galskab?

I dette forløb har vi kigget på ondskab i literære tekster. Klassen har trænet tekstanalyse og i forløbet er der derudover indgået skriftlighed.
Derudover har der også været fokus på selvstændig sprogproduktion i form af aktiviteten The Queen's Table, hvor eleverne i mindre grupper har haft samtale om en tekst med lærer.  

kernetekster:
Edgar Allan Poe: The Tell Tale Heart
3 kapitler fra Brett Eastons American Psycho: April Fools, Tuesday og Killing Child at Zoo.

sekundært:
Lars F Svendson: Ondskabens filosofi. (kun hans definition på ondskab)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Hand-in 5: Evil 01-04-2025
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer




Titel 13 Forløb#12 Aspect of UK: multi culturalism EXAM

I dette forløb fokuseres der på multikulturalisme i London. Med udgangspunkt i Windrush generation og South East Asia immigration skal eleverne koble effekten af det til nutidens UK. I forløbet trænes der mundtlighed, grammatik og tekstanalyse, primært af non-fiktionstekster.

Kerneteksterne er
Back to My Own Country: An essay by the late Andrea Levy | National Windrush Day 22ND OF jUNE 2020 ( 6 sider)
Robin Cook: Chicken Tikka Masala speech (2 sider)
Article: Why Multicultural communities are what makes London Great (3 sider)
Jane Kelly " I feel like a stranger where I live" Artikel fra Telegraph. Jan 2013 ( 4 sider)
Digt: listen mr oxford Don https://genius.com/John-agard-listen-mr-oxford-don-annotated (1 side)
novelle: My Son the fanatic (10 sider)



supplerende
https://www.youtube.com/watch?v=seyBDsDu8Ac
https://www.youtube.com/watch?v=HLyExNy1GFI
https://www.youtube.com/watch?v=pguJEIXclt4
The Journey Of South Asian Migration: Between Hope, Fear, And Cultural Tension PRISA
South Asian Britain on Film
Windrush generation: Three stories - BBC News

total 40 sider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15,33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer