Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt B
|
Lærer(e)
|
Lars Nielsen Koefoed
|
Hold
|
2024 Id-2h (2hId)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Anatomi + Crossfit og Træningsprojektet
Anatomidelen.
I dette forløb arbejder vi med anatomi og bevægelseslære. Herunder skal vi se på:
- Anatomi:
○ Knogler, led og muskler
- Bevægelseslære:
○ Hvordan musklerne arbejder og bevæger kroppen
○ Bevægelsesanalyser
Formål:
Efter forløbet skal I:
- Have tilegnet jer viden om hvordan kroppen er bygget op samt viden om hvordan kroppen bevæges.
- Kende til navne, udspring, hæftning for udvalgte muskler (større muskler i over- og underkrop).
- Kunne forklare excentrisk, koncentrisk og statisk arbejde ved muskelsammentrækning.
- Kunne forklare hvilke bevægelser musklerne hjælper med at udføre.
- Kunne lave simple bevægelsesanalyser.
- Kunne forklare hvordan muskelsammentrækningen foregår
- Kunne forklare hvilke muskelfibertyper der findes og hvilke karakteristika/egenskaber de har.
- I forhold til styrketræning skal I kunne forklare hvad hypertrofitræning, eksplosiv styrketræning og maksimal styrke . I skal også kunne forklare hvordan man træner disse styrkeformer og hvilke sportsfolk der har gavn af at træne dem.
TRÆNINGSPROJEKTET 2hf
Formål: Du skal lære at udforme og analysere et realistisk personligt træningsprogram, som kan inspirere dig til fortsat fysisk aktivitet og giver dig indsigt i centrale områder af den teori, der knytter sig til træningslæren Du skal i praksis fokuserer på af forbedre din fysiske præstationsevne i forhold til score højt i politiets fysiske optagelsesprøve.
Du skal skrive en træningsrapport. Der gives 5 elevtimer til rapporten.
Estimeret sidetal : 56 sider inkl. videotutorials
Idræt- Teori og træning, Lars H. Nielsen: Systime 2006; sider: 51-60.
B- for bedre idræt. Troels Wolf og Jørn Hansen. 2009. side 38-45.
Dertil i-bogsudgave af B- for bedre idræt. Troels Wolf og Jørn Hansen.
afsnittene:
3.2 Overkroppens anatomi. https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=152
3.3 Benenes anatomi. https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=153
Idræt B - Idrætsteori. Jesper Franch m. fl.; Systime. 2009-22. 3 udgave. 1 oplag. Side 178-83 og 212-218.
Videoanimationer af muskler og ledbevægelser samt muskelsammentrækningen.
Biotech academy: https://www.youtube.com/watch?si=TOey6Bufs9BnDy6M&v=ebKpegjq9tI&feature=youtu.be
Muskelfibersammentrækning. https://idraetsportalen.systime.dk/?id=240
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Volleyball og idrætspsykologi
Idrætspsykologi:
Der har været arbejdet med:
Indre og ydre motivatiopn og hvordan man skaber motivation.
Der har også været arbejdet med motivationen for motion og hvordan en sådan kan skabes for utrænende/begyndere
Spændingsregulering: Hvad er optimalt for hvilke udøvere og hvordan man kan påvirke sit spændingsniveau op eller ned
Ekstremsport: Hvem dyrker det og hvilke forklaringer kan der gives for deres valg af idræt.
Idrætspsykologi.
B- for bedre idræt. B - for bedre idræt, Troels Wolf og Jørn Hansen. 2 udgave. Gyldendal. 2020 Side 144-155, 163-171
Gyldendals idrætspsykologi. Kristoffer Henriksen, Morten Hansen, Jakob Hansen
Gyldendal. 1. udgave. 200. Side 163-171, 172-180
Forløb i volleyball
Vi øver på basalt niveau grundslag som finger- og baggerslag samt overhånd- og underhånds-serv. Vi gennemgår forsvarsopstillinger og hensigtsmæssige bevægelser på banen.
Slag som smash og blokade øves og trænes. Indløb vil også kort blive øvet og trænet
Hvad bliver du bedømt på i volleyball:
Viden om udførelse af fingerslag, baggerslag og serv og evne til på basalt niveau at udføre slagene
Viden om hvordan man skal stille sig på banen og evne til også at gøre dette under spillet.
Evne til at bevæge sig hensigtsmæssigt under spillet ( F.eks at komme ind under bolden)
Estimeret sidetal.
Idrætspsykologi: 44 sider ( 36 læst og omregnet videoklip om ironman, cecilie uttrups motivation, og basejumping på 8. sider)
Volleyballdelen - 21 sider - oversigtslæsning - primært fra DGI og Idrætsportalen (dertil videotutorials)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
idrættens historie og Ketsjersport/netbold
l idrætshistorie arbejder vi først med idrættens etablering i Danmark fra 1860-til 1920 og med perioden efter anden verdenskrig til 1990.
Hovedfokus var her at undersøge påstanden om at der er en sammenhæng mellem idrætsdyrkelsen og samfundets udvikling i perioden og svare på spørgsmålet: Hvad motiverede skytter, gymnaster og sportsfolk til at lave idræt i perioden?
Vi læste endvidere om udviklingen i befolkningens idrætsdeltagelsen i Danmark mellem 1964 og 2016. Vi har i den forbindelse læst om de seneste udviklingstendenser i danskernes idrætsdeltagelse - Hvordan kan man forestille sig danskerne vil dyrke idræt i fremtiden?
I forbindelse med de moderne olympiske lege har vi kort berørt årsagerne til legenes genkomst og hvordan og hvorfor de er blevet brugt politisk
Estimeret sidetal inkl omregnet podcast: 61 sider
Idræt B : idrætsteori Jesper Franch m. fl.; Systime. 2009-22 3 udgave. 1 oplag. Side 20, 23-31 73-82, 111-124, 130-135.
https://www.idan.dk/nyhedsoversigt/nyheder/2016/a827_danskernes-idraetsdeltagelse-har-toppet/
https://www.dr.dk/nyheder/viden/naturvidenskab/fremtidens-idraet-motion-hyggens-skyld
https://denstoredanske.lex.dk/De_Olympiske_Lege_-_moderne_tid
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-fem-gange-ol-blev-politisk_254728
Podcast af idrætshistoriker Jørn Hansen. https://idraetshistorie.dk/temaer/de-moderne-olympiske-lege/ol-nar-politik-og-sport-ikke-kan-adskilles/
I netbold/slagboldforløbet har der været arbejdet med grundslag i badminton og pickleball - dels hver for sig men også med en kort gennemgang af forskelle og ligheder i slagene.
Fokuspunkterne var:
Badminton:
Forhånd og baghåndsgreb
Slagteknik - I rimelig grad at kunne udføre kort serv, lang serv, drop, lob og netdrop.
Kende til badmintonreglerne og vide hvordan man spiller single og double i forhold til pointgivning og banens grænser.
I rimelig grad at kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
Kendskab til opstilling i double
I nogen grad kunne spille det færdige spil.
Pickelball
Grebet
Slagteknik: serv, returnering, drop, flugtning, dink og lob.
Benarbejde: vægtoverførsel,benstilling i forhånd og baghånd
I rimelig grad at kunne placere sig hensigtsmæssigt på banen og i forhold til bolden.
I rimelig grad at beherske simple slagserier.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Performance med Sundhed, skader og doping
Sundhed, skader og doping
I skal efter forløbet kunne
Diskutere hvad sundhed er og hvornår man kan siges at være sund
Redegøre for idrættens indvirken på udøverens sundhed ( her tænkes såvel på mental sundhed som på hjertekarsygdomme, diabetes type 2 og evt. knogleskørhed .
I forbindelse med skader skal i kunne
Forklare hvordan du behandler/genoptræner en forstuvning. (og hvorfor)
Forklare hvordan du behandler/genoptræner en fibersprængning
Forklare hvilken indflydelse opvarmning og fysisk form har på skadesrisikoen.
I forbindelse med doping skal i kunne:
Forklare hvorfor idrætsudøvere tager doping og hvor længe fænomenet har være kendt
Redegøre hvilke effekter udvalgte former for doping (Anabole steroider, EPO og bloddoping) har for idrætsudøveren og afgøre i hvilken grad du vil anbefale brugen.
Sundhedsforløbet:
Afsnit om EPO og bloddoping - fra Troels Wolf m.fl. Idrætsportalen. https://idraetsportalen.systime.dk/?id=288>
Afsnit om Anabole steroider - Troels Wolf m.fl. Idrætsportalen. https://idraetsportalen.systime.dk/?id=290>
Sundhed - et spørgsmål om livskvalitet, Alice Elsig. Udgiver: Gymnasieskolernes Idrætslærerforening. 1990 side 87-97.
Idrætsskader fra Krop og fysik. Danske fysioterapeuter. 2008 side 2-10. https://www.krop-fysik.dk/produkt/idraetsskader/
Estimeret sidetal for sundhedsforløbet: 36 sider.
Dans og performanceforløbet.
Vi skal i forløbet få kendskab og kort og overordnet kunne redegøre for Rudolf Labans bevægelseslære
Det overordnede arbejde i forløbet omhandler udarbejdelsen af en performance-dans.
· Kravene her til er
· Jeres performance er af 2-3 minutters varighed
·· Jeres performance ledsages af et beskrivende ”konceptpapir” - se onenote
· I jeres performance skal det være tydeligt, at I har truffet nogle klare valg ift. bevægelsesmaterialet
· Det skal være tydeligt, at I er bevidste om, hvilke bevægelsesprincipper I arbejder med hvornår. (OBS: I skal IKKE vise ALLE bevægelsesprincipper og koreografiske greb, men et udvalg.
· Det skal også være tydeligt, hvordan jeres bevægelser forholder sig til den ledsagende musik/lyd/stilhed og i skal lave bevægelserne i takt til/samspil med musikken
· I skal inden i afslutter dansen have lavet en danseanalyse - af jeres egen dans - se analysepapir.
Estimeret sidetal for Performance14 sider. Primært videotutorials men også teori om Laban fra http://idraetsportalen.gyldendal.dk/elementer/komplekst-indhold/praksisomraader/musik_og_bevaegelse/performance_dans/labans-bevaegelsesteori.aspx>
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Fodbold og energiomsætningen
Hvad skal du kunne i forhold til fysiologi og energiomsætningen
I skal efter forløbet kunne:
1. Forklare forskellige former for energifrigørelse i musklerne (ATP-spaltning samt glykolyse og respiration)
2. Forklare hjerte- og lungekredsløbet - Herunder hvad minutvolumen, slagvolumen og puls er og hvordan det påvirkes af træning
3. I skal kunne forklare hvad maksimal iltoptagelse, kondital og udholdenhed er. I skal kunne forklare hvordan man træner aerobt og hvilke sportsfolk der har gavn af at træne denne type træning. I skal også kunne forklare hvilke centrale og perifere træningsadaptioner den aerobe træning medfører
4. I skal kunne forklare hvad anaerob effekt og kapacitet er. I skal også kunne forklare hvordan man træner disse elementer og hvilke sportsfolk der har gavn af at træne dem. I skal i samme forbindelse kunne forklare hvilke træningsadaptioner der sker sfa den anaerobe træning.
5. I skal kunne forklare om superkompensationsprincippet rolle i sportsfolks træningsplanlægning
6. I skal slutteligt kunne redegøre for væske og næringsstofferne betydning for en idrætspræstation.
Fysiologiundervisningen:
B- for bedre idræt. B - for bedre idræt, Troels Wolf og Jørn Hansen. 2 udgave. Gyldendal. 2020. Kapitel. 7.1 superkompensationsprincippet. Fra <https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=191>
Idræt B - Idrætsteori. Jesper Franch m. fl.; Systime. 2009-22. 3 udgave. 1 oplag. Side 192-198, 199-208,210-212, 220-226, 227-239.
Afsnittet om vand - fra Idrætsportalen. Red. Anders Bergholdt og Kasper Bøcher https://idraetsportalen.systime.dk/?id=284>
Fodboldforløbet.
Der arbejdes med fodbold og med fysisk træning til fodbold
Fodbold: I de praktiske lektioner vil der blive arbejdet med spark, tæmninger, angrebsspil ( bande, overlab, boldovertagelse) fysisk træning i fodbold - særligt med henblik på anaerobt arbejde og træning, forsvarsspil (opdækning og opbakning).
Hvad bliver du bedømt på i fodbold:
Viden om udførelse af indersidespark og vristspark samt evne til i begrænset omfang at udføre dette
Viden om udførelse af tæmninger og evne til i begrænset omfang at udføre fod og brysttæmning -
Viden om angrebsspil og evne til at udføre og forklare simple øvelser i bandespil, overlab og boldovertagelse.
Viden om forsvarsspil (opdækning og opbakning) og evne til at gøre dette i det færdige spil
Viden om hvordan man kan forbedre den fysiske form i fodbold.
Din fysiske form i forhold til fodboldspillet
Estimeret sidetal. 41 sider.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Eksamensrepetition samt- aerobicforløb
Vi har i forløbet arbejdet med forskellige danse
I intro til dans arbejdede vi med at lære Macarena, cotton eye joe, yugo og følge simple bevægelser til musik.
I aerobicsessionerne arbejde vi med at følge en fastlagt koreografi for dernæst at bruge de følgende lektioner på at lave vores egen koreografi.
Bedømmelsesgrundlaget/hvad skal jeg kunne efter forløbet.
Din evne til at bevæge dig i takt til et stykke musik
Din evne til at koordinere bevægelser/lære bevægelser
Evne til selv at finde på bevægelser/sætte bevægelser sammen på en ny måde - til musik
Der er ikke meget læst teori i forløbet ud over
Hvad er aerobic. https://www.emu.dk/modul/aerobic-og-step-aerobic.
Dertil videotutorials med forskellige grundtrin og aerobic-serier. Primært fra https://idraetsportalen.systime.dk/?id=540 men også fra Youtube.
Estimeret sidetal. 14 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538360990",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538360990",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538360990"
}