Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Design C
|
Lærer(e)
|
Louise Langaa Munter
|
Hold
|
2024 de-2g3g-2 (2g3gde-2)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: DESIGNMETODE & EKSKURSION
ØVELSE I DESIGNMETODE/ DESIGNPROCESSENS FASER: DESIGN AF SELVVALGT PRODUKT.
Brief:
Din sidemand har bedt dig om at designe et produkt, der passer til hans/hendes personlighed. Du har med andre ord helt frie hænder til at vælge om dit produkt skal være en brugsgenstand, en beklædningsgenstand, et t-shirt design, et smykke, et logo eller noget helt andet…
Produktkrav:
En skitse/model af et produkt, der forholder sig til både målgruppe (sidemand), form og funktion.
Formål:
Speed-intro til designprocessens fire faser:
Indsamle
Forstå
Udtænke/Udvikle
Skabe
Introduktion til designparametrene: Målgruppe, form, funktion og kommunikation.
Introduktion til designprocessens metoder (udvalgte):
Observation.
Interview.
Desk-research
Persona
Moodboard
Hovedgreb
Mock-up
Test-prototype
Moden-prototype
Der arbejdes med procesdokumentation og præsentation af færdigt projekt.
ØVELSE MED RAPID PROT0TYPING
Kuglebanelabyrintspil
Brief
I dette mini-projekt skal du udvikle en interaktiv kuglebanelabyrint som en sjov konkurrence/pause aktivitet.
Kuglebanelabyrinten skal have et tiltalende design (æstetik) og en tilpas sværhedsgrad (funktion) som tiltaler målgruppen (din egen)
Undervejs skal du dokumentere din arbejdsproces ved hjælp af fotos, som dokumenterer hvordan du har arbejdet med udvikling af kuglebanelabyrinten og brugertest (funktion og målgruppe).
EKSKURSION til Dansk Design Museum (Udstillingen: Danish Modern) + Dansk Arkitektur Center (Udstillingen "Teenage-værelset").
Pensum:
Jesper Bek: Design og arkitektur (s.73-80, 141-142): 9 sider.
Introduktion til designmetode, Materiale fra Kolding Designskole: 10 sider (indgår som materiale på ppt.: "Første øvelse i designmetode").
Selvfundet materiale i forbindelse med de praktiske øvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2 + 3: PRODUKT- & KOMMUNIKATIONSDESIGN
Forløbet bygger bro mellem produktdesign og kommunikationsdesign.
DEL 1: PRODUKTDESIGN: Du skal designe en brugsgenstand i porcelæn med tilhørende emballage.
DEL 2: KOMMUNIKATIONSDESIGN: Du skal designe det grafiske lay-out på din brugsgenstand i porcelæn og din emballage. Din brugsgenstand og den tilhørende emballage skal indeholde grafiske elementer: Logo og indholdsbeskrivelse som understreger produktets visuelle identitet.
Du skal designe en plakat (digitalt eller i hånden), som markedsfører din brugsgenstand. Der skal indgå både tekst og billede/ illustration på plakaten.
I begge dele af forløbet er der fokus på designprocessen herunder evnen til selvstændigt at strukturere og arbejde ud fra selvvalgte designparametre.
Designprocessen indeholder arbejde med: Research, inspirationscollage, mindmap, designparametre, idéudvikling, mock-up, prototype, analyse af produkt og kommunikationsdesign.
Mundtlig præsentation af projekt og proces.
Tekster læst:
Jesper Bek: Design og arkitektur (s.11-25, 74-76): 13 sider
Analysemodel til grafisk design (egen pdf): 5 sider
Analysemodel til produktdesign (egen pdf): 5 sider
Supplerende materiale i form af selvfundne artikler, film etc.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 4: DESIGNHISTORIE
I forløbet arbejdes selvstændigt med følgende opgave:
Lav en infografik (fx i Canva/Word/Ppt. etc.) over tre udvalgte stilhistoriske perioder.
Du vælger mellem følgende:
Art Nouveau:
Bauhaus/ Funktionalisme
Art deco
Popart
Dekonstruktivisme
Krav til opgaven:
Typografi skal passe til perioden.
Inkludér billedeksempler fra vores 3 hovedområder: Arkitektur, produkt- og kommunikationsdesign (det kan være tryk på papir som plakater, lay-out til bøger, pjecer, logoer) + eksempler på mode/klædedragt.
Inkludér information om stiltræk (formsprog), mottoer, navne på vigtige designere og arkitekter.
Pensum:
Jesper Bek, Grundbog til Design og arkitektur, s. 95-132. (37 sider) (design og arkitekturhistorie).
Supplerende materiale:
Rikke Slot Kristensen m.fl.: Design B, 2009 (s. 272-276, s.278-286, s. 287-290, s. 287-291, s.302-319) (37 sider)
Findes på dette link: http://danskogdesign.weebly.com/uploads/2/3/8/2/23820031/stilhistorisk_oversigt.pdf
Lars HEDEBO OLSEN: "DANSKE STEL" (s.17-232) inddrages som opslagsværk i forbindelse med research af forskellige stilperioder (215 sider sider)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 5: ARKITEKTUR
BOLIGARKITEKTUR
I første halvdel af forløbet arbejdes der med at indsamle viden om arkitekturhistorie med fokus på arkitektur i det 20. og 21. årh. (funktionalisme og dekonstruktivisme). Der arbejdes med arkitekturanalyse ud fra analyseskema (udleveret som pdf).
Som del af forløbet indgår en ekskursion til København: Dansk Arkitektur Center og udstillingen "Teenage-værelset". I den forbindelse introduceres begreberne: FLUIDITY, RECHARGE, TRANSITIONS som de gennemgående temaer på fra udstillingen.
I anden halvdel af forløbet arbejdes der med følgende brief:
Hvordan ser fremtidens studiebolig ud?
Produktkrav:
Du skal designe en studiebolig, hvor du har fokus på designprocessen dvs. din evne til at eksperimentere og arbejde med designparametre: form, funktion, rum og æstetik – særligt i forhold til: Materialer, farver og lys.
Forløbet indeholder arbejde med: Research, mindmap, designparametre, mock-up, målfast skitsering af facade/opstalt, målfast grundplan, billedcollage, arkitekturanalyse.
Mundtlig præsentation af projekt og proces (beskrivelse af formål med designprocessens visualiseringer).
Pensum:
Materiale fra udstillingen “TEENAGE-VÆRELSET” på DAC (eget supplerende): https://www.dac.dk/
Jesper Bek: “Design og arkitektur - grundbog til C-niveau”, s.47- 61 (14 sider).
Jonas Wolter: ”Temaer i kunsten – grundbog til billedkunst”, 2013, s. 119-127 (8 sider).
Le Corbusiers 5 dogmeregler: https://ka.systime.dk/?id=156 (1 side)
Delt materiale i form af powerpoint præsentationer med billedeksempler på “Arkitektur i det 20. og 21. årh.” (egne powerpoints).
Analysemodel til arkitektur (egen pdf, 4 sider).
Supplerende materiale i form af selvfundne artikler, film etc.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 6: EKSAMENSPROJEKT
Rammerne for det afsluttende eksamensprojekt præsenteres og der arbejdes derefter selvstændigt med at forberede eksamensprojektet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538361156",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538361156",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64538361156"
}