Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Markedskommunikation C
|
Lærer(e)
|
Elise Randrup Lilie Klintholm, Henriette Rosenberg Hansen, Thi Tha Phuong Tran
|
Hold
|
2024 mk-EUX-St (EUX-St mk)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Markedskommunikation C (første halvår
Bog: Haase, Morten og Houmann, Marie Kjærsgaard: Markedskommunikation, systime 2024
Kap 1 Virksomhedens markedskommunikation
Udarbejdet i grupper: Opg. 1.1 Kims Battle
Kap 2 AI i kommunikationen
Udarbejdet i grupper: Opg. 2.2 Ai i kampagner
Kap 3 Etik
Udarbejdet i grupper: Opg. 3.1 Reklamer med etisk dilemma
Kap 4 Jura i kommunikation
Udarbejdet i grupper: Opg. 4.2 ABC lavpris & Opg. 4.3 Sager hos Forbrugerombudsmanden
Kap 5 Branding
Udarbejdet i grupper: Opg. 5.2 Storytelling - Det moderne eventyr & opg. 5.4 Celebrity branding og branded content & Check-opgaver
Kap 6 Teksforfatning i kommunikation
Udarbejdet i grupper: Checkopgaver & opg. 6.3 Analyse af virkemidler
Kap. 7 Modtagergrupper
Teori anvendt for at udarbejde målgruppe i Eksamensforløb
Kap. 9 Budskab
Udarbejdet i grupper: opg. 9.1 Formuler budskab & 9.3 Selling proposition og tone of voice & 9.2 ESP eller USP
Kap 11 Influencer marketing
Udarbejdet i grupper vedr. kap 11:
Vælg en influencer som du følger eller synes er interessant. Beskriv influenceren (hvordan de opnår succes). Anvend teori og fagbegreber fra kap. 11 Influencer Marketing.
Form: Lav pp og præsenter 5-7 min for klassen/underviser. Udover teori/modeller inddrag gerne billeder af influenceren i din præsentation og evt. korte film, der giver indblik i influencerens arbejde.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
eksamensrettet forløb
Opgaveformuleringen er blevet udleveret af deres første lærer, og klassen har løbende haft mulighed for at koble undervisningen til forløbet.
Sidst i skoleåret har de fået tid til at arbejde på forløbet i 5 sammenhængende moduler efter fulgt af præsentation i matrixgrupper og feedback/forward fra hinanden.
Eksamensforløb Markedskommunikation C – Nov. 2024 NG
Planlægning af (medie)kampagne på NG/en dansk gymnasieskole imod brug af opioider & online kasino og sportsbetting. Arbejde i 3 selvvalgte grupper
Baggrund: Opioider bliver anvendt som smertestillende medicin inden for hospitalsvæsnet. Det er stærkt afhængighedsskabende. I Danmarks ses en stigning af i misbrug af opioider blandt unge og en stigning i dødsfald på grund af overdosis (der er et smalt spænd mellem rusdosis og dødelig overdosis).
Tilsvarende er online kasino og sportsbetting stærkt vanedannende. Jo flere penge man lægger ind, jo flere penge kan man vinde. Når man better udløses adrenalin og dopamin i hjernen. Des mere risikofyldt et spil er, jo mere dopamin udløses. Stoffer vi mennesker forbinder med spænding. Spillenes lyd, farver og billeder bidrager til denne spænding. Sportsbetting forudsætter viden om sport (ofte fodbold), hvorved ens chancer for at vinde øges. Derimod er online casino mere tilfældigt (held eller uheld). På danske sportskanaler kan der i løbet af en fodboldkamp være reklamer for sportsbetting. Nederst i reklamen skal udbyder ved lov skrive ”spil med ansvarlighed”. Dette er lettere sagt end gjort.
Formål: Hjælp dine skolekammerater (definer i gruppen om formål er at reducere forbrug, stoppe eller ikke starte).
Målgruppe: Kampagnen skal henvende sig til elever på NG. De 3 grupper definerer detaljeret sin målgruppe.
Afsender: Du og din gruppe er et mediebureau som skal hjælpe skolen (ledelsen) på NG. I skal præsentere (se pitch herunder) et forslag til en effektfuld kampagne med henblik på at den endelige kampagne (print fx plakat samt digitalt fx skolens facebook og/eller Instagram) skal lanceres på skolen.
Forløb
Dataindsamling og analyse: Undersøgelse inden kampagne fx anonymt (kvantitativt) spørgeskema el. anonymt (kvalitativt) interview for at identificere hvor stort problemet samt for at opnå dybdegående viden om målgruppen (modtager af kampagnen), deres motivation for hhv. brug af opioider eller online sportsbetting, herunder, hvorfor de starter etc.
Følgende kapitler i teoribogen ”Markedskommunikation” inddrages:
Definer 1 eller 2 modtagergrupper (målgruppe) se kap 7 i markedskommunikationsbog samt kap 10 i EUX Afsætningsbog. I skal inddrage sociodemografiske og adfærdsorienterede variable (og gerne værdier, identitet, adfærd, livsfase og lave en persona). Kvalitative eller kvantitative interviews kan hjælpe jer med at opnå mere viden om modtagergruppe/målgruppe.
Marts 2025: Definer herefter Kommunikations-mål se kap 8 og Budskab se Kap 9.
Vurder nuværende tiltag (fx på skolen, på Rusmiddelcenter Nyborg, i samfundet mv.) og deres effekt. Er der noget I kan bruge/kopiere eller vil I differentiere jer fra den nuværende kommunikation? Etik fra kap. 3 og jura fra kap 4 kan evt. indgå i jeres overvejelser.
Herefter arbejdes med medievalg, lanceringsstrategi samt kreativ proces, herunder virkemidler. Der er fokus på kreativitet og teori (fagets teori og modeller anvendt i en relevant kontekst). Jo større kendskab man har om emnet jf. indledende dataindsamling og analyse, jo bedre grundlag for relevante kreative ideer. Svarer til Attention i AIDA modellen.
Følgende resultater skal kommunikeres (forbered pitch):
• Definer 1-2 modtagergruppe/målgrupper (og/eller personas)
• Begrundet valg af modtagergruppe/målgruppe. I kan bl.a. begrunde vha. viden fra kvantitative og kvalitative interviews, hvor I har opnået viden om modtagergruppe/målgruppe.
Fra marts 2025:
• Begrundet beskrivelse af jeres kommunikationsmål (og hensigt)
• Begrundet beskrivelse af jeres budskab
• Vurdering af nuværende tiltag udarbejdet af fx NG, på Rusmiddelcenter Nyborg, i samfundet mv.)
• Begrundet beskrivelse af jeres medievalg. Medie kan være plakat, foredrag, (video)indslag til sko-lens SoMe mv.
• Begrundet beskrivelse af lanceringsstrategi (timing, forbindelse til event el. samling mv.)
• Beskrivelse af kreativ proces og begrundelse for anvendte virkemidler (kap 20). Evt. opstilling af budget, kap. 12 (reflekter over hvad kampagnen ville koste, herunder digitale medier)
• Effektmåling - hvordan vil I måle effekten af kampagnen? Se kap 13
Præsenter hvordan I vil løse opgaven (pitch):
• 10 minutters pitch (til opponent-gruppe, en eller 2 klasser på NG eller ledelsen). Efter pitch mod-tager I feedback og anvender denne i udarbejdelsen af kampagnen (print samt digital).
• Powerpoint max 25 sider u. bilag, herunder (skitse af) plakat, tegninger/draft, (beskrivelse af) film, digitale opslag mv. Præsentationen skal kun indeholde resultater, og være et kort skriftligt produkt med fokus på det kreative element i faget.
• Underviser giver ikke feed-back i løbet af eller efter præsentation, idet det er en (eksa-mens)opgave som eleven perspektiverer til, til eksamen.
Inspiration
Info/inspiration Opioider:
Arno Hansen, NG, til TV: https://nyheder.tv2.dk/samfund/2024-11-25-vi-skal-vaere-klar-siger-rektor-der-allerede-har-bestilt-saerlig-opioid-modgift
Jeppe prøvede Oxy og endte på heroin: https://www.youtube.com/watch?v=RA_l2tTAvzU
Københavns Universitet, MÅLGRUPPEANALYSE AF UNGES BRUG AF ILLEGALE OPIOIDER i KBH: chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://ccc.ku.dk/danish/kriminologisk-observatorium/udgivelser/MA_LGRUPPEANALYSE_AF_UNGES_BRUG_AF_ILLEGALE_OPIOIDER_OG_BZ.pdf
Teori: Markedskommunikation, Systime 2024
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 EUX-mk Jan/Feb
EUX: kapitler gennemgået og opgaver jan-feb 2025
Bog: Haase, Morten og Houmann, Marie Kjærsgaard: Markedskommunikation, systime 2024
Kap. 8 Kommunikationsmål
- Udarbejdet i grupper: opg. 8.1 DSB og Minecraft og opg. 8.2 målgruppe og medier
- Udarbejd SMARTE-mål for kampagnen i jeres eksamensforløb
- Teori anvendt til at definere og begrunde kommunikationsmål i eksamensforløb
- Fælles: Diskuter og kommunikationsmålet
o https://www.youtube.com/watch?v=OMIekuAY22A&t=90s
o https://www.adsoftheworld.com/campaigns/ultra-lux
o https://www.youtube.com/watch?time_continue=195&v=75BAUXZyWw0&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.adsoftheworld.com%2F&source_ve_path=Mjg2NjY
o https://www.adsoftheworld.com/campaigns/365-days
Kap. 10 Medieplanlægning
- Færdiggørelse af målgruppeanalyse og personaer
- Opgave 10.3 googlesøgninger
- Opgave 10.4 Sociale medier
- Virksomhedsbesøg hos VisitNyborg (Nyborg Kommune) med oplæg om målgrupper, platforme og formater, samt budget
- E-mail markedsføring opgave baseret på cases – udarbejdet i grupper:
Redegør for om I har lovmæssigt lov til at sende mig e-mails og hvorfor
Udvælg de oplysninger fra casen, som I kan bruge til jeres e-mailmarkedsføring
Begrund hvorfor de oplysninger er relevante, og hvordan I kan bruge dem
Giv eksempler på hvilken slags e-mails, I vil sende til mig. (Tema, tilbud, reminders, rabat, osv)
- Udarbejdet i eksamensgrupper opgave 1 og 2
o Opgave 1:
Giv et eksempel på ét push-medie og ét pull-medie, I kunne bruge i jeres kampagne
Organisk eller betalt?
a) Giv to eksempler på, hvordan en virksomhed kan bruge organisk tilstedeværelse på sociale medier.
b) Giv to eksempler på, hvordan en virksomhed kan bruge betalt tilstedeværelse på sociale medier.
Diskussion:
a) Hvilken type tilstedeværelse tror du er mest effektiv for en lille lokal café? Hvorfor?
b) Hvilken type tilstedeværelse tror du er vigtigst for en stor international virksomhed? Forklar dit svar.
Opgave 2:
Lav et opslag til sociale medier: Tag udgangspunkt i jeres NG-kampagne
a) Ét opslag, der skal bruges som organisk indhold.
b) Ét opslag, der skal bruges som en betalt annonce.
Forklar, hvordan de to opslag adskiller sig i udtryk og formål.
Præsenter for klassen - Vær kreative. Brug Canva (gratis) eller Adobe Express (gratis) til at udarbejde jeres grafiske materiale
- Online strategi opgave: konverteringstragten
Udarbejd en simpel plan for en digital kampagne, der bruger konverteringstragten som struktur. Planen skal inkludere:
o Behovserkendelsesfasen: Hvordan vil du tiltrække opmærksomhed? (fx TikTok-videoer, influencers, hashtags).
o Informationsfasen: Hvordan vil du hjælpe målgruppen med at forstå konsekvenserne af rusmidler? (fx interaktive tests, blogindlæg).
o Beslutningsfasen: Hvordan vil du få unge til at tage handling, fx dele kampagnen eller deltage i en event?
Virksomhedens perspektiv: Tænk som en kampagneplanlægger:
• Hvilke digitale værktøjer og platforme kan bruges til at påvirke hver fase af konverteringstragten for målgruppen?
• Hvordan kan kampagnen kombinere fakta, videoer og sociale medier for at engagere unge i informationsfasen?
Kap. 12 Prissætning af digitale kampagner
Tjekopgaver til kap. 12 + Kahoot quiz om gennemgåede kapitler
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#3
I denne periode har vi dækket Virkemidler i reklamer samt Effektmåling, som er kap 13 + 20 i lærebogen.
Klassen har derudover haft tid (5 moduler) på at arbejde på deres eksamensrettede forløb, som de har fået vejledning til.
kapitlerne er gennemgået i klassen med tilhørende quiz og enkelte opgaver fra lærebogen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692996430",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692996430",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64692996430"
}