Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
|
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Afsætning B
|
|
Lærer(e)
|
Elise Randrup Lilie Klintholm, Gitte Ohrt Rosenbaum, Sussi Rosenkjær Bjørnholt
|
|
Hold
|
2024 Af-y ()
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb#1 Konkurrenceforhold
Teori/modeller: Konkurrenceforhold (kap 4, Marketing – en grundbog i afsætning, Systime 2024):
Markedskarakteristik
Konsument og producentmarkedet
Konkurrentidentifikation
Markedsandel og præferencer
Konkurrencemæssige positioner
Praktiske opgaver udarbejdet i par/grupper:
-Opg. 4.3 Find eksempler på virksomheder der primært sælger på hhv. konsumentmarkedet, producentmarkedet samt både på konsumentmarkedet og producentmarkedet
-Udarbejd en konkurrencetragt for hhv. Kims og Carlsberg øl
-Opg. 4.7 Ejendomsmæglerkæder.
Når man skal vurdere en ejendomsmæglerkædes markedsandel, skal man så kikke på antal boliger kæden har til salg, salærindtægter eller antal boligbutikker?
-Markedet for øl i Danmark
I skal undersøge/analysere:
A. Hvor stor er Carlsberg markedsandel, på hhv. brand og virksomhedsniveau (og vide hvordan markedsandel beregnes)
B. Er markedet homogent eller heterogent (hvis heterogent, hvilke parametre mener I ligger til grund for dette)
C. Konkurrenceform på markedet
D. Konkurrencemæssige positioner på markedet (hvem er markedsleder, -udfordrer, -følger og –nicher)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Den interne situation
Teori/modeller: Den interne situation (kap 2, Marketing – en grundbog i afsætning, Systime 2024):
Virksomhedskarakteristik
Konkurrencedygtighed
Konkurrencemodeller
Business Model Canvas (BMC)
Værdikæder
SW-opstilling
Praktiske opgaver udarbejdet i par/grupper:
Opg. Lav virksomhedskarakteristik for Jysk. Opstil i 10-15 punkter.
Opg. 2.2 Danske forbrugere foretrækker iphone (udled kernekompetence og konkurrencemæssig fordele for iphone)
Opg. 2.7 Hjerting Badehotel - placer udvalgte elementer i en MBC model
Opg. 2.12. Jysk Værdikæde (værdikæde for handelsvirksomhed blev anvendt)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb # 3 Konkurrence
Emnet Konkurrence er repeteret ved lærerskift ud fra materiale lagt i elevernes OneNote Indeholdende:
Konkurrenceform
Markeder
Konkurrentreaktion
Positionering
Positioneringskort
Konkurrencetrekanten
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb # 4 Eksterne forhold
Efter eleverne i grundforløbet har arbejdet med Købsadfærd B-t-C og B-t-B samt i studieretningsklassen har været i gennem Konkurrencesituationen, er resten af de eksterne forhold fra kapitel 3 gennemgået.
https://marketing.systime.dk/?id=1489
Der er arbejdet med opgaver fra bogen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5 SWOT
Interne og eksterne forhold er sat sammen til en SWOT.
Gruppearbejde, hvor eleverne har informationssøgt om en selvvalgt virksomhed for efterfølgende ud fra den indlærte modellering at kunne opstille en SWOT
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6 Brancheanalyse
Eleverne er undervist i Porters 5 Forces
Kapitel 5 https://marketing.systime.dk/?id=1503
Formål: At kunne lave en brancheanalyse
Det er Porters 5 Forces, der er det bærende skelet i karakteristikken.
Start i midten med branchen selv og fortsæt så med den lodrette akse. Hvad er det, der truer branchen? Hård konkurrence i branchen selv, virksomheder, der udbyder substituerende produkter eller ny-indtrængerne? Måske flere af de nævnte er i spil. Derefter tager I den vandrette akse. Her drejer det sig om hvem, der har Forhandlingsstyrken. Er det virksomhederne i Branchen selv, er det dens leverandører eller er det kunderne? Her kan der også være flere i spil.
I laver opgaven til mundtlig fremlæggelse.
I arbejder individuelt. Det er tilladt at spare med sin sidemand.
Kilder til forløbet:
1. Nu er chancen der igen: Køb rettigheden til vandet fra historisk kilde | TV MIDTVEST
2. Naturligt mineralvand godkendt i Danmark - Fødevarestyrelsen (foedevarestyrelsen.dk)
3. Test: De bedste og værste læskedrikke (jyllands-posten.dk)
4. TV 2 testede ti slags flaskevand for PFAS - ingen viste tegn på giftstofferne - TV 2
5. Vi drukner vores tørst i unødigt flaskevand | Samvirke
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb # 7 Vækst- og konkurrencestrategi
Kapitlerne 8 og 10 er anvendt. Eleverne har alle vækststrategierne samlet i OneNote.
Konkurrencestrategien Blue Ocean er gennemgået sammen med Porters generiske strategier og Bowmans strategiske ur
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb#8 Markedsanalyse
Tværfaglig forløb - Markedsanalyse og matematik - også en del af SO 4 forløb
Forløbets indhold og fokus
• Samfundsvidenskabelig metode og markedsanalyse
- Økonomiske kompetencer
- Databaser
- Søgestrategier
- Big data
- Åbne data
- Kvantitative, kvalitative og komparative analysemetoder
- Datakilder: primære og sekundære samt interne og eksterne
- Kildekritik, validitet, reliabilitet og repræsentati-vitet
Faglige mål Indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale mar-kedsforhold samt vurdere informationernes troværdighed, således at eleven oparbejder de økonomiske kompetencer.
Fortolke og formidle informationer om afsætning,
herunder i samspil med andre fag. Udvælge og anvende relevante digitale og
matematiske kompetencer i arbejdet med
afsætning
Kernestof Kvantitative og kvalitative metoder
Komparative metoder
Markedsanalyseprocessen
Marketinginformationssystemer (MIS)
Databaser
Søgestrategier
Big data
Åbne data
Kildekritik, validitet, reliabilitet og re-præsentativitet
Anvendt materiale.: Kap 1” Marketing - en grundbog i afsætning” Østergaard et Al Systime, e-bog"
https://marketing.systime.dk/?id=412
Hertil kapitlet 17 "kvantitative/kvalitative metoder" af Brejnrod P et al, Sociologi, Viden, teori og metode , Systime
https://sociologi.systime.dk/?id=278
Arbejds-former
Eleverne har haft klasseundervisning i de ovenstående emner. Hertil har de arbejde med deres grupperapport , hvor de har skulle lave en metoderapport med opstilling af undersøgelsesspørgsmål, hypoteser, indsamling af data herunder arg. for valg af metode, respondentudvælgelse samt lavet spørgeskemam hvorefter de skulle gennemføre undersøgelse mhb på at finde sammenhænge .Krydstabel og Chi2 test er lavet i samarbejde med matematik.
Hertil har de lavet en powerpoint med oplæg af deres metodiske overvejelser og resul-tater samt afslutningsvis skriftlig gruppe rapport
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb# 9 Segmentering, målgruppevalg, positione
Forløbets indhold og fokus:
Segmenteringsprocessen herunder:
- Beskrivelse af relevante forhold på markedet
- Valg af segmenteringsvariable
- Udarbejdelse af en segmenteringsmatrix
- Vurdering af segmenters attraktivitet (SMOK)
- Valg af målgruppe
- Segmenteringsvariable
Målgruppestrategi
-Udifferentieret markedsføring
-Differentieret markedsføring
-Koncentreret markedsføring
-One-to-one markedsføring
Positionering Unique Selling Proposition (USP)
- Emotional Selling Proposition (ESP)
- Me too-produkter Positioneringskort
Faglige mål:
Forståelse og anvendelse af begreber og modeller mhb på at kunne gennemføre en segmenteringsproces for en given virksomhed og marked og vurdere attraktiviteten.
Identificere, formulere og løse afgrænsede udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst
Kendskab til livsstilsanalyser
Kunne arbejde argumenterende og bevidst med segmentering og forklare modellernes forudsætninger
Kernestof:
Segmentering, målgruppevalg og positionering
på business-to-consumer markedet
Anvendt Anvendt materiale.: ” Marketing - en grundbog i afsætning” Østergaard et Al Systime, e-bog".Kap 11 ”
https://marketing.systime.dk/?id=1548
samt
Supplerende litteratur:
Segmentering og målgruppe
https://www.youtube.com/watch?v=bYkdYScKaXg
diverse segmenteringsmodeller fra Trojka
Arbejdsformer:
Klasseundervisning samt gruppearbejde, hvor eleverne har arbejdet videre med deres data fra markedsanalysen , for at kunne lave en segmentering , ud fra en given virksomhed . Hertil skulle eleverne kunne argumentere VHa SMOK modellen for den givne virksomheds valgte målgruppestrategi samt virksomhedens brug af USP pg ESP i positioneringen.
Eleverne har i grupper afslutningsvis fremlagt deres arbejde med denne øvelse
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Forløb #10 Marketing Mix
Marketing mix I
Forløbets indhold og fokus
Martingmix - kort intro
- produkt
- Pris
- Place
- Promotion
Marketing kortet :
- Push og pull strategier
Faglige mål:
En introduktion til de 4 p´er mhb på at give eleven en forståelse af hvorledes de 4 P´er hænger sammen. At kunne anvende markedskortet mhb på kunne "diagnosticere" produktets situation på markedet. Kunne redegøre og argumentere for push/ pull strategierne
Kernestof:
Marketingmix og marketing kort
Anvendt materiale.
Kap 14 i ” Marketing - en grundbog i afsætning” Østergaard et Al Systime, e-bog"
https://marketing.systime.dk/?id=1600
Arbejdsformer: Klasseundervisning. Elever har arbejdet med deres digitaliseringskompetencer fra markedsanalysen, hvor de har lavet et nyt spørgeskema ud til en selvvalgt virksomhed med det formål at kunne lave et markedskort. Data er indsamlet og der er blevet præsenteret for klassen
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Forløb#11 Marketing Mix II
Marketing mix II:
Forløbets indhold og fokus:
Produkt
Produktbegrebet, produktklassifikation, kvalitet, emballage, sortiment, produktudvikling, mærkestrategier, PLC
Serviceprodukter:
Hvad er en service, og hvad kendetegner den , servicepakken, værdikæden for services, serviceleverancesystem, De 7 P’er, servicemanagementsystemet (SMILK) og oplevelsesøkonomi
Pris:
Forhold med indflydelse på prisfastsættelsen. Prisfastsættelsesmetoder, Prisstrategier, Kundernes reaktioner på prisændringer, priselasticitet
prisdifferentiering, pris på nye produkter
PLC og pris
Distribution:
Distributionskanalens opgaver. Distribution på konsumentmarkedet. Direkte og indirekte distribution, distributionsstrategier, butikstyper - og kæder, e-handler, konflikter i distributionskanalerne
PLC og distribution
Promotion:
Organisering af promotion, promotionbudskab og -indhold ( kommunikationsprocessen, AIDAE- modellen, push-pull medier,) promotionformer , social medieplatfome, influencer marketing, viral marketing, loyalitetsklubber Kommunikationsprocessen
PLC og promotion.
Faglige mål:
Produkt:
Være i stand til at redegøre for elementer, der indgår i produkt. Analysere sig frem til hvilke tilpasninger en x virksomhed har gjort sig for at tilpasse sig til et givent marked samt stille forslag til hvilke elementer af produktet, der kan tilpasses til at skabe størst kundepræference
Kunne redegøre for hvor et givent produkt befinder sig på plc- kurven
Skal kunne argumentere og anvende terminologien. Benytte sig af modeller
Service: Forstå forskellene mellem et håndgribeligt og uhåndgribeligt produkt. Analysere en servicevirksomheds kerne - samt periferiydelser. Redegøre for serviceleverancesystem og hvad det indebærer mhb på at komme med forbedringsforslag.
De 7 P ér og dets anvendelse. Redegøre for begrebet ”oplevelsesøkonomi” samt analyse en service vha SMILK modellen
Pris:
Vide hvordan der prisfastsættes, herunder nye produkter. Have kendskab til prisstrategier, priselasticitet, forskellige prisfastsættelsesmetoder, prisdifferentiering, således at eleven kan analysere og vurdere prisen på et givent produkt.
Distribution
Beskrive en virksomheds distribution samt analysere og vurdere kanalstrukturen mhb en den givne distributionsstrategi., herunder e- handel som distributionsmulighed
Promotion:
Redegøre for de forskellige promotionsformer inkl. offline og online aktiviteter. Være i stand til at kunne analysere en given virksomheds promotionsaktiviteter og vurdere effekten af disse, inkl. komme med forslag til forbedringer.
Kernestof Marketingmix
Anvendt materiale.:
Østergaard et al. "Marketing - en grundbog i afsætning" e-bog i Systime
https://marketing.systime.dk/
Kap 15 (Produkt) https://marketing.systime.dk/?id=1580
Kap 16, ( Serviceydelser): https://marketing.systime.dk/?id=1583
Kap 18 (Pris) https://marketing.systime.dk/?id=1589
Kap 19 ( Distribution) https://marketing.systime.dk/?id=1592
Kap 20 (Promotion) https://marketing.systime.dk/?id=1595
Supplerende litteratur:
"Oplevelsesdomæner - oplevelsesøkonomi - Pine & Gilmore"
https://www.youtube.com/watch?v=nlJrtoKy344
"SMILK-Modellen"
https://modernbusiness.dk/smilk-modellen/
Arbejdsformer:
Klasseundervisning, øvelser og øve skriftlighed
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
24,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Forløb#12 Repetition
Mål:
at repetere samt , at afgøre, hvilke forhold der har betydning for en virksomheds afsætning nationalt, og derigennem demonstrere viden og kundskaber om fagets identitet og metoder
- identificere, formulere og løse afgrænsede udfordringer vedrørende afsætning, der knytter sig til en virksomheds fortsatte vækst - anvende afsætningsøkonomiske modeller og forklare modellernes forudsætninger
udarbejde et afsætningsøkonomisk ræsonnement herunder at kunne forklare sammenhængen mellem en række relevante afsætningsmæssige forhold i en given afgrænset kontekst
- indsamle, bearbejde og præsentere informationer om en virksomheds nationale markedsforhold samt vurdere informationernes troværdighed
- fortolke og formidle informationer om afsætning, herunder i samspil med andre fag
- udvælge og anvende relevante digitale og matematiske kompetencer i arbejdet med afsætning
Materiale : Udvalgte områder indenfor pensum
Marketing - en grundbog i afsætning” Østergaard et Al Systime, e-bog"
https://marketing.systime.dk/?id=1
Supplerende materiale:
Boosted (2025) "VW mister 300 millioner – politi køber 200 nye Audier”, Boosted, 22. Oktober 2025
https://www.boosted.dk/vw-mister-300-millioner-politi-koeber-200-nye-audier/
Computerworld(2021) "Matas gør klar til massive investeringer i digitalisering og online e-handel: Måler er online-omsætning på to milliarder kroner om fem år.", Computerworld.dk, 19 august 2021
https://www.computerworld.dk/art/257561/matas-goer-klar-til-massive-investeringer-i-
digitalisering-og-online-handel-maalet-er-online-omsaetning-paa-to-milliarder-kroner-om-fem-aar
DR Nyheder (2021) "SAS kæmper for overlevelse: Pandemien trækker lange spor", dr.dk/nyheder. 25. oktober 2021
https://www.dr.dk/nyheder/penge/sas-kaemper-overlevelse-pandemien-traekker-lange-spor
DR Nyheder (2023)"Supermarkedernes kamp er spidset til: 'Jeg har aldrig set så store ting, som det, der sker i øjeblikket", DR Nyheder. 6. marts 2023 https://www.dr.dk/nyheder/penge/supermarkedernes-kamp-er-spidset-til-jeg-har-aldrig-set-saa-store-ting-som-det-der
DR Nyheder (2025) "DSB køber 50 ekstra eltog: Største togindkøb i danmarkshistorien", DR Nyheder, 26 juni 2025
https://www.dr.dk/nyheder/seneste/dsb-koeber-50-ekstra-eltog-stoerste-togindkoeb-i-danmarkshistorien
DR Nyheder (2025) "Tre uger efter milliardsalget skete der noget: 'Carlsberg er simpelthen blevet snøret" Dr.dk 31/10/2025
https://www.dr.dk/nyheder/penge/tre-uger-efter-milliardsalget-skete-der-noget-carlsberg-er-simpelthen-blevet-snoeret
Gadd, S (2019) "Lego a massive hit in China". The Copenhagen post, 28/2, 2019
https://cphpost.dk/2019-02-28/news/business/lego-a-massive-hit-in-china/
JP(2025)"Den nye trend for børn og unge mennesker" , Jyllands-Posten, 1. september 2025
https://jyllands-posten.dk/advertorial/ECE18489231/den-nye-trend-for-boern-og-unge-mennesker/
MADE (2025) "Det betaler sig at købe robotter: Dana Tank sparer 500.000 kr. om året”, MADE. 2. juni 2025
https://www.made.dk/videoer/det-betaler-sig-at-koebe-robotter-dana-tank-sparer-500-000-kr-om-aaret/
TV2 News (2025) "Unge køber luksuskopier af kriminelle: - Så kan man ligne én, der er rig" Tv2 News af Clara Leck Bachmann, Jakob Hybholt, 27. oktober 2025
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2025-10-27-boern-koeber-luksuskopier-af-kriminelle-saa-kan-man-ligne-en-der-er-rig
Sydinvest (2026). " Heineken sendes til bunds i Europa efter topchefs afgang", NY SydInvest, 12/01/2026
https://www.sydinvest.dk/nyheder/heineken-sendes-til-bunds-i-europa-efter-topchefs-afgang-ny
Wittorff, Jakob. (2025). "Apples vilde planer for 2026: Her er de banebrydende produkter, som vi venter på". Computerworld.dk , 20. dec 2025
https://www.computerworld.dk/art/294097/apples-vilde-planer-for-2026-her-er-de-banebrydende-produkter-som-vi-venter-paa
Økonomisk Ugebrev (2025) "Carlsberg og Unibrew: Afventende/negativt marked", Økonomisk ugebrev, Morten Sørensen, 10. oktober 2025
https://ugebrev.dk/formue/carlsberg-og-unibrew-afventende-negativt-marked/
Arbejdsmetoder:
Eleverne har arbejdet i grupper af to -tre mhb .på at finde 2-3 materialer fra aviser, podcasts , pressemeddelelser mm. mhb på at identificere en problemstilling i selvvalgt materiale samt koble teori fra pensum i en analyse. Herefter har resten af klassen stillet spørgsmål til materialet samt til det pensum som eleverne har gennemgået inden for det givne emne. Hver gruppe har præsenteret og svaret på spørgsmål fra klassen i ca. 30 min.
Formålet med forløbet har været at repetere samt øve fagets kompetencegivende færdigheder
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Forløb#13 - PBL Strategiforløb- VØ/AFS
Virksomhedsbanken
Eleven skal kunne beskrive væsentlige kendsgerninger omkring en virksomhed og dens markedsmæssige situation. Hertil kunne give en samlet struktureret fremstilling af kendte afsætningsøkonomiske forhold og problemstillinger. Eleven skal finde de væsentligste elementer i et afsætningsøkonomisk materiale og præsentere disse i struk-tureret form.
Kunne anvende faglige termer til at kunne forklare et komplekst afsætningsøkonomisk forhold, en teori eller en model
Eleverne har undersøgt en given virksomhed igennem interviews i Nyborg mhb på at analyse virksomhedens strategiske situation
Kapitler, der omhandler kernestoffet :
Strategi samt ” Samfundsvidenskabelig metode”
Østergaard et al. "Marketing - en grundbog i afsætning" e-bog i Systime kap 1 og kap 7
Eleverne har udfærdiget en Powerpoint
Såvel afsætning som VØ har afgivet 3 moduler hver
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64904148500",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64904148500",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64904148500"
}