Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Fysik C
|
Lærer(e)
|
Anders Askehøj Rømer
|
Hold
|
2024 fy-f (1f fy, 1f fy-ø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Fysik C-niveau
1. forløb: Energi
Formål
- At gøre eleverne bekendt med begrebet energi i henhold til læreplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
-Kelvinskalaen, og hvorfor fysikere foretrækker kelvinskalaen fremfor celciusskalaen
-De syv SI-enheder er kort introduceret
-Vigtigheden af at definere sine fundamentale størrelser korrekt
-Præfiks
-Energi (inkl. kwh)
-Energibevarelse
-Energiformer
-Energiomdannelse
-Effekt
-Varmefylde
-Specifik smeltevarme
-Specifik fordampningsvarme
-Nyttevirkning
-Varmeledning
-Varmestrømning
-Varmestråling
-Graf af temperatur over tilført energi
Materiale
Gyldendals En Verden Af Fysik C, 1. udg. 2017 (Michelsen), s. 32-38, 40-46, 48-49, 51-53, 55-58, 63-70 samt kap. 1.
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
Prøve
... med mere
Evaluering
Skriftlig rapport af forsøg
Fremlæggelser
Afsluttende opgavetest
2. forløb: Bølger
Formål
Indhold
Vi har gennemgået
-Elementære bølgeegenskaber: Frekvens, bølgelængde, Amplitude, udbredelsesfart og periode
-Bølgeligningen
-Bølgetyper, tværbølger og længdebølger (også kaldt transversale og longitudinale bølger) og udbredelsesmedier
-Ligheder og forskelle på lysbølger og lydbølger
-Refleksion af lys og lyd (indgangsvinkel er lig udgangsvinkel)
-Måling af stemmegaflers periode og frekvens
-Diffraktion
-Konstruktiv og destruktiv interferens
-Dopplereffekt (formel for dopplereffekten tages ikke med)
-Lydmuren
-Decibelskalaen og lydintensitet
Materiale
Gyldendals En Verden Af Fysik C, 1. udg. 2017 (Michelsen), s.86-97
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
... med mere
Evaluering
Fremlæggelser
Skriftlige afleveringer
3. forløb: Lys og atomer
Formål
- At gøre eleverne bekendt med det elektromagnetiske spektrum og elektromagnetiske strålers samspil med atomer i henhold til lærerplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
-Kvantespring og atomer
-Bohrs atommodel
-Bohrs to postulater om atomet
-Kvantespring og exciteret tilstand
-Hydrogenspektret
-Balmerserien
-Fluorescens (neonfarve)
-Phosphorescens (selvlysende)
-Absorptionsspektrum, emissionsspektrum og kontinuertspektrum
-Det elektromagnetiske spektrum inklusiv energiforhold (ikke kvantitativt), frekvens og bølgelængder. Særligt fokus på det synlige spektrum.
-Energien af en foton
-Sammenhængen mellem bølgelængde, farve og energi
-Optiske gitrer
-Bestemmelse af bølgelængde ud fra forsøg med laser og optisk gitter
-Bestemmelse af lysets hastighed ud fra forsøg med smeltet chokolade i mikrobølgeovn
-Diffraktion
-Konstruktiv og destruktiv interferens
-Additiv og subtraktiv farveblanding
Materiale
Gyldendals En Verden Af Fysik C, 1. udg. 2017 (Michelsen), s. 122-125, 152-167
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
Prøve
... med mere
Evaluering
Videoaflevering
Fremlæggelser
Afsluttende opgavetest
4. forløb: Den nære astronomi og Kosmologi
Formål
- At gøre eleverne bekendt med centrale begreber om den nære astronomi samt kosmologi, i henhold til læreplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
-Størrelsesforhold i solsystemet
-Dag/nat
-Årstiderne
-Jævndøgn
-Vendekredse
-Polarcirkler.
-Månens faser
-Sol og måneformørkelse.
-Årsag til varmere vejr i sommerhalvåret.
-Big Bang
-Universets udvidelse
-Rødforskydning
-Hubbles lov
-Universet alder, herunder Hubbletiden
-Mørkt stof og mørk energi
-Kosmologiske modeller for Universet udvikling
-Mørkt stof og mørk energi betydning for Universet alder
Materiale
Gyldendals En Verden Af Fysik C, 1. udg. 2017 (Michelsen), s. 185-190.
Animationer til den nære astronomi.
Gyldendals En Verden Af Fysik C, 1. udg. 2017 (Michelsen), s. 200-210.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Fysikaflevering 1
|
16-01-2025
|
Fysikaflevering 2
|
19-02-2025
|
Fysikaflevering 3
|
19-03-2025
|
Fysikaflevering 4
|
25-04-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
44 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64972148922",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64972148922",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d64972148922"
}