Holdet 3gTY (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Nyborg Gymnasium
Fag og niveau Tysk A
Lærer(e) Katarina Rasmussen
Hold 2025 TY-3g (3gTY)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Nachhaltigkeit
Titel 2 Konflikte
Titel 3 Das Böse
Titel 4 Berühmte Leute

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Nachhaltigkeit

Eleverne beskæftiger sig med aktuelle samfundsforhold i Tyskland og i verden. De øver sig i at lytte til autentiske tyske tekster og i at kommunikere/fremlægge mundtligt på tysk. Der øves korrekt udtale og emnespecifikt ordforråd.

LÆRINGSMÅL:
Du skal have viden om og kunne redegøre for bæredygtighed og klimavenlighed i en tysk kontekst.
Du skal kunne sammenfatte og diskutere forløbets tekster med fokus på følgende:
• Welche Beispiele von Nachhaltigkeit gibt es im Text?
• Welche Argumente gibt es im Text dafür, ein nachhaltiges und klimafreundliches Leben zu führen?
• Welche Vorteile und Nachteile von einem nachhaltigen oder klimafreundlichen Lebensstil werden im Text erwähnt?


Kernestof:

Grünes Deutschland  
https://www.dw.com/de/gr%C3%BCnes-deutschland/audio-14976259

Manuel Bogner: Eine Berlinerin verbesserte mit Minimalismus ihr Leben - und wir können von ihr lernen (2016)

Leubecher, Marcel og Meyer, Simone: Containern: Mmmmh. Lecker, Müll! (2014)

Die Klimakrise in Gedichten:
DKB: Der Klimakönig
Johann Wolfgang von Goethe: Der Erlkönig (1782)

Moritz Schneider: Warum TikTok Modetrends verändert und was schlecht daran ist (2023), https://krautreporter.de/alle-artikel


Supplerende stof:

Was kann ich fürs Klima tun? Selbstversuch: Wie kann ich im Alltag klimafreundlich leben? 1 Woche im Test || PULS Reportage - youtube

Fridays for Future - information om Luisa Neubauer, Umweltaktivistin
https://web.de/magazine/politik/thema/luisa-neubauer

31 Schilder der Fridays-for-Future-Demos, von denen du deinen Enkeln erzählen wirst – falls die Erde dann noch existiert - Bildbeschreibung

7 Dinge, die wir von Kopenhagen lernen können - hjemmesidetekst, https://www.vaillant.de/21-grad/bewusst-und-sein/7-dinge-die-wir-von-kopenhagen-lernen-koennen/

Sommerfeldt auf der Flucht - tekst til skriftlig aflevering

Grammatik: verbets tider, personbøjning af verber, ordstilling i hoved - og ledsætninger, modale verber, løstsammensatte verber

Antal sider: ca. 120

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
1. aflevering 11-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 2 Konflikte

Gennem et genrerigt udvalg af tekster arbejder eleverne med begrebet "konflikter". Der zoomes ind på forskellige konflikter mennesket frivilligt eller ufrivilligt må forholde sig til. Der trænes analyse og perspektivering og mundtlighed.

Kernestof:

Ein Konflikt in Nordschleswig
Silke Bigalke: Wie ein deutsches Strassenschild für einen Aufstand sorgte (2015) - artikel

Hilfe, mein Vater wählt die AfD - und das spaltet unsere Familie, https://politik.watson.de/politik/nah-dran/678468782-afd-waehler-in-der-familie-wie-reagiert-man-wenn-eltern-abdriften


Holger Kulick und Toralf Staud: Was ist Rechtsextremismus? (2009), teil 1, fra Systimes  Niemals vergessen
KZ-Aufseherin: Das dunkle Geheimnis der Hilde M. | ndr.de
Im Labyrinth des Schweigens (2014) - film af Giulio Ricciarelli


Am Turme - et digt af Annette von Droste-Hülshoff, 1841/42
Lebe lauter - et digt af Christina Stürmer
Live aus dem Käfig - uddrag fra en blog af Airen

Supplerende stof:

Die deutsche Minderheit in Nordschleswig – Von Anfang an (Deutsch) - youtube

Billeder til billedbeskrivelse


Skriftlighed:
Der Typ ist da og Nachbarn - tekster til det skriftlige arbejde


Grammatik: personlige, relative og possessive pronomener, præpositioner, adverbier, udvidet infinitiv med um..... zu

Antal sider ca. 150
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
3. aflevering 14-11-2025
4. aflevering 07-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Das Böse

Formålet med dette forløb er at få eleverne til at reflektere over begrebet 'ondskab' og tale om deres refleksioner og opdagelser fra læsningen af en række forskellige tekster. Der er fokus på mundtlighed uden hjælpemidler, tilegnelse af tyske gloser (f.eks. gerningsmand, offer, våben osv.) og implementering af den lærte grammatik i elevens mundtlige fremstilling.

Kernestof:

"Natascha Kampusch – ihr Leben 10 Jahre nach der Flucht" - dokumentar
Renzo Wellinger: Kohl, Kartoffeln und Menschenfleisch: Der schockierende Fall des Armin Meiwes alias "Der Kannibale von Rotenburg", 2025
Birk Grülling: Serienmörder, Psychopathen und die Faszination des Bösen, 2014
Tatort: Das Böse in dir - en episode af tysk krimiserie


Supplerende stof:

Rammstein: Mein Teil - musiknummer
Tysklandskort

Skriftlighed:
Fristil om emnet Konflikte, Der Autounfall, Schicksalhafte Jahre

Grammatk: passiv, infinitiv med zu, adjektivernes bøjning

Antal sider ca. 120
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
5. aflevering 06-01-2026
6. aflevering 01-02-2026
7. aflevering 26-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Berühmte Leute

Forløbet søger at introducere eleverne til store personligheder fra de tysktalende og andre europæiske lande. Eleverne definerer Bildung versus Ausbildung og vi taler om de kulturelle forskelle i opfattelsen af disse to kernebegreber. Der læses autentiske tyske tekster fra avisartikler og andre internetkilder, ses små videoklip og lægges op til en debat af den kendtes liv og værdier. I slutningen af forløbet skal eleverne kunne være i stand til at svar på: Wofür ist die Person bekannt? Wie hat die Person die Welt beeinflusst? Findest du es wichtig, den Lebenslauf und die Ideen von berühmten Menschen zu kennen und warum?


Kernestof:

Albert Schweitzer: Ehrfurcht vor dem Leben, 2025, af Oliver Vorwald:https://www.ndr.de/kirche/albert-schweitzer-ehrfurcht-vor-dem-leben,kirchenlexikon-114.html


Charles Aznavour - eleverne læser selvvalgte tekster om denne mand, som kunne tale mere end 6 fremmedsprog. Desuden læser de en engelsksproget artikel om Aznavours hustru Ulla Thorsell


Marie Curie – Radikales Leben für die Radioaktivität, 2023, af Claudia Heisenberg, https://www.swr.de/swrkultur/wissen/nobelpreistraegerin-marie-curie-radikales-leben-fuer-die-radioaktivitaet-102.html

Karl May - Bestsellerautor, Pazifist und Umweltschützer

Johann Strauss - Galionsfigur der Stadt Wien


Supplerende stof:

Das war Albert Schweitzer: https://www.youtube.com/watch?v=e-uKvINHoio

https://www.youtube.com/watch?v=Trose0fbPHY - interview with Charles Aznavour

https://www.youtube.com/watch?v=zEzF_498WAQ - uddrag fra film samt andre korte klip fra Winnetou-filmene

https://www.wienerzeitung.at/h/inszenierungen-eines-flusses - ist die Donau schön und so blau??

An der schönen blauen Donau - https://www.youtube.com/watch?v=Zo0Ys6caA_o

Zitate der ausgewählten Berühmtheiten

Grammatik: adjektivernes bøjning, konjunktiv, dativ-verber samt repetition

Antal sider ca. 50
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10,33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer