Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Maria Ullum Kristensen, Mette Lemche Toftdahl
|
|
Hold
|
2025 Danish A (1i da A)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb
Grundforløb: Journalistik og mundtlighed
Formål:
Eleverne skal:
- kunne forklare og anvende de fem klassiske nyhedskriterier i en analyse af en given nyhedsartikel.
- kunne forstå og forklare principperne bagved nyhedstrekanten.
- forstå, hvad vinkling er, og hvorfor/hvordan journalister balancerer nyheder.
- kende til begreberne for, hvordan klassiske nyhedsartikler er layoutet.
- kende til grundlæggende argumentation og kunne anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse.
- kunne forklare de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”.
- kunne forklare, hvad konstruktiv og fortællende journalistik og featuregenren er.
Indhold:
Grundforløbet i dansk handler om journalistik og mundtlighed. I første halvdel af grundforløbet lærer eleverne om klassisk nyhedsjournalistik. De lærer at anvende de fem klassiske nyhedskriterier både formidlingsmæssigt og som analyseredskab. De lærer om nyhedstrekanten, vinkling og balancering af nyheder, samt hvordan en avisartikel layoutmæssigt er bygget op og analyserer forskellige danske avisers forside. I anden del af grundforløbet arbejder eleverne med grundlæggende argumentation ud fra Toulmins argumentationsmodel. De lærer at anvende begreberne påstand, belæg og gendrivelse samt at formulere modargumenter ifm. gruppearbejde om en selvvalgt debatartikel. I tredje del af grundforløbet lærer eleverne om journalistisk i en moderne medievirkelighed. De lærer at forklare og anvende de fem nye nyhedskriterier: ”engagementskriterierne”, samt at kunne forklare, hvad konstruktiv journalistik og fortællende journalistik er. Derudover arbejder eleverne med genren feature.
Undervejs har eleverne arbejdet kreativt og i grupper om at analysere artikler, selv at skrive artikler og forberede en lille fremlæggelse.
Materiale:
Avisen i undervisningen (2019). ”Sådan vinkler du en journalistisk historie” fortalt af souschef på Berlingske indlandsredaktion Katrine Jo Andersen, 11.09.19 (Sådan vinkler du en journalistisk historie - YouTube) [video hentet aug. 2021]
Borup, H. (2011). Ud med sproget. Forlag: Frydenlund: s. 38.
Eeg, M.: ”Om Cavlingprisen”. Dansk Journalistforbund - Medier & kommunikation. (https://journalistforbundet.dk/om-cavlingprisen) [artikel hentet aug. 2021]
Larsen, O. S. (2021). Håndbog i dansk (I-bog). Forlag: Systime: ”De fem nyhedskriterier” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c675), ”Tekst-layout” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c1286&L=0), ”Nyhedstrekanten” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701), ”Vinkling” (https://hbdansk.systime.dk/index.php?id=218#c682), ”Fortællende nyhedsjournalistik: New Journalism” og ”Featuren” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c694), ”Indre komposition” (https://hbdansk.systime.dk/?id=c701).
Papercut Odyssey (2017). “Engagementskriterierne”. Videointerview med forsker Aslak Gottlieb. (Engagementskriterierne on Vimeo) [video hentet aug. 2021].
Schelde, Nanna (2019). ”En ægtemand”. Kristelig Dagblad, 21.03.19.
Verdens bedste nyheder: ”Konstruktiv journalistik” (https://old.verdensbedstenyheder.dk/om-verdens-bedste-nyheder/konstruktiv-journalistik/). [artikel hentet aug. 2021]
Ca. sideantal: 20
Der er tilknyttet tre skriftlige afleveringer (9 skriftlighedstimer)
• Brev til læreren
• Nyhedsartikel fra NG
• Videoaflevering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Julens mange ansigter
Det korte forløb (5 moduler) undersøger kontrasten mellem den perfekte jul og den mulige jul. Vi ser på, hvordan julen på én gang fungerer som et ideal præget af fællesskab, traditioner og forventninger og samtidig kan være en virkelighed kendetegnet af ulighed og ensomhed. Vi arbejder analytisk med tekster, der belyser julens mange ansigter.
Formålet er at træne analyse og fortolkning gennem arbejde med forskellige teksttyper og arbejde med PEF-metoden.
Primære tekster:
Andersen, H.C.: "Den lille pige med svovlstikkerne", 1848
Grundtvig, J.F.S.: "Dejlig er den himmel blå", Version 1853 (Højskolesangbogens 19. udg,)
Krohn, Johan: "Peters Jul", 1870
Skram, Amalie: "Karens jul", 1885
Artikel: Her er hemmeligheden bag den klassiske danske jul (Niels Ahlmann Olesen, 2009)
Video: "Tænd et lys i et barns liv", SOS børnebyerne (2019)
Sekundærtekster:
Litteraturhistorien på langs og på tværs:
5. 1800-1870: Romantikken, herfra uddrag;
Romantikkens samfund: fra enevælde til demokrati
Livssyn
Idealismen
Biedermeier
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud, herfra uddrag:
Det moderne gennembruds temaer: køn, klasse og kirke
Køn og ligestilling
Amalie Skram
Uddrag fra https://grundtvigskforum.dk/grundtvig
Video: Grundtvig er i alt! Ligesom laktose: https://www.youtube.com/watch?v=5t5oqNzm564
Billeder:
Caspar David Friedrich: Vanderen over tågehavet, cirka 1817.
Martinus Rørbye: Kirurgen Christian Fenger med hustru og datter, 1829.
P.C. Skovgaard: Bøgeskov i maj. Motiv fra Iselingen, 1857.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Analyse og fortolkning
|
08-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Intro til skønlitteratur
Introduktion til litterære genrer og basale begreber inden for litterær tekstanalyse:
Motiv/tema, tid og miljø, personkarakteristik, komposition, fortælleteknik, sproglige billeder og figurer, osv.
Der arbejdes med stof fra 1877, 1980, 1990, 2005 og 2019.
Tekster:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk 2017 (systime.dk):
Kap.3.1: Hvad handler teksten om?
Kap.3.2: Komposition
Kap.4.2: Sproglige billeder
Kap.4.3: Sproglige figurer
Dansk litteratur fra det 21.årh.:
Epik (noveller):
"Ude af sit gode skind" af Svend Åge Madsen, 1990
- eller (konkurrencevindere bestemmer) "Nattens Dronning" af Tove Ditlevsen, 1942
"Elly Byde" af Pia Juul, 2005
Lyrik:
Eleverne er præsenteret for (har set videooplæsning) men har ikke yderligere arbejdet med følgende:
Tove Ditlevsen: "De evige tre" 1942
Yahya Hassan: "Barndom" 2013
Jørgen Leth: "Gå digt" 2011
Til billedsprogsanalyse:
Sång til Friheten, Brörn Afzelius, 1980
Jeg elsker den brogede verden, H. V. Kaalund, 1877
Drama:
"Den stærkeste", August Strindberg, 1889
Værket "Generation Håbløs" af Sophie Diemer, 2019
Værklæsning: Scenerne gennemgås løbende i undervisningen med hjemmelæsning, dramatisk oplæsning på klassen, portfolio-skrifltighed, og afslutningsvist gruppearbejde med fremlæggelser.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
I skal bruge "håndbog til dansk"
-
I "håndbog til dansk": Læs "Fakta- og fiktionsgenren", s. 29 til og med skemaet på s. 33
-
Husk "håndbog til dansk" + jeres kladdehæfte (hvis I tog det med hjem)
-
Læs s. 38-40 i Håndbog til dansk:"Hvad handler teksten om" t.o.m. afsnittet om motiver (stop lige før opgaverne).
-
Læs novellen "ude af sit gode skind" - den ligger på slidet med motivkonkurrencen fra sidste gang: 3.4 Motivkonkurrence! (Webvisning) og husk danskbogen (Håndbog til Dansk)
-
Hov! Var syg - dette med "temaskriveøvelsen skal være færdig" bliver selvfølgelig udsat - men man skal self have læst novellen. Husk kladdehæfte og danskbog :-)
-
Temaskriveøvelsen skal være færdig og tages med i dag - husk kladdehæfte og danskbog (og læs novellen, hvis I ikke har gjort det endnu) :-)
-
Husk danskbog, blyant og viskelæder
-
Det ubeskrevne blad Blixen 1957.pdf Læs "Det ubeskrevne blad" af Karen Blixen
-
Genlæs "Det ubeskrevne blad", for det er en uge siden - og nu går det hurtigere, fordi I kender den :-) Dem, der har genlæst, kommer i gruppe sammen, så det kan betale sig :-)
-
Mette har flødeboller med
-
Hvis man gerne vil have god tid til at læse, fordi man fx læser langsomt/har svært ved at gøre det i klassen, kan man læse s. 140-143 i danskbogen inden denne time.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Skriveøvelse fra timen 5/1
|
07-01-2026
|
|
Skriveøvelse i timen - hvorfor litteratur?
|
19-01-2026
|
|
Aflevering 3(opgave 1): Novellens "hvad"
|
29-01-2026
|
|
Genaflevering "novellens hvad"
|
26-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Værk: Find Holger Danske
Vi skal læse og analysere digtsamlingen Find Holger Danske af Maja Lee Langvad fra 2006.
Her bliver værktøjskassen til lyrikanalyse udvidet yderligere.
Der vil være diskussioner om temaerne, med perspektiveringstekster fra nutidens nyhedsstrøm, som analyseres - dermed introduceres de til kommunikations/retorisk analyse. her kan de også bruge værktøjer, vi kender fra lyrik, til at analysere sproglige virkemidler.
Forløbet afsluttes ved at eleverne afleverer egne digte inspireret af - og med samme formmæssige udtryk som - udvalgte digte fra samlingen. De skal herefter analysere eget eller hinandens digte, og sammenligne forskydninger i form og indhold i forhold til forlægget.
Hertil en diskussion om intertekstualitet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Værk: Fra regnormenes liv
Vi ser filmatiseringen af "Fra regnormenes liv" (DR 2005 - via CFU), og analyserer værket ved hjælp af manus, som vi har i bogform :-)
Arbejde med:
Dramageren - moderne/klassisk drama - hvad er dette hybridmonster, det historiske drama, så?
Romantikken som periode
Per Olov Engqvist og hans samtid/kontekst for værkets tilblivelse
psykologisk metode
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 4: Adoption og danskhed
|
13-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
MAUS
Sidste værk, sidste opgave: skrives i timerne (eller som lektie løbende, hvis man er fraværende).
Vi arbejder fortsat med værklæsning og analog skrivning - altså i hånden.
Denne gang med den tilføjelse, at al brug af hjælpemidler sker via paratviden og noter, man har taget i hånden, fra sin læsning og teori om analyse, særligt den graphiske roman, samt historisk baggrund (sociohistorisk metode).
Arbejdet med metaforanalyse fortsætter i høj grad med det allegoriske niveau - mus og katte. Hertil bruges og udvides begrebsapparatet om fortælleteknik/fremstilling vs. realismen og det selvbiografiske, som vi behandler som historisk kildemateriale.
• Mandag d. 27/4: Opgaver tilbage, Intro til forfatteren, læsning i 20 min, s. 5-, indledende "hvad"-analyse skrives i hæftet.
• Fredag d. 1/5: Læselektien til denne dag er s. Viden om graphic novels, og analyse af de formelle genretræk
• Torsdag d. 7/5: Læselektien til denne dag er s.. Vi begynder at arbejde med tematikker og bygger videre på "hvad"
• Fredag d. 8/5: Læselektien til denne dag er s.. Fortsat analyse fra sidst, evt. nogle andre begreber/metoder
• Mandag d. 11/5: Sidste gang! Vi ser noget historisk dokumentar og laver en sociohistorisk fortolkning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71362301011",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71362301011",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71362301011"
}