Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Nyborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Fysik C
|
|
Lærer(e)
|
Anders Askehøj Rømer, Benjamin Jensen
|
|
Hold
|
2025 fy-f (1f fy, 1f fy-ø)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Fysik C-niveau
1. forløb: Energi
Formål
- At gøre eleverne bekendt med begrebet energi i henhold til læreplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
-Kelvinskalaen, og hvorfor fysikere foretrækker kelvinskalaen fremfor celciusskalaen
-De syv SI-enheder er kort introduceret
-Vigtigheden af at definere sine fundamentale størrelser korrekt
-Præfiks
-Energi (inkl. kwh)
-Energibevarelse
-Energiformer
-Energiomdannelse
-Effekt
-Varmefylde
-Specifik smeltevarme
-Specifik fordampningsvarme
-Nyttevirkning
-Varmeledning
-Varmestrømning
-Varmestråling
-Graf af temperatur over tilført energi
Materiale
Systimes Fysik ABbogen 1, 1. udgave, 6 oplag (2015), F. Elvekjær & T. Benoni, s. 127-142, 189-198.
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
Prøve
... med mere
Evaluering
Skriftlig rapport af forsøg
Fremlæggelser
Afsluttende opgavetest
2. forløb: Bølger
Formål
Indhold
Vi har gennemgået
-Elementære bølgeegenskaber: Frekvens, bølgelængde, Amplitude, udbredelsesfart og periode
-Bølgeligningen
-Bølgetyper, tværbølger og længdebølger (også kaldt transversale og longitudinale bølger) og udbredelsesmedier
-Ligheder og forskelle på lysbølger og lydbølger
-Refleksion af lys og lyd (indgangsvinkel er lig udgangsvinkel)
-Måling af stemmegaflers periode og frekvens
*-Diffraktion
-Konstruktiv og destruktiv interferens
-Dopplereffekt (formel for dopplereffekten tages ikke med)
-Lydmuren
-Decibelskalaen og lydintensitet
-Stående bølger
-forsøg med den svingende streng
Materiale
Systimes Fysik ABbogen 1, 1. udgave, 6 oplag (2015), F. Elvekjær & T. Benoni, s. 202-211, 219-221, 247-250.
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
... med mere
Evaluering
Fremlæggelser
Skriftlige afleveringer
3. forløb: Lys og atomer
Formål
- At gøre eleverne bekendt med det elektromagnetiske spektrum og elektromagnetiske strålers samspil med atomer i henhold til lærerplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
-Kvantespring og atomer
-Bohrs atommodel
-Bohrs to postulater om atomet
-Kvantespring og exciteret tilstand
-Hydrogenspektret
-Balmerserien
-Fluorescens (neonfarve)
-Phosphorescens (selvlysende)
-Absorptionsspektrum, emissionsspektrum og kontinuertspektrum
-Det elektromagnetiske spektrum inklusiv energiforhold (ikke kvantitativt), frekvens og bølgelængder. Særligt fokus på det synlige spektrum.
-Energien af en foton
-Sammenhængen mellem bølgelængde, farve og energi
*-Optiske gitrer
*-Bestemmelse af bølgelængde ud fra forsøg med laser og optisk gitter
-Brydning af lys
*-Forsøg med brydning af lys gennem glas
-Diffraktion
-Konstruktiv og destruktiv interferens
*-Additiv og subtraktiv farveblanding
Materiale
Systimes Fysik ABbogen 1, 1. udgave, 6 oplag (2015), F. Elvekjær & T. Benoni, s. 224-246
Egne noter med teori og opgaver.
Metode
Læreroplæg
Opgaveregning
Demonstrationsforsøg
Forsøg udført af elever i grupper
Prøve
... med mere
Evaluering
Videoaflevering
Fremlæggelser
Afsluttende opgavetest
4. forløb: Den nære astronomi og Kosmologi
Formål
- At gøre eleverne bekendt med centrale begreber om den nære astronomi samt kosmologi, i henhold til læreplanen.
Indhold
Vi har gennemgået
*-Størrelsesforhold i solsystemet
*-Dag/nat
*-Årstiderne
*-Jævndøgn
*-Vendekredse
*-Polarcirkler.
*-Månens faser
*-Sol og måneformørkelse.
*-Årsag til varmere vejr i sommerhalvåret.
*-Big Bang
*-Universets udvidelse
*-Rødforskydning
*-Hubbles lov
*-Universet alder, herunder Hubbletiden
*-Mørkt stof og mørk energi
*-Kosmologiske modeller for Universet udvikling
*-Mørkt stof og mørk energi betydning for Universet alder
Materiale
Systimes Fysik ABbogen 1, 1. udgave, 6 oplag (2015), F. Elvekjær & T. Benoni, s. 59-65.
Animationer til den nære astronomi.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fysikaflevering 1
|
21-01-2026
|
|
Fysikrapport omhandlende stemmegafler
|
23-02-2026
|
|
Fysikaflevering 3
|
06-04-2026
|
|
Fysikaflevering 4
|
18-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
43 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71707858956",
"T": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71707858956",
"H": "/lectio/144/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71707858956"
}