Holdet 1h de (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Design C
Lærer(e) Astrid Marie Overgaard
Hold 2025 de 1h (1h de)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Arkitektur: Tiny Living

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Arkitektur: Tiny Living

Formål:
Under genstandsfeltet Arkitektur ser vi nærmere på fænomentet "Tiny Living" som i litteraturen beskrives som en arkitektonisk og social bevægelse, der handler om at leve simpelt i små huse. Vi undersøger de økologiske/bæredygtige perspektiver, de økonomiske samt de filosofiske perspektiver i bevægelsen og ser, hvordan de kommer til udtryk i eksisterende designs og byggeprocesser.

Indhold:
Forløbet starter arkitekturhistorisk om boligens stilhistorie fra (1800-nutid) inkl. procesøvelser og ledes over i en gruppe-arkitekturopgave ud fra individuelle briefs, der bygger på optimering af tiny living. Som led i processen researcher vi boligens funktioner og laver procesøvelse med multifunktionalitet mhp. pladsoptimering.  

Metoder:
C4-proces; desk research, miniinterviews hjemme om boligfunktioner,
individuel analyse og præsentationer, gruppearbejde, procesøvelser.

Materialer:
Boligarkitektur (fokusartikel) fra Design- og Arkitekturbogen, Systime, Katrine Charlotte Busk og Janne Yde
"Drømmehjem på hjul", https://www.tvmidtvest.dk/droemmehjem/droemmehjem-paa-hjul
""Tiny House" på 13 m2 I Aarhus",  https://www.youtube.com/watch?v=dIJdXq_qI3w
"Tiny House - arkitekturprojekt om små huse" - uddrag af "Tiny House: Arkitektur, økologi, økonomi og livsstil", EMU, UVM.
Bygningsreglementet, Vejledning om Tiny Houses, uddrag, https://www.bygningsreglementet.dk/Vejledninger/Andre_vejledninger/Vejledning/Vejledning-om-Tiny-Houses
"Hems under loftet - definition og regler"; https://www.bolius.dk/hems-under-loftet-definition-og-regler-18683

Produkt/Evaluering:
Individuelle analyser som træning af "analysemodel til arkitektur", gruppearbejde med målgruppe, behovsanalyse og model.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer