Holdet 1h id2 (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - Svendborg Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Margrethe Runge Sørensen
Hold 2025 id 1h2 (1h id2)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Ultimate
Titel 2 Opvarmningsprogrammer
Titel 3 Pickleball

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Ultimate

#3 Ultimate

Færdighedsområde: Boldspil
Disciplin: Ultimate

Formål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i den forbindelse få kendskab til centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for færdighedsområder: boldspil
• Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for etiske forhold

Fokuspunkter:
- Teoretiske fokuspunkter: taktiske og fysiske aspekter, forsvars- og angrebsspil samt forståelse for fairplaybegrebet
- Tekniske fokuspunkter: præcision i baghånds- og forhåndskast, sikker modtagelse, korte og lange afleveringer
- Taktiske fokuspunkter:  med og modløb, cuts, forsvars- og angrebsspil, verbal og nonverbal kommunikation

Litteratur:
https://dfsu.dk/ultimate-i-skolen/gymnasie/teori/1-introduktion-til-ultimate/

Videoer:
Øvelsesguide til Ultimate: Baghåndskast (1 min)
https://www.youtube.com/watch?v=YhNhm3-Aqrk

Øvelsesguide til Ultimate: Forhåndskast (1 min.)
https://www.youtube.com/watch?v=420hBh7BdFg

Øvelsesguide til Ultimate: Medløb (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=WVCkTpzh9ek


Øvelsesguide til Ultimate: Modløb (42 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=MWCDTwGEu6I


Øvelsesguide til Ultimate: T-shirt cut med vending (50 sek)
https://www.youtube.com/watch?v=XZQ2Ta898es&t=7s

Øvelsesguide til Ultimate: Stak (1,07sek)
https://www.youtube.com/watch?v=910SUlIi_QE

Ultimate regler:
https://dfsu.dk/ultimate-i-skolen/gymnasie/teori/2-regler/

https://dfsu.dk/ultimate-i-skolen/gymnasie/teori/3-spirit-of-the-game/

Ialt  7s.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Opvarmningsprogrammer

Forløb#2  

Færdighedsområde: Musik og bevægelse
Disciplin: Opvarmning til musik


Faglige mål
Eleverne skal:
• gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning
• beherske centrale færdigheder inden for musik og bevægelse
• opnå kropsbevidsthed og kropsbeherskelse
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
• udarbejde, gennemføre og evaluere et opvarmningsprogram
• Vide hvad der sker med kroppen under opvarmning


Fagligt indhold
Teknik
Kunne udføre strakte fodled i hop og vise små enkle sammensatte hoppe-sekvenser
Beherske strakte albueled i sving og lave totalbevægelser i sving. Desuden beherske små simple sammensætninger af forskellige sving
Bruge ryggen under sving i alle tre retninger (fremad, sidebøj og vrid)
Kunne vise korrekt teknik i styrkeprægede øvelser som: squat, lunges og planke samt generel styrke i kropsstammen

Musikforståelse
Udvælge musik, der understøtter øvelsesvalget og skaber motivation
Kunne følge musikkens puls og starte på taktslag ét

Opbygning af opvarmningsprogram til musik
Kunne planlægge og gennemføre dele af et opvarmningsprogram, der indeholder elementer med fokus på kredsløbsøvelser (gang/let løb + høj puls), bevægelighed (sving og hop) og muskeløvelser (styrke)
Kan arbejde med progression af intensitet og øvelser
Udvælge øvelser, der skal være målrettet holdet

Kobling af praktik og viden
Viden om basale fysiologiske processer, der sker i kroppen i forbindelse med et opvarmningsprogram
Sætte øvelser og musik sammen - musikforståelse og progressionsforståelse

Litteratur:
Troels Wolf m.fl.: C – det er idræt, Gyldendal 2007, s. 22-27 (Opvarmning + valg af musik) -

Ialt 6 sider


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Pickleball

Forløb under færdighedsområdet: Nye og klassiske idrætter:

Ud overover historien bag spillet er der tilknyttet et kort forløb om Sundhed og livsstil i relation til motion.

Forløbsbeskrivelse kort:
#1: Greb, dink, benstilling, vægtoverførsel (forhånd, baghånd)

(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=Se7wIlGeo_o) 5min + https://www.youtube.com/watch?v=c8XpasxBrrI&t=7s (om Dink)
#2 Serv, returnering, pointtælling.                                                           
(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=YOASInnqjq0 (serv) + https://www.youtube.com/watch?time_continue=83&v=I7bAmwXX2PQ&feature=emb_logo (servereturnering)
#3 Flugtninger og betydning af 3.slag i en duel
(lektie: video om flugtninger https://www.youtube.com/watch?v=UTL8YSKFIcg (6min) + video om 3.drop shot: https://www.youtube.com/watch?v=O-VOy2lhtB8)
#4 Lob, smash og slagserie
(lektie: https://www.youtube.com/watch?v=sQd87w4YPEI&t=38s (smash – minus lyd) + https://www.youtube.com/watch?v=AURQbATV5Pg&t=8s (se fra 1.minut))
#5 No-mans-land, Flere slagserier (fremvisning), Winner-loser-bracket, drejebog
(Lektie: Øvelse med No-Mans-land: https://www.youtube.com/watch?v=DHsgVb84tGo&t=42s (5 min video))
Evt. #6 Drejebog, ”Prøve” og Turnering

Teori:
Sundhed og livsstil , C- det er idræt s. 80-83
Idræt C- teorie og praksis s. 19-22

Ialt 8 sider


Videoerne opgives ikke som teori, men som en del af praksis
Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer