Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Svendborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Design C
|
|
Lærer(e)
|
Astrid Marie Overgaard
|
|
Hold
|
2025 1g de1 (1g de1)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Arkitektur: Tiny Living
Formål:
Under genstandsfeltet Arkitektur ser vi nærmere på fænomentet "Tiny Living" som i litteraturen beskrives som en arkitektonisk og social bevægelse, der handler om at leve simpelt i små huse. Vi undersøger de økologiske/bæredygtige perspektiver, de økonomiske samt de filosofiske perspektiver i bevægelsen og ser, hvordan de kommer til udtryk i eksisterende designs og byggeprocesser.
Indhold:
Forløbet starter arkitekturhistorisk om boligens stilhistorie fra (1800-nutid) inkl. procesøvelser og ledes over i en gruppe-arkitekturopgave ud fra individuelle briefs, der bygger på optimering af tiny living. Som led i processen researcher vi boligens funktioner og laver procesøvelse med multifunktionalitet mhp. pladsoptimering.
Metoder:
C4-proces; desk research, miniinterviews hjemme om boligfunktioner,
individuel analyse og præsentationer, gruppearbejde, procesøvelser.
Materialer:
Boligarkitektur (fokusartikel) fra Design- og Arkitekturbogen, Systime, Katrine Charlotte Busk og Janne Yde
"Drømmehjem på hjul", https://www.tvmidtvest.dk/droemmehjem/droemmehjem-paa-hjul
""Tiny House" på 13 m2 I Aarhus", https://www.youtube.com/watch?v=dIJdXq_qI3w
"Tiny House - arkitekturprojekt om små huse" - uddrag af "Tiny House: Arkitektur, økologi, økonomi og livsstil", EMU, UVM.
Bygningsreglementet, Vejledning om Tiny Houses, uddrag, https://www.bygningsreglementet.dk/Vejledninger/Andre_vejledninger/Vejledning/Vejledning-om-Tiny-Houses
"Hems under loftet - definition og regler"; https://www.bolius.dk/hems-under-loftet-definition-og-regler-18683
Produkt/Evaluering:
Individuelle analyser som træning af "analysemodel til arkitektur", gruppearbejde med målgruppe, behovsanalyse og model.
OBS: Forløbet ligger i grundforløbet og før den endelige hold-dannelse. Eleverne kan derfor have samarbejdet med andre elever, som ikke længere er på samme hold.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Kommunikationsdesign: Re-design af emballage
Kommunikationsdesign: Emballage
Formål:
I forløbet undersøger vi hvilke betydninger grafisk design kan tillægge et produkt, og hvordan vi grafisk kan re-designe produkter, så de i højere grad appellerer til en målgruppe samt skabe blikfang.
Indhold:
Analyse- og designbevidstheden oparbejdes via teori og øvelser med typografier, farver, komposition, ligesom vi læser om og øver at kunne afkode og gengive stilhistoriske referencer.
Designprojektet indledes med brief, research/observationer i supermarkedet, udvælgelse af produkt til re-design. Herefter arbejdes der med iterationer samt målgruppebevidsthed.
Metoder:
Iterativ designproces (4C procesmodel), metoder til målgruppebestemmelse: persona og Minerva
Gruppearbejde, Individuelt arbejde
Materialer:
Bek, Jesper: Design og Arkitektur - grundbog til C-niveau, Lindhardt og Ringhof, 2017. ss. 10-27, 135-136, 147-149
Bjørn og Birkvig: Grundbog i Grafisk Design, Forlaget Grafisk Litteratur, 2015. s. 29 (Bogstavets anatomi), s. 31 (Skrifternes signaler), ss. 58-65 (Foto-eksempler), 68-73 (Farver)
Div. billedmaterialer til eksempler
Evaluering:
Produkt og proces fremlægges individuelt, hvorved der gives kort feedback.
Evalueringskriterierne er:
· Evne til at appellere til målgruppen
· Arbejde med designparametrene form, funktion og kommunikation i forhold til egne overvejelser i designprocessen samt evne til at lave skitser
· Evne til visuelt og mundtligt at formidle jeres produkt og designproces
· Kvaliteten af det færdige design
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Nyt forløb: Kommunikationsdesign. Læs i den hvide bog: s. 11-17 (til og med 007)
-
I grundbogen: Læs s 18-19 om fotos + 23-27 om komposition og logo.
-
Læs s. 20, 21 og 22 i Grundbogen om farver samt den vedhæftede liste over farvernes associationer (ligger også i OneNote)
-
Canva link Opret dig med din xxxx@edu.svendborg-gym.dk mail
-
Gennemse vedhæftede dokument, hvor første side er en læsetekst, mens de øvrige er illustrationer af hvordan grafisk design har set ud i forskellige historiske perioder.
-
I skal bruge 20 min i Canva på at lave/færdiggøre øvelsen med stilhistorie fra fredag i sidste uge. Herudover skal i (gen-) læse s. i Grundbogen om Målgrupper og Minervamodellen.
-
Den korte analyse af Faxe Kondi Pink skal være skrevet og ligge i egen portfolio til i dag. Modulet skal vi bruge på juleafslutning med hele skolen :-)
-
Tur ud i supermarkedet! Vi skal ud og tage fotos af forskellige emballager. Nogle, der kommunikerer tydeligt og nogle, der trænger til at blive forbedret. I skal udvælge et produkt, som har et dårligt design og det skal I så re-designe her i forløbet
-
Medbring det produkt du udvalgte i tirsdags og nærstudér det grundigt inden timen. Hvem tænker du er målgruppen til produktet? Hvorfor fungerer det ikke efter hensigten? Hvilke grafiske elementer skal forbedres?
-
Tag jeres supermarkedsprodukter med og jeres 3 forskellige hovedgreb (grundidéer). Hvis I ikke blev færdige, så tegn/skitsér den sidste idé hjemme.
-
Kære hold, Jeg er desværre forhindret i dag, så timen bliver en "arbejd-selv", hvor I arbejder på jeres projekt og sørger for - som jeg skrev sidst - at afsøge mindst 4 eksperimenter med hver af vores teoretiske elementer (farver, skrifttyper, illust
-
I skal i dag færdiggøre og udprinte jeres endelige bud på et re-design. Herefter skal I påbegynde arbejde med præsentation jf. Onenote-beskrivelsen.
-
Vi præsenterer projekterne i små grupper. (se grupper nedenfor + beskrivelsen i Onenote) De tre første grupper i dag og de tre næste næste gang. Imens laver man en begrebsopsamlingsøvelse og opdaterer portfolio.
-
De sidste præsentationer i dag, imens resten arbejder med en opgave i lokalet.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Produktdesign: Fra Trash til Treasure
Formål og indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i produktdesign med fokus på upcycling. I projektet må eleverne vælge mellem at arbejde med lamper eller beklædning.
Vi starter generelt med en gennemgang af de designparametre, som i særligt grad knytter sig til produkter og laver sammenlignende øvelser med en variation af citronpressere.
Herefter gennemgår vi Cradle-to-Cradle teorien og undersøger nogle eksempeldesigns, hvorefter eleverne får deres brief. Deres researchfase inkluderer punktnedslag i lampe- eller modehistorie ligesom den videre researchfase er individuel ift. teori om hhv. modens udvikling og belysningstyper. I designprocessen er der særligt fokus på eksperimenter, idékvalificering og prototyping.
Materialer:
Jesper Bek: Design og Arkitektur - grundbog, ss. 28-33 eller 40-45
Udvalgte punktnedslag i designhistorien ud fra egen research.
"Målgrupper" og "Bæredygtighed" i Jesper Bek: Design og Arkitektur - grundbog, ss. 74-76
OPDATERSÈS
DESIGNBRIEF:
Fra Trash til Treasure: Upcycling i produktdesign
Bæredygtighed og fokus på klimaet spiller en stadig større rolle i samfundet.
Verdensmål 12 handler om at sikre bæredygtigt forbrug og produktionsformer, hvilket indebærer at gøre mere med færre ressourcer og dermed reducere vores aftryk på miljøet.
Indenfor kategorierne TØJ eller LAMPER skal I skabe et design, der gør "trash til treasure".
- Jeres produkt skal være skabt af genbrugsmaterialer; enten aflagte tekstiler fra f.eks. Røde Kors (tøj) eller materialer/produkter, hvis livscyklus kan forlænges ved at indgå i nyt design (lampe).
- I skal minimum inddrage designparametrene form, funktion, bæredygtighed
Proceskrav:
I jeres proces skal I som minimum have udarbejdet:
En persona og overvejelser om målgruppe vha Minerva
Skitser, eksperimenter, bl.a med materialer, farver og form
Relevant research, der målretter sig projektet
Produktkrav og evaluering:
En prototype af jeres design
En visuel præsentation, som bedst muligt viser projektet.
En kort mundtlig præsentation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Kæmpevigtig lektie: Har du en citronpresser derhjemme? Medbring den til timen! + I bedes læse den helt korte intro s. 28 og øverst 29 i Grundbogen og så bladre om til 150-152 og gennemlæse analysemodellen til produkter.
-
I dag zoomer vi ind på bæredygtighedsparametret i produktdesign og I skal læse teksten her om produkters "livscyklus". Fokusspørgsmål: 1) Hvad er forskellen på "vugge til grav"- og "vugge til vugge"-konceptet? 2) Hvad er forskellen på det biologiske
-
Præsentationer: Gustav, Helene, Julia, Malou, Sebastian, Sebastian
-
Afsnit
-
De af jer, der har valgt LAMPER skal have læst s. 29-33 i grundbogen med fokus på: 1) forskellen på funktionslys, grundbelysing og stemningslys. 2) beskrivelsen af lysets karakter. Se i øvrigt vedhæftede dokument, som er resultatet af et AI-prompt, d
-
Vi fortsætter på projektet (mock-ups, materialeeksperimenter, syning, prototype ...) Medbring gerne materialer. Vh Astrid
-
Tøj:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt
I det afsluttende eksamensforløb arbejder hver elev individuelt med at forberede eksamenspræsentationen på baggrund af årets design- og arkitekturprojekter.
På baggrund af et individuelt udvalgt hovedemne arbejder vi med at trække linjer mellem projekterne i portfolio ift. relevante designparametre, samt designe en visuelt interessant designpræsentation.
Eleverne udarbejder individuelle litteraturlister, som skal medbringes til eksamen.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1477/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80137708525",
"T": "/lectio/1477/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80137708525",
"H": "/lectio/1477/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80137708525"
}