Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
|
Institution
|
Tornbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Religion C
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2024 re/e ()
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Religion som fænomen og fag
Religion som fænomen og fag:
Lars Henriksen: "Er fodbold blevet den nye Gud?" (Forløbsintro: Er fodbold en religion?)
"Ted Talk" med Caroline Schaffalitzky ("Imagine no religion")
Esben Andreasen og Allan Poulsen (red.): "Oversigt over verdens religioner" og "Religionsbegrebet" (Schjødt og Smart). Fra: "Religion og kultur - en grundbog", 2005, s. 31-37 og 266-267
Lene Madsen m.fl.: "Indefra-udefra". Fra: "Grundbogen til religion c", 2012, s. 262
Aase Koefoed og Morten Warmind (red.): "Adam af Bremen om templet i Uppsala". Fra: "Old var Årle - Nordens gamle religioner", 1989, s. 43-45
Lærerproduceret ark: "Tekstanalyse i religion" (hen>ned>væk)
Religionsfænomenologi: Myter og ritualer
Lene Madsen m.fl.: "Tre centrale religionsfaglige begreber". Fra: "Grundbogen til religion c", 2012, s. 251-259
1. Mos, 1-31-2. Mos, 1-4 ("Verdens skabelse")
Anders Bjørn: "Myte fra Nordgrønland 1903/1904". Fra: "Sila", 1996, s. 33
Jørgen Podemann Sørensen (red.): "Tekst 4.8: Fra barn til voksen: Skildpaddedansen". Fra: "Skriftløse folks religioner", 1998, s. 94-97
Andet anvendt materiale:
Diverse Youtube-klip, billeder og illustrationer (klassenotesbogen)
Samlet omfang: ca. 35 sider
Formål:
Indkredsning af religionsbegrebet (herunder Schjødt og Smart)
Kendskab til grundlæggende religionsfænomenologiske begreber (primært myte og ritual)
Kendskab til grundlæggende religionsfaglig teori og metode
Religionsfaglig analyse - begrebs- og indholdsanalyse (hen til teksten >ned i teksten >væk fra teksten)
Kildekritisk tilgang til religionsfagets tekster, herunder "indefra-udefra"
Overblik over verdens religioner (herunder viden om deres indbyrdes slægtskab)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Kristendom
Kristendommens grundtræk og historie:
Esben Andreasen og Allan Poulsen (red.): "Religion og kultur - en grundbog", 2005, s. 143-161 og s. 166-170
"Den apostolske trosbekendelse". Fra: www.folkekirken.dk
Kelsos (ca. 175 e.kr.): "Polemik mod kristendommen". Fra: "Kirkehistoriske læsestykker", 1952, s. 16-20
Martin Luther: "Om klosterlivet". Fra: Lise Ludvigsen m.fl.: "De store kristne kirkesamfund", 2009, s. 133
Jens Forman: "Katolicisme og lutherdom". Fra: "De kristnes religion", 2009, s. 174-178
Hanne Kjærgaard: "Katolsk kristendom". Fra: www.religion.dk
"Ave Maria". Fra: Katolsk katekismus
Lene Madsen m.fl.: "Religionen i spil..." (moderne kristendom). Fra: "Grundbogen til religion c", 2012, s. 82-88 (herunder tekster og opgaver)
Lene Madsen m.fl.: "Danskernes religiøsitet i tal" og "Fakta om religion i det senmoderne samfund". Fra: "Grundbogen til religion c", 2012, s. 13 og s. 15
Bibeltekster:
1 Mos 2, 5-25 (Adam og Eva)
1 Mos 3, 1-24 (Syndefaldet)
2 Mos 20, 1-21 (De ti bud)
2 Mos 20, 22-26 (Alteret)
Es 53 &Jer 23, 1-8 (Eksempler på Messias-forventninger i GT)
Rom 5, 12-18 (Adam og Kristus -> "problem- og løsningsmyten")
Matt 5-7 ("Bjergprædiken" - med hovedvægt på de seks antiteser (5, 17-48))
Matt 22, 34-39 (Det største bud i loven)
Mk 2, 1-22 (Om Jesu forkyndelse og gerninger)
Lk 10, 25-37 (Lignelsen om den barmhjertige samaritaner)
Hebr. 10, 11-18 (Kristi offer én gang for alle)
Matt 3, 13-17 (Jesu dåb)
Matt 26, 17-29 (Nadveren)
2. kor. 11, 23-28 (Om Paulus' prøvelser)
Matt 16, 18-19 ("Nøglemagten")
Tema: Debatten om homoseksuelles ret til kirkelig vielse
"Det nye vielsesritual til homoseksuelle". Fra: http://www.youtube.com/watch?v=8QbKrYWGPEs
"Argumenter for og imod homovielser". Fra: http://www.kristeligtdagblad.dk/homoseksuelle-vielser
Flemming Nørgaard: "Mand og kvinde skal blive ét kød" (læserbrev). Fra: Viborg Folkeblad, d. 15. november 2011
Udvalgte bibeltekststeder om emnet homoseksualitet
Andet anvendt materiale:
Uddrag af filmen "Luther" (2003)
Uddrag af filmen "Passion of the Christ" (2004)
Bernt Notke: "Gregorsmessen" (1479) (kirkekunst: katolsk/før-reformatorisk)
Alterbordsforside fra Torslunde Kirke (1561) (kirkekunst: protestantisk)
Diverse youtube-klip, tegnefilm og billeder (jfr. klassenotesbogen)
Samlet omfang: ca. 70 sider
Formål:
Kendskab til centrale sider af kristendommen, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelse
Kendskab til kristendom i Danmark - før og nu
Kendskab til biblen samt forskellige bibelsyn og kristendomsopfattelser (fx i forhold til emnet homoseksualitet)
Anvende religionsfaglig terminologi, teori og metode (fra forløb 1)
Videre arbejde med religionsfaglig analyse (jfr. forløb 1)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Islam
Islams historie og grundtræk:
Esben Andreasen og Allan Poulsen (red.): "Religion og kultur - en grundbog", 2005,s. 173-187
"Hvad tror muslimer på?". Fra: www.religion.dk (de seks trosartikler)
"Ritualer i islam". Fra: www.religion.dk (de fem søjler)
Jan Hjärpes model (islamformer)
Tekster til belysning af islams historie og grundtræk, herunder Korantekster:
Koranen online:
Sura 2, 35-39 ("Syndefaldet")
Sura 2, 177 (Trosartiklerne)
Jens M. Steffensen: "Islam - fra beduinkult til verdensreligion", 2005:
Tekst 1 (Af Sura 74: "Den i kappen indsvøbte")
Tekst 2 (Af Sura 93: "Morgenlyset" - klassenotesbog)
Edvard W. Pedersen: "Islam. Tekster og stemmer fra den muslimske verden", 1980:
Tekst 10 ("Koranen om Gud" - klassenotesbog)
Tekst 67 ("Krig - forurening og den "Store Jihad"" - "Om jihad")
Hadith:
Kashf Alk Khafa' 1,424 ("Store og lille jihad" - klassenotesbogen)
Øvrige tekster:
Mersiha Cokovic: "Jeg frygter for, hvad der kan hænde mine sønner, hvis de en dag ytrer noget, der støder visse muslimer" (Berlingske, januar 2018)
Tekst om islam (og islamopfattelser) fra Dansk Sygeplejeråds hjemmeside
Tema: Konvertit-islam - hvem, hvordan og hvorfor?
Kate Østergaard: "Konvertit-islam". Fra: "Danske verdensreligioner: Islam", 2006, s. 194-209
Lewis Rambo's konversionsmodel (jfr. ovenstående s. 195-197)
Forskellige konversionsberetninger fra Center For Danske Konvertitters hjemmeside (http://cfdk.dk/)
Andet anvendt materiale:
Lærerproducerede ark om islams historie
Tegnefilm (uddrag): "Muhammed - den sidste profet" (2002) (Islams tidlige historie)
Film: Hajj (BBC-produceret film om pilgrimsfærden til Mekka) (Herunder arbejde med van Gennep og Ninian Smart)
Statistik om danske muslimer og deres forhold til vestlige værdier (Berlingske, januar 2018)
Diverse billeder og youtube-klip, fx om søjlerne og konversion (jfr. klassenotesbog)
Samlet omfang: ca. 50 sider
Formål:
Kendskab til centrale sider af islam, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelse
Kendskab til Koranen, Hadith og sharia samt forskellige skrift- og islamopfattelser (islams heterogenitet)
Kendskab til islam i Danmark, herunder konvertit-islam og islamdebat
Fænomenet konversion, herunder kendskab til Rambo's konversionsmodel
Anvende religionsfaglig terminologi, teori og metode
Karakterisere, analysere og perspektivere religiøse tekster
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Buddhisme
Buddhismens grundtræk og historie:
Anders Nielsen: "Buddhisme". Fra: "Grundbogen til religion c", 2012, s. 143-171 (164-166 er ikke læst)
Tekster og billeder til belysning af buddhismes grundtræk og historie:
Tekst 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8 og 10 (+ tilhørende øvelser) fra grundbogskapitlet (jfr. ovenfor)
"Benarestalen". Fra: Lene Højholt: "Buddhas lære og den tibetanske buddhisme", 1999
"Karma". Fra: Jens Bruun m.fl.: "Buddhismen. Tanker og livsformer", 1982
Religionsbrevkassen: "Man bestemmer selv sit liv". Fra: www.religion.dk
Tema: Buddhisme i Danmark og i Vesten
"Buddhisme i Vesten". Fra: www.buddhist.dk
Jørn Borup: "Buddhisme i Danmark og i Vesten". Fra: www.religion.dk
"Anne på Herrens mark" (møde med en dansk buddhist, TV2 Lorry, 2016)
"Vis mig din tro" (DR3-program om dansk buddhist, 2020)
Andet anvendt materiale:
"5 skarpe om buddhisme" (Jørn Borup, DR-undervisning)
Billede: "Livshjulet" (grundbogen, s. 158)
Diverse youtube-klip, fx "Buddha-legenden"
Lærerproduceret oversigtsark ("Buddha-legenden" og "Benares-talen")
Diverse billeder/illustrationer/øvelser (jfr. klassenotesbogen)
Samlet omfang: ca. 40 sider
Formål:
Kendskab til centrale sider af buddhismen, herunder dens formative, historiske og nutidige skikkelse
Redegørelse for buddhismens livssyn, fx ud fra religiøse billeder (livshjulet)
Kendskab til forskellige buddhismeretninger (Theravada, Mahayana og Tibetansk buddhisme) og former (nirvanisk og karmisk)
Refleksions over buddhisme som en religion samt Vestens inddragelsen af buddhistiske elementer (Fx: Er vestlige buddhister "rigtige" buddhister ... eller "blot "google-buddhister?)
Anvende religionsfaglig terminologi, teori og metode
Karakterisere, analysere og perspektivere religiøse tekster (taksonomisk progression)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Religion og etik efter mordet på gud
"Mordet" på Gud og konsekvenserne heraf (herunder religionskritik):
Esben Andreasen og Allan Poulsen (red.): "Religion og kultur - en grundbog", 2005, s. 235-245
Friedrich Nietzsche: "Mordet på Gud" (1882, uddrag)
Sekulær etik:
Esben Andreasen og Allan Poulsen (red.): "Religion og kultur - en grundbog", 2005, s. 249- 256 (nytteetik og pligtetik)
Religiøs etik:
Lærerproduceret oversigt ("den religiøse etiks særlige fundament") (klassenotesbog)
Tekster til belysning af etik (samt repetition og prøveeksamen):
Case om etiske dilemmaer (Hvem skal have en ny lever?)
"Hvordan ser religionerne på aktiv dødshjælp" (religion.dk, 2020)
Kristendom: "Lignelsen om den barmhjertige Samaritaner" (Lk 10, 25-37)
Islam: Sura 17, 22-38
Buddhisme: "Bodhisattvaens stræben"
Andet anvendt materiale:
J.P. Jacobsen: "Niels Lyhne" (1880, uddrag)
Edvard Munch: "Skriget" (1893)
Richard Dawkins: "Religion - roden til alt ondt" (anslag til dokumentarfilm)
Statistik om danskernes religiøsitet i det senmoderne samfund (YouGov, 2019)
"Sommer Sonntag" (tysk kortfilm fra 2008)
Uddrag af ”På tirsdag skal jeg dø” (DR 2022 – om aktiv dødshjælp)
Diverse billeder/øvelser (jfr. klassenotesbogen)
Samlet omfang: ca. 30 sider
Formål:
Redegøre for og vurdere klassiske og moderne religionskritiske positioner (Feuerbach, Freud, Marx, Nietzsche, evolutionisme samt Dawkins)
Religion i det senmoderne samfund (herunder centrale begreber som fx afsekularisering og genfortryllelse)
Redegøre for forskelle og ligheder mellem religiøs og sekulær etik
Anskue etiske problemstillinger, fx aktiv dødshjælp, ud fra såvel religiøse som sekulære perspektiver
Anvende religionsfaglig terminologi, teori og metode
Karakterisere, analysere og perspektivere religiøse tekster (herunder eksamenstræning)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553374338",
"T": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553374338",
"H": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553374338"
}