Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Tornbjerg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
|
Hold
|
2022 DA/d (1d da, 2d da, 3d da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Steder i lyrikken (AP) (GF)
Baggrundslitteratur:
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" (2012), s. 219-222.
Jørgen Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (2015), s. 102-122.
Lars S. Arndal: "Stillege" (2020), s. 52-61.
Jan Aasbjerg Petersen: "Det' sprog til et beat" (2010), s. 32.
Berit Riis Langdahl m.fl.: "Krydsfelt" (2017), s. 84, 89 og 244-45.
Analysetekster (AP-eksamenstekster):
B.S. Ingemann: "I østen stiger solen op" (1837)
H.C. Andersen: "I Danmark er jeg født" (1850)
Emil Bønnelycke: "Gaden" (1917)
Tove Ditlevsen: "Barndommens gade" (1942)
Dan Turéll: "Livet i Istedgade" (1977)
Michael Strunge: "Plasticsolen" (1981)
Tessa: "Blæstegnen" (2020) (+ musikvideoen)
Formål:
Generel introduktion til danskfaget og dets perspektiver (læreplanen)
Genreforståelse (fakta og fiktion samt de skønlitterære hovedgenrer)
Lyrikgenren og dens udvikling (herunder brugs- og centrallyrik, bunden og ubunden form samt episk og lyrisk)
Digte om steder med fokus på sprogets betydning
Semantik (denotation/konnotation, semantiske felter/skemaer og abstrakt/konkret)
Stilistik (billedsprog, idiomer, symboler samt rim, rytme og klang)
Pragmatik: 1) Sociolingvistik (-lekter); 2) Sprog-handlinger (selvfremstillende,
regulerende og informerende)
Sproglig bevidsthed og analyse (jfr. ovenfor)
Tekstproduktion (egen lyrisk tekst)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Skriv! (skriftlighedsforløb) (AP) (GF)
Baggrundslitteratur:
Susanne Staun: "Fuck, en lækker røv!" (2015), s. 12-17 og s. 75-89
Anette Hauge Nielsen m.fl.: "Dansk på ny" (2017), s. 33-36 og 40-47
Rasmus Gottschalck m.fl.: "Sprogenes verden" (2013), s. 66-76
Agnete Elmose: "Sprogets veje" (2004), s. 52-56
Janne V. Børsting og Tina Dunø: "Til tasterne" (2016), s. 8-17
Analysetekster:
Inddragelse af primærtekster fra forløb 1, tegnsætnings- og grammatikøvelser (fx fra sproget.dk og dsn.dk) samt skriveøvelser (fx fra "Den ny skriftlighed - skriv i alle fag").
Formål:
Skriftlighed (vs. mundtlighed)
Nexus (subjekt + verballed)
Perioder, helsætninger, hovedsætninger og ledsætninger
Sætningskoblinger/konjunktioner (sideordnende og underordnende)
Forvægt og bagvægt
Syntetisk og analytisk sprog
Skrivegenrer og -handlinger
Formidlingsbevidsthed, herunder inddragelse af Ciceros pentagram
Tekstproduktion (portrætartikel), herunder skriveprocessens faser (før >under >efter) samt skrivestrategier
Tegnsætning (fokus på punktum og komma)
Klassiske fejltyper ("Førstehjælp")
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Tale er guld (mundtlighedsforløb) (GF)
Baggrundslitteratur:
Jimmy Sander Hagen: "Sprog og tale: Mundtlighed i dansk" (2006), s. 87-95
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (2015), s. 150-154 og s. 276-277
Marianne Odgaard m.fl.: "Forløb i sprog" (2014), s. 108-126 (herunder øvelser)
Analysetekster (Taler - læses og høres/ses):
Greta Thunbergs tale ved Klimamarchen i København (2019)
Sofie Lindes tale ved Zulu Comedy Galla (2020)
Formål:
Mundtlighed (vs. skriftlighed)
Verbal, ekstraverbal og nonverbal kommunikation
Retorik
Ciceros retoriske pentagram
Talegenrer (politisk, informerende og lejlighed)
Retoriske virkemidler (anafor, retoriske spørgsmål osv.)
Appelformer (etos, logos og patos)
Argumentation og argumentationsanalyse (herunder Toulmins grundmodel)
Talens klassiske opbygning
Retorisk analyse af taler
Tekstproduktion (egen tale)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Reality-tv
Baggrundslitteratur:
Fibiger og Asmussen: "Den medierede virkelighed" (2013), s. 110-114 (realitygenrer)
Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (performanteteori, kommunikationsanalyse og filmiske virkemidler)
Analysetekster (reality-uddrag til analyse, jfr. klassenotesbogen):
"Paradise Hotel" (TV3)
"Gift ved første blik" (DR1)
"Klovn" (TV2)
"De unge mødre" (Kanal 4)
"Robinson Ekspeditionen" (TV3)
"Bikini Island" (TV3)
"X-factor" (TV2)
Længere selvvalgt uddrag til analyse og oplæg
Andet materiale:
Billeder, statistik samt lærerproduceret materiale i klassenotesbogen
Nikola Nedeljkovic Gøttsche: "Meget reality-tv tilbyder mere indsigt end diverse æggehovedprogrammer", Information, d. 17. januar 2019 (klumme)
Kristian Jensen: "Kære DR, drop den overfladefræsende reality - I kan så meget andet", Politiken, d. 23.februar 2020 (klumme)
Formål:
Forståelse for genreperspektivet: Hvad er reality-tv? (genrebegreber)
Forståelse for seerperspektivet: Hvem ser reality? Hvorfor er det populært, og hvad gør det ved os? (mediesociologi/-psykologi)
Forståelse for deltagerperspektivet: På hvilken måde optræder de medvirkende i reality-tv, og hvorfor deltager de? (performanceteori: Erwin Goffmans og Joshua Meyrowitz' begrebsapparat)
Forståelse for produktionsperspektivet: Hvordan og med hvilke virkemidler skaber man reality-tv? (casting, dramaturgi og filmiske virkemidler)
Forståelse for det sproglige lag: Hvordan kommunikeres der i reality-tv? Hvilken betydning har sproget for relationerne i programmet - samt underholdningsværdien? (kommunikationsanalyse: 1) Sproghandlings- og transaktionsanalyse; 2) Høfligheds- og samarbejdsprincippet)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Beruse(n)de noveller
Baggrundslitteratur:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (om novellegenren (den klassiske og den moderne novelle) samt epikanalysens grundbegreber)
Supplerende materiale i klassenotesbogen (om novellegenren)
Analysetekster (noveller):
Martin A. Hansen: "Høstgildet" (1947) (uddrag)
Ernest Hemingway: "Bjerge som hvide elefanter" (1927)
Jan Sonnergaard: "Sex" (1997)
Jan Sonnergaard: "Blackout" (2003)
Formål:
Forståelse for novellegenrens kendetegn og historiske udvikling
Forståelse for forskellene mellem den klassiske novelle og den moderne novelle
Introduktion til danskfaglige analysebegreber (episkanalysens grundbegreber)
Taksonomisk progression i tekstarbejdet (redegørelse, analyse, fortolkning og perspektivering)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: "Submarino" - som roman og film (VÆRK)
Baggrundslitteratur:
Langdahl og Quist m.fl.: "Krydsfelt" (2011), s. 240-245 (fra bog til film - remediering)
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" ("Stil og tone" og "Sproglig og stilistisk
analyse")
Analysetekster (roman og film):
Jonas T. Bengtsson: "Submarino" (2007) - VÆRK (roman)
Thomas Vinterbergs filmatisering "Submarino" (2010)
Formål:
At give en forståelse for romangenrens kendetegn
At anvende begreber fra forrige forløb i analysen og fortolkningen af romanen "Submarino"
At analysere og fortolke filmen "Submarino" og i den forbindelse introducere begrebet "remediering"
At give en forståelse for de fortællemæssige forskelle mellem litteratur og
film
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb 7: Litteratur og velfærdsstat (da-his)
Baggrundslitteratur:
Kjær-Hansen m.fl.: "Litteraturhistorien på langs og på tværs" (om det moderne gennembrud og nyrealisme)
Schultz Larsen: "Håndbog til dansk" (om litterær metode, herunder nykritisk og socialhistorisk metode)
Lærerproduceret materiale om humaniora og hermeneutik samt nykritisk og socialhistorisk metode (klassenotesbog)
Analysetekster:
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1885)
Oskar Hansen: "Danmark for folket" (1934)
Klaus Rifbjerg: "Nygift" (1956)
Erik Knudsen: "Varehuset total" (1958)
Anders Bodelsen: "Signalet" (1964)
Vita Andersen: "Aftnerne var næsten de værste" og "Hvad tror du jeg tror" (1977)
Andet anvendt materiale:
Diverse (lærerproduceret materiale) fra klassenotesbogen, herunder om Kunstfonddebatten
Podcast: "Kan kunst og kultur løse velfærdsstatens kriser?" (Zetland, 2022)
Materiale om akademisk opgaveskrivning
Formål:
At give en forståelse for, hvordan dansk i samspil med andre fag - i dette tilfælde historie - kan belyse et emne/en sag (= flerfagligt samspil)
At give en forståelse for litteraturens rolle i forbindelse med velfærdsstatens opståen og udvikling frem til 1970'erne
At træne "treenigheden" analyse, fortolkning og perspektivering (taksonomi)
At træne de danskfaglige analysebegreber, der er introduceret i løbet af 1.g
At give et indblik i elementær videnskabsteori (hermeneutik) samt litterære metoder (nykritisk og socialhistorisk metode)
At arbejde med både mundtlighed og skriftlighed (herunder akademisk opgaveskrivning).
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb 8: Levende billeder - kortfilm
Baggrundslitteratur:
Langdahl og Quist m.fl.: "Krydsfelt" (2011), s. 310-320 og 329-338 (filmgenrer, filmformater og filmanalyse)
Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", s. 176-183 (samtaleanalyse)
Dating.dk: "Kropssprogsråd" (kroppens koder)
Forskelligt materiale i klassenotesbogen (herunder "Raskins 7 parametre" og
"Isbjergmodellen")
Analysetekster:
Reichhardt: Knæler (2019, kortfilm)
Mathieu Ratthe: Lovefield (2008, kortfilm)
Alexander Kølpin: Under bæltestedet (2006, kortfilm)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996, novelle/kortprosa)
Elevprodukter:
Elevproducerede kortfilm (remediering/filmatisering af "En stol for lidt")
Formål:
Kendskab til forskellige filmformater og -genrer
Analyse, fortolkning og perspektivering af levende billeder, herunder dramaturgi (strukturalistiske modeller) og filmiske virkemidler (shot-to-shot), gennem anvendelse af et relevant danskfagligt begrebsapparat
Kropssprogsanalyse vha. relevante danskfaglige begreber, herunder kroppens koder
Samtaleanalyse vha. relevante danskfaglige begreber, herunder sproghandlinger
Anvendelse af faglig viden (også den fra 1.g) i forbindelse med produktionen af en kortfilm (remediering/filmatisering - fra novelle til kortfilm), altså overføre teori til praksis
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Forløb 9: Sprogets magt (magtens sprog)
Baggrundslitteratur:
Schultz Larsen: "Håndbog til dansk", s. 150-153 (om retorik)
Odgaard, Ravn og Borregaard Vinther: "Forløb i sprog," s. 108-129 ("Retoriske virkemidler", "Appelformer" og "argumentation", inkl. øvelser)
Anna Bornerup Græsborg og Mette Møller Jørgensen: "Diskursanalyse i dansk", s. 8-26 (inkl. øvelser)
Supplerende (lærerproduceret) materiale i klassenotesbogen
Analysetekster:
Ulla Dahlerups tale ved DF's årsmøde (2003) (fokus på retoriske virkemidler og appelformer)
Abortkritisk kampagnefilm: "Choose life" (2013) (Tema: Sprog og abort)
Nanna Brix og Jonas R. Søndergaard: "Abort-debat: Kvinders ret til selvbestemmelse er i fare", Netavisen Pio d. 2. november 2020 (Tema: Sprog og abort)
Volodymyr Zelenskyjs tale til Folketinget tirsdag d. 29. marts 2022
Dronning Margrethes nytårstale 2023
Diverse lærerproducerede øvelser (klassenotesbogen)
Formål:
Forståelse for sprogets magt (og magtens sprog)
Repetition og uddybning af centrale begreber fra grundforløbet, herunder kroppens 3 signaler (verbale, ekstraverbale og nonverbale), retorik, det retoriske pentagram, retoriske virkemidler, appelformer og argumentationsanalyse (Toulmins argumentationsmodel)
Kendskab til begrebet diskurs samt diskursanalysens grundbegreber
Analyse og fortolkning af forskellige tekstgenrer vha. et danskfaglige begrebsapparat (jfr. ovenstående)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb 10: Fra far, mor og børn... (2 x VÆRK)
Baggrundslitteratur:
E-bog: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" (om perioderne/genrerne/forfatterskaberne)
Lærerproduceret materiale i klassenotesbogen (biografisme, nykritik, strukturalisme, psykoanalyse, socialhistorisk)
Middelalderen:
"Ebbe Skammelsøn" (folkevise: riddervise)
"Agnete og Havmanden" (folkevise: tryllevise)
"Jesper og prinsessen" (folkeeventyr: skæmteeventyr)
Oplysningstiden
Ludvig Holberg: "Pernilles korte ægtestand" (1727) (uddrag)
Ludvig Holberg: "Ingen tvang i kærlighedssager" (1745)
Romantikken
Adam Oehlenschläger: "Den forladte" (1803)
H.C. Andersen: "Kærestefolkene (toppen og bolden)" (1843)
Thomasine Gyllembourg: "Ægtestand" (1835) (uddrag)
Romantismen
St. St. Blicher: "Sildig Opvaagnen" (1828) - VÆRK (novelle)
Det moderne gennembrud (uddybes i næste forløb)
Herman Bang: "Den sidste balkjole" (1887)
Fra det traditionelle til det moderne
Tove Ditlevsen: "De evige tre" (1942)
Vita Andersen: "Aftnerne var næste de værste" og "Hvad tror du jeg tror" (1977)
Fra det moderne til det senmoderne
Naja Marie Aidt: "Tur i bil" (2006)
Julia Butschkow: "Kartofler, kød, noget grønt" (2011)
Gry Stokkendahl Dalgas: "Det er herfra jeg vil begynde at tale, disse ord kan finde vej" (2020)
Thomas Korsgaard: "Mente I det" (2023) - VÆRK (kortroman)
Formål:
Litteraturhistorisk overblik (perioder, strømninger og forfatterskaber) med særligt fokus på tematiseringen af ægteskab, køn og seksualitet fra middelalderen til senmoderne tid
Forskellige skønlitterære genrer
Litterære analysebegreber (begrebsapparat/"værktøjskasse")
Litterær metode (psykoanalyse, strukturalisme, nykritik, biografisme og socialhistorisk)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb 11: Det moderne gennembrud (VÆRK)
Baggrundslitteratur:
E-bog: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" (om perioderne/forfatterskaberne/genrerne)
Jacobsen og Paldam: "Det moderne gennembrud" (de fem samfundsmæssige gennembrud)
Analysetekster:
Georg Brandes: Uddrag af "Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur" (1871)
Holger Drachmann: "Engelske Socialister" (1872)
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød" (1887)
Herman Bang: "Impressionisme. En lille replik" (1890) (uddrag) samt "Den sidste balkjole (1887)
Amalie Skram: "Forraadt" (1892) (uddrag)
Henrik Ibsen: "Et dukkehjem" (1879) - VÆRK (drama)
Sofie Lindes Zulu-tale (2020) (perspektiv i forbindelse med værklæsning)
Formål:
Litteraturhistorisk overblik (gennembrudslitteraturens litterære og samfundsmæssige baggrund, "mission", emner, centrale forfatterskaber og strømninger)
Litterær metode og analyse
Genrebevidsthed
Sproglig bevidsthed (stilistik - den naturalistiske og impressionistiske fortællestil)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb 12: Krigens ansigter (VÆRK)
Journalistik – baggrundslitteratur:
"Hvad er en journalistisk nyhed? (Fortalt, så en alien ville kunne forstå det)" (fra videnskab.dk)
Mikkel Hvid: ”Fiktion, fakta og fortælling” (klassisk informerende journalistik vs. fortællende journalistik)
Langdahl, Olsen og Quist: ”Krydsfelt” (om journalistiske genrer, begreber og metode)
Diverse materiale i klassenotesbogen
Journalistik – analysetekster:
Puk Damsgaard: ”Når solen græder” (2014) (uddrag)
”Flere lande står klar til at modtage ukrainske flygtninge” (Information, februar 2022 (traditionel informerende journalistik)
”I Polen græder de ukrainske kvinder og skåler på Putins død” (Information, marts 2022) (fortællende journalistik)
”Et lynbryllup i krigens skygge” (Berlingske, september 2024)
”Palæstinensisk sundhedsministerium: Flere hundrede meldes dræbt efter israelsk angreb på hospital i Gaza” (DR, oktober 2023)
”Rachel og Amnas krig” (21 søndag, oktober 2024)
Dokumentar – baggrundslitteratur:
Schultz Larsen: ”Håndbog til dansk”, s. 223-227 (om dokumentargenren)
Horsbøl og Harboe: ”Den iscenesatte virkelighed”, s. 12-25 (at analysere levende billeder)
Langdahl, Olsen og Quist: ”Krydsfelt”, s. 300-301 (dokumentarens fremstillingsformer)
Diverse materiale i klassenotesbogen
Dokumentar – film/filmuddrag til analyse:
"Bag uniformen: Udsendt til Letland” (DR, 2024 – observerende)
”Den hemmelige krig” (DR, 2006 – dybdeborende)
Jonas Metz: ”Armadillo” (2010) – VÆRK (dokumentarfilm)
Krigen i skønlitteraturen - analysetekster:
Morten Nielsen: ”Døden” (1943)
Dy Plambeck: ”Mikael” (2014) (uddrag)
Daniel Dencik: ”Nordisk vildt” (2018) (uddrag)
Perspektiv:
Kortfilmen ”Hvis der var krig i Norden” (Grasten, 2019)
Formål:
Krigens repræsentationer i journalistik, dokumentar og skønlitteratur
Overordnet viden om nyhedsjournalistikkens historie og udvikling frem til i dag med særligt fokus på krigsjournalistikken (og dens særlige vilkår/udfordringer)
Viden om forskellige danske aviser og avistyper (trykte og digitale)
Viden om forskellige nyhedsgenrer (informationsgenrer, opinionsjournalistik og
fortællende journalistik), herunder fakta- og fiktionskoder i journalistik
Kendskab til de klassiske 5 (6) nyhedskriterier
Kendskab til et journalistisk begrebsapparat, fx ift. artiklers layout og komposition (nyhedstrekanten)
Kendskab til journalistisk arbejde og metode, herunder sprogbrug, vinkling og kildetyper
Kritisk refleksion over nyhedsjournalistikken og dens rolle (fx fake news og presseetik)
Sagprosaanalyse, herunder kommunikationsanalyse
Viden om dokumentargenrens særlige kendetegn
Kendskab til forskellige dokumentartyper (fokus på observerende og dybdeborende)
Kendskab til faktakoder (autenticitetsmarkører) og fiktionskoder (herunder filmiske virkemidler) i dokumentarfilm
Analyse og fortolkning af dokumentarfilm/-uddrag (vha. relevante begreber)
Analyse og fortolkning af skønlitterære tekster
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Forløb 13: Realisme og modernisme (VÆRK)
Baggrundslitteratur:
E-bog: "Litteraturhistorien - på langs og på tværs" (om perioderne og forfatterskaberne)
Det folkelige gennembrud (folkelig realisme)
Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (en idyl)" (1900)
Jeppe Aakjær: "Jens Vejmand" (1905)
Kunstrevolution i mellemkrigstiden (tidlig modernisme med fokus på futurisme og ekspressionisme)
Johannes V. Jensen: "Den gotiske Renaissance" (1900) (uddrag) (fremskridtsoptimisme)
Emil Bønnelycke: "Aarhundredet" (1918)
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Rudolf Broby-Johansen: "Blod" (1922) - VÆRK (digtsamling)
30'erne - socialrealisme
Harald Herdal: "Kolonihaven" (1933) (uddrag)
Efterkrigstidsmodernisme (1. fase-modernisme - kristen eksistentialisme)
Martin A. Hansen: "Agerhønen" (1947)
Karen Blixen: "Kongesønnerne" (1946)
60'er-modernisme: "Sære" fortællere (2. fase-modernisme – ateistisk eksistentialisme)
Peter Seeberg: "Braget" (1962)
60'er-modernisme: Konfrontationsmodernisme (2. fase-modernisme)
Klaus Rifbjerg: "Terminologi" og "Livet i badeværelset" (1960)
70'erne - realismens genkomst (nyrealisme)
Vita Andersen: "Hvad tror du jeg tror" (1977)
80'erne - storbymodernisme
Michael Strunge: "Decay 1978" (1980), "Der er et yndigt land" (1980), "Revolte" (1981), "Den støjende tid" (1985)
90'erne - minimalisme (minimal modernisme)
Helle Helle: "En stol for lidt" (1996)
Udblik til nyere litteratur (autofiktion/performativ biografisme)
Yahya Hassan: "Barmdom" (2013)
Thomas Korsgaard: "Vintermedister" (2017)
Godt nytår:
N.F.S. Grundtvig: ”Vær velkommen, Herrens år” (1849)
Skriftlighedsfokus:
Fokus på SRP (akademisk skrivning) samt eksamensgenrerne i skriftlig dansk
Fokus:
Litteraturhistorisk overblik (hovedvægt på realisme og modernisme i det 20. århundredes danske litteratur)
Litterær metode og analyse
Genrebevidsthed
Sproglig bevidsthed (stilistik)
Udblik til billedkunsten (realisme og modernisme)
Eksamensforberedelse samt fokuseret arbejde med skriftlighed (herunder SRP)
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553375211",
"T": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553375211",
"H": "/lectio/149/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d67553375211"
}