Holdet 1f bi/C (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution Tornbjerg Gymnasium
Fag og niveau Biologi C
Lærer(e)
Hold 2025 bi/f (1f bi/C)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Kroppens organsystemer
Titel 2 Forskellige celler
Titel 3 Gener og nedarvning
Titel 4 Giv sundheden et KRAM
Titel 5 Skoven som økosystem
Titel 6 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Kroppens organsystemer

Introduktion til kroppens organsystemer med en vinkel mod sundhed og livsstil.
Eleverne har arbejdet med muskler, åndedræt og fordøjelse.

Der er lavet forsøg med måling af blodsukker og måling af blodtryk

Side 69-70, 74-79 og 86-89.
Vi har set Videnskabsmagasinet om muskler (30 minutter)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forskellige celler

Formål: At eleverne har en viden om hvordan forskellige typer af celler er opbygget, samt hvordan cellerne transporterer molekyler og stoffer på tværs af cellemembranen. Dertil skal eleverne have en forståelse af vækst og vækstfaktorer hos bakterier.

I forløbet er der fokus på følgende dele af kernestoffet:
Cellebiologi: overordnet opbygning af eukaryote og prokaryote celler, membranprocesser
Mikrobiologi: Vækst og vækstfaktorer

Læringsmål:
1. Redegøre for den overordnede opbygning af prokaryote og eukaryote celler og forklare funktionen af centrale celleorganeller og strukturer (fx cellekerne, mitokondrier, ribosomer, cellevæg og plasmamembran).
2. Sammenligne dyre- og planteceller med fokus på ligheder og forskelle i opbygning og funktion, herunder grønkorn, vakuole og cellevæg.
3. Forklare opbygningen af cellemembranen som et fosfolipid-dobbeltlag og beskrive membranens betydning for cellens afgrænsning og transport af stoffer.
4. Redegøre for og anvende begreber om membrantransport, herunder simpel diffusion, faciliteret diffusion, osmose og aktiv transport, samt forklare begreberne hypotonisk, isotonisk og hypertonisk opløsning.
5. Forklare bakteriers vækst og vækstfaktorer, herunder betydningen af næring, temperatur og iltforhold, samt redegøre for simpel celledeling hos prokaryoter.
6. Planlægge, gennemføre og dokumentere et biologisk forsøg, herunder forsøget osmose i kartofler, samt behandle og diskutere resultaterne skriftligt i en rapport med korrekt brug af fagbegreber.

Skriftlighed: Eleverne arbejder i forløbet med skriftlighed gennem rapportskrivning over forsøg

Nøglebegreber: Prokaryot celle, celle kapsel, cellevæg, plasmamembran, DNA, ribosom, plasmid, flagel, pilus, cytoplasma, simpel celledeling, eukaryot celle, dyrecelle, plantecelle, cellekerne, endoplasmatisk retikulum, mitokondrie, golgi-apparat, cytoskelet, grønkorn, vakuole, phopholipid dobbeltlag, simpel diffusion, faciliteret diffusion, osmose, osmotisk tryk, hypertonisk opløsning, isotonisk opløsning, hypotonisk opløsning, transport protein, aktiv transport

Litteratur
I Biologi C+B, side 5-15, side 31-16
Øvelsesvejledning

Forsøg
Osmose i kartofler
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Aflevering - Osmose forsøg 14-01-2026
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Gener og nedarvning

Formål: Eleverne skal arbejde med gener og nedarvning, herunder også evolutionsmekanismer og forplantning ved sexologi

I forløbet er der fokus på følgende dele af kernestoffet
Makromolekyler: DNA
Genetik: nedarvningsprincipper, det centrale dogme, mutationer
Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer
Fysiologi: Forplantning, hormonel regulering

Læringsmål:
1. Redegøre for DNA’s opbygning og funktion samt forklare sammenhængen mellem gen, kromosom og protein ved hjælp af det centrale dogme (transskription og translation).
2. Forklare forskellige typer af mutationer (herunder punktmutationer og frameshift-mutationer) og diskutere deres betydning for proteiners opbygning, arvelighed og variation.
3. Anvende nedarvningsprincipper til at forklare sammenhængen mellem genotype og fænotype, herunder bruge krydsningsskemaer og forklare ABO-blodtypesystemet.
4. Forklare centrale principper for menneskets forplantning og hormonelle regulering, herunder kønsorganernes funktion samt reguleringen af kønshormoner ved feedback-mekanismer.
5. Redegøre for grundlæggende evolutionsmekanismer, herunder naturlig selektion, mutation og variation, samt forklare begrebet fitness i en biologisk sammenhæng.
6. Planlægge, gennemføre og formidle biologisk arbejde skriftligt og mundtligt, herunder udarbejde en journal over blodtypeforsøget og producere en faglig screencast om evolutionsmekanismer med korrekt anvendelse af biologiske fagbegreber.

Skriftlighed: Eleverne skal aflevere en journal efter forsøget med blodtyper og en screencast omkring evolutionsmekanismer

Nøglebegreber: DNA, gen, kromosom, transskription, translation, protein, mutation, punktmutation, frameshift-mutation, mutagen, arvelig mutation, somatisk mutation, genotype, fænotype, allel, ABO-blodtypesystem, krydsningsskema, dominant, recessiv, homozygot, heterozygot, kønsbundet arv, mendelsk nedarvning, primære kønskarakterer, sekundære kønskarakterer, testikler, æggestokke, livmoder, sædleder, hormon, hypothalamus, hypofyse, feedback-mekanisme, østrogen, progesteron, testosteron, prævention, kønssygdom, bakteriel infektion, viral infektion, befrugtning, zygote, embryo, foster, placenta, homeostase, evolution, naturlig selektion, mutation, variation, tilpasning, fitness

Litteratur
I Biologi C+B, s. 157-160, s. 172-176, s. 166-168, s. 123-125, s. 128-134, s. 138-145, s. 60-70, s. 62-64
I Biologi i udvikling, s. 307-309
I Biologi i tiden, s. 108-109
Øvelsesvejledning – Forsøg med blodtyper

Forsøg
Forsøg med blodtyper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Giv sundheden et KRAM

Formål: Igennem forløbet skal eleverne arbejde med sundhed og de 10 Kostråd. Derudover bliver der arbejdet med opbygningen af de 3 store makromolekyler.

I forløbet er der fokus på følgende dele af kernestoffet
Makromolekyler: overordnet opbygning af kulhydrater, fedtstoffer og proteiner
Biokemiske processer: respiration og gæring
Enzymer: overordnet opbygning og funktion

Læringsmål:
1. Redegøre for sundhedsbegrebet med udgangspunkt i WHOs sundhedsdefinition og forklare sammenhængen mellem kost, livsstil og sundhed.
2. Forklare de 10 kostråd og kostpyramidens opbygning samt anvende dem til at vurdere kostens sammensætning i en sundhedsmæssig sammenhæng.
3. Redegøre for den overordnede opbygning af kulhydrater, fedtstoffer og proteiner og forklare forskelle mellem mono-, di- og polysakkarider samt mættede og umættede fedtsyrer.
4. Forklare enzymers opbygning og funktion herunder sammenhængen mellem enzym, substrat, aktivt center og enzymaktivitet samt betydningen af denaturering.
5. Redegøre for de biokemiske processer respiration og gæring og forklare deres betydning for cellers energiforsyning.
6. Planlægge, gennemføre og formidle biologisk arbejde, herunder udarbejde en skriftlig rapport over enzymforsøget og producere en faglig screencast om de 10 kostråd med korrekt anvendelse af biologiske fagbegreber.

Skriftlighed: Eleverne skal skrive en rapport i grupper efter øvelsen med enzymer, samt lave en screencast om kulhydrater og glykæmisk index.

Nøglebegreber: WHO’s sundheds definition, de 10 kostråd, kostpyramiden, monosakkarider, disakkarider, oligosakkarider, polysakkarider, triglycerid, mættet fedtsyre, monoumættet fedtsyre, polyumættede fedtsyrer, aminosyre, de essentielle aminosyrer, peptidbinding, enzym, substrat, aktivt center, produkt, coenzymer, enzymaktivitet, respiration, gæring, katalysator, denaturering

Litteratur
I Biologi C+B, s. 48-52, s. 42-45
I C-det er idræt, s. 80-84 i C-det er idræt
Supplerende læsning om steroider
Øvelsesvejledning

Forsøg
Øvelse om enzymer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Skoven som økosystem

Formål: Formålet er, at eleverne opnår forståelse for skoven som økosystem, herunder samspillet mellem organismer, miljøfaktorer, fødekæder og menneskelig påvirkning.

I forløbet er der fokus på følgende dele af kernestoffet
Biokemiske processer: Fotosyntese (og respiration)
Økologi: samspil mellem arter og deres omgivende miljø, energistrømme, C-kredsløb og biodiversitet

Læringsmål:
1. Redegøre for skoven som et økosystem og forklare samspillet mellem biotiske og abiotiske faktorer i skovens miljø.
2. Forklare fotosyntese og respiration som centrale biokemiske processer i skoven samt deres betydning for produktion og forbrug af energi og stof.
3. Redegøre for energistrømme i skoven ved at forklare rollerne som producent, konsument og nedbryder samt anvende begreberne fødekæde, fødenet og energitab.
4. Forklare kulstofkredsløbet i skoven og beskrive, hvordan fotosyntese, respiration og nedbrydning indgår i kredsløbet.
5. Redegøre for biodiversitet i skoven og forklare betydningen af artsrigdom, variation og tilpasning for økosystemets stabilitet.
6. Undersøge og formidle biologiske forhold i skoven, herunder gennem feltarbejde og en faglig fremlæggelse, hvor skovens økosystem inddrages aktivt med korrekt brug af biologiske fagbegreber.

Skriftlighed: Eleverne skal lave en fremlæggelse om skoven i skoven, så skoven aktivt kan indgå i deres fremlæggelse

Nøglebegreber: Fotosyntese, respiration, klorofyl, lysenergi, glukose, ilt (O2), biotiske faktorer, abiotiske faktorer, økosystem, population, samfund, habitat, producent, konsument, nedbryder, fødekæde, fødenet, energitab, kulstof, kuldioxid (CO₂), fotosyntese, respiration, nedbrydning, kulstofkredsløb, biodiversitet, artsrigdom, variation, tilpasning, levested, menneskelig påvirkning

Litteratur
I Biologi på tværs, s. 139-143, s. 158-163
I Biologi C+B, s. 209-214, s. 219-221 i Biologi C+B
Vejledning til skoven som økosystem

Forsøg
Undersøgelse af skoven om økosystem
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Opsamling

I forløbet vil der blive samlet op på årets pensum, samt forberede eleverne til eksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer