|
Titel
3
|
Gener og nedarvning
Formål: Eleverne skal arbejde med gener og nedarvning, herunder også evolutionsmekanismer og forplantning ved sexologi
I forløbet er der fokus på følgende dele af kernestoffet
Makromolekyler: DNA
Genetik: nedarvningsprincipper, det centrale dogme, mutationer
Evolutionsbiologi: eksempler på evolutionsmekanismer
Fysiologi: Forplantning, hormonel regulering
Læringsmål:
1. Redegøre for DNA’s opbygning og funktion samt forklare sammenhængen mellem gen, kromosom og protein ved hjælp af det centrale dogme (transskription og translation).
2. Forklare forskellige typer af mutationer (herunder punktmutationer og frameshift-mutationer) og diskutere deres betydning for proteiners opbygning, arvelighed og variation.
3. Anvende nedarvningsprincipper til at forklare sammenhængen mellem genotype og fænotype, herunder bruge krydsningsskemaer og forklare ABO-blodtypesystemet.
4. Forklare centrale principper for menneskets forplantning og hormonelle regulering, herunder kønsorganernes funktion samt reguleringen af kønshormoner ved feedback-mekanismer.
5. Redegøre for grundlæggende evolutionsmekanismer, herunder naturlig selektion, mutation og variation, samt forklare begrebet fitness i en biologisk sammenhæng.
6. Planlægge, gennemføre og formidle biologisk arbejde skriftligt og mundtligt, herunder udarbejde en journal over blodtypeforsøget og producere en faglig screencast om evolutionsmekanismer med korrekt anvendelse af biologiske fagbegreber.
Skriftlighed: Eleverne skal aflevere en journal efter forsøget med blodtyper og en screencast omkring evolutionsmekanismer
Nøglebegreber: DNA, gen, kromosom, transskription, translation, protein, mutation, punktmutation, frameshift-mutation, mutagen, arvelig mutation, somatisk mutation, genotype, fænotype, allel, ABO-blodtypesystem, krydsningsskema, dominant, recessiv, homozygot, heterozygot, kønsbundet arv, mendelsk nedarvning, primære kønskarakterer, sekundære kønskarakterer, testikler, æggestokke, livmoder, sædleder, hormon, hypothalamus, hypofyse, feedback-mekanisme, østrogen, progesteron, testosteron, prævention, kønssygdom, bakteriel infektion, viral infektion, befrugtning, zygote, embryo, foster, placenta, homeostase, evolution, naturlig selektion, mutation, variation, tilpasning, fitness
Litteratur
I Biologi C+B, s. 157-160, s. 172-176, s. 166-168, s. 123-125, s. 128-134, s. 138-145, s. 60-70, s. 62-64
I Biologi i udvikling, s. 307-309
I Biologi i tiden, s. 108-109
Øvelsesvejledning – Forsøg med blodtyper
Forsøg
Forsøg med blodtyper
|