Holdet 2022 HI/em - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Faaborg Gymnasium
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Anna Halgaard
Hold 2022 HI/em (1em HI, 2em HI, 3em HI)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb 1 Det antikke Grækenland
Titel 2 Forløb 2: Middelalder
Titel 3 Kronologiforløb
Titel 4 Forløb 3: DHO
Titel 5 Forløb 4: Nye verdensbilleder
Titel 6 Forløb 5: Revolutionernes kraft
Titel 7 Forløb 6: Velfærdsstaten
Titel 8 Forløb 7: Ideologiernes kamp og det 20. århundrede
Titel 9 Forløb 8: Mellemøsten og de arabiske forår

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb 1 Det antikke Grækenland

Formål:
Forløbet har haft til opgave at give eleverne en forståelse for det antikke græske samfund og kultur.

Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas historie
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund i antikken

Materiale:
Vores verdenshistorie 1, s. 24-47.
Dokumentar: De gamle grækere 8CFU)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Forløb 2: Middelalder

Formål:
Give eleverne en forståelse for perioden efter Romerriget fra folkevandringstiden. Eleverne har fået en forståelse på samfundsstruktur (feudalisme) og kultur (den katolske kirke) i middelalderen, men også arbejdet med kulturmødet mellem kristne og muslimer i Al Andalus.

Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas og verdens historie
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, kultur og samfund i middelalderen
̶ demonstrere viden om fagets identitet (centrale begreber og metode)


Materiale:
Vores verdenshistorie 1, s. 88-112, 120-128, 142-150.
Spanien, anderledes, s. 35-45, 52-55.
Dokumentar: Arven efter imperiet (CFU)
Dokumentar: Det andalusiske epos (CFU)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Kronologiforløb

Formål:
Eleverne har fået et sammenhængende for Danmarks historie fra vikingetiden og frem til oplysningstiden. Forløbet har fungeret som optakt til DHO.

Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmark
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper

Materiale:
Vores danmarkshistorie, s. 27-30, 39-47, 67-73, 111-116.
Dokumentarserie: Historien om Danmark, vikingetiden, tidlig middelalder og reformation og renæssance.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb 3: DHO

Formål:
Eleverne har arbejdet med to underemner i 1800-tallets Danmark: "Fra helstat til nationalstat" og "Grundlov og industrialisering".

Faglige mål:
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ behandle problemstillinger i samspil med dansk
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materiale:
Vores danmarkshistorie, s. 139-157.
Lex.dk: De slesvigske krige
Kildemateriale i form af malerier: "Troppernes hjemkomst, 1849", "Kirsten Svends datter finder gulhornet ved Gallehus den 20. juni 1639" og "Barnemordet, 1886"
Dokumentar: Historien om Danmark: Grundlov, folket og magten
Dokumentar: Historien om de fattige: 1870-1920
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb 4: Nye verdensbilleder

Formål:
Forløbet tager udgangspunkt i renæssancen og de forskellige nybrud, som finder sted i Europa. Eleverne har haft fokus på opdagelserne af den nye verden, som et eksempel på nye verdensbilleder.

Faglige mål:
-̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
-analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
-formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt

Materiale:
Vores verdenshistorie, s. 184-87, 195-212, 216-219
På sporet af den nye verden, s. 9-40
Stat og nation, "Jafets børn"

Film: Apocalypto
Dokumentar: Et dynastis fødsel. Medici-familien-renæssancens mæcener(1)

Internetsider:
https://sanderusmaps.com/our-catalogue/antique-maps/world-and-polar-regions/ptolemaic-world-by-hartmann-schedel
https://danmarkshistorien.lex.dk/Middelalderen_rinder_ud
https://faktalink.dk/folkeskolens-historiekanon-8-christoffer-columbus?check_logged_in=1
Hernán Cortes First Letter part 1 + 2:
https://www.historians.org/teaching-and-learning/teaching-resources-for-
historians/teaching-and-learning-in-the-digital-age/the-history-of-the-americas/the-conquest-of-mexico/letters-from-hernan-cortes
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb 5: Revolutionernes kraft

Formål:
Revolutionernes kraft har haft de tre revolutioner: den industrielle, den amerikanske og den franske revolution som omdrejningspunkt. Eleverne har arbejdet med de nye tænkere fra oplysningstiden, som satte den nye dagsorden. I forlængelse af dette arbejde har vi i samarbejde med engelsk arbejdet med de engelske kvinders kamp for ligestilling, som et eksempel på hvilke store samfundsændringer oplysningstiden medførte.

Faglige mål:
-analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund
-formulere og behandle problemstillinger i samspil med engelsk
-demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Materiale:
Vores verdenshistorie 2, s. 64-105
Verden før 1914, s. 199-205
Dokumentar: Den industrielle revolution
Dokumentar: USA's historie (4)
Vækst - vækstsamfund og vækstideologier:
https://denstoredanske.lex.dk/v%C3%A6kst_-_v%C3%A6kstsamfund_og_v%C3%A6kstideologier

Flerfaglige forløb (3):
Kampe for ligestilling, s. 23-41
Dokumentar: Kvinder og magt (1) CFU
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Forløb 6: Velfærdsstaten

Formål:
Eleverne bliver præsenteret for Danmarks velfærdsstat fra slutningen af 1800-tallet og frem til i dag.
Eleverne har arbejdet projektorienteret med et selvvalgt emne inden for sundhedssektoren, hvor de har skullet vise en case hvor velfærdsstaten har oplevet udfordringer.

Faglige mål:
-redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie
-formulere, formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg, samt relatere disse til elevernes egen tid
-opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden

Materiale:
Vores verdenshistorie (2), s. 110-125 (ideologierne)
Danmarkshistorie (2014), s. 259-270
Verden efter 1914, s. 240-243
Dansk velfærdshistorie (6), s. 1103-1124
Velfærdsstaten under pres, s. 61-73

Dokumentar: Historie om Danmark: velfærd og kold krig
Miniforedrag: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/miniforedrag-velfaerdsstaten

Kildetekst: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/vejen-frem-socialdemokratiets-partiprogram-1961

Artikler: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/velfaerdsstaten-1945-1973

Podcast:
https://www.information.dk/kultur/2023/03/podcast-velfaerdsstatens-krise-klimapanelets-advarsler-spielbergs-formative-aar
https://alumne.kp.dk/velfaerdsprofeten

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb 7: Ideologiernes kamp og det 20. århundrede

Formål:
Eleverne har som udgangspunkt arbejdet med de forskellige ideologier. som de har set udfolde sig i det 20 århundrede. Der har specielt været fokus på mellemkrigstiden og den kolde krig.

Faglige mål:
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- formulere historiske problemstillinger. Udleveret kildetekster og selv formulere problemstilling
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder: diskursanalyse og erindiringshistorie

Materiale:
Vores verdenshistorie 3, s. 14-56, 62-89, 119-144, 204-230
Grundbog til historie 1750-1994, s. 229-233
Grundbog til historie. Fra kold krig til globalisering, s. 15-37

Crash Course World History: Communists, Nationalists, and Chinas Revolutions: https://www.youtube.com/watch?v=UUCEeC4f6ts&list=PLBDA2E52FB1EF80C9&index=37
Snublesten Fyn: https://www.snublestenfyn.dk/

https://folkedrab.dk/hvad-er-folkedrab (uddrag)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb 8: Mellemøsten og de arabiske forår

Formål:
Eleverne er blevet introduceret for Mellemøstens historie og religiøse kultur fra ca. år 500 og frem til i dag.
Derefter har vi arbejdet med det arabiske forår, hvor vi har haft fokus på Syrien.

Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i  Mellemøstens historie
- reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg

Materiale:
Det arabiske forår, s. 9-64
Podcast
https://www.dr.dk/lyd/p1/kampen-om-historien/kampen-om-historien-2024/syriens-jernhaand-fra-doktor-til-diktator-11032415492
Podcast
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/bakspejl/bakspejl-2021/revolutionaer-graffiti-historien-om-det-arabiske-foraar-m-adam-holm-1-4-egyptens-droem-11162111021
Dokumentar
Giftgas, tortur og ren ondskab (2011-2016)
Faktalink: Borgerkrigen i Syrien

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer