Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2023/24
|
Institution
|
Faaborg Gymnasium
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Anja Lund, Christian Brok Madsen, Jeppe Hvam
|
Hold
|
2022 id/em (1em id, 2em id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Rueda de casino
Formålet med forløbet er, at eleverne skal kunne tilegne sig og udføre figurer i forbindelse med Rueda De Casino. De skal også kunne sætte en del af figurerne sammen efter eget ønske i en kort parsekvens.
Læringsmål
*Kropsbeherskelse og bevægelseskvalitet
*Følge takten 1-2-3-pause
*Træde på forfod
*Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye figurer
*Kunne style figurerne
*Bruge hofter og overkrop isoleret
Specielt i ruedaen (cirklen)
*Kunne følge en caller
*Kunne fungere som caller
*Flow og rytme
*Kunne bevæge dig i takt til musikken og holde et flow.
*Kunne indgå i en simpel koreografi/rutine med en partner
Teori om dans i relation til sundhed
*Kunne besvare de “10 spørgsmål til professoren” (link: 10 spørgsmål til professoren_Rueda de casino .docx )som omhandler hvilken betydning dans har for sundheden, hvad sundhedsbegrebet indebærer, hvordan man kan måle sundhed og en refleksion over din almene sundhedstilstand ifølge Yubios test.
Figurer
Grundtrin
Fly (+ double)
Floor (+ double)
Muchata mala
Bissito
Musquito
Dame (+Dame dos)
Directo
Rapido
Vuelta
Enchufla (+ double, + Dile que no)
Laprima (+ double)
Vacilala
Litteratur:
Yubio 2022: side 13-22
Artikler:
https://nyhedscentrum.dk/britisk-psykolog-dans-goer-dig-klogere-staerkere-og-gladere/
https://www.femina.dk/sundhed/traening-og-kost/4-gode-grunde-til-kaste-dig-ud-i-dans
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Badminton og nye bevægelser
Formål: At eleverne får en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en halv bane. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige
slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket
ind i mange forskellige kamplignende spil på en halv bane. Grunden til, at der ikke spilles på
fuld bane er, at det sjælden kan lade sig gøre pladsmæssigt på idræt niveau.
Tekniske mål:
Eleverne skal
- Beherske grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Beherske benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
Taktik
-Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen
-Kunne indgå fornuftigt i en kampsituation
Teori
*redegøre for badmintons historie, regler og organisering
*Kende slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash, herunder de vigtigste fokuspunkter
*redegøre for komplekse bevægelser, herunder hvordan de adskiller sig fra reflekser og sammensatte medfødte bevægelser.
*Kunne komme med eksempler på reflekser, sammensatte medfødte bevægelser og komplekse, tillærte bevægelser
*Redegøre for hvordan man kan indøve komplekse bevægelser i 3 faser
SE OGSÅ 10 SPØRGSMÅL TIL PROFESSOREN
Litteratur
Yubio:
22.1 (s.837-842)
22.2 (s.844-865) Til inspiration, men særligt fokus på ketchergreb og benarbejde.
og 22.3 (s. 867-871)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ultimate
Eleverne er i 3 moduler blevet introduceret til ultimate med fokus på mest mulig bevægelse og spil. Derfor har der ikke været anvendt teori. Eleverne øvede og spillede kønsopdelt.
1.Modul: Intro til ultimate herunder regler, "spirit of the game" og døm selv.
Introduktion til afleveringer (forhånd og baghånd) og modtagninger (én hånd og "pandekage"). Små øvelser i bevægelse og kamp.
2. Modul. Repetition samt introduktion til hammerkast. Småspil, tekniske øvelser i bevægelse og kamp
3. Kamp
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
3,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Volley og team
Beskrivelse: I forløbet har eleverne arbejdet i faste teams. Med fokus på at skabe den bedst mulige holdpræstation har eleverne arbejdet i disse teams for at øve tekniske og taktiske færdigheder op mod den endelige finale.
Tekniske færdigheder:
Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb
- Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden
- Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd
- Underhåndsserv, der rammer modstanderens bane
Taktisk forståelse
- Forståelse for regler og rotationssystem
- Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere
- Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen
Teori:
Om volley
13.1 og 13.2: Volleys historie, regler, idé og organisering
Om teams
5.3.1: Det velfungerende team
5.3.2: Kohæsion og sammenhold
5.3.3: Roller og kommunikation
5.2.2: Spændingsregulering og den omvendte u-kurve
18 siders teori i alt
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Friluftstur
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Crossfit og opvarmning
Formål: At eleverne får kendskab til x-fit konceptet, opvarmningens effekt og afprøver udvalgte øvelser og WODs.
I forløbet har klassen stiftet bekendtskab med konceptet bag X-fit og har arbejdet med udvalgte øvelser og træningskoncepter. Målene er at eleverne skal kunne
- Udføre øvelser med egen kropsvægt på en teknisk korrekt måde (herunder som minimum squat, atomic sit-up og burpees)
- Udføre øvelser med det inddragede udstyr på en teknisk korrekt måde (herunder som minimum hight row i slynge og kettlebellswings)
- Sammensætte og præsentere øvelser og programmer på en fornuftig måde ud fra overvejelser om teorien.
-Sammensætte og præsentere en opvarmning på 15 minutter, som er passende til dagens WOD
- Være fysisk i stand til at gennemføre øvelser og programmer
- Støtte, motivere, korrigere og tælle for dine klassekammerater
Teori
At eleverne kan
*redegøre for X-fits historie, regler, organisering og termonologi
*Redegøre for opvarmningens effekt og herunder inddrage opvarmningstesten
*Kunne redegøre for vigtige overvejelser i forbindelse med planlægning af WOD og opvarmningsprogrammer
*Kan redegøre for hvordan kropsidealer har ændret sig gennem tiden i 6 nedslag og hvordan kropsidealer kan diskuteres i dag ud fra teorier fremført af Ziehe og Riesman
Litteratur: Yubio idræt b+c 2022
25.1, 25.2 og 25.3: X-fits historie, regler, idé og organisering
25.6: Strong is the new skinny
28.7: Kropsidealer
3.3: Opvarmning + opvarmningstesten på side 207
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Countrydance og disko
I forløbet har eleverne arbejdet med forskellige typer af sociale danse for at få en forståelse for, hvordan grundtrinene i traditionel folkedans, countrydans og disko har en sammenhæng. Eleverne sluttede af med at koreografere en diskodans og analysere hinandens produkter ud fra Labans bevægelsesteori.
Formål:
* At eleverne introduceres til forskellige danse og trin indenfor folkedans, countrydans og disko
Praktiske mål:
* Eleverne kan beherske grundtrinene chassé og polka samt anvende almindelig dansefatning
*Eleverne kan danse en linedans med frontskift og med forskellige udtryk (almindelig, overdrevet, ligeglad osv)
*At eleverne kan udføre udvalgte diskotrin isoleret og i koreografi
* At eleverne kan koreografere og udføre en linedans med frontskift
*At eleverne kan koreografere og udføre en diskosekvens i grupper
Teoretiske mål:
* At eleverne kan redegøre for kulturen bag countrydance og sammenhængen mellem traditionelle danse folkedanse og countrydans
*At eleverne kan redegøre for labans bevægelsesteori og anvende elementer af denne i koreografi og analyse af dans
*At eleverne kan redegøre for idrættens organisering i Danmark og hvordan Linedance kan placeres
Litteratur:
Yubio: 33.6 (1353-1355)
Yubio: 30.8 (side 1262-1264)
https://www.happyfootstep.dk/forstaa-linedance-kultur-og-linedance-stil/
I alt: 8 sider
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#1
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52337865562",
"T": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52337865562",
"H": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52337865562"
}