Holdet 2022 SP/g - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Faaborg Gymnasium
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e) Anna Halgaard
Hold 2022 SP/g (1g SP, 2g SP, 3g SP)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion: La presentación
Titel 2 Begyndersystem
Titel 3 Forløb 1: Las autonomías Andalucía (30%)
Titel 4 Forløb 2: Jóvenes en Latinoamérica (17%)
Titel 5 Forløb 3: Migración 20% (eksamen)
Titel 6 Forløb 4: México (20%)
Titel 7 El hombre del bar (13%)
Titel 8 Forløb 5: Los jóvenes en España 19,5% (eksamen)
Titel 9 Forløb 6: Las pandillas 16,5% (eksamen)
Titel 10 Forløb 7: Fiestas 23% (eksamen)
Titel 11 Forløb 8: Hispanos en Estados Unidos 26% (eksamen)
Titel 12 Forløb 7: Fiestas 15% (ekamen)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion: La presentación

Forløb:
Forløbet skal give en grundlæggende introduktion til spansk. Artikler, substantiver og de regelmæssige verber præsenteres gennem tekst og øvelser.

Faglige mål:
-grammatik: artikel, substantiv, verbum, spørgeord, tal
- lytte, læse og løse opgaver

Materiale:
Vidas (tekstbog og arbejdsbog): kapitel 1-3
Aquí está: øvelser til artikler og substantiver
Video: Hola/adios
https://www.youtube.com/watch?v=hRmZun1D3HQ

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1: la presentación 09-12-2022
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Begyndersystem

Formål:
Eleverne har fået en grundlæggende introduktion til spansk med udgangspunkt i grundbogen Viva la vida.

Faglige mål:
- beskrive billeder, tale om hverdagsemner
Grammatik:
ser, estar, hay
possessive pronominer
Genitiv
muy/mucho
Verber: uregelmæssige, førnutid, nær fremtid, gerundium

Materiale:
Viva la vida, s. 12-67
España, la familia, ir de compras
Caminando, s. 16-21, 33-42, 137-138
Aquí está: adjektiver
El español con juego y actividades: el tiempo, el cuerpo,

Videoer fra Videoele:
https://videoele.com/A2-Que-tiempo-hace.html
https://videoele.com/A1-Que-hora-es.html
https://videoele.com/A1-Dias-y-meses.html
https://videoele.com/A1-El-cuerpo.html
https://videoele.com/A1-La-familia-rey.html
https://videoele.com/A1-que-donde-como.html

Tarragona:
https://www.tarragonaturisme.cat/ca
https://denstoredanske.lex.dk/Tarragona

Sevilla:
https://www.feriebolig-spanien.dk/Sevilla-by
https://www.vacaciones-espana.es/Sevilla-ciudad/articulos/sevilla-feria-de-abril


Film: Julieta
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 2: una tarjeta postal 20-01-2023
Opgave 3: La familia 24-02-2023
Opgave 4: Santiago de Compostela 24-03-2023
Opgave 5: Julieta 21-04-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 Forløb 1: Las autonomías Andalucía (30%)

Formål:
Forløbet skal klæde eleverne på til at kunne tale om og kende til Andalusien. De er blevet præsenteret for regionen, historien og den arabiske kulturarv.
Forløbet har haft til opgave, at klæde eleverne på til deres sprogrejse til Malaga.


Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede tekster (børnebog)
- præsentere og redegøre for læste tekster
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og
kulturforhold
- Grammatik: præpositioner + de to datider

Materialer:
"España - hechos y cultural (s. 15+17)
"Tapas" (kapitel 7 Andalucía)
"Ya vamos" (kapitel 3 ¿Cómo es tu familia?)
"Niños famosos. Pablo Picasso" (de to datider) - bog
"El español con juegos y actividades" (La ciudad)

La Alhambra: https://www.feriebolig-spanien.dk/Granada-by/artikler/besoeg-alhambra-det-mauriske-palads-i-granada
La mezquita: https://www.fdm-travel.dk/spanien/moske-katedralen-la-mezquita-i-cordoba-andalusien-rejsetip
VideoEle: Comer fuera (https://videoele.com/B1-Comer-fuera.html)


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Forløb 2: Jóvenes en Latinoamérica (17%)

Formål:
Eleverne skal lære om unge fra latinamerikanske lande, som lever i mere konservative og traditionelle samfund. Undertemaer er sexualitet og sociale kontraster.

Faglige mål:
- arbejde med delprøve opgaver ud fra tekstmaterialet
- arbejde med eksamenssprøgsmål ud fra tekstmaterialet (de tre taksonomiske niveauer)
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og
kulturforhold
- Grammatik: brugen af ser og estar + muy/mucho

Materialer:
La identidad contrastada, Mariángeles de Argentina + Mario de Colombia (s. 8-34)
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 3: Diario de Malaga 03-11-2023
Opgave 4: Mariángeles 08-12-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Forløb 3: Migración 20% (eksamen)

Formål:
Fokus for forløbet har været immigration til Spanien, primært afrikanske indvandrere. Eleverne er præsenteret for migrationsbegreberne push og pull faktorer, forskellige artikler fra spanske medier og de har læst et kort uddrag af spansk novelle "Moros en la costa".

Faglige mål:
-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
-analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge

Materiale:
Al otro lado: Den illegale emigrations mange ansigter (migrations begreber9
Moros en la costa: kapitel 1-2, 4-5 (til hvert kapitel tilhørte arbejdsopgaver, grammatik, ordforråd, forståelsesopg.)

Video: rtve Noticias, 13. juni 2023 "Bajo el plástico" (10 min.)

Artikler som omhandler indvandring til Spanien:

https://www.bbc.com/mundo/noticias-internacional-60763364
https://es.euronews.com/2023/08/16/espana-frena-la-inmigracion-irregular-mientras-otros-paises-europeos-registran-aumentos
https://www.europapress.es/temas/inmigracion/
https://www.eldiario.es/andalucia/almeria/voto-techo-derechos-mar-plastico-almeriense_130_10241190.html


ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 5: Migración 04-02-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 Forløb 4: México (20%)

Formål:
Forløbet har taget udgangspunkt i landets historie og kultur, hvor vi har taget udgangspunkt i den mexicanske revolution, murmalerier, Frida Kahlo og de sociale kontraster i dag.

Faglige mål:
-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
-perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder
-deltage i samtale som beskriver oplevelser og begivenheder

Materiale:
Viva la vida, s. 180-207
La identidad de contrastes: Aby de México

Dokumentar: Den mexicanske revolution (1) + (2) (CFU)
Film: La zona
Murales: https://espanol.libretexts.org/Humanidades/Arte/Historia_del_Arte_Moderno_y_Contempor%C3%A1neo_%28Gustlin_y_Gustlin%29/03%3A_Un_mundo_en_agitaci%C3%B3n_%281900-1940%29/3.10%3A_Murales_%281920-1940%29
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 6: Sin nombre 08-03-2024
Opgave 7: Frida Kahlo 12-04-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 El hombre del bar (13%)

Formål:
Eleverne trænes i at læse en litterær tekst. "El hombre del bar"  af Jordi Suris er et længere uddrag af en spansk novelle (kapitel i-VI)

Der er blevet arbejdet med glosetræning og eksamensspørgsmål på de tre taksonomiske niveauer.

Faglige mål:
-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
-præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk

Materiale:
El hombre del bar findes på hjemmesiden:
https://cvc.cervantes.es/aula/lecturas/default.htm
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Forløb 5: Los jóvenes en España 19,5% (eksamen)

Formål:
Eleverne har arbejdet med emnet om de unge spaniere efter den økonomiske krise i 2008. De har arbejdet med centrale problemstillinger og begreber, som er karakteristisk for de unge spaniere.

Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
-  analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle og samfundsmæssige sammenhænge
- besvare eksamensspørgsmål på forskellige taksonomiske niveauer

Materiale:
Sin prisa pero sin pause: s. 92-96
Voces de protesta: s. 7-9, 12-13, 47-54, 59-64

Horisont: Kampen for overlevelse (CFU)
Horisont: Spaniens tabte generation (CFU)

elEconomista: La primera 'mileurista' de España: "El 'mileurista' hoy es indicativo de luna precariedad generalizada"
https://www.eleconomista.es/actualidad/noticias/12217661/04/23/la-primera-mileurista-de-espana-el-mileurismo-hoy-es-indicativo-de-una-precariedad-generalizada.html
as: "15-M: origen, significado y qué fue el movimiento de los indignados del 15 de mayo" (uddrag)
https://as.com/diarioas/2021/05/14/actualidad/1620989259_994666.html

ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 1 Una carta 23-08-2024
Opgave 2 Un artículo 13-09-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9 Forløb 6: Las pandillas 16,5% (eksamen)

Formål:
Eleverne er blevet præsenteret for bandemiljøet i Central Amerika og Mexico. Fokus har været på Mara Salvatrucha 13 i El Salvador og deres virke i USA, Mexico og El Salvador.
For at kunne forstå bandernes voldlige natur, er historiske og politiske forhold også blevet forklaret.

Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- Perspektivere den hvervede viden om samfunds- og kulturforhold i spansksprogede områder til egne samfunds- og kulturforhold

Materiale:
En la pandilla somos familia: Fakta om bander
Film: Sin nombre
Dokumentar: Los hijos de la guerra
El Salvadors historie: https://lex.dk/El_Salvadors_historie
BBC News Mundo: Qué es el "Programa México" con el que la Mara Salvatrucha se expandió en ese país (y cuál fue el golpe que lo dejó al borde de su desaparción (https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-64900531)

ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10 Forløb 7: Fiestas 23% (eksamen)

Formål:
Eleverne har i efterårssemesteret arbejdet med de dødes dag i Mexico, hvor vi har kigget på forskelle og ligheder på opfattelsen af de døde i Latinamerika og Danmark. Derudover er eleverne blevet præsenteret for juletraditioner i Spanien. Det er et forløb som vil fortsætte i foråret.

Faglige mål:
-  læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold
- lave en hel eksamensopgave (delprøve 1 uden hjælpemidler)

Materiale:
Feasts: De dødes dag (CFU)
México desconocido: "Día de Muertos en México, fechas, significados y origen"
https://www.mexicodesconocido.com.mx/dia-de-muertos.html
Fiestas, s. 61-74

ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11 Forløb 8: Hispanos en Estados Unidos 26% (eksamen)

Formål:
Eleverne er blevet præsenteret for forskellige problemstillinger, som de mange ilegale indvandrere fra den latinamerikanske verden står i, når de søger lykken i USA. Vi har kigget på forskellige årsager til at familier rykker teltpælene i håbet om en bedre fremtid.

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle,
historiske og samfundsmæssige sammenhænge

Materiale:
Viva la vida s. 110-188, 20, 146, 156-157
Retratos latinos en California s. 28-32
Agricultura en riesgo: el impacto de las deportaciones
Selvvalgt billede af ilegale indvandrere i landbrugssektoren i USA

ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave 7: Gitanos 12-01-2025
Opgave 8: La importancia de la música 04-02-2025
Opgave 9: terminsprøve 21-02-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12 Forløb 7: Fiestas 15% (ekamen)

Formål:
Eleverne har fortsat arbejdet med emnet, som denne gang har omhandlet forårets og sommerens fester i Spanien. Der er blevet arbejdet med Semana Santa, San Juan, La Tomatina og San Fermín.

Faglige mål:
-  læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Spanien til andre samfunds- og kulturforhold
- arbejdet med taksonomiske spørgsmål, som stilles til den mundtlige eksamen

Materiale:
Fiestas s. 12-17
Kompendium: fiestas de primavera y verano de España
San Juan: https://www.youtube.com/watch?v=2PKnCMbIep8
La tomatina: https://www.youtube.com/watch?v=T1mhNddn83M
San Fermín: https://www.revistahabla.com/fiesta-de-san-fermin-video-vocabulario-y-ejercicios/


ELEVERNE MÅ BENYTTE ORDBOGEN.COM OG GYLDENDALS ORDBOG ONLINE
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer