Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Faaborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
|
Lærer(e)
|
Anna Halgaard
|
|
Hold
|
2023 HI/acd (1acd HI, 2acd HI, 3acd HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Forløb 1: Antikken
Formål:
Præsentere eleverne for bystater, styreformer og græskhed fra det antikke Grækenland.
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas historie
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer
Materiale:
Vores verdenshistorie 1, s. 24-41, 52-53, 122-128
Det antikke Grækenland, s. 34-41
Dokumentar: De gamle grækere (CFU)
Dokumentar: Dydens Republik (CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Bystaten
|
12-12-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Kronologiforløb
Formål;
Eleverne bliver præsenteret for Danmarks historie fra vikingetiden og frem til enevælden. Dette skal give eleverne et overblik over landets samfundsudvikling frem til moderne tid. Forløbet er en optakt til DHO.
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks historie
- skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder (informationssøgning, kildekritik)
Materiale:
Vores Danmarks historie, s. 45-46, 82-90, 108-138
Dronningens gobeliner, s. 36-45
Fokus. Kernestof til historie 2, s. 34-47
Historien om Danmark: vikingetiden
Historien om Danmark: reformation og renæssance
Film: En kongelig affære
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: DHO: Det moderne gennembrud
Formål:
Der har været arbejdet med en række nybrud i Danmark fra midten af 1800-tallet. Herunder urbanisering, samfundets forskellige klasser, grundloven (1849), industrialisering. og forholdene for Danmarks underklasse.
Fokus har været på kvindernes sociale og økonomiske stilling (det moderne gennembrud) og arbejdernes forhold (det folkelige gennembrud)
Faglige mål:
- ̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund i Danmark
-̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Materiale:
Vores Danmarks historie, s. 139-177
Kampen på skyggesiden, s. 4-39
Kampe for ligestilling, s. 49-71
Historien om Danmark: Grundloven, folket og magten
Historien om de fattige 1870-1920
Forsorgsmuseet i Svendborg:
https://www.youtube.com/watch?v=sJFEqmiDqRM
Byvandring: "Byens bagside, baggårde, bisser og bordeller"
Udstilling: Anbragt.
https://www.danskkvindesamfund.dk/vores-historie/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Det moderne gennembrud, en historisk redegørelse
|
12-04-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Kulturmøder i Al Andalus
Formål:
Med udgangspunkt i den europæiske middelalder (feudalisme, den katolske kirke og korstog) har der været fokus på kulturmødet i Al Andalus mellem de kristne og muslimerne.
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas og verdens historie
- analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund i middelalderen
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Vores Verdenshistorie 1, s. 88-112, 120-141
Mellemøsten i tiden før korstogene, s. 37-43
Spanien, anderledes?, s. 35-37, 40-48, 52-57
Dokumentar:
Korstog til Jerusalem (CFU)
Fra Osmannerriget til Tyrkiet, 10 minutter (CFU)
Det andalusiske epos (CFU)
The Alhambra Explained, 10 minutter (YouTube)
https://www.youtube.com/watch?v=dTXl4RQimbY
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 5: Nye verdensbilleder
Formål:
Eleverne har arbejdet med forskellige emner som resultat af de nye tanker og idéer i renæssancen. som humanismen og naturvidenskab og kunst og arkitektur. Fokus har været på mødet med den nye verden i forsøget på at finde søvejen til Indien.
Faglige mål:
- redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- formulere, formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
Materiale:
Vores Verdenshistorie 1, s. 186-236
Vores verdenshistorie 2, 17-52
Verdenshistorisk overblik, s. 96-98
Dokumentar: Et dynastis fødsel (CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Kvindernes kamp for ligestilling i England
|
28-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 6: Revolutioner og ideologier 1
Formål:
Eleverne skal introduceres til den moderne tid, som præges af oplysningstidens idéer og tanker, som kommer til at præge de vestlige samfund fremadrettet, og som fører til økonomiske og politiske omvæltninger: den franske revolution og den industrielle revolution.
Faglige mål:
- redegøre for sammenhænge mellem den nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
- formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt
Materiale:
Verdenshistorisk overblik, s. 92-108
Vores verdenshistorie 2, s. 73-83
Dokumentaren: Den industrielle revolution (CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 6: Revolutioner og ideologier 2
Formål:
Eleverne er blevet præsenteret for de tre ideologier: liberalisme, socialisme og konservatisme. Vi har har haft særligt fokus på socialismen gennem arbejdet med den russiske revolution.
Faglige mål:
- redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas historie
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder - idealistisk og materialistisk historiesyn
Materiale:
Vores Verdenshistorie 2, s. 110-116
Flere sider af Rusland, s. 16-25
Dokumentar: Den blodige Revolution (CFU)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb 8: Grønland
Formål:
Eleverne er blevet introduceret for Grønlandshistorie fra 1700-tallet og frem til i dag. Der er blevet arbejdet med inuitkulturen, den danske kolonisering og grønlændernes spirende ønske om selvstændighed.
Faglige mål:
-redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
-analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
-formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt
Materiale:
Historien om Grønland og Danmark: Mødet
Historien om Grønland og Danmark: Handlen
Historien om Grønland og Danmark: Et lukket land
Historien om Grønland og Danmark: Det nye Grønland
Dokumentar: Sumé - lyden af en revolution
https://www.levendegronland.dk/da/samfundsfag/national-identitet/opgaver-til-sume/
(Arbejdet med opgave 1-4)
Dokumentar: Håbets Ø(2014)
Det moderne Grønland(2011) s. 8-66
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868451700",
"T": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868451700",
"H": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868451700"
}