Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Faaborg Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Spansk A
|
|
Lærer(e)
|
Anna Halgaard
|
|
Hold
|
2023 SP/f (1ft SP, 2f SP, 3f SP)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Begyndersystem: Ya vamos
Formål:
Ya vamos er et begyndersystem, som introducerer eleverne for de grundlæggende færdigheder i begyndersproget.
Der vil løbende være understøttende tekster, film, videoer og musik fra andre platforme.
Faglige mål:
- alment ordforråd (præsentation, familie, huset, dagligdag, fritid, den spansktalende verden)
- lytte og forstå spansksproget videoer
- grundlæggende grammatik (artikler, substantiver, possessive pronominer, adjektiver, genitiv, præpositioner, verber i førnutid, nutid, nær fremtid)
Materiale:
Ya vamos!, s. 10-106 (kapitel 1-6)
Aquí está, s. 7-8, 12-13, 18-19
Viva la vida, s. 32
Film: Julieta
Video:
el alfabeto: https://www.youtube.com/watch?v=Z7R-QkOXgcU
Mi vida rutina diaria: https://www.youtube.com/watch?v=SvfKrb_yxC8
Videoele:
https://videoele.com/A1-Colores.html
https://videoele.com/A1-Tiendas.html
https://videoele.com/A1-Mi-casa.html
https://videoele.com/A1-Que-hora-es.html
https://videoele.com/A1-Dias-y-meses.html
https://videoele.com/A2-El-tiempo-libre.html
Optakt til sprogrejse til Barcelona:
Barcelona: https://da.hotels.com/go/spanien/gratis-oplevelser-barcelona
Antoni Gaudí: https://www.barcelona-rejser.dk/gaudi
Joan Miró: https://denstoredanske.lex.dk/Joan_Mir%C3%B3
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Canciones Infantiles - Alfabeto Espanol 1
-
Maria Gavilán; Louise Arfaoui: YA VAMOS!, Columbus; sider: 15, 21, 35, 50, 52, 65-66, 76-77, 79-80, 83, 90, 100
-
Afsnit
-
Bache og Rosenkilde: Aquí está øvebog, Gyldendal, 2012; sider: 7-8, 12
-
La foto 1g.docx
-
Opgave 4 Mi barrio.docx
-
NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 3 Mi rutina diaria
-
A2 Tiempo libre transcripcion.pdf
-
10 gratis oplevelser i Barcelona
-
Antoni Gaudí
-
Joan Miró | lex.dk – Den Store Danske
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 1 De første verber
|
12-11-2023
|
|
Opgave 2 Hola, qué tal
|
08-12-2023
|
|
Opgave 2: La familia
|
02-02-2024
|
|
Opgave 3: Ir de compras
|
08-03-2024
|
|
Opgave 4: Mi barrio
|
03-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
40 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Forløb 2: Los jóvenes (eksamen)
12 MODULER UD AF 59
Formål:
I forlængelse af rejsen til Barcelona har eleverne arbejdet videre med historier om unge fra Catalonien. Teksterne indeholder information om hvordan unge i regionen er præget af den catalanske kultur, herunder kunst, traditioner og sprog. Derudover handler teksterne også om almindelige emner som venner, familie og ønsker for fremtiden.
Faglige mål:
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk indenfor delprøve 1 opgavegenren
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i Catalonien
Materialer:
La buena vida: David de Valls (s. 21-29) og Mireia de Barcelona (s. 31-44)
Castillos humanos: https://www.youtube.com/watch?v=Z4uZ5FkooO8
Videoele: el tiempo libre
https://www.videoele.com/A1-Las-cosas-que-me-gustan.html#google_vignette
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Forløb 3: México
15 MODULER UD AF 59
Formål:
Eleverne har fået en grundig indførelse i Mexicos historie og kultur, som har givet dem en forståelse for landet i dag har store sociale skel og er kendt i verden for en kunstner som Frida Kahlo.
Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede ikke-fiktive tekster
- træne den skriftlige eksamen (den nye) som terminsprøve
- læse og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
Materiale:
Viva la vida: s. 180-207
Den mexicanske revolution 1 (dokumentar fra CFU)
Lille uddrag fra artiklen Qué fue la Revolution mexicana?: https://enciclopediaiberoamericana.com/revolucion-mexicana/#:~:text=La%20Revoluci%C3%B3n%20mexicana%20fue%20una%20guerra%20civil%20que,Porfirio%20D%C3%ADaz%2C%20que%20gobernaba%20el%20pa%C3%ADs%20desde%201876.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 5: Revolución mexicana
|
26-01-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Forløb 4: Migración (eksamen)
13 MODULER UD AF 59
Formål:
Præsentere eleverne for migration på mikroplan gennem børneøjne. Det gælder både ruten fra Latinamerika til USA og ruten fra Marokko (det afrikanske kontinent) til Spanien.
Hovedvægten har ligget på at læse en lang fiktionstekst med tilhørende forståelsesopgaver, grammatik og formidling af teksten.
Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktiv tekst, samt lave en analyse og fortolkning af teksten
- benytte viden om, hvordan man lærer fremmedsprog, i det daglige arbejde for at kunne læse en lang tekst på spansk
- præsentere og redegøre for en novelles temaer på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
Materiale:
Dokumentar: Børn på farlig flugt (CFU) - handler om latinamerikanske børn som tager den farefulde rejse mod USA.
Dolores Soler-Espiauba: Moros en la costa, s. 5-60 (hele novellen) - handler om en marokkansk dreng, som prøver lykken ved at immigrer ilegalt til Spanien.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 6: Terminsprøve
|
07-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Forløb 5: Las autonomías, El País Vasco (eksamen)
18 MODULER UD AF 63
Formål:
Eleverne har arbejdet med Baskerlandet, som også har haft tradition for at ønske løsrivelse fra resten af Spanien. Vi har arbejdet med forskellige tekster, som præsenterer forskellige baskeres udfordringer og ønsker for deres region. Eleverne er blevet præsenteret for ETA og forskellige politiske partier.
Faglige mål:
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i historiske, kulturelle og samfundsmæssige sammenhængekulturelle
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre samfunds- og kulturforhold i Spanien
Materiale:
Gente que cuenta: Maider, s. 51-55
Dokumentar: Fjendens ansigt. Spanien (CFU)
Se hace camino al andar (lærerens hæfte) om Baskerlandet, historie og politik, s. 22-32
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 1: Baskerlandet
|
31-08-2025
|
|
Opgave 2: Reciclaje
|
28-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Forløb 6: Cuba
19 MODULER UD AF 63
Formål:
Eleverne er blevet præsenteret for Cubas nyere historie og hvordan det påvirker cubanernes liv. Hvordan kommunismen har afskåret landet fra resten af verden og hvordan det har formet Cuba.
Faglige mål:
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede fiktive og ikke-fiktive tekster
- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, historiske og samfundsmæssige sammenhænge
- producere skriftlige tekster på et ukompliceret og sammenhængende spansk
Materialer:
Dokumentar: Soy Cubana (filmstriben)
Che, part one (filmstriben
Somos latinos in the U.S. s. 68-70, 88-101
Cuba en Miami s. 18-21
https://www.youtube.com/watch?v=nD4uh_ZIcAw (Reportan protestas un Cuba por la crisis que se vive en la isla caribeña)
https://www.youtube.com/watch?v=MJR3YbsJ5oU (Así es Cuba: un país atrapado en el pasado)
https://historienet.dk/krig/revolution/fidel-castros-rebeller-vaeltede-cubas-diktator
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 3: Soy cubana
|
26-10-2025
|
|
Opgave 4a: Soñar En Cubano
|
16-11-2025
|
|
Opgave 4b
|
20-11-2025
|
|
Opgave 5: el país Cuba
|
14-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Forløb 7: Fiestas (eksamen)
16 MODULER UD AF 63
Formål:
Eleverne er blevet præsenteret for forskellige traditioner og fester i Spanien. Tidligere er eleverne også blevet præsenteret for julen og de dødes dag i Mexico. Eleverne har arbejdet med religiøse og folkelige festlige begivenheder i den spansksproget kulturer og sammenholdt det med egne traditioner.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
- perspektivere den erhvervede viden om samfunds- og kulturforhold i de spansksprogede områder til andre
samfunds- og kulturforhold
Materialer:
Fiestas s. 12-13
Kompendium med tekster om La Semana Santa, San Juan, La Tomatína
San Juan
https://www.youtube.com/watch?v=2PKnCMbIep8
La Tomatína
https://www.youtube.com/watch?v=FK0PjgBKBzY
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 6: Fiesta
|
18-01-2026
|
|
Opgave 7: Terminsprøve
|
22-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Forløb 8: Movimientos seperatistas (eksamen)
10 MODULER UD AF 63
Formål:
I forlængelse af arbejdet med de to regioner Cataluña og el País Vasco, har eleverne i dette forløb haft ekstra fokus på regionernes ønske om løsrivelse fra Spanien. De har særligt arbejdet med Catalonien, da vi tidligere arbejdede med nationalistiske bevægelser i Baskerlandet.
Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner formidlet gennem forskellige medier
- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede artikler
- præsentere og redegøre for kendte problemstillinger på et klart og nogenlunde flydende mundtligt spansk
Materialer:
Konflikten i Catalonien: https://www.dr.dk/nyheder/udland/overblik-den-lange-version-om-konflikten-i-catalonien
Svensk dokumentar: ¡Pregunta ya!: Identidad catalana (CFU)
Svensk dokumentar: "Kultur og nationalisme i Catalonien" - KOBRA (CFU)
"Spanien på randen af et nervøst sammenbrud": fra bogen España en la Calle, s. 44-47
Catillos humanos. https://www.youtube.com/shorts/EqpVq1jqYGs
Baskerlandets historie: https://museobustos.es/historia-del-pais-vasco-origen-identidad-y-evolucion-hasta-hoy/#google_vignette
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Opgave 8: La escuela
|
12-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868543928",
"T": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868543928",
"H": "/lectio/150/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58868543928"
}