Holdet 3c BI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Faaborg Gymnasium
Fag og niveau Biologi A
Lærer(e) Anja Lund, Christian Brok Madsen
Hold 2023 BI/c (1ac bi/BI, 2c BI, 3c BI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Livets alfabet og evolution
Titel 2 Bakterier og antibiotikaresistens
Titel 3 En fælles grundplan
Titel 4 Sulten efter sukker
Titel 5 Gentest eller ej?
Titel 6 Teenagedyret
Titel 7 Livet i Lorten og Svanninge bakker
Titel 8 Økologi i sundsøen
Titel 9 Muskler
Titel 10 Enzymer, omsætning af kulhydrat og øl
Titel 11 Mikrobiologi case
Titel 12 Evolution og Bigdata
Titel 13 De indre kredsløb
Titel 14 Arbejdsfysiologi + sundhed
Titel 15 Outbreak SDU
Titel 16 Nervesystemet
Titel 17 Immunforsvaret + Virus
Titel 18 Celledeling + Kræft
Titel 19 Økotoksikologi
Titel 20 Hormoner og hormonforstyrrende stoffer
Titel 21 Nedarv + populationsgenetik
Titel 22 Opsamling
Titel 23 Forløb#14
Titel 24 Opsamling

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Livets alfabet og evolution


Formål
At eleverne får en grundlæggende forståelse for evolution og det centrale dogme, så denne viden kan anvendes senere i fagets andre emner.

Læringsmål  
• At eleverne kan redegøre for evolutionsteorien og centrale fagbegreber, som knytter sig til denne
• At eleverne kan komme med konkrete eksempler på evolution og selektion
• At eleverne overordnet kan redegøre for opbygning og funktion af DNA  
• At eleverne overordnet kan redegøre for opbygning og overordnede funktioner af proteiner  
• At eleverne kan forklare det centrale dogme
• At eleverne opnår en forståelse for mutationers betydning i forhold til evolutionsteorien

Nøglebegreber
Slægtskab og slægtsskabstræ, variation og selektion, tilpasninger, evolution, artsdannelse, DNAs opbygning, proteiners opbygning og funktioner, bromelin som et eksempel på et protein og et enzym, det centrale dogme.

Forsøg
• Selektionsforsøg med bønner
• Bromelin i ananas

Materialer
Høgslund: Liv, Lindhardt og Ringhof side 10-20, 30-40
Podcast om evolution og køn indtil tid 32.24 https://podtail.com/da/podcast/kraniebrud/kon/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Bakterier og antibiotikaresistens

Forløb 2: Bakterier og antibiotikaresistens
Formål
At eleverne, med baggrund i  basisviden om bakterier og evolution, opnår forudsætninger for at kunne diskutere problemet med antibiotikaresistens i samfundet i dag.

Læringsmål
• At eleverne kan redegøre for opbygningen af bakterier samt faserne i bakterievækstkurven
• At eleverne kan redegøre for diffusion og osmose og forklare betydningen af disse principper i forhold til bakterier
• At eleverne kan forklare hvordan forskellige vækstfaktorer påvirker bakterievækst, med særligt fokus på temperatur og pH
• At eleverne kan redegøre for penicillins virkning på cellevæggen
• At eleverne kort kan forklare hvordan antibiotikaresistens opstår i bakterier med baggrund i viden om evolution og hvordan bakterier kan overføre resistensgener
• At eleverne kan vurdere og diskutere problemet med antibiotikaresistens i samfundet i dag

Nøglebegreber
Prokaryot, cellevæg, peptidoglykan, diffusion, osmose, gramnegativ og -positiv, antibiotika, penicillin, klaringszone, kimfald, bakterievækstkurven, plasmid, horisontal genoverførsel, resistens, selektion, MRSA
Forsøg
• Demoforsøg: Osmose i gulerod
• Kimfald fra luften
• Klaringszoner på agarplader
Materiale
• Høgslund: Liv, Lindhardt og Ringhof side 50-53 og side 55-69

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 En fælles grundplan

Forløb 3 - En fælles grundplan

Formål:
At eleverne opnår forståelse for udvalgte biologiske processer i flercellede organismer og kan forholde sig til de muligheder og begrænsninger der opstår ved, at være en stor, flercellet organisme.  

Mål:
• At eleverne kan redegøre for opbygningen eukaryote celler, herunder plante- og dyreceller  
• At eleverne kan redegøre for membranproceser
• At eleverne kan redegøre for cellemembranens opbygning og betydning for cellen
• At eleverne kan forklare hvordan celler danner energi via gæring og respiration
• At eleverne kan forklare hovedprincipperne for fotosyntesen
• At eleverne kan diskutere fordele og ulemper ved at være en flercellet, stor organisme


Nøglebegreber: Celle, eukaryot, membranprocesser, passiv transport (simpel diffusion, faciliteret diffusion), aktiv transport, cellemembran, fosfolipider, polær, upolær, mitokondrie, grønkorn/kloroplast, cellekerne, fotosyntese, respiration, gæring, ATP, endosymbiose

Forsøg
• Mikroskopi af vandpest og mundhuleskrab (NV-rapport)
• Undersøgelse af vand, sæbe, olie og frugtfarve til forståelse af polære og upolære stoffer og sammenhæng med cellemembranen   
• Gæringsforsøg

Høgslund: Liv, Lindhardt og Ringhof side 71-87
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Sulten efter sukker

Fordøjelsessystem  inkl. enzymer
Bodsukker regulering
Diabetes 1 + 2
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Gentest eller ej?

Forløb 5 - Gentest eller ej?
Formål: At eleverne får en basal forståelse for genetik, så de kan diskutere brugen af gentests

Læringsmål:
• At eleverne kan redegøre for opbygningen af genomet, herunder kromosomer og DNA
• At eleverne kan redegøre for et-gensnedarvning og arvegang i familiestamtræer
• At eleverne kan redegøre for forskellige typer af punktmutationer og hvordan disse kan påvirke dannelse af protein
• At eleverne kort kan forklare forskellen mellem mitose og meiose og hvordan disse bidrager til henholdsvis ensartethed og genetisk variation  
• At eleverne kan forklare princippet i et krydsningsskema
• At eleverne kan forklare hvordan man kan undersøge sin blodtype via Eldonkort med særligt fokus på ABO-blodtypesystemet
• At eleverne kan forklare forskellen på forbrugergentests og diagnostiske genetiske test rettet mod et enkelt gen
• At eleverne kan diskutere fordele og ulemper ved at benytte forbrugergentests

Øvelser:
• Blodtypebestemmelse via Eldonkort
• Undersøgelse af fænotypen i 1ac i forhold til smager/ikke smager af bitterstof (forårsaget af PTC-genet)

Nøglebegreber: DNA, proteinsyntese, karyotype, arvegang, recessiv, dominant, og kønskromosomer, autosomer, kønsbundet, autosomal, allel, homologe og heterologe kromosomer, genotype, fænotype, krydsningsskema, antigener og antistoffer i forbindelse med blodtype, monogene og polygene sygdomme, kønnet og ukønnet formering, SNPs, PTC-genet, blodtypesystemet ABO og rhesus, mitose, meiose, zygote, punktmutationer (tavs, missense, nonsens, læserammeskift)
Materialer

Høgslund: Liv, Lindhardt og Ringhof side 143-163 (undtagen afsnittet på side 161-162 kaldet ”DNA analyse og gelelekroforese)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Livet i Lorten og Svanninge bakker

Forløb 6 - Økologi: Livet i lorten og Svanninge Bjerge

Formål
At eleverne introduceres for økologiske fagtermer, så disse kan anvendes i forståelsen og forklaringen af et økosystemer generelt og specifikt i en lort. Derudover skal eleverne kunne reflektere over, hvordan biodiversitet kan fremmes.


Læringsmål:
• At eleverne kan redegøre for økologiske fagtermer, som bruges til at beskrive et økosystem
• At eleverne kan redegøre for energistrømme i et økosystem, herunder sammenhængen mellem BPP, NPP og R
• At eleverne kan redegøre for C-kredsløbet
• At eleverne kan forklare om teorien bag og resultaterne i undersøgelsen ”livet i lorten”
• At eleverne kan diskutere hvilke faktorer der påvirker biodiversiteten og kan komme eksempler på, hvordan dette er indtænkt i forvaltningen af Svanninge bakker.

Nøglebegreber: Økosystemer, respiration, fotosyntese, fødenet, græsningsfødekæde, nedbryderfødekæde, abiotiske og biotiske faktorer, C:N-forhold, biodiversitet, succession, BPP, NPP, assimileret føde/assimilering, NP, BP, primærproducenter, trofiske niveauer, C-kredsløb, mineralisering


Materialer

Høgslund: Liv, Lindhardt og Ringhof side 239-248, 264-266
Øvelsesvejledning til ”livet i lorten” https://geobio.dk/wp-content/uploads/2019/03/M%C3%B8gbiller-gymnasium-Livet-i-lorten.pdf
Øvelse: Livet i lorten
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Økologi i sundsøen

Kernestof
Økosystm
Fødekæde
Fødenet
Fotosyntese + respiration
(a)biotiske faktorer
Begrænsende faktorer
Gode/Onde Cirkel
Primær+ sekundær forurening
Biodiversitet
Sørestaurering
Iltsving
C + N + P kredsløb
Nedsivning

Forsøg
Makroindeks i søen
Næringssalt måling i søen
Nedsivning hastighed + udvaskning
Mikroskopi af alger
Raunkjær cirkel


Litteratur
Yubio A s.1281-1307 + 1338-1345 + 1369-1381 + 1388-1390

Links
https://www.youtube.com/watch?v=IyDLFoVTaBg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Muskler

Kernestof
Muskel opbygning
Muskelfibertype
Påvirkning af muskelkraft
- Aktiv/Passiv spænding
- Sarkromer længde
- Tværsnit
Længdespændingskurven
Tværbrocyklus
Rate of force development
Agonist/Antagonist
Muskelarbejde (Konc, Iso, Exc)

Forsøg
Muskelkraft over muskel tværsnit
Muskelkraft ift. sarkromer længde
Muskelfibertype forsøg i hallen

Litteratur
Yubio A s. 485-507 + 519-523

Links
https://www.youtube.com/watch?v=SoFzP6uAXso
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Enzymer, omsætning af kulhydrat og øl

Kernestof
Enzym opbygning
Enzym grupper
Enzym kinetik
Aerob nedbrydning af glukose (Krebs, ETC)
Anaerob nedbrydning af glukose (gæring)


Forsøg
Brygning af øl
Digital enzym kinetik simulator

Litteratur

Links
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-respiration/#1516015617378-f54a407d-2722
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-respiration/#1516015617750-7ecfee8d-6d07
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-respiration/#1516015618093-9082057c-c21b
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/biostriben-gymnasie-respiration/#1611507425500-ab8aaa4b-a115
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Enzymer 20-11-2024
Opgave om ølbrygning og kulhydratomsætning 11-12-2024
Øl-poster 20-12-2024
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Mikrobiologi case

Kernestof
- Opbygning af prokaryote celle
- Gram positiv / Gram Negativ
- Vækst faktorer (den mikrobielle vækstkurve) + hvad der påvirker væksten.
- Infektionsbiologi - hvordan vi bliver syge af en bakteriel infektion (de 5 faser)
- Antibiotika (dræbende + hæmmende)
- Antibiotika resistens (cellulære mekanismer)
- Hvad skaber resistens (konjugation, Transformation, Transduktion + Biofilm og Anitbiotika eksponering + mutation)
- Probiotika (klassificering af Probiotika + effekter)
- Naturstoffers virkning + Biofilm
-Bakterievækst via spektrofotometri (vækstrate, Generationstid, Generationer)



Repetition:
- DNA + alignment
- Mutationer + små mutationer

Forsøg:
GRAM farvning
Agardiffusionstest (antibiotika tablet + bakterier)
-Bakterievækst måling med fotospektrometer

Litteratur
Yubio As.11-43

Links
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/grundskole/bakterier-antibiotikaresistens/bakterier-vira-og-antibiotikaresistens/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Evolution og Bigdata

Kernestof
Evolutions teori
Naturlig selektion
Fitness
Seksuel selektion
Morfologiske undersøgelse
Dotplot metode
DNA alignment
Fylogenetisk træ
kladde


Forsøg
Mennesket dyret KU
Generius Big data alignment

Litteratur
Yubio A s. 1169-1184 + 1209-1226


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 De indre kredsløb

Kernestof
Blodets opbygning
Hæmatokritværdi
Blodkredsløb og blodtryk
Hjertets opbygning
EKG
Lungernes opbygning
Gasudveksling
Doping
-EPO
-Bloddoping
-Højdetræning
Ilt bindingskurven
Dykkerrefleks
Termoregulering

Forsøg
Måling af hæmatokrit værdi
Dissektion af hjerte + pluksæt
Dykkerrefleks

Litteratur
Yubio A s. 92-121 + 126-133 + 139-141 + 627-632

Links
http://denstoredanske.dk/Naturen_i_Danmark/Det_åbne_land/Natur_og_mennesker_i_det_åbne_land/Livsbetingelser_og_tilpasninger_til_livet_i_det_åbne_land/Tilpasninger_til_forholdene_over_jorden/Dyrenes_tilpasninger
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Arbejdsfysiologi + sundhed

Kernestof
Sundhedsparametre: BMI, Fedtprocent, Hofte-Talje-Ratio, Hvilepuls, Blodtryk, Peak-Flow, Kolesterol, KRAM faktorer.

Ilt decifit kurven
Ficks princip
Hvilestofskifte
RQ-værdi
Energi til arbejdet
Laktat (Cori-cyklus, Laktat tærskel værdi)
Muskeltræthed

Forsøg
Svedkasse (Hvilestofskifte + RQ)
Laktat tærskel værdi + puls målinger
Sundhedsdata

Litteratur
Yubio A s. 540-551 + 197-204
Yubio idrætsbog s. 295-300

Links:
https://www.youtube.com/watch?v=fyHsHvT9H3Y
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 17 Immunforsvaret + Virus

Kernestof
Virus opbygning + livscyklus
Medfødte immunforsvar
Adaptive immunforsvar
Antistoffer (IgM, IgG, IgE)
Allergi
Transplantationer
Primær/Sekundær respons
Vacciner (DNA/RNA + mRNA)
Kategori af sygdomsbrud

Forsøg
- ELISA
- Mikroskopi af lymfocytter

Litteratur
Yubio s. 68-74 + 269-285 + 291-305

Links:
https://www.youtube.com/watch?v=fyHsHvT9H3Y
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 20 Hormoner og hormonforstyrrende stoffer

Kernestof
Typer af hormoner
Transport af hormoner
Hormon systemet
Feedbackmekanismer
Hanlige og hunlige kønshormon regulering
Påvirkning af hormonforstyrrende stoffer
Kønsforvirring

Forsøg:
Kemiloop i føtex
Mikroskopi-øvelse af zebrafisk påvirket af hormonforstyrrende stoffer

Litteratur
Yubio A s.318-331 + 358-360 + 364-368


Links.
https://videnskab.dk/krop-sundhed/hvad-er-hormonforstyrrende-stoffer/
https://jv.dk/erhverv/p-piller-antibiotika-og-lykkepiller-medicinrester-ender-i-vores-vandmiljoe-og-goer-fisk-koensloese-men-handling-udebliver-trods-loesninger-findes
https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-3/AN_3_2013konforvir.pdf

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Nedarv + populationsgenetik

Kernestof
1-gens nedarvning
2-gens nedarvning
Chi-i-anden test
Hardy-Weinberg
Populationsbestemmelser
Artdiversitet (shannon index)
eDNA

Forsøg
Fangst-Genfangst
Shannon index (beregninger)

Litteratur
Yubio A s. 935-958 + 966-969 + 1307-1317 + 1342-1343

Links
https://www.youtube.com/watch?v=M7g9QSTCHKs
https://www.youtube.com/watch?v=ZCytTzWTrqY
https://www.youtube.com/watch?v=Px3RaPWmp08
https://www.youtube.com/watch?v=oGnSGeumvKw
videohttps://www.youtube.com/watch?v=lbnXPI05qNI&t=18s
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Opsamling

Kernestof
CRISPR Cas-9
DNA sekventering (Maxam-Gillert + Sanger)
NPP+ BPP
Fotosyntesen del elementer



Litteratur
Yubio A side. 857-869 + 1070-1085 + 1124-1131 + 1287-1295

Links:
https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/5-2022/crispr
https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/2-2020/corona-forskning
https://www.youtube.com/watch?v=m3UFJe_pgPU

https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/fotosyntese/
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/fotosyntese/#1516017104907-77905e58-a9c1
https://www.biotechacademy.dk/e-learning/biostriben/gymnasie/fotosyntese/#1516017105641-9bf9646d-1e14
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 23 Forløb#14

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 24 Opsamling

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer