Holdet 2022 skr/a - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Skolerne i Oure Sport & Performance
Fag og niveau Skriftlige opgaver -
Lærer(e) Camilla Juul Bach, Lone Schaffalitzky de Muckadell, Peter Christian Eriksen, Thomas Brinkmann
Hold 2022 skr/a (1a DHO+FFF, 2a SRO+FFF, 3a SRP+FFF)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 FFF2 - Social Ulighed, optakt til DHO
Titel 2 FFF3 - DHO, mundtlig og skriftlig formidling
Titel 3 FFF6: Engelsk og psykologi
Titel 4 FFF7 Innovation og ligestilling mellem kønnene
Titel 5 FFF8 - Løvens Hule

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 FFF2 - Social Ulighed, optakt til DHO

Eleverne har i dette forløb arbejdet flerfaglig i dansk og historie. Litteraturhistorisk har eleverne arbejdet med perioderne det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud ud fra temaet - Social ulighed. Vi har arbejdet med tekster der spreder sig inden for de tre stofområder (dansk), hvilket også afspejler de tekster, de har kunnet vælge imellem til deres dho: en tale, en artikel, en novelle og et digt.
I historiefaget har eleverne fokuseret på de lange linjer i danmarkshistorien fra cirka 1000-2000.
Videnskabsteoretisk og metodisk har eleverne berørt faget som et humanistisk fag med forskellige metoder afhængig af den valgte tekst - alle med et litteraturhistorisk perspektiv og med fokus på processen.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 FFF3 - DHO, mundtlig og skriftlig formidling

Eleverne har lavet en tværfaglig opgave i fagene dansk og historie, og de har kunnet vælge mellem følgende emner: Fattighjælp, arbejderbevægelsen, arbejderklassens vilkår samt tyendes/tjenestefolks vilkår i Danmark i perioden 1850-1920.
I forbindelse med udarbejdelsen af DHO'en har eleverne sideløbende haft et skrivekursus i dansk, hvor der bl.a. har været fokus på, hvordan man skriver en større skriftlig opgave; skriveprocessens faser, genreskrivning, faglig formidling, formalia, dokumentation, korrektur og redigering etc.
I historiefaget har eleverne haft hovedfokus på politiske og sociale forhold i den nævnte periode og arbejdet med begreber som industrialisering, urbanisering, arbejderbevægelse og social ulighed. Forløbet har været suppleret af en tur på det lokale bibliotek til et informationssøgningskursus samt en rundvisning på Forsorgsmuseet i Svendborg, der huser Skandinaviens ældste fattiggård.
Processen er afsluttet med et kursus i mundtlighed i dansk, hvor der bl.a. har været fokus på processen fra skriftligt produkt til mundtligt oplæg, og eleverne har arbejdet med at lave et talepapir/disposition.
Eleverne har været til en mundtlig årsprøve, hvor de har trænet den mundtlige præsentation af en større skriftlig opgave, og har i grupper observeret hinandens fremlæggelser.


Fokuspunkter:
Skriftlig formidling: Hvordan man skriver en større skriftlig opgave - fokus på formalia.
Mundtlig formidling: Fra skriftlig opgave til mundtligt oplæg - fokus på at kunne udvælge de væsentlige pointer/konklusioner, at skabe en klar rød tråd samt fagenes metoder (forskelle og ligheder
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 FFF6: Engelsk og psykologi

Formål
Det overordnede tema er identitet. Vi læser to digte som beskæftiger sig med temaet, og studerer dem med forskellige metoder inden for psykologi og engelsk.

Analyse og fortolkning af to digte med udgangspunkt i forskellige metoder inden for psykologi og engelsk:

Materiale:
Mary Oliver, The Journey (1986)
Sylvia Plath, Ariel (1960)

Psykologi:
- identitet

Indhold
I engelsk vil vi lave biografisk læsning, psykoanalytisk læsning og en nykritisk læsning.

Metode
Forløbet inkluderer introduktion til analysemodellerne og en ramme for at arbejde med de to digte (oplæsning, brug af relevante metoder og en kreativ tilgang til at lave en præsentation)

Evaluering
Arbejdet med digtene skal munde ud i en innovativ præsentation med følgende krav:

• grupper på 1-3 personer
• varighed 5 min.
• inddragelse af analyse fra både psykologi og engelsk
• inddragelse af egne fundne materialer med kildehenvisning (fx fotos eller biografisk stof)
• inddragelse af relevante Verdensmål
• formen kan være
o et mundtligt oplæg,
o en performance,
o et skuespil,
o en egenproduceret film
o eller en blanding
• en efterfølgende feedback og dialog om jeres oplæg

Oplæggene finder sted i psykologimodulet fredag den 22. marts hvor både Anders og Peter vil være til stede.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 FFF7 Innovation og ligestilling mellem kønnene

Vi arbejder med innovation og verdensmål 5:  ligestilling mellem kønnene i spansk og dansk

Problemformulering:
Hvordan får vi formidlet aspekter af ligestillingsproblematikker i Danmark og Latinamerika til danske gymnasieelever?
● Hvordan vil en gymnasieelev bedst kunne tilegne sig det danskfaglige stof?
● Hvad skal der til for, at gymnasieelever kan læse materiale om emnet på spansk?
● Hvordan kan man få gymnasieelever til at fatte interesse for emnet på trods af materialets kompleksitet og sværhedsgrad?

Opgave
I skal udarbejde et undervisningsforløb, der handler om ligestillingsproblematikker i Danmark og Latinamerika til en dansk gymnasieklasse.
Forløbet skal være henvendt til 1.g- eller 2.g-elever.
Det udarbejdede forløb kan bestå af tekster, (interaktive) opgaver, gloser, lyd og/eller video. Det skal både indeholde spanskfaglige og danskfaglige elementer.
Vurder styrker og svagheder ved jeres forløb, inddrag Den videnskabelige basismodel og relevante faglige metoder og begreber i jeres refleksioner.

Afslutning
Forløbet skal fremlægges mundtligt tirsdag d. 8. oktober i modulet kl. 08-09:40 Det skal have en varighed af 8-10 min.
Desuden skal der afleveres et lille skriftligt produkt.
Dette skal indeholde jeres vurdering og refleksioner vedr udarbejdelsen af forløbet - inddrag her den videnskabelige basismodel samt relevante faglige metoder og begreber
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 FFF8 - Løvens Hule

Klassen gennemløber et forløb fra idefase, over valg af fag til skitse af en problemformulering over tre dage i en uge.
Hver enkelt elev deltager i en idestafet, der har fokus på at undersøge nye vinkler på den første ide til inden for et område. Dernæst samles ideer til et kort oplæg, som skal forelægges tre faglærere fra forskellige fagområder som i Løvens Hule.
Dernæst følger oplæg om metode og refleksioner over videnskabsteori, og en ekstern bibliotekar oplyser om muligheder for informationssøgning og hjælper eleverne med konkrete søgninger.

Den sidste dag indarbejdes nyfundne materialer, og hver elev skal aflevere en fuldt udfyldt problemformulering med litteraturliste.

Forløbet sigter mod at give alle elever erfaringer med at formulere en problemformulering, reflektere over videnskabsteoretiske begreber og søge information.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer