Holdet 3z DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Skolerne i Oure Sport & Performance
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Louise Nikoline Predic
Hold 2023 DA/z (1z DA, 2z DA, 3z DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Taler: Kommunikation og argumentation - intro
Titel 2 Folkeviser og middelalder
Titel 3 Det moderne gennembrud & #MeToo
Titel 4 Det moderne gennembrud - DHO
Titel 5 Fortællinger på lyd - Podcasts
Titel 6 Hjemstavn (+ VÆRK)
Titel 7 Kommunikation og fremstillinger på internettet
Titel 8 Dokumentaren Gud er din læge (MEDIEVÆRK)
Titel 9 Talefest
Titel 10 grønlandsk litteratur og samfund (HOMO...) (VÆRK)
Titel 11 Fra oplysningstid til romantik
Titel 12 Romantikken genbesøgt
Titel 13 Det moderne gennembrud (VÆRK)
Titel 14 FFF6: Slangebidsforgiftning
Titel 15 Formidlingsdysten
Titel 16 Klimalitteratur og problemer til debat i dag?
Titel 17 Mellem- og efterkrigstid
Titel 18 Autofiktion, klimalitteratur og debat TheisØrntoft
Titel 19 Caspar Eric: 7Eleven (VÆRK)
Titel 20 Modernisme og realisme
Titel 21 Repetition
Titel 22 Forløb#9

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Taler: Kommunikation og argumentation - intro

Intro til talegenrer, appelformer, Toulmins argumentationsmodel, Roman Jacobsons kommunikationsmodel, sproglige figurer
Skriftligt: eleverne skriver selv en tale

Håndbog til dansk om talegenrer, appelformer, argumentation (herunder Toulmin) og kommunikation, suppleret med lærerfremstillet materiale om Roman Jacobsons kommunikationsmodel (kun faktorerne) og uddrag om DR 1 podcast om taler: Hjernekassen på P1: Store taler: https://www.dr.dk/lyd/p1/hjernekassen-paa-p1/hjernekassen-paa-p1-2020/hjernekassen-paa-p1-store-taler-11542001142

J.F. Kennedy: Ich bin ein Berliner (oversat version). 1963

Ulla Dahlerrup: Tale til Dansk Folkepartis årsmøde i 2003 (uddrag)

Mathias Uglebjerg Vinholt: Tale ved demonstration mod uddannelsessnobberi, 24. maj 2022

Omfang: ca. 30 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tale 10-12-2023
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Folkeviser og middelalder

Vi arbejder med middelalderen som periode og læser et eksempel på en riddervise og et eksempel på en tryllevise. Der er fokus på komposition, fremstillingsformer og symbolik. Desuden sættes eleverne til at lave remedieringer

Litteraturens veje: kapitler om middelalderen + om folkeviser

Harpens Kraft (tryllevise)
Ebbe Skammelsen (riddervise)

Omfang: ca 50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Det moderne gennembrud & #MeToo

I dette forløb skal vi arbejde med perioden, som jeres DHO også kommer til at omhandle, nemlig det moderne gennembrud, der strækker sig fra 1870-1890. For at indlede perioden, starter vi i nutiden med at kigge på feminisme og #MeToo-bølgen.

Vi arbejder med kommunikations- og argumentationsbegreber i to kronikker, der diskuterer kønsroller og MeToo i dag. Hernæst ser vi en tv-episode med samme emne for at diskutere, hvordan TV-dokumentaren diskuterer emnet køn og lighed.

Hernæst bevæger vi os over i det moderne gennembrud ved at starte med at arbejde med Sædelighedsfejden og herefter social ulighed og at sætte disse problemer til debat.

I dette forløb skal I derfor både lære at argumentere og diskutere, men også at analysere ældre tekster, både fiktions og non-fiktions tekster. Forløbet kommer til at fungere som baggrundsviden og værktøjskasse til de emner, I kan vælge at arbejde med til DHO'en.

Materialer:
Eva Selsing: "Vi var dødsdømt uden manden", Berlingske, 28. december 2023.
Heidi Bilenberg: "Stop den hadtale og dæmonisering, Eva Selsing disker op med", Berlingske, 6. januar 2024.
Håndbog til dansk: Argumentation og kommunikation.
Håndbog til dansk - Litteraturhistorie. Det moderne gennembrud.

Omfang: Ca. 50 normalsider.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Det moderne gennembrud - DHO

Eleverne har i dette forløb arbejdet flerfaglig i dansk og historie. Litteraturhistorisk har eleverne arbejdet med perioderne det moderne gennembrud og det folkelige gennembrud (1870-1920) ud fra temaet Social ulighed. Vi har arbejdet med tekster der spreder sig inden for de tre stofområder, hvilket også afspejler de tekster, de har kunnet vælge imellem til deres dho: en tale, en artikel, en novelle og et digt/sang.

Tekster, eleverne har kunnet vælge at skrive om:
Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød", Fra hytterne. 1885.
Martin Andersen Nexø: Uddrag af Pelle Erobreren. Den store kamp, 1909.
Jeppe Aakjær: "Tyendesang". 1907.
Peter Sabroe: "Social Tragedie". Artikel, Demokraten. 1898.

Perspektiveringstekster:
Thomas Korsgaard: "René" fra novellesamlingen Snydt ud af næsen, 2024.  
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette". Fortællinger, 1899.
Jeppe Aakjær: "Jens Vejmand", 1905.
Peter Sabroe: Første udgave (kortere) af "Social Tragedie", 1898.
Mette Frederiksen: "Vi er på børnenes hold". Kampagnevideo. 2020.
https://www.youtube.com/watch?v=OgAz_h6u60E


Videnskabsteoretisk og metodisk har eleverne berørt faget som et humanistisk fag med forskellige metoder afhængig af den valgte tekst - alle med et litteraturhistorisk perspektiv og med fokus på skrive- og arbejdsprocessen. I den forbindelse er eleverne blevet introduceret til den biografiske, den ideologi-kritiske (socialhistoriske) og den nykritiske metode.Til den mundtlige årsprøve var fokus også på elevernes forståelse af samspillet mellem historie og dansk samt på de analytiske metoder og valg, de har gjort sig i forbindelse med dette.

Omfang: Ca. 50 normalsider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fortællinger på lyd - Podcasts

Podcasts eller på dansk, lydfortællinger, bliver i disse år mere og mere populære. Derfor skal vi kigge på, hvordan denne nye form for fortælling opbygger en spændende fortælling, som så mange mennesker gerne vil lytte til.
I dette forløb arbejder vi med mediegenren, og vi skal lære at analysere podcasten ved hjælp af begreber som dramaturgi, stemmer (de fem talemomenter) og lyde (synkron og asynkron lyd).

En lydfortælling er en fortælling, der er baseret på lyd, og som man kan lytte til live i radioen eller kan downloade fra en podcast app på telefonen og lytte til.

Forløbet vil give jer redskaber, begreber og sprog til at analysere lydfortællinger. Vi skal arbejde med nogle af de samme begreber, vi har brugt til at analysere med tidligere, men I vil også blive introduceret til nye begreber efter analyseskabelonens 3 områder; dramaturgi, lyde og stemmer. Derudover taler vi også om fakta- og fiktionskoder samt remediering i forbindelse med perspektiveringen til dokumentaren En fremmed flytter ind.

Evaluering:
I løbet af forløbet skriver I en opgave om podcasten "I et forhold med", der er produceret i 2013 af Third Ear. Her skal I vise, at I kan bruge begreberne, vi har arbejdet med i en analyse og vurdering af podcastens intention.

Materialer:
Third Ear: "I et forhold med", 2013
https://thirdear.studio/da/pods/forhold

Skoleudflugten. Inger. https://nordsprak.com/samarbetsprojekt/100-nord/80-ar-inger-skoleudflugten-dansk/inger/ (Om tomme pladser i podcasten samt stemmen som lyd).

TV! TV! TV! Episode 24 om iscenesættelse i dokumentarer. DR.
21. november 2011.

Dokumentar:
Nicole N. Horanyi: En fremmed flytter ind, 2017.
https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/en-fremmed-flytter-ind

Omfang: Ca. 100 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgave om lydfortællinger 19-05-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Hjemstavn (+ VÆRK)

Globaliseringen har medført, at rigtig mange mennesker føler sig knyttede til flere kulturer end blot deres egen. Alligevel føler de fleste af os, at vi har hjemme et sted. Vi har en hjemstavn.
I dette forløb skal vi kigge på fortællinger fra hjemstavnen. Det betyder, at alle tekster vil have hjemstavn som en fælles tematik. Formålet er, at I skal trænes i at læse tekster med den samme tematik, og vi skal træne alle de tekstanalytiske begreber, I allerede kender fra 1.g. Vi arbejder både med fiktions- og faktagenren, ligesom vi beskæftiger os med romanuddrag, digte, noveller, dokumentar og reklamefilm

I skal lære at kunne/arbejde videre med:
- Analysere brugen af fremstillingsformer som formgiver for en tekst.
- At skrive en analyserende artikel ved hjælp af skriveskabeloner, der guider dig.
- Karakterisere tekstens fortæller og synsvinkel for dermed at kunne analysere og fortolke på hvilken effekt dette har på læseren.
- Person- og miljøkarakteristik med særlig fokus på stedets betydning

Forløbet vil indeholde tekster, der alle kredser om sted og hjemstavn som tematik. Nogle gange vil stederne blive omtalt helt fysisk i teksten, imens de andre gange findes mere implicit i teksten. I dette forløb skal vi altså læse tekster baseret på et fælles tema, men på tværs af historiske perioder.

Vi skal læse og arbejde med disse tekster:
- Amalie Laulund Trydsøe – ”Gammel Kongevej” (2013)
- H. C. Andersen – ”Danmark, mit fædreland” (1850)
- Christina Hagen – ”Jylland forever” (2017)
- Prinsesser fra blokken, DR3 (2016). Afsnit 1.
- Erling Jepsen – Hjertets dannelse, uddrag (2015)
- Tom Kristensen – Hærværk, uddrag (1930)
- Morten Pape – Planen, uddrag (2015)
- Thomas Korsgaard "I bor da meget pænt" (2019)
- Naja Marie Aidt – Jeg vil købe en hyacint” (2009)
- Sarah Rahmeh – ”Jeg kommer fra et land langt væk” (2018)
- Naiha Khiljee – Kære søster (VÆRK)
Reklamefilm - norske, svenske og danske, fx
-       Volvo reklamefilm m. Zlatan Ibrahimovic (svensk). "Volvo XC70 feat. Zlatan. Made by Sweden", 2014:
https://www.youtube.com/watch?v=cbvdzQ7uVPc

I udarbejder en podcast, der formidler jeres analyse af afsnittet fra Prinsesser fra blokken, afsnit 1.

Undervejs arbejder vi med processkrivning af den analyserende artikel. I starter med at skrive om uddrag af Erling Jepsens Hjertets dannelse og vi afrunder forløbet med en analyserende artikel om uddrag fra Morten Papes Planen, hvor I undervejs får feedback, som I skal indtænke i jeres afsluttende produkt.

Omfang:
Cirka 350 normalsider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Mini-analyse af Hjertets dannelse 03-09-2024
Analyserende artikel: Uddrag af Planen - 1. udkast 19-09-2024
Analyserende artikel: Uddrag af planen. (færdig) 06-10-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kommunikation og fremstillinger på internettet

I dette forløb skal vi arbejde med tekster fra de sociale medier og tekster, som behandler sociale medier. Du skal lære nogle mediesociologiske begreber, der beskriver vores adfærd online og offline: frontstage, backstage og middle region. Når man arbejder med kommunikation på de sociale medier skal vi selvfølgelig også arbejde med sprog. Derfor skal vi bruge redskaber til sproglig analyse, som indebærer begreberne face, facetrussel og facework.

Vi skal også arbejde med sproghandlinger, der er et fagligt begreb, der dækker over den måde vi kommunikere på. Vi skal arbejde med fire forskellige sproghandlinger: samtalestrukturerende, informerende, følelses- og holdningsmæssige og handlingsregulerende. I dette forløb skal vi bruge dem til at analysere non-fiktions tekster, men man kan også benytte analyse af sproghandlinger i forløb med fiktionstekster, fx i Helle Helles skriveunivers, men det vender vi tilbage til i et andet forløb. Nogle sproghandlinger er indirekte og skal læses ud af en undertekst. Vi træner derfor at rette blikket mod det, der indirekte bliver kommunikeret.

Tekster:
Katherine Diez: Interview på TV2 om I egen barm (2024)
Line Hoeck: Skam dig, Emma (2015), dokumentar.
Ilja Wechselmann: "Jeg vil sælge bøger ved at skrive god litteratur. Ikke ved at instagramme om min pipfugl", Information, 8. juni 2022.
Birgitte Løvkvist: "Farvel til et årti: Da forfatterne indtog Instagram #1 Leonora Christina Skov, 18. december 2021.
Bogtrailer: 'SULT' af Tine Høeg
Billede fra Katherine Diez Instagram + kommentarer.
Billede fra Instagram fra Haider Ansari promovering af Institutionaliseret.
Håndbog til dansk: retorik, argumentation og kommunikation.

Omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Debatterende artikel - Dit første udkast 08-11-2024
Den debatterende artikel: Forfattere på SoMe 24-11-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Dokumentaren Gud er din læge (MEDIEVÆRK)

I dette forløb skal vi arbejde med dokumentarfilm. Dokumentarfilm kan se meget forskellige ud, trods den samlede betegnelse, så vi arbejder med dokumentargenrerne og med de træk, der karakteriserer dokumentaren, herunder iscenesættelse, autenticitetsmarkører, herunder fakta- og fiktionskoder.

Vi ser første afsnit af dokumentaren Gud er din læge, som I også undervejs skriver en analyserende artikel om. Her har vi fokus på filmiske virkemidler, og hvordan de påvirker dokumentarens fremstilling af de pågældende emne.

Materiale:
Gud er din læge, TV2, 2024.
Håndbog til dansk, filmiske virkemidler samt dokumentarergenrer.

Omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyserende artikel om dokumentar - Udkast 17-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Talefest

I dette forløb skal vi deltage i konkurrencen Nordisk TaleFest, som er en konkurrence, hvor I skal fremstille personlige taler under emnet 'Tillid'. Vi ser en masse eksempler på gode taler og analyserer, hvad der fungerer godt samt hvilke virkemidler, talerne benytter sig af. Her kigger vi på argumentation, topik, evidentia og publikumsanalyse (det retoriske pentagram).

Når I skal skrive jeres egne taler, kigger vi på gode indledninger og velafrundede afslutninger samt hvilke stilfigurer, I kan benytte jer af i talerne.

Vi indsender vores taler d. 3/2-2025, så husk deadline for opgaven.

Metarialer:
Aviaya Marie Hjortsbjerg: "Ikke til salg", Danske Taler, 2024.
https://www.dansketaler.dk/tale/aviaya-marie-hjortsbjerg-andersens-tale-ved-talefest-syd?<fbclid=IwY2xjawHqJ-9leHRuA2FlbQIxMAABHa5a-

Lisa Storinggaard Nygaard: "Karaktersystemet", Danske taler, 2024.
KujGqVrj4BbQhjjvdVPZ4waNXQyd28TShuNrA0ByMKsTdQYmeL22g_aem_gwnBq7N9J_pOeHHG3fJ4bw>
https://www.dansketaler.dk/tale/lisa-storinggaard-nygaards-tale-til-nordisk-talefest

Timbuktu: "Ord for ord",
https://www.youtube.com/watch?v=22KMnI3WNxE&t=13s

Omfang: 60 sider

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 grønlandsk litteratur og samfund (HOMO...) (VÆRK)

Formål
I de senere år er Grønland for alvor kommet på dagsordenen i Danmark, og vi diskuterer ikke længere kun de mest gængse aspekter som selvmord og vold, men også kolonialisering og identitet i Grønland. I 2020 bliver statuen af Hans Egede udsat for hærværk i både København og Nuuk, og dette sætter gang i en ny debat om forholdet mellem Danmark og Grønland. I 2024 fortsætter Trump sit ønske om at købe Grønland, men denne gang med en langt mere ufin retorik. Han vil få Danmark til at 'makke ret' i spørgsmålet om Grønland.

I dette forløb skal vi arbejde med forholdet mellem Danmark og Grønland, men i særdeleshed også om det at være ung i Grønland med fokus på køn og identitet.

Vi arbejder med Grønland som tematisk fokus, og I får derfor et indblik i hvordan Grønland og i særdeleshed grønlandske unge portrætteres i værket, men også i medierne. Undervejs lærer I også, hvordan man skriver en analyseopgave om en roman.

I skal lære at kunne:
- Analysere brugen af fremstillingsformer som formgiver for en tekst.
- At skrive en analyserende artikel ved hjælp af skriveskabeloner, der guider dig.
- Karakterisere tekstens fortæller og synsvinkel for dermed at kunne analysere og fortolke på hvilken effekt dette har på læseren.
- Filmiske virkemidler, specifikt i forhold til iscenesættelse i dokumentarfilm

Indhold:
I løbet af forløbet vil vi arbejde med værket HOMO sapienne fra 2015 af Niviaq Korneliussen, der omhandler 5 unge mennesker i Nuuk, der alle kæmper med køn og identitetsdannelse i et moderne Grønland, som de fleste danskere måske først nu får et indblik i.

Forløbet vil desuden indeholde tekster, der alle kredser om Grønland og grønlandsk ungdomsidentitet, og vi vil derfor også se et afsnit af dokumentarserien Hemmeligheder fra Nuuk, der fungerer som perspektiv til HOMO sapienne. Her skal I arbejde videre med dokumentargenren, som vi også arbejdede med i forrige forløb om hjemstavn. Til sidst sætter vi teksterne i et historisk og politisk perspektiv ved at se Kampen om Grønland, hvor Grønlands nuværende politiske situation debatteres, og vi læser Ludvig Holbergs epistel om grønlænderne, der sætter perspektivet på Grønland i en litteraturhistorisk perspektiv.

Materialer:
-       Håndbog til dansk.
-       Håndbog til dansk, litteraturhistorie. (kapitel om koloni-litteratur)
-       HOMO sapienne af Niviaq Korneliussen (2015)
-       Hemmeligheder fra Nuuk, DR, episode 5. Dokumentarserie.                            (2017)
-       Kampen om Grønland, DR. Dokumentar. (2019)
-       Ludvig Holberg: Epistel 350 om grønlænderne (1749)
-       Podcast: Genstart. Barn af et eksperiment.
https://www.dr.dk/lyd/special-radio/genstart/genstart-2021/barn-af-et-eksperiment-11802150240

Samlet omfang: ca. 300 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skema - Personkarakteristik af Fia 21-02-2025
Terminsprøve i dansk 27-02-2025
Skriveøvelse HOMO sapienne 10-03-2025
Kampen om Grønland 21-03-2025
Skriveøvelse i modulet: HOMO sapienne 02-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Fra oplysningstid til romantik

I dette forløb arbejder vi med overgangen fra oplysningstid til romantik samt med de forskellige strømninger i romantikken og romantismen. I forløbet forinden dette så vi, hvordan Ludvig Holberg talte om grønlænderne i sin epistel. Det ledte os videre til oplysningstidens fornuftsdyrkelse og filosofiske undren.

I dette forløb arbejder vi nærmere med den periode, der opstår som en reaktion på oplysningstidens fornuftsdyrkelse. Vi skal derfor kigge på romantik, herunder universalromantik, nationalromantik og videre mod romantismen og nyplatonismen. Vi læser i den forbindelse tekster af både H.C. Andersen, Adam Oehlenschläger og Schack von Staffeldt.

Når vi bevæger os videre i romantismens tanker, taler vi om biedermeier-kultur samt romantismens insisteren på 'det interessante', længsel og erotik. Vi læser her tekster af både Emil Aarestrup og Steen Steensen Blicher.

Materialer:
Ludvig Holberg: Epistel 350 om grønlænderne
Adam Oehlenschläger: "Morgenvandring" (1803)
Schack von Staffeldt: "Indvielsen" (1804)
Emil Aarestrup: "På sneen" (1838)
Steen Steensen Blicher: "Marie. En erindring fra Vesterhavet" (1836)
N.F.S. Grundtvig: "Det er så yndigt at følges ad" (1855)
H.C. Andersen "Hyrdinden og Skorstensfejeren" og "I Danmark er jeg født".

Omfang: 150 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
VIRTUELT MODUL d. 19. maj 2025 19-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Romantikken genbesøgt

Vi genbesøger romantikken som det første. Her arbejder vi med alle de forskellige strømninger i romantikken: nyplatonisme, universalromantiker, biedermeier, nationalromantik og romantisme. Vi læser "Indvielsen" (1804) af Schack von Staffeldt, St. St. Blichers "Marie. En erindring fra Vesterhavet" (1836), N. F. S. Grundtvigs samler, herunder "Det er så yndigt at følges ad" (1855), Emil Aarestrups "På sneen" (1838) og H.C. Andersens "I Danmark er jeg født" (1850) samt Adam Oehlenschlägers "Der er et yndigt land" (1819).

Vi arbejder hovedsageligt med lyrik, men vi perspektiverer til medietekster som fx kampagnevideoer og reklamer, der har nationalromantiske træk, fx Volvo reklamen med Zlatan Ibrahimovic og den svenske nationalsang samt "Grundtvig bruger en smartphone": https://www.youtube.com/watch?v=ZMIEkKJ7A1M.

Vi perspektiverer til forløbet i vores forløb om Klimalitteratur og Theis Ørntoft (se separat forløb)

Materialer:
Håndbog til dansk - sprog, medier og litteratur
Håndbog til dansk -  litteraturhistorie
Brug litteraturhistorien (uddrag)
"Indvielsen" (1804) af Schack von Staffeldt,
St. St. Blichers "Marie. En erindring fra Vesterhavet" (1836),
N. F. S. Grundtvigs samler, herunder "Det er så yndigt at følges ad" (1855),
Emil Aarestrups "På sneen" (1838)
H.C. Andersens "I Danmark er jeg født" (1850)
Adam Oehlenschlägers "Der er et yndigt land" (1819) og "Morgen-vandring" (1805).

Reklamer og kampagnevideoer
Grundtvig bruger en smartphone: https://www.youtube.com/watch?v=ZMIEkKJ7A1M
Volvo reklame: https://www.youtube.com/watch?v=cbvdzQ7uVPc

Omfang: 250 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Den reflekterende artikel - NY skrivegenre 28-08-2025
Reflekterende artikel - færdig udgave 23-09-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Det moderne gennembrud (VÆRK)

I dette forløb arbejder vi med det moderne gennembrud, hvor vi skal arbejde med begreberne naturalisme, impressionisme og kritisk realisme. Vi læser et kort uddrag af Georg Brandes "Hovedstrømninger", og I bliver præsenteret for en periode i litteraturhistorien, som muligvis har en genopblomstring i nutidens litteratur. Vi perspektiverer til strømninger i litteraturen i dag, der kan sidestilles med de problemer, der karakteriserede denne periode i litteraturen.

Vi starter med at læse H.C. Andersens eventyret "den lille pige med svovlstikkerne", som en overgang til det moderne gennembrud. Herefter læser vi Georg Brandes' krav til litteraturen (hovedstrøminger). Vi bevæger os herefter over mod Herman Bangs "Irene Holm" og snakker om, hvorfor Brandes ikke mente, at han helt opfyldte kravene til det moderne gennembruds litteratur. Vi kaster et tilbageblik på Henrik Pontoppidans "Ane-Mette" og "Naadsensbrød", som vi læste i 1.g samt på det folkelige gennembrud med Martin Andersen Nexøs Pelle Erobreren og Jeppe Aakjærs "Jens vejmand", som vi ligeledes arbejdede med under DHO'en i 1.g.  

Til sidst i forløbet læser vi Henrik Ibsens Et dukkehjem (VÆRK) og Isbjørnen (VÆRK). Vi har fokus på naturalisme og på, hvordan Ibsen sætter kønsroller og ægteskabsværdier til debat. Vi perspektiverer til samfundsdebat om køn i dag.

Materialer
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1879)
Perspektivering til i dag: kortfilm: https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/et-dukkehjem/
Henrik Pontoppidan: "Ane-Mette" (1885), "Naadsensbrød" (1885)
Georg Brandes: "Hovedstrømninger) i uddrag.
Herman Bang: "Irene Holm" (1890)
H.C. Andersen: "den lille pige med svovlstikkerne" (1845)
Håndbog til dansk: Litteraturhistorie:
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/?id=139

Omfang:
cirka 300 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgavesæt, de tre genrer, udkast 09-10-2025
Opgavesæt, de tre genrer, færdig udgave 30-10-2025
Podcast konkurrence om grønlandsk litteratur 13-11-2025
Formidlingsopgave 25-11-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 FFF6: Slangebidsforgiftning

Et samarbejde mellem biologi og dansk

Vi laver en mini SRP, der også er formidlingsopgaven, hvor I arbejder med slangebidsforgiftning i biologi og kommunikation og formidling om emnet i dansk.

I skriver en mini SRP, der kommer til at indeholde en populærvidenskabelig artikel samt en metadel, der argumenterer for de valg, I har truffet i forbindelsen med opgaven.

Hvordan kan viden om udvikling af hurtig diagnosticering og bedre behandling af slangebidsforgiftning i områder med begrænset lægehjælp, formidles til danske målgrupper for at skabe større indsigt og engagement i globale sundhedsudfordringer?

Redegør kort for immunsystemets opbygning med særligt fokus på det specifikke immunrespons, og forklar hvordan antistoffer og antigener interagerer.
Undersøg hvordan antistoffer kan anvendes til diagnosticering og behandling af slangebidsforgiftning, og diskuter hvordan denne anvendelse kan bidrage til at mindske de sundhedsmæssige udfordringer forbundet med slangebidsforgiftning.

Skriv en populærvidenskabelig artikel om slangebidsforgiftning. I artiklen skal du komme ind på, hvilke muligheder og udfordringer, der er i forhold til at skabe indsigt og engagement i globale sunhedsudfordringer forbundet med slangebid. Efterfulgt af artiklen, skal du have en meta-del på ½-1 side, der har fokus på at sætte danskfaglige begreber på jeres valg i artiklen. I skal som minimum komme omkring spørgsmålene på næste side i jeres meta-del.

Der er disse krav til den skriftlige biologidel:

• Opgaven skal have et omfang på 4-5 sider, svarende til 2.400 anslag pr. side (inklusiv figurer, tabeller osv.) eksklusiv dansk.
• I kan aflevere individuelt eller 2-3 personer
• Opgaven skal indeholde: forside, indledning, hovedafsnittet med inddragelse af forsøg fra undervisningen, konklusion, litteraturliste - husk og lav korrekte henvisninger.
• Indtænke jeres overvejelser vedr. faglige metoder og basal videnskabsteori ind i et kortere afsnit i indledningen.

I meta-delen skal I svare på disse spørgsmål. I skal forsøge at begrunde jeres svar med konkrete eksempler og begrebsbrug fra dansk.
• Hvilket medie og målgruppe har du skrevet til og hvorfor?
• Hvilke stilistiske virkemidler og argumentatoriske kneb har du brugt og hvorfor?
• Hvilken vinkling har du valgt og hvorfor?
• Hvilke layoutmæssige valg har du taget og hvorfor? (Dette punkt er naturligvis kun relevant, hvis du har truffet bevidste valg angående layout).
• Innovation: Hvordan får I publikum til at klikke sig ind/spotte artiklen?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Formidlingsdysten

Vi deltager i konkurrencen Formidlingsdysten, hvor I producerer en podcast om Niviaq Korneliussens HOMO sapienne (2014). Det fungerer samtidig som repetition af romanen, som vi læste i 2.g. I produktionen skal I have fokus på en solid analyse og fortolkning, der samtidig fænger lytterne. I skal også have fokus på autenticitetsmarkører og at producere en podcast med god lyd og alle de virkemidler, I har lært jer gennem næsten 3 års analyse af medieproduktioner :)

I skal arbejde med jeres viden om Grønland og formidlingen af denne viden samt om Niviaq Korneliussen og hendes forfatterskab. I skal også gøre jer overvejelser om Korneliussens placering i litteraturhistorien. Kan man fx tale om Korneliussens forfatterskab som en del af en ny tendens om at sætte problemer til debat? Fx i forhold til køn og seksualitet.

I skal først indspille en kladdeversion til mig, som jeg giver jer feedback på, herefter skal I foretage redigering.

Gode råd til værtsrollen:
Overvej på forhånd, hvilken type vært, du skal være: En engageret debatvært, en underholdende talkshowvært eller måske en vært, der også fortæller noget om sit eget liv?
Tal direkte til lytteren: Du lytter til...
Fang lytteren fra start af, fx ved at fortælle en anekdote eller noget, der har vakt følelser i dig
Introducer dig selv ordentligt. Hvem er du, hvad skal podcasten og hvad skal værten?
Byd gæster velkommen (hvis dette er jeres koncept). Introducér gæsterne. Lad dem ikke introducere sig selv. Det virker useriøst.
Afslut podcasten ordentligt. Sig pænt farvel og tak til både gæster og lyttere. Husk at kreditere, hvis du har brugt bestemt musik eller lyd til udsendelsen.


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgavesæt 2: Vælg 1 opgave. 17-12-2025
Opgaver til Du som er i himlen (2021) 19-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Klimalitteratur og problemer til debat i dag?

I dette miniforløb skal vi arbejde med Theis Ørntofts Digte 2014. Vi får besøg af Asger, der studerer litteraturvidenskab, og han vil arbejde med en dialogbaseret læsning af de digte, I skal tale om. Det går ud på, at I skal sidde og snakke om litteraturen i en dialogcirkel, og han kommer til at gå meget oplevelsesbaseret til dette. Asger laver også et oplæg om Theis Ørntoft, hvor I får en introduktion til Ørntofts forfatterskab. Vi bruger "Morgen-vandring" (Oehlenschläger) som perspektivering til "Det er forvirrede tider jeg skal fortælle om" (Ørntoft), og vi arbejder med billedsprogets betydning i begge digte.

I marts 2026 skal vi på Svendborg Bibliotek og høre en forfattersamtale med Theis Ørntoft, der taler om hans nyeste romanværk Habitat, og i denne forbindelse skal vi som forberedelse læse uddrag og tale om autofiktion i den nyeste tids litteratur.

I denne forbindelse skal vi også arbejde videre med autofiktion i vores sidste forløb sammen, hvor vi læser uddrag af Karl Ove Knausgaards romanværker Min kamp 1-5, både på dansk, norsk og svensk (se separat forløb om Autofiktion)

Materialer
Theis Ørntoft: digte fra Digte 2014
Theis Ørntoft: Uddrag af Habitat
Victor Boy Lindholm: isblåt som det blå blå isbjerg
Asta Olivia Nordenhof: det nemme og det ensomme
Malte Tellerup: Landsbyen genrejst + Leen
Karl Ove Knausgaard: Min Kamp (2009-2011) Uddrag på dansk, svensk og norsk samt læst op på både norsk og svensk.
Om Knausgaards litteratur:
https://www.information.dk/kultur/2022/11/karl-ove-knausgaard-litteraturen-taale-maa-ogsaa-rumme
Materialer om autofiktion, både fra Håndbog til dansk og andre grundbøger i dansk.

Omfang:
cirka 200 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Opgavesæt 2: Vælg 1 opgave. 17-12-2025
Opgaver til Du som er i himlen (2021) 19-12-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Mellem- og efterkrigstid

Det litterære hovedområde

Eleverne introduceres til de litterære perioder før og efter 1. verdenskrig, og vi arbejder med sammenhængene mellem historie, politik, kultur og litteratur.

Vi starter forløbet med at lave en tidslinje over litteraturhistorien. I forrige forløb kom vi netop ud af det moderne gennembrud og læste Johannes V. Jensens "Interferens" som introduktion til modernisme. I dette forløb læser vi Tom Kristensens "Angst" og "Det blomstrende Slagsmål" samt digtet "Natlig Plads" af Rudolf-Broby Johansen med fokus på ekspressionisme.

Vi kigger på ekspressionistiske billeder, fx Pablo Picassos "Les Demoiselles d'Avignon" (1907), og sætter dette over for Edgar Degas' "L'Attente" (1878).

Vi har i forløbet beskæftiget os en del med den lyriske genre, og har også lavet en afstikker til Theis Ørntoft for at diskutere, hvorvidt litteraturen i dag også sætter problemer til debat, fx i forhold til klima. (se separat forløb).

I forløbet har vi også beskæftiget os med Karen Blixens forfatterskab. Vi har læst novellen "Ringen" samt set dokumentaren En fantastisk skæbne (2012) og talt om eksistentialisme og skæbne hos både Blixen og perspektiverende hos Martin A. Hansens "Agerhønen". Vi har afslutningsvist talt om Heretica og lyttet til Kanon14 om de to forfatterskaber.

Materialer:
Håndbog til dansk - sprog, medier og litteratur
Håndbog til dansk - litteraturhistorie. Særligt med fokus på de forfatterskaber og perioder, vi har læst.
Johannes V. Jensen "Interferens" (1906)
Tom Kristensen "Angst" (1932) og "Det blomstrende slagsmål" (1920)
Karen Blixen "Ringen" (1958)
Edgar Degas' "L'Attente" (1878)
Pablo Picassos "Les Demoiselles d'Avignon"
Aloys Wach: "Armut" (1919)
Martin A. Hansen "Agerhønen" (1947)
Anna von Lowzow og Marcus Mandal: En fantastisk skæbne (2005), dokumentar.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Autofiktion, klimalitteratur og debat TheisØrntoft

Vi kalder dette forløb for autofiktion, klimalitteratur og problemer til debat? Theis Ørntoft Habitat.

Forløbet er en viderebygning af Asgers oplevelsesbaserede undervisning, da vi læste Theis Ørntofts digt "Det er forvirrede tider jeg skal fortælle om" (2014)

I dette forløb skal vi arbejde med Theis Ørntofts nyeste roman Habitat. Vi læser et uddrag af romanen, hvor der vil være fokus på seksualitet, maskulinitet og måske en smule eksistentialisme også. Vi skal ind på Svendborg Bibliotek og høre Theis Ørntoft selv snakke om bogen, så vi arbejder også med relevante spørgsmål til ham og hans forfatterskab samt analyse og fortolkning af uddraget. Her kommer vi til at have fokus på sproget og en karakteristik af jegfortælleren samt genren autofiktion. Vi forsøger ydermere at sætte ham ind i en kontekst af forfattere, der gerne vil problematisere elementer af samtiden og samfundet og diskuterer om man kan sætte ham ind i en ny form for (post)moderne gennembrud.

Som perspektiv på Ørntofts forfatterskab og genren autofiktion, læser vi uddrag af Karl Ove Knausgaards Min Kamp 1-5 på dansk, norsk og svensk.

Sideløbende læser I Caspar Erics 7/11, og vi sætter spørgsmålstegn ved om dette muligvis også er en form for autofiktion.

Materialer
Theis Ørntoft: Habitat (2025) (Uddrag)
Karl Ove Knausgaard: Min Kamp (2009-2011), Uddrag fra bind 3 (norsk) og bind 6 (svensk)
Om Knausgaards litteratur:
https://www.information.dk/kultur/2022/11/karl-ove-knausgaard-litteraturen-taale-maa-ogsaa-rumme
Katrine Haaning: Introduktion til autofiktion. (Baggrundsstof om autofiktion).
Håndbog til dansk: Litteraturhistorien. Virkeligheden kalder
https://hbdansklitteraturhistorie.systime.dk/
Caspar Eric: 7/11 (2014).
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Terminsprøve i dansk A 24-02-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Caspar Eric: 7Eleven (VÆRK)

Vi læser Caspar Erics 7/11, hvor vores fokus er på digtanalyse og på sproglige virkemidler i Erics digtsamling. Vi arbejder også med iscenesættelse som tematik i digtsamlingen og spørger om digtsamlingen er (endnu) et eksempel på autofiktion.

Undervejs i forløbet skal I lave jeres opdaterede teknologiliste, udvælgelse af favoritdigte og analyse og fortolkning heraf.

Til sidst i forløbet laver vi en perspektivering til Michael Strunges digt "Natmaskinen". Vi har tidligere også læst og skrevet opgave om "Jeg har en samtale" (2014) af Caspar Eric sat overfor Vita Andersens "Hvad tror du jeg tror" (1977).

Vi bruger også forløbet til at repetere begreber til analyse af digte, specielt sproglige virkemidler.

Omfang:
Cirka 250 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Udkast - Ny opgave 13-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Modernisme og realisme

Dette forløb er en fortsættelse til forløbet om ekspressionisme, for vi fortsætter hvor forrige forløb slap. I stedet for lyrik, bevæger vi os først over mod novellegenren, og vi arbejder med forskellige former for modernisme og realisme op gennem det 20. århundrede. Vi arbejder med eksistentialismen i Karen Blixens "Ringen". I læsningen af "Ringen" arbejder vi derudover med forskellige metoder i dansk, nemlig nykritik, strukturalisme, ideologikritik og psykoanalyse. Dette skal give os et blik for, hvordan de forskellige metoder kan bidrage til analysen af fortællingen. Herefter læser vi "Agerhønen", fortsat med fokus på eksistentialisme og taler om både symbolik og realisme hos Martin A. Hansen.

Til sidst i forløbet vender vi tilbage til lyrikken med Klaus Rifbjergs "Livet i badeværelset" og til absurditeterne i Peter Seebergs novelle "Hjulet" og "Braget". Vi taler om fremmedgørelsen hos modernisterne, herunder konfrontationsmodernisme, kunstfond og forbrugerkultur.

Vi afslutter forløbet med et tilbageblik til socialrealisme og minimalisme hos Thomas Korsgaard i novellen "René" fra novellesamlingen Snydt ud af næsen (2024)

Materialer:
Karen Blixen: "Ringen" (1958)
Martin A. Hansen "Agerhønen" (1947)
Baggrundstekst om modernisme og realisme
Håndbog til dansk: Litteraturhistorie (modernisme og realisme, Karen Blixen, Martin A. Hansen)
Håndbog til dansk: Litterære metoder
Litteraturens veje (modernisme, eksistentialisme, minimalisme)
Thomas Korsgaard: "René" fra novellesamlingen Snydt ud af næsen (2024)

Omfang: cirka 300 sider
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Udkast 21-04-2026
Sidste opgave 23-04-2026
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 21 Repetition

Vi genbesøger litteraturhistoriske perioder og arbejder frem imod den skriftlige eksamen.

Materialer:
https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog  
https://www.dr.dk/dr-laer/webfeature/litteraturhistorie
https://sproget.dk/raad-og-regler/typiske-problemer/komma

MinLæring
https://app.minlaering.dk/login/opret?code=3UaUMo7m

Værklæsning:
Lone Hørslev: Dagene er data (2018). Digtsamling. Læst under grundforløb.
Niviaq Korneliussen: HOMO Sapienne. Roman (2014)
Henrik Ibsen: Et dukkehjem (1879) Drama.
Naiha Khiljee: Kære søster (2020)
Caspar Eric: 7/11 (2014)
Dokumentarværk(er): TV2: Gud er din læge (2024) og DR: Prinsesser fra blokken (2016)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 22 Forløb#9

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer