NEXT – Enghøj Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
NEXT – Enghøj Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet E1g ap/6 STX (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2025/26
Institution
X - NEXT
Fag og niveau
Almen Sp.forst. -
Lærer(e)
Torben Vestergaard
Hold
E2025 ap/6 STX (
E1g ap/6 STX
,
E1g ap/da 6 STX
,
E1g ap/en 6 STX
,
E1g ap/la 6 STX
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
AP dansk
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
AP dansk
Indhold
Kernestof:
1. Hvad er almen sprogforståelse?
2: Introduktion: Minlæring
Sprogenes veje (Minlæring - vi laver i dag øvelserne Ordklasser) Vi ser introvideoerne sammen, men husk at tage høretelefoner med næste gang. Det vil også komme til at stå på Lectio fremover🎧
Om ordklasser (læsning)
Lav øvelserne på dette link: Minlæring - Lektie
Læs i latinkompendium: Kapitel 2 - strategier til læsning af latinske tekster, side 6 - 9.
Minlæring - Øvelser ordklasser fortsat
HUSK Latinkompendium. Forbered side 12: Imperium Romanum, oversættelse og analyse.
3.2 Ordklasser | Ind i sproget stx
Alle skal have lavet øvelserne til og med Sammensatte substantiver her på Minlæring. Husk høretelefoner 🎧
Side 14 i kompendium: Oversæt og analyser.
Bliv færdig med de fleste øvelser om Ordklasser, den grønne diamant ❇️ Man springer over øvelser med fremmedsprog og sørger for at blive færdig. Vi skal i dag i gang med at arbejde med sætninger. Der vil være en fælles opsamling på det vigtigste indh
Læs om Særlige led og lav den grønne øvelse ❇️ Læs teksterne i de sidste to Minlæring kategorier (Særlige strukturer og Kasus og led). Her skal du ikke lave øvelserne.
Kompendium side 16. Oversæt og analyser.
Hvad menes der med "sprogbrug"? Slå ordet op på ordnet.dk og sæt dig ind i nogle definitioner af ordet, så du får en idé om, hvad det kan dreje sig om.
Læs om Høflighed, samarbejde og undertekst og lav den sidste øvelse i linket. Du skal kunne forklare, hvad der menes med en undertekst.
Forbered side 22 linje 1-6 i kompendium (Bellum Troianum).
Alle øvelser om semantik skal være lavet: Semantik. Du skal kunne forklare, hvad semantiske felter er, og hvordan man kan finde dem i tekster.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 42
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/1526/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74905078375", "T": "/lectio/1526/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74905078375", "H": "/lectio/1526/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d74905078375" }