Holdet 2024n re - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Religion C
Lærer(e) Kurt Solbjerg Jørgensen
Hold 2024n re (3n re)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 INTRO-FORLØB -  KAOS TIL KOSMOS
Titel 2 INUITTERNES KULTUR OG RELIGION
Titel 3 KRISTENDOM
Titel 4 ISLAM  - lynkursus
Titel 5 Kinesisk Filosofi og Religion

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 INTRO-FORLØB - KAOS TIL KOSMOS


INTRO-FORLØB MED INDLÆRING AF FAGUDTRYK:

FORLØBETS INDHOLD

Komparative studier over de centrale fagudtryk som myter, kult, ritual, tabu, mana og kosmos og kaos for at give kursisterne en introduktion til hvad religion og religiøs livsforståelse er, Forløbet tager afsæt i Ninian Smarts 7 dimensioner. Vi studerer bl.a. via elevoplæg 5 naturfolks verdensbilleder, skabelsesmyter og centrale religiøse forestillinger

Kernestof
d) Religionens centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionens organisering og praksis


MATERIALER

Ninian Smarts 7 dimensioner:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0


Erik Thastum:  Håndbog i  Religion om Myte,  rite og kult + afsnit om Mana, tabu og magi  s. 37 - 43

Poul Fogde: Rød i en hvid verden -   T56  Soldansen  (eksempel på kombineret myte/ritual/mana)

Workshops med powerpoint-oplæg: (6 moduler)

-  Aboriginals myter og univers:  om Drømmetiden og  ritualet walk about  
                       
-  Nordisk mytologi og guder:    skabelsesmyte + myter om ragnarok, jætter og
                                                   aser   

-  Sioux-indianernes:                 Wakan Tanka + Soldansen og svedehytten

-  Inuitternes    skabelsesmyter


FORMÅL

Faglige mål
• I skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• I skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser

Læringsmål
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt

INDHOLD

Kernestof
d) Religionens centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionens organisering

METODE

Smarts 7 dimenensioner
Religionsfænomenologi
komparativ metode
religionernes ideverden og filosofi


MATERIALER

Ninian Smarts 7 dimensioner:
Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0

Indefra (emic) og udefra (etic) synsvinkel:
Ahle, Allan et al. "Horisont - Grundbog i religion". Gyldendal 2013: 12-13

Religionsfænomenologi, herunder komparativ analyse:
Ahle, Allan et al. "Horisont - Grundbog i religion". Gyldendal 2013: 18-19

EVALUERING
Feedback via elevfremstillede quiz om fagområdet, udfyldelse af Mindmap eller faktabox om religiøse myter eller ritualer, mundtlig
oplæg via mobil-casting


FOKUSPUNKTER  (fagudtryk)   

myter – ritual – tabu – mana – kosmos – kaos – overgangsriter -  shaman - skabelsesmyter – oprindelsesmyter -  Havets moder – Månemanden –  white buffalo woman – medicinmand –svedehytte – soldansen - jætter – aser – ragnarok – skæbnetræet fenrisulven – Thor – Odin – Dreaming – drømmetiden – songlines (drømmespor) – rituel walk about


Arbejdsformer:
Workshops -  powerpoint – mindmaps – læreroplæg - elevfremlæggelser


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 INUITTERNES KULTUR OG RELIGION


Fag:         Religion
Lærer: Kurt Solbjerg

Forløbsbeskrivelse: Forløbet handler om inuit religion og kulturmødet mellem inuit religionen og kristendommen. I forløbet skal vi lære forskellige begreber, som vi skal bruge til at analysere inuit religion:

• Gudsbegreb: Animisme
• Klassifikationssystemer, herunder profan/sakral, kaos/kosmos, og uren/ren
• Myte, herunder skabelsesmyter: om Kosmos, guder/åndekræfter og oprindelsesmyter
• Shaman og shamanisme
• Ritual, herunder taburegler, fangstritualer, overgangsritualer: Arnold van Genneps overgangsritual-analysemodel, og angakkoq-ritualer: Indvielses- og sjæleflugtsritualer

I forløbet inddrages studiemetodik som evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I karakteriserer, analyserer og fortolker samt perspektiverer i religion.

FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• Skal kunne analysere, fortolke og perspektivere religiøst materiale
• Skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser
• Skal have kendskab til religion, så I på det personlige plan kan reflektere over og anvende viden og indsigt i forhold til aktuelle problemstillinger
• Skal i en verden præget af hurtig forandring og øget samkvem på tværs af kulturer kunne møde andre kulturer på baggrund af indsigt i religionens funktion i samfundet

Læringsmål
a) Redegøre for væsentlige sider af eskimoisk religion, således som den er dokumenteret i Grønland såvel som i andre inuitområder, herunder også eskimoisk kulturs møde med kristendommen og europæisk kultur samt den før-kristne traditions indflydelse på grønlandsk tilværelsesforståelse også i nyere tid
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt
g) Demonstrere en reflekteret forståelse af religioners og livsanskuelsers betydning for menneske, samfund og kultur

INDHOLD

Kernestof
a) Eskimoisk religion, således som beskrevet under læringsmål
d) Religionernes centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionernes organisering   

METODE

powerpoint-oplæg
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Individuelt arbejde

MATERIALER og KILDER:

Silamik  Paasinnittaaseq  - Inuitfilosofi  2017  Henning Ditlevsen: forlaget: Departement for Udd.  Nuuk:

s.9-25       Kosmos og Kaos, renhed/urenhed, Sila, Inua og sjælelære, Animisme,  natursyn:
s. 69-76     Havets moder T2 - T4 om Sjælevanrding:  Storfangeren Navagiaq


Skabelsesmyter:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag:

s 13-18
Tekst 1: "De første mennesker" (1921)
Tekst 2:"Den gang for længe siden, da menneskene blev til" (1916-18)
Tekst 3: ”Inuits kosmologi” (1860)
Tekst 4: ”Månen og Solen” (1921)

Guder, væsner og personer i myter:

Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 19-22; 27-36
Tekst 5: "Havdyrenes oprindelse" (1920erne)
Tekst 7: "Manden, der besøgte månemanden (1920erne)

Shamaner og Angakkoq.

Ritual, herunder taburegler og fangstritualer:

Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi.
, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag: 47-49-51; 54
Tekst 18: "Når et menneske dør" (1920erne)

Overgangsritualer, herunder Arnold van Genneps overgangsritual-analysemodel:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag:

s 54-55; 57-63
Tekst 26: "Når et menneske dør" (1920erne)
Tekst 28: "Når et menneske dør" (1920erne)
Tekst 29: "De dødes land i himlen" (1921)

Madsen, Lene et al. "Grundbegreber". I: "Grundbogen til Religion C". Systime (2018): https://grundbogentilreligionc.systime.dk/index.php?id=143&L=0

Sjælelæren (kroppen, tarneq og arteq) og livskræfterne (inua og sila):
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Ilinniusiorfik Undervisningsmiddelforlag:  

s 37; 39-40
Tekst 11: "Dyresjælenes vandring" (1920erne)

Bjørn, Anders. "Sila - grønlandsk religion". Pantheon 1992:
s.35; 37-38; 64-65
Tekst 12: "Inua" (1765)


Angakkoq og angakkoq-ritualer, herunder indvielses- og sjæleflugtsritualer:
Engelbrechtsen, Klaus & Jørgen Thomsen. "Inuitisk religion og mytologi. Myter, ritualer og religiøse forestillinger i det traditionelle inuitsamfund". Forlag  Ilinniusiorfik:

s. 67-76; 79-82; 83
Tekst 31: "En angakkoq-lærling dør og genopstår" (1904)
Tekst 34: "Nedfarten til havets bund" (1920erne)

Baggrundsstof:

Link:   om Shamanisme og Angakkoq:
          https://silamiut.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=244&L=6

          



EVALUERING

Mundtlig evaluering gennem prøveeksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde
  • Projektarbejde

Titel 3 KRISTENDOM


Forløbet handler om kristendom i dens formative, historiske og nutidige skikkelse: fra skabelsesmyten (grundmyten), syndefaldsmyten (problemmyten) og "den gamle pagt" til frelsesmyten (løsningsmyten) og "den nye pagt", hvor fokus er den historiske og mytiske Jesus' liv og forkyndelse. Som integreret del af forløbet har vi også studeret og arbejdet med jødedommens lære, gudsforståelse, Moselov, Kosher mv. og hvordan den adskiller sig fra kristendommens centrale læresyn.

I forløbet skal vi lære forskellige begreber, som vi skal bruge til at analysere kristendom:

• Gudsbegreb: Monoteisme
• Troslære
• Frelse/dommedag
• Synd
• Profet og profeti  især Esajas
• Jesus' roller, herunder dommedagsprofet, lovfortolker, healer, exorcist og messias
• Jesus' mirakler, herunder helbredelsesundere, dæmonuddrivelser, dødeopvækkelser og naturundere
• moderne kristendom i lyset af sekularisering
• Skriftsyn - fundamentalistisk - symbolsk - politisk (befrielsesteologi)
• Etiske principper  ud fra Jesu ord og lære
• Næstekærlighedsbuddet

I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I karakteriserer, analyserer og fortolker samt perspektiverer i religion.

INDHOLD

Kernestof
b) Kristendommen, herunder tekster fra Det Gamle og Det Nye Testamente, tekster fra nedslag
i kristendommens historie samt nutidige kristne tekster
c) En anden verdensreligion, herunder klassiske og nutidige tekster fra den pågældende religion
d) Religionernes centrale fænomener som myte, ritual, kult, etik, lære, den religiøse erfaring og religionernes organisering

MATERIALER og anvendt læsestof:


Skabelsesmyten (grundmyten), syndefaldsmyten (problemmyten) og "den gamle pagt":

GT:
1. Mos. 1-3   - myter om skabelse, paradis og syndefald
3. Mos          -  Moseloven, Ti bud,  Renhed/Urenhed, kosher
                     
Messiastanken:  Esajas kap. 53

Frelsesmyten (løsningsmyten) og "den nye pagt":

"Folkekirkens dåbsritual". Den danske Ritualhåndbog (1992)
"Indstiftelsesordene til nadveren". Den danske Ritualhåndbog

Jesus' liv og forkyndelse:  NT
Matt. kap. 4      Jesu fristelse i ørkenen   -      Matt..kap. 5:     Jesu bjergprædiken
Lukas kap.10:   Den barmhjertige  samaritaner  -  Lukas kap. 15:  lignelsen om den fortabte søn

Ritualer i kristendommen:  dåbsritual, jul, påske, nadverritual
Baggrundsstof:
Forman, Jens. "De kristnes religion". Systime 2008: 57-60; 65-68

Nutidige kristendomssyn:
Møllehave, Johannes - Til glædens Gud: Livet og Lazarus  - prædiken 1980
Sôlle, Dorothee:  Trosbekendlelse -  digt 1971   
P.G.Lindhardt (T18):  om Opstandelsestroen  (1953)  
Den apostolske trosbekendelse. Folkekirken.dk: https://www.folkekirken.dk/_Resources/Persistent/5/c/b/d/5cbd8c0067f9675a685375174b2cc54fed2114a6/Den-apostolske-Trosbekendelse.pdf

Baggrundstof:  Forman, Jens. "De kristnes religion". Systime 2008: s.47-56 + s126-129
                        Repetition:  DR TV:  5 skarpe om Kristendommen, Jesus og  ritualer:  
                        https://www.dr.dk/studie/religion/5-skarpe-om-kristendommen


FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• Skal kunne analysere, fortolke og perspektivere religiøst materiale
• Skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser
• Skal have kendskab til religion, så I på det personlige plan kan reflektere over og anvende viden og indsigt i forhold til aktuelle problemstillinger
• Skal i en verden præget af hurtig forandring og øget samkvem på tværs af kulturer kunne møde andre kulturer på baggrund af indsigt i religionens funktion i samfundet
• Skal have indsigt i sammenhænge og spændingsfelter inden for de enkelte religioner og mellem religionerne, og have viden om religioners betydning for det enkelte individ, grupper og samfundet

Læringsmål
b) Redegøre for væsentlige sider af kristendommen i dens nutidige, historiske og formative
skikkelse
c) Redegøre for væsentlige sider af yderligere 1-2 verdensreligioner
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt

Faglige mål
f) Sætte religionerne og deres virkningshistorie i relation til udvalgte aspekter af almen, ikke-
religiøs eller sekulariseret kultur og tænkning
g) Demonstrere en reflekteret forståelse af religioners og livsanskuelsers betydning for
menneske, samfund og kultur
i) Formulere sig om etiske problemstillinger

METODE
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Udfylde begrebskort
powerpoint med elevoplæg


EVALUERING  feedback er givet løbende på opgaver og med afsluttende Quiz ved afslutning af forløb.
                         klassen har også øvet mundtligfremlæggelse i faget og modtaget feedback på det.
                         Mundtlig evaluering gennem prøveeksamen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 50,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 ISLAM - lynkursus


FORLØB           I S L A M

INDHOLD  

Dette forløb er et minikursus i islams  forestillinger og religiøse ideverden. Kursus er opdelt i studie af den centrale læreforståelse med fokus omkring de 6 trosartikler. I anden omgang arbejder vi ud fra workshops med den praktiske side af islam ud fra de 5 søjler + den som
shia-islam betragter som en 6. søjle pligten til Jihad.

MATERIALER:

De 6 trosartikler:

Hadith om  De 6 trosartikler
Trosbekendelsen  
Bøgerne        
Profeterne
Englene
Dommedag
Forudbestemmelsen

                   Hadith om  De 6 trosartikler - kildetekst:  "Hadith Gabriel (Jibril)"  systime:
                              https://islam.systime.dk/?id=240   +
                   Introduktion om Islams dogme omkring Profeternes ufejlbarlighed + Koranord
                   link:    https://grundbogentilreligionc.systime.dk/?id=160 + sura 32, 7-9: Guds
                             skabelse af djinner, engle etc.

                   
                   Troen på Gud:     Kildetekst: "At kende Gud" - systime:  
                                                              https://islam.systime.dk/?id=164

                    Engle og djinner:  Kildetekster:  Systime + weblink: Islam, tro og livsforståelse:
                                                  Aminah Tønnsen 2000:
                                                  http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=356

                    Bøgerne og Profeterne: særtekst: Helligskrifter -
                                                  https://islam.systime.dk/index.php?id=150
                        +  http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=363 om Profeterne
                                     
                    Dommedag og englene: Aminah Tønnsen 2000:
                                    http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=356
                     

                    Abraham i Jødedom/Kristendom sammenlignet med Islam:
                    Abrahamlink: https://www.kristeligt-dagblad.dk/kristeligt-dagblad/abraham-
                                          troens-og-mistroens-far


De Fem Søjler: anvendte tekster: https://islam.systime.dk/?id=152
                     
              Bønnen: www.islamstudie.dk:  rituel bøn: http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=  1013
                 +    Fredagsbønnen:   http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=1010

               Almisse:  www.islamstudie.dk:  http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=226
                                  om Frivillig Zakat (Sadaqa)  koranen Sura 2, 261-271

               Fasten:  www.islamstudie.dk:  om Ramadan http://islamstudie.dk/?page_id=1825

               Pilgrimsfærd: www.islamstudie.dk: Ritualer under hadj:   
              http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=240
              den lille og den store Hadj: http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=1018
              kabaens særlige betydning: http://9734.linux17.testsider.dk/wordpress/?page_id=1018

               Jihad:  www.religion.dk:      "Shia-muslim: Det betyder jihad i islam"
                           artikel skrevet af  Mohammad Al Jizani   21.11.2007

Fra <https://www.religion.dk/synspunkt/synspunkt-det-betyder-jihad-i-islam>

                          https://www.religion.dk/synspunkt/synspunkt-det-betyder-jihad-i-islam

Links til anvendt baggrundslitteratur:

Systimes I-bog:   Deniz Kitir: Klassisk og Moderne Islam 2022
+ www.islamstudie.dk:  De 6 trosartikler  + De 5 søjler


FOKUSPUNKTER  (fagudtryk):

De 6 trosartikler om  Allah - Engle - Djinner - Profeterne - Bøgerne - Dommedag - Forudbestemmelsen -
De 5 søjler:  ritualer og pligter: Salat - Ramadan - Hadj - Zakat - Jihad (6.søjle)

Halal - Haram  - lovreligion - Kabaen - Saddaqa

FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• Skal kunne analysere, fortolke og perspektivere religiøst materiale
• Skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser
• Skal have kendskab til religion, så I på det personlige plan kan reflektere over og anvende viden og indsigt i forhold til aktuelle problemstillinger
• Skal i en verden præget af hurtig forandring og øget samkvem på tværs af kulturer kunne møde andre kulturer på baggrund af indsigt i religionens funktion i samfundet
• Skal have indsigt i sammenhænge og spændingsfelter inden for de enkelte religioner og mellem religionerne, og have viden om religioners betydning for det enkelte individ, grupper og samfundet


Læringsmål
b) Redegøre for væsentlige sider af kristendommen i dens nutidige, historiske og formative
skikkelse
c) Redegøre for væsentlige sider af yderligere 1-2 verdensreligioner
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt


METODER

powerpoint-oplæg
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Mindmaps
komparativ metode

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kinesisk Filosofi og Religion


KINESISK FILOSOFI OG RELIGION

Forløbsbeskrivelse:  
Dette minikursus giver en introduktion til kinesisk filosofi og religion med særlig fokus på Konfucianismen og Daoismen. Vi vil udforske deres ideverden, centrale begreber som Yin og Yang, de fem elementer og vigtige fagbegreber i de to dominerende filosofiers univers.  Og vægten ligger på at  eleverne opnår en forståelse af  de grundlæggende principper i Konfucianismen og Daoismen. Konfucianismens syn på etik, moral og samfund og som statsideologi.  Og  Daoismens anderledes syn på natur, harmoni og spontanitet  og brug af Tai chi og chi Gong og meditation i livet som munk og stifteren Lao Zi.


Indhold og Materialer:
tekster til Kongfuzianismen:  Svend Aage Bay: De fremmede religioner i nutiden 1975 s.194:
Kungfutses morallære - Kungfutse om selopdragelse  - Gads rel.historiske tekster 1984s.176:
8.1.3 Den indre Ligevægt


Daoismens tekster er fra : Daodejing og Zhuangzi:  samt Birte Mølhaves Kinesiske religioner og og livsformer 1990
Syvogfyrretyvendestykke - Femtende stykke -  kapitel 1: De tre himle -  Kapitel 2:  Vejen

uddrag af Benjamin Hoffs værk:  Peter Plys og hans tao: Hr.Strags s. 24-26 tekstsamling
- En jesuitpræsts møde med daoismens lære:  s.27 Tekstsamling


Forløbet indeholder et  lynkursus i kinesisk filosofi`s mest centrale læresyn og statsideologi som grundlag for at kunne foretage komparative analyser i faget imellem inuits verdensbillede og centrale myter og ideer , kristendommens verdensbillede og centrale ideer, islams ideverden og praktiske ritualiserede univers

Evaluering:
I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi  arbejder med, hvordan man karakteriserer, analyserer og fortolker samt perspektiverer i faget religion

Baggrundslitteratur:
Link:  https://www.information.dk/debat/2009/01/kongfuzismens-indflydelse-kina

Link til særlige fagudtryk:  https://www.jomfruane.dk/konfutse-konfucius/

Link:  https://shaolin-kungfu.com/da/daoisme-i-Kina/  - Daoisme i Kina: En rejse gennem mystik, filosofi og praksis

Link: https://shaolin-kungfu.com/da/en-guide-til-qi-gong/ - Chi Gong meditation Kinesisk medicin og lægekunst



FOKUSPUNKTER  (fagudtryk):

Grundprincipperne i kinesisk filosofi og ideverden:   Yin og Yang - de 5 elementer
Konguzianismen:  idealet om det ædle menneske og ideen om selvforædling af ens karakter som forudsætning for at skabe et harmonisk samfund - sønlig hengivenhed -  de 5 dyder
Ren (仁): Menneskelighed -  Li (礼): Ritualer og moralsk adfærd - Xiao (孝):  sønlig
ærbødighed - Kejseren som Himlens søn
Daoismens ideverden og filosofi:   ying og yang og  dao  og de -  De Fem Elementer -
Elementerne: Træ, ild, jord, metal og vand - benyttes både i kinesisk forståelse af medicin,
astrologi, lægekunst  og det vigtige begreb Qi eller Chi  (气):  = Livskraft. Dao (道): Vejen.
Wu wei (无为): Ikke-handling - Ziran (自然): Naturlighed - Yin og Yang som komplementære kræfter og idealet er

FORMÅL

Faglige mål
• Skal have viden om og forståelse af religioner og religiøse fænomener, og I skal kunne anvende religionsfaglig terminologi og grundbegreber
• Skal kunne analysere, fortolke og perspektivere religiøst materiale
• Skal have indsigt i forholdet mellem religiøse og ikke-religiøse virkelighedsopfattelser
• Skal have kendskab til religion, så I på det personlige plan kan reflektere over og anvende viden og indsigt i forhold til aktuelle problemstillinger
• Skal i en verden præget af hurtig forandring og øget samkvem på tværs af kulturer kunne møde andre kulturer på baggrund af indsigt i religionens funktion i samfundet
• Skal have indsigt i sammenhænge og spændingsfelter inden for de enkelte religioner og mellem religionerne, og have viden om religioners betydning for det enkelte individ, grupper og samfundet


Læringsmål

c) Redegøre for væsentlige sider af yderligere 1-2 verdensreligioner
d) Redegøre for centrale religiøse fænomener og anvende elementær religionsfaglig terminologi
e) Analysere, fortolke og perspektivere fagets dokumentariske materiale, herunder vurdere, hvorvidt et givet materiale anskuer en religion indefra eller udefra, dvs. fra en deltagersynsvinkel eller et eksternt, evt. religionskritisk synspunkt


METODER

elevarbejde med fremstilling af powerpoint-oplæg og mindmaps -Lærerstyret undervisning - Pararbejde - workshop - fænomenologisk metode og  komparativ metode

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer