Holdet 2023K DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Annette Kirketerp, Sofie Lund Sejr
Hold 2023K DA (1.K DA, 2.K DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Værklæsning: Doppler
Titel 2 Litterær analyse
Titel 3 Projektuge KAL DAN uge 50
Titel 4 Poesi og digte
Titel 5 Retorik og Argumentation
Titel 6 Eksistentialisme og Litteratur
Titel 7 Minimalisme – 1. årsopgave
Titel 8 Førsteårsopgave - minimalisme i litteraturen
Titel 9 myter og litteratur
Titel 10 Kortfilmsforløb
Titel 11 Terminsprøvetræning
Titel 12 Romanforløb – Homo Sapienne
Titel 13 Skriftlighedsforløb
Titel 14 Mundtlighedsforløb - fremlæggelse
Titel 15 Poesi, Lyrik, Knækprosa og digte
Titel 16 Myteforløb og litteratur

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Værklæsning: Doppler

Formål
Formålet med forløbet er at introducere eleverne for et værk og lade dem arbvejde med forskellige dele af tekstanalyse, hvor de basale begreber bliver introduceret.

Indhold
Eleverne øves  grundlæggende ting ved tekstanalysen såsom personkaraktertistik, miljøkarakteristik, konflikt, komposition og fortæller.

Metode
CL-øvelser i højtlæsning, formålslæsning og besvarelse af spørgsmål til handling og indhold.

Materiale
"Doppler" af Erlend Loe
Håndbog til dansk (elevernes grundbog)

Evaluering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Prøv at aflvere en opgave på Lectio 16-08-2023
Karakteristik af Doppler 15-09-2023
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 3 Projektuge KAL DAN uge 50

FORMÅL
Formålet med forløbet er, under samarbejde med KAL (grønlandsk) at introducere eleverne til lyrik-analyse.
i uge 59 skal eleverne arbejde projektbaseret med Yahya Hassans digte samt Vita Andersens.
Timerne i dansk i uge 49 bliver en generel introduktion til lyrikanalyse.

INDHOLD
Troper og figurer
Metaforer Sammenligninger
Sproglige figurer
Digtets tone og stil
Analyse og fortolkning af digte

MATERIALE

Håndbog til Dansk, Kapitel 4
Yahya Hassan (2013)
Vita Andersens Trughedsnarkomaner (1977)
Interview med Hassan i Deadline


METODE
Læreroplæg
Elevanalyser
Øvelser
Kreativ skrivning
Fremlæggelse, mundtligt

EVALUERING
Forløbet afsluttes med en fælles fremlæggelse af elevernes analyser af digtene samt en oplæsning af egne digte på grønlandsk-dansk.
Der anvendes formativ evaluering.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Læselektier sprog, poesi, 08-12-2023
Projektuge 15-12-2023
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Poesi og digte

FORMÅL
Formålet med forløbet er, under samarbejde med KAL (grønlandsk) at introducere eleverne til lyrik-analyse.  
i uge 59 skal eleverne arbejde projektbaseret med Yahya Hassans digte samt Vita Andersens.  
Timerne i dansk i uge 49 bliver en generel introduktion til lyrikanalyse.  
  
INDHOLD
Troper og figurer  
Metaforer Sammenligninger
Sproglige figurer  
Digtets tone og stil  
Analyse og fortolkning af digte  
  
MATERIALE  
  
Håndbog til Dansk, Kapitel 4  
Yahya Hassan (2013)
Vita Andersens Trughedsnarkomaner (1977)  
Interview med Hassan i Deadline  
  
  
METODE  
Læreroplæg  
Elevanalyser  
Øvelser
Kreativ skrivning  
Fremlæggelse, mundtligt  
  
EVALUERING
Forløbet afsluttes med en fælles fremlæggelse af elevernes analyser af digtene samt en oplæsning af egne digte på grønlandsk-dansk.  
Der anvendes formativ evaluering.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Eksistentialisme og Litteratur

Forløbet skal styrke elevernes evne til at demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion samt deres evne til at e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og
ekstensive læsemåder,g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster, h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
i) demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv

INDHOLD
Emnet er "Livets Mening(sløshed)" og af kernestof fra det sproglige felt, vil der undervejs blive arbejdet med:
ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
c) sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed



METODE
I undervisningen indgår de faglige kompetencer i et samspil. Således indgår det sproglige arbejde som et
integreret led i tekstlæsningen, idet indsigt i sprogets opbygning og funktion udnyttes som grundlag for
den nuancerede og dokumenterede analyse, fortolkning og perspektivering. Arbejdet med ordforråd
indtager en central placering i forløbet.
Undervisningen tilrettelægges ligeledes, så der i videst muligt omfang perspektiveres til det omgivende
samfund

Af forskellige arbejdsformer:
Gruppearbejde
Foredrag
Elevpræsentationer
Debat og dialog
Reflektionsskrivning
Notatteknik og memoria-øvelser
Diskussion
CL-læsegruppe
Filmvisning
Dramatisering af scener i novellen
Visualisering (i grupper)

MATERIALE

Eksistentialisme i dansk. "Fra Kierkegaard til Sonnergaard" 2017


"Hyrdinden og Skorsteensfeieren" (1846) Andersen, H.C.
"I vor tid" (uddrag) "Soldatens hjem" Hemmingway, Ernest (1924)
"Din mobil giver stress" EB
"Abraham vil ofre Isak" 1. mosebog (apokryf tekst)
Artikel om Mia Sommer i Femina: (om at være veganer-mor)
"Sex" Sonnergaard, Jan (1998) (uddrag)
"Patienten" (1962) Seeberg, Peter
"Det er forvirrende tider, jeg skal fortælle om" Ørntoft, Theis fra Digte 2014



FILM (og filmklip)
"Filosoffen" (om Søren Kierkegaard)
Crash Course "Extentialism" (kort film om eksistentialistiske begreber)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Minimalisme – 1. årsopgave

Eleverne skal i dette forløb stifte bekendtskab med minimalismen og Helle Helles skrivestil. Eleverne læser Helle Helles novellesamling "Rester" fra 1996. Arbejdet dokumenteres med afsluttende mundtlige fremlæggelser for klassen af analyser fra novellesamlingen samt en mundtlig prøveeksamen.

Formål

Eleverne skal lære at:

-  karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion
-  læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive
og ekstensive læsemåder
-  integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen
-  anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster
-   demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv
-   navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.

Indhold

I forløbet arbejder eleverne med:

-  ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
-  sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen,
-  mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.
-  forskellige former for tekstanalyse

Metode

I forløbet arbejder vi med følgende arbejdsformer og undervisningsprincipper: læreroplæg, flipped learning, grupperarbejde og pararbejde.

Materialer

Helle Helle: Rester (værk), 1996
Artikel: https://www.information.dk/1998/01/afproever-lidt
Lærerproduceret kompendium om minimalisme

Evaluering

Mundtlig fremlæggelse i grupper af analyser af novellesamlingen
Særlige fokuspunkter:


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 myter og litteratur

Teoritekster
Myten som genre fra “Litteraturens veje” Fibiger og Lütken - s. 42 om Mytens forklaringskraft

Analysetekster
Balders død
Første Mosebog - Bibelen
De første mennesker - Inuitisk religion og mytologi
Den gang for længe, længe siden, da menneskene blev til - Inuitisk religion og mytologi, Engelbrechtsen og Thomsen

Emne
Forklaringen af virkeligheden
Begreber
Mundtlig overlevering
Græsk, nordisk, inuitisk mytologi
Narcissus, Sisyfos, Pygmalion, Havets Moder, Orfeus og Euridike, Ikaros

Eksistentielle grundspørgsmål
Det religiøst vs. det naturvidenskabelige verdensbillede

Genrer: Syndefaldsmyten, skabelsesmyten, eskatologiske, antropogoniske, kosmogoniske og teogoniske myter
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
test for opgaver – I skal ikke aflevere noget 15-08-2024
Mikro-SP 19-09-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Kortfilmsforløb

Formålet med forløbet er at give eleverne en introduktion og viden om analyse af kortfilm.

Indhold:
analyse af film
filmiske virkemidler

Metode
Klaseundervisning
udfyldnign af ark, analyse af stills
mundtlig fremlæggelse
selvstudier
opgaveskrivning

Materiale
filmcentralens undervisningsmateriale
2 piger 1 Kage
Grisen
Sabbat

Evaluering
Formativ evaluering
summativ evaluering af opgave
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Terminsprøvetræning

Formål:
At forberede elevere til skriftlig terminsprøver

Indhold;
Træning i opgaveskrivning ud fra en tidligere opgave om filmen Sabbat

Metode:
Skrivning med løbende formativ feedback

Materiale:
Tidligere eksamenssæt

Evaluering:
Løbende formativ feedback
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Haidar Ansari: Man kan da bare skifte livsbanen 05-12-2024
Sabbat – 1. aflevering 05-12-2024
AFLEVER JERES TERMINSSTIL 10-12-2024
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Romanforløb – Homo Sapienne

FORMÅL
formålet med dette forløb er at genopfriske vores litterære analyse og i føllesskan kunne analyse og fortolke en roman samt sætte den i forbindelsen til en større kontekst.

INDHOLD
Analyse og fortolkning af litteratur – både skriftligt og mundtligt.
Duskussion og perspektivering.


METODE
Klasseundervisning
Lærerforedrag
læsning
Fremlæggelse (mundtligt)

MATERIALE
Homo Sapienne, Niviaq Korneliussen
Håmdbog til Dansk
Dansksiderne, om roman og analyse


EVALUERING
Løbende formativ evaluering
summativ evaluering ved skriftlig aflevering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
oversæt argumenter til grønlandsk 14-01-2025
Homo Sapienne (analyse og fortolkning) 20-02-2025
At være udenfor - eksamenstræning 06-03-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Skriftlighedsforløb

Vi øver os i forskellige skriftlige discipliner og arbejder i den forbindelse med tre forskellige opgaver fra et tidligere eksamenssæt.

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Eksamenstræning: Et ufedt budskab 27-03-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Mundtlighedsforløb - fremlæggelse

I forlængelse af vores skriftlighedsforløb laver vi nu et mundtlighedsforløb, hvor eleverne arbejder med eksamensspørgsmål, som de fremlægger.
Fremlæggelsen foregår på forskellige måder, og eleverne prøver både at fremlægge i grupper og at optage deres fremlæggelse.

Formål:
At klargøre eleverne til mundtlig eksamen samt repetere tidligere forløb samt læse romanen "Den usynliges vilje"

Indhold:
arbejde med værket "Den usynliges vilje" .

Metode:
Læreroplæg, lærermateriale, screenpal.

Materiale:
Den usynliges vilje, Rapunzel (eventyr)

Evaluering:
Løbende formativ evaluering. Summativ evaluering.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Den usynliges vilje 23-04-2025
Rapunzel - eksamenstræning 02-05-2025
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Poesi, Lyrik, Knækprosa og digte

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Myteforløb og litteratur

Teoritekster
Myten som genre fra “Litteraturens veje” Fibiger og Lütken - s. 42 om Mytens forklaringskraft

Analysetekster
Balders død
Første Mosebog - Bibelen
De første mennesker - Inuitisk religion og mytologi
Den gang for længe, længe siden, da menneskene blev til - Inuitisk religion og mytologi, Engelbrechtsen og Thomsen

Emne
Forklaringen af virkeligheden
Begreber
Mundtlig overlevering
Græsk, nordisk, inuitisk mytologi
Narcissus, Sisyfos, Pygmalion, Havets Moder, Orfeus og Euridike, Ikaros

Eksistentielle grundspørgsmål
Det religiøst vs. det naturvidenskabelige verdensbillede

Genrer: Syndefaldsmyten, skabelsesmyten, eskatologiske, antropogoniske, kosmogoniske og teogoniske myter
Indhold


Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse og fortolkning af Som englene flyver 04-10-2024
Aflever ark om Narcissos og Mirror 25-10-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer