Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Ina Nielsen
|
Hold
|
2023L DA (1.L DA, 2.L DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Børn på kanten (Analyse af epik + værk 1 + 2)
Præsentation af forløbet
Forløbet centrerer sig omkring en læsning af kortprosasamlingen "Grænsebørn" af Bent Haller og romanen "Berørte Katrine" af Kim Fupz Aakeson. Teksterne bruges i forhold til følgende:
- en generel introduktion til litterær analyse (inferenser, tomme pladser)
- introduktion af litterære analyseværktøjer (konflikt, personkarakteristik, tid/sted/miljø, fortæller, synsvinkel, tema, fortolkning)
- læsning af et værk (Berørte Katrine)
Det overordnede emne "Børn på kanten" bruges desuden til:
- Førfaglig begrebstræning
- Argumenterende skrivning vha. PEEL modellen
- Træning af læsestrategier
- Udvidelse af ordforråd
Formål:
I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
Metoder:
- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
- individuelt arbejde
Materialer:
Nakuusa: Behov: https://www.youtube.com/watch?v=B2OEocC6aDc
Maslows behovspyramide
Bent Haller: Grænsebørn (udvalgte tekster)
Kim Fupz Aakeson: Berørte Katrine (roman)
Håndbog til dansk: s. 42-45, 54-60, 67-69
Lærerproduceret materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Join our Cloud HD Video Meeting
-
Se filmen Nakuusa: https://www.youtube.com/watch?v=B2OEocC6aDc
-
Træningsopgave uge 35, time 2 - tomme pladser og inferenser.docx
-
Taleliste til Børn på kanten + grammatik.docx
-
Uge 36, time 1 - neksus + objekt.docx
-
Uge 36, time 2 - Selvforskyldt og Foredraget.docx
-
Uge 37, time 1 - syntaks 3.docx
-
Uge 37, time 2 - Hotel og Pligt.docx
-
Uge 38, time 1 - hoved- og ledsætninger.docx
-
Uge 38, time 2 - Konflikt, tid og miljø.docx
-
Uge 39 - inversion.docx
-
Uge 41, time 1 + 2 - personkarakteristik.docx
-
Uge 43, time 1 - fortæller og synsvinkel.docx
-
Uge 43, time 2 + 3 - fremstillingsformer.docx
-
Træningsopgave til uge 44, time 1 - Verber.docx
-
Uge 44, time 3 - komposition.docx
-
Uge 45, time 1 - motiv, tema, fortolkning, perspektivering + substantiver.docx
-
Uge 46, time 1 +2 - adjektiver, pronomener, adverbier.docx
-
Uge 46, time 3 - præpositioner.docx
-
Træningsopgave til uge 46, time 4 - Grammatiktest.docx
-
Træningsopgave til d. 20.11.docx
-
Træningsopgave til d. 23.11.docx
-
Træningsopgave til d. 29.11.docx
-
Træningsopgave til d. 30.11.docx
-
Træningsopgave til d. 1.12.docx
-
Træningsopgave til d. 5.12.docx
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsopg. til d. 31.08: Tomme pladser + inferen
|
30-08-2023
|
Uge 35: Tomme pladser og inferenser
|
02-09-2023
|
Træningsopgave til d. 5.08: Nekus + objekt
|
04-09-2023
|
Træningsopg. til d. 7/9: Selvforskyldt og Foredrag
|
06-09-2023
|
Ugeopgave uge 36: Burger i Enebarn
|
09-09-2023
|
Træningsopgave til d. 11/9: Syntaks 3
|
10-09-2023
|
Træningsopgave til d. 14/9: Burger 2
|
13-09-2023
|
Uge 37: Burgermodellen 2: Flyveturen
|
16-09-2023
|
Træningsopgave d. 20/9: Hoved- og ledsætninger
|
19-09-2023
|
Træningsopgave til d. 22/9: Konflikt, tid og miljø
|
21-09-2023
|
Uge 38: Burgermodellen 3 + hoved- og ledsætninger
|
23-09-2023
|
Træningsopgave til d. 29/9: inversion
|
28-09-2023
|
Uge 39: Opgaver i inversion
|
30-09-2023
|
Uge 40: Flere opgaver om inversion
|
08-10-2023
|
Træningsopgave uge 41: Personkarakteristik
|
10-10-2023
|
Personkarakteristik i "Café"
|
14-10-2023
|
Træningsopgave til d. 24/10
|
23-10-2023
|
Træningsopgave til d. 26/10: Fremstillingsformer
|
25-10-2023
|
Uge 43: Synsvinkel, fortæller og fremstillingsform
|
28-10-2023
|
Træningsopgave uge 44, time 1: verber
|
30-10-2023
|
Træningsopgave til d. 1/11: Komposition
|
31-10-2023
|
Uge 44: Komposition i "Butik"
|
04-11-2023
|
Træningsopgave om verber
|
05-11-2023
|
Træningsopgave uge 45 - motiv, tema, fortolkning
|
05-11-2023
|
Træningsopgave: adjektiver, pronomener, adverbier
|
12-11-2023
|
Træningsopgave uge 46, uge 3: Præpositioner
|
13-11-2023
|
Træningsopgave uge 46, time 4 - Træning til test
|
15-11-2023
|
Træningsopg. til d. 20/11: Kim Fupz Aakeson
|
19-11-2023
|
Træningsopgave til d. 23.11: Berørte Katrine 2
|
22-11-2023
|
Træningsopgave til d. 29.11: Berørte Katrine 4 + 5
|
28-11-2023
|
Træningsopgave til d. 30.11: Berørte Katrine 6 + 7
|
29-11-2023
|
Træningsopgave til d. 1/12: Berørte Katrine 8 + 9
|
30-11-2023
|
Uge 46, 47, 48: Resten af Grænsebørn
|
02-12-2023
|
Træningsopgave til d. 5.12 - analyse
|
04-12-2023
|
Uge 49: afsluttende skriveopg. om Berørte Katrine
|
09-12-2023
|
Evaluering af grundforløbet
|
10-12-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
34,00 moduler
Dækker over:
34 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grammatik
Beskrivelse af forløbet
I dette forløb arbejder eleverne med basisgrammatik indenfor syntaks og ordklasser. Eleverne vil igennem kreative skriveopgaver, spil og tekstanalyse blive trænet i at anvende og genkende grammatiske normer i skriftsprog.
Følgende grammatiske emner vil bliver berørt:
Syntaks:
Neksus
Centraladverbialer
Direkte objekt
Hovedsætninger og ledsætninger
Inversion
Ordklasser:
Substantiver
Verber
Adverbier
Adjektiver
Pronomener
Præpositioner
Formål
- beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og formidle skriftligt
- karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion
- integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen
Indhold
- det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
- ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
- mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed
Materiale
- Lærerproduceret materiale
- Onlineøvelser på Socrative og Grammatip.com
Metode
- fjernundervisning - derfor meget forberedelse hjemme i form af forskellige øvelser og mundtlige og skriftlige afleveringer
- læreroplæg, gruppearbejde og individuelt arbejde
Evaluering
- Elevfeedback på miniprocesskrivning (formativ evaluering)
- Summativ evaluering på ugeopgaver
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Join our Cloud HD Video Meeting
-
Se filmen Nakuusa: https://www.youtube.com/watch?v=B2OEocC6aDc
-
Træningsopgave uge 35, time 2 - tomme pladser og inferenser.docx
-
Taleliste til Børn på kanten + grammatik.docx
-
Uge 36, time 1 - neksus + objekt.docx
-
Uge 36, time 2 - Selvforskyldt og Foredraget.docx
-
Uge 37, time 1 - syntaks 3.docx
-
Uge 37, time 2 - Hotel og Pligt.docx
-
Uge 38, time 1 - hoved- og ledsætninger.docx
-
Uge 38, time 2 - Konflikt, tid og miljø.docx
-
Uge 39 - inversion.docx
-
Uge 41, time 1 + 2 - personkarakteristik.docx
-
Uge 43, time 1 - fortæller og synsvinkel.docx
-
Uge 43, time 2 + 3 - fremstillingsformer.docx
-
Træningsopgave til uge 44, time 1 - Verber.docx
-
Uge 44, time 3 - komposition.docx
-
Uge 45, time 1 - motiv, tema, fortolkning, perspektivering + substantiver.docx
-
Uge 46, time 1 +2 - adjektiver, pronomener, adverbier.docx
-
Uge 46, time 3 - præpositioner.docx
-
Træningsopgave til uge 46, time 4 - Grammatiktest.docx
-
Træningsopgave til d. 20.11.docx
-
Træningsopgave til d. 23.11.docx
-
Træningsopgave til d. 29.11.docx
-
Træningsopgave til d. 30.11.docx
-
Træningsopgave til d. 1.12.docx
-
Træningsopgave til d. 5.12.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
33 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Mundtlig fremlæggelse +Værk 3: Den usynliges vilje
Præsentation
Dette forløb er et tværfagligt forløb med faget grønlandsk. Fokus er at træne elevernes mundtlige fremlæggelse. Omdrejningspunktet er den grønlandske roman "Den usynliges vilje" af Hans Lynge. Romanen læses i grønlandsk. Herefter arbejdes der i uge 50 tværfagligt med hvordan man kan fremlægge analytiske pointer på dansk og grønlandsk. Ugen slutter af med en "mini-eksamen" hvor eleverne trækker et spørgsmål til romanen som de fremlægger mundtligt.
Formål:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive
og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
Indhold
Grønlandsk litteratur i oversættelse
Materialer
Hans Lynge: Den usynliges vilje
Lærerproduceret materiale om mundtlig fremlæggelse og analyse af epik
Metode:
Gruppe arbejde
Læreroplæg
Individuelle oplæg
Evaluering
Mundtlig "mini-eksamen" ved forløbets afslutning.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
37,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Argumentation
Beskrivelse af forløbet:
Efter en grundlæggende introduktion til Toulmins argumentationsmodel og argumentationsstrukturer er omdrejningspunktet for dette forløb eksamensopgaven "Er alderdom et helvede?" fra maj 2014. Eleverne lærer skridt for skridt gennem stilladserende øvelser at redegøre for synspunkter, karakterisere argumentation, diskutere synspunkter og at skrive en indledning og afslutning.
I forløbet kommer vi således ind på:
Toulmins udvidede model
Argumentationsstrukturer
Appelformer
Argumenttyper og kneb
Appelformerne
Indhold
Eleverne træner at:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt,
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
Metode
Flipped classroom
Gruppearbejde
Læreroplæg
Individuelt arbejde
Materiale
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk: Afsnit om Toulmins model, argumenttyper og kneb
Artikel: Glæd dig til alderdommen: https://pure.au.dk/ws/files/705/Asterisk_36_Gl_d_dig_til_alderdommen
Artikel: Alderdom er et helvede: https://politiken.dk/debat/debatindlaeg/art5457958/Alderdom-er-et-helvede
Debatindlæg: Slædesporene fyger til
Debatindlæg: De farlige vildsvin
Lærerproduceret materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Det gode taler - retorik
Beskrivelse af forløbet:
Med udgangspunkt i 3 meget forskellige taler (Gretha Thunbergs tale til EUs miljøudvalg, Dronningens coronatale og Niviaq Korneliussens tale ved Nordisk Råds Litteraturprisuddeling), bygger eleverne videre på de færdigheder, de har fået i forløbet om argumentation og går i dybden med de retoriske færdigheder, der er forudsætningen for at være en god taler. Eleverne arbejder bl.a. med:
Retorisk disposition
Appelformer
Troper og stilfigurer
Argumenttyper og kneb
Talegenrer
Det retoriske pentagram/kommunikationssituationen
Afslutningsvis skriver eleverne opgaven "Klimatale" fra eksamenssættet i maj 2020. Eleverne lærer her igennem stilladserede øvelser, at analysere kommunikationssituationen, analysere sproglige og retoriske virkemidler, at diskutere talens synspunkter og at lave en fokusere indledning og afslutning.
Eleverne træner at:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt,
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
Metode
Flipped classroom
Gruppearbejde
Læreroplæg
Individuelt arbejde
Materiale:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk - kapitel om retorik
Video om det retoriske pentagram: https://www.youtube.com/watch?v=gTxFg4TOJXY
Dronning Margrethes corona-tale
Niviaq Korneliussens tale ved prisoverrækkelsen i Nordisk Råd
Thunbergs klimatale: https://www.youtube.com/watch?v=cJAcuQEVxTY
Lærerproduceret materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Undskyldningsretorik
PRÆSENTATION AF FORLØBET
Som optakt til elevernes 1. års opgave om "Undskyldningsretorik" arbejder klassen med tekster og øvelser om dette emne. I forløbet undersøger vi Danmark og Grønlands komplicerede koloniale historie og læser forskellige syn på Danmarks rolle og ageren i Grønland. Med et teoretisk udgangspunkt i apologier og undskyldningsretorik undersøger vi Mette Frederiksens undskyldningstale til eksperimentbørnene og diskuterer hvorvidt Danmark bør undskylde for sin rolle som kolonimagt overfor Grønland. Forløbet placerer sig hovedsageligt indenfor det sproglige stofområde.
Formål
Eleverne arbejder med at kunne:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt,
- demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
- lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
Indhold
a) det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
b) ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
c) sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen,
d) (begyndende) argumentationsanalyse
e) mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.
f) dansksprogede tekster og grønlandsk litteratur
g) Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder
med.
Materialer
Mette Frederiksens tale til eksperimentbørnene: https://dansketaler.dk/tale/mette-frederiksens-tale-ved-undskyldningsarrangement-for-de-groenlandske-boern-2022/
Kronik: Undskyld Grønland: https://www.information.dk/debat/2013/12/undskyld-groenland
Et ambivalent opgør: https://www.diis.dk/node/24837
Kronik:Thokild Kjærsgaard: Landsmænd, Politiken, 12/1 2014
Teori om apologier og undskyldningsretorik: Marianne Johnsen og Bodil-Marie Gade: Grundbog i retorik, Systime, 2023
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Kortfilm og kommunikationsanalyse
I dette forløb skal eleverne stifte bekendtskab med genren kortfilm og lære at analysere filmiske virkemidler. Med udgangspunkt i udvalgte teoretiske begreber fra Filmcentralens filmleksikon: (https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmsprog) arbejder eleverne med øvelser og opgaver indenfor følgende filmiske virkemidler:
Filmens grundelementer
Farver og lys
Billedekomposition
Kameravinkler, billedbeskæring og kamerabevægelser
Musik og lyd
Eleverne arbejder desuden med kortfilmsgenrens særlige karaktertræk, , dramaturgi og filmisk tid.
I forløbet præsentereres eleverne for principperne indenfor kommunikationsanalyse med det formål at undersøge dialogen i forskellige kortfilm. Eleverne har arbejdet med følgende begreber:
Sproghandlinger
Undertekst
Facework
Høflighedsprincippet
Samarbejdsprincippet
Turtagning
Eleverne øver sig i mundtlig eksamen med at gå til prøveeksamen i kortfilmen "Sabbat". Her skal eleverne analysere kommunikationen og de filmiske virkemidler.
Afslutningsvis skriver eleverne i næste forløb "At skifte kurs i livet 1" en analyse- og fortolkningsopgave af en kortfilm fra et tidligere års eksamenssæt"Akvarium"
Formål
Eleverne træner at:
- lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
- analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus
- arbejde med fiktionstekster i det mediekulturelle stofområde
Metode:
Læreroplæg, gruppearbejde, individuelt arbejde, gruppefremlæggelser
Materialer:
Lærerproduceret materiale om filmiske virkemidler
Lærerproduceret materiale om kortflimsgenren
Diverse kortfilm:
En tier
Ztriwer
Buldermanden
Sabbat
Akvarium
Andre eksempler i forbindelse med kommunikationsanalyse:
Line Knutzon: Guitaristerne (uddrag)
Måns Herngren: Adam og Eva (uddrag)
Uddrag fra Godmorgen Danmark: https://www.youtube.com/watch?v=IMWocEIAeZI
Evaluering
Eleverne er til prøveeksamen i "Sabbat" og skriver en analyse- og fortolkningsopgave om kortfilmen "Akvarium"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
At skifte kurs i livet del 1
Beskrivelse af forløbet:
Dette temaforløb bygger på sygeeksamenssættet fra 2023. Formålet er, at eleverne skal prøve at skrive de forskellige opgavetyper i sættet, samtidig med at tidligere lærte færdigheder som analyse af epik og argumentationsanalyse repeteres. Forløbet lapper over med kortfilmsforløbet, idet eleverne afslutter korfilmsforløbet med at skrive den første opgave i opgavesættet om korfilmen "Akvarium". Forløbet vil undersøge forskellige grunde til at skifte kurs i livet - f.eks. nød, tvang, lyst eller ny livsindsigt, og se på hvor nemt det er at lægge sit liv om. Forløbet er delt op i to. Opgave 1 + 2 arbejdes der med i uge 37-40. Opgave 3 arbejdes der med i uge 46-49.
Eleverne vil arbejde med følgende opgaver:
1. Epikanalyse + fortolkning
Kim Fupz Aakeson: Vædderen
2. Kortfilmsanalyse + fortolkning + perspektivering
Lars Drost Hundebøll: Akvarium
3. Redegørelse for synspunkter, analyse af argumentation + diskussion:
Kronik: Haider Ansari: Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed
Formål:
I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
Metoder:
- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
- individuelt arbejde
Materialer:
Kronik: Haider Ansari: Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed
Kim Fupz Aakeson: Vædderen
Lars Drost Hundebøll: Akvarium
Evaluering: skriftlige afleveringer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Dokumentarfilm + medieværk: Flugten fra Grønland
I dette forløb skal eleverne stifte bekendtskab med dokumentarfilmsgenren og genrens forhold til fakta og fiktion. I gennem en række kreative øvelser, skal eleverne selv planlægge at lave en dokumentarfilm, hvor de her skal tage stilling til forhold som:
Vinkling
Manipulation
Fortælleformer
Fremstillingsformer
Kilder
Komposition
Appelformer
Eleverne analyserer sideløbende DR dokumentaren "Flugten fra Grønland" og forholder sig til den kritik om manipulation som dokumentaren blev kritiseret for, da den blev sendt i TV. Eleverne træner at udtrykke sig argumenterende om deres egne oplevelser af de problemstillinger, der bliver vidst i dokumentaren.
Eleverne dokumenterer løbende deres arbejde med dokumentaren i en logbog.
Formål
Eleverne træner at:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
- formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
- lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
- analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og
- navigere og udvælge information i skærmbaserede tekster med et fagligt fokus.
Indhold
- dokumentartekster
- nyhedstekster
Metode
- Gruppearbejde, individuelt arbejde, læreroplæg, gruppefremlæggelse
Materiale
DR dokumentar: Flugten fra Grønland
Lærerproduceret kompendium om dokumentargenren
Nyhedsindslag fra Qanarooq: Politik og kvinder
Artikel: https://www.avisen.dk/dr-dokumentar-om-groenland-beskyldes-for-manipulation_7094.aspx
Artikel: https://knr.gl/da/nyheder/wwf-kritiserer-udvidet-vinterjagt
Evaluering
Logbog over arbejdet med Flugten fra Grønland + diverse gruppefremlæggelser
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
At skifte kurs i livet del 2
Beskrivelse af forløbet:
Dette temaforløb bygger på sygeeksamenssættet fra 2023. Formålet er, at eleverne skal prøve at skrive de forskellige opgavetyper i sættet, samtidig med at tidligere lærte færdigheder som analyse af epik og argumentationsanalyse repeteres. Forløbet lapper over med kortfilmsforløbet, idet eleverne afslutter korfilmsforløbet med at skrive den første opgave i opgavesættet om korfilmen "Akvarium". Forløbet vil undersøge forskellige grunde til at skifte kurs i livet - f.eks. nød, tvang, lyst eller ny livsindsigt, og se på hvor nemt det er at lægge sit liv om. Forløbet lapper også over med elevernes mini SP opgave som er tværfagligt med samfundsfag.
Eleverne vil arbejde med følgende opgaver:
1. Epikanalyse + fortolkning
Kim Fupz Aakeson: Vædderen
2. Kortfilmsanalyse + fortolkning + perspektivering
Lars Drost Hundebøll: Akvarium
Mini SP:
3. Redegørelse for synspunkter, analyse af argumentation + diskussion:
Kronik: Haider Ansari: Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed
Formål:
I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
Metoder:
- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
- individuelt arbejde
Materialer:
Kronik: Haider Ansari: Jeg er ikke et resultat af samfundets svigt, men af min egen uformåenhed
Kim Fupz Aakeson: Vædderen
Lars Drost Hundebøll: Akvarium
Evaluering: skriftlige afleveringer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
13 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Fornuft og følelse + værk 4
Præsentation af forløbet
I dette korte forløb arbejder eleverne med Oplysningstiden og romantikken under overskriften "Fornuft og følelse", der således tematiserer idégrundlaget i de to tidsperioder. Omdrejningspunktet er arbejdet med Ludvig Holbergs komedie "Jeppe på bjerget" (værk før 1900) og henholdsvis den danske og grønlandske nationalmelodi. Indenfor romantikken stifter eleverne bekendtskab med universalromantikken, nationalromantikken og nyplatonismen. Der arbejdes ikke dybdegående med de to perioder, - fokus ligger på analysen af de nævnte tekster. Undervejs repeterer eleverne skrivehandlingerne analyse, redegørelse, sammenligning og perspektivering i relation til det gennemgåede stof.
Formål
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en
genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage
i diskussioner med argumenterede indlæg,
c) beherske forskellige skriftlige fremstillingsformer og udvise evne til at reflektere og
formidle skriftligt
lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive
og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering
af tekster,
i) demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv,
j) analysere, fortolke og perspektivere medieprodukter og
Indhold
- det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
- mundtlig og skriftlig udtryksfærdighed.
- Tekster fra oplysningstid
- Et værk før 1900
- Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden.
- Ligheder og forskelle mellem grønlandsk og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.
- visuelle udtryksformer
Metode
- Flipped learning
- Læreroplæg
- Gruppearbejde
- Fremlæggelser
- Individuelt arbejde
Materiale
Ludvig Holberg: Jeppe på bjerget (som film og i manuskriptform)
Lærerproduceret materiale om komedien som genre og om Oplysningstiden
Film om oplysningstiden: https://www.youtube.com/watch?v=IHlCCP7hH6I&t=201s
Dansk i Grønland 2: Afsnit om romantikken
Følgende afsnit i "Litteraturhistorien på langs og tværs":
https://litthist.systime.dk/?id=154#c380
https://litthist.systime.dk/?id=154#c381
https://litthist.systime.dk/?id=154#c383
"Jappa" - Teaterstykke opført af Nunatta Isiginnaartitsisarfia
Evaluering:
Grupperne fremlægger deres analyse af de to nationalsange for klassen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Lyrik
PRÆSENTATION AF FORLØBET
Eleverne præsenteres for lyrikgenrens kendetegn og begrebsapparat. Vi arbejder med et bredt udvalg af digte fra forskellige perioder i litteraturhistorien, herunder digte fra før 1700 (Haikudigte), digte fra romantikken og modernistiske digte. Forløbet er krydret med kreative skriveopgaver, hvor eleverne selv producerer digte ved at bruge lyrikgenrens virkemidler.
FORMÅL:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig
udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
d) demonstrere færdighed i at karakterisere sprogets opbygning, brug og funktion,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
INDHOLD
Det sproglige stofområde:
a) det danske sprog og dets særlige status i Grønland,
b) ordforråd, grammatik og sprogbrugsanalyse,
c) sproglige analyseteknikker og sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
Det litterære stofområde:
b) Forskellige former for tekstanalyse. Tekster, der repræsenterer væsentlige kulturelle og
bevidsthistoriske strømninger, herunder tendenser i samtiden. Ligheder og forskelle mellem grønlandsk
og dansk erfaringsverden og kultur på baggrund af de tekster, eleverne arbejder med.
METODE:
Gruppearbejde, læreroplæg, klassesamtale, gruppediskussion
MATERIALE:
Thomas Boberg: Dansk digt fra Gæstebogen, 2007
Emil Aarestrup: Angst fra "Digte", 1838
Theis Ørntoft: Det er forvirrende tider jeg skal fortælle om, 2011
Vita Andersens ”Fredag, lørdag, søndag"
Michael Strunge: "Natmaskinen"
Lærerproduceret materiale om digtanalyse baseret på "Lyrik - når sproget spiller" (ibog) af Mette Ewald og Rikke Taber kapitel 2-5 + 8
Diverse uddrag fra forskellige digte samt elevproducerede digte
EVALUERING:
Eleverne afslutter forløbet ved at skrive en samlet digtanalyse
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Eksamensrepetition
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737116",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737116",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737116"
}