Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
Lærer(e)
|
Amalie Elmgren Mosgaard, Ina Nielsen
|
Hold
|
2024M introDA (1.M intro-da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Børn på kanten (værk 1)
Præsentation af forløbet
Forløbet "Børn på kanten" omhandler børn og unge i udsatte situationer. Det kan f.eks. være at de fysisk eller psykisk pressede eller at de er på kanten til at komme galt afsted.
Forløbet centrerer sig omkring en læsning af kortprosasamlingen "Grænsebørn" af Bent Haller.Teksterne bruges i forhold til følgende:
- en generel introduktion til læsning af skønlitterære tekster (inferenser, tomme pladser)
- en snak om danskfagets tekstgenrer, herunder fakta og fiktion/skønlitteratur og sagprosa
- læsning af et værk
Det overordnede emne "Børn på kanten" bruges desuden til:
- Førfaglig begrebstræning
- Argumenterende skrivning vha. PEEL modellen
- Træning af læsestrategier
- Udvidelse af ordforråd
Det dette år er et "intro-år" til faget dansk, arbejdes der endnu ikke med skønlitterære analysebegreber som synsvinkel, fortællertyper osv. Fokus er i stedet på det at læse en tekst, forstå den, tale om den og skrive om den.
Formål:
I arbejdet med sprog, litteratur og medier skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Indhold:
a) demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk og beherske skriftsprogets vigtigste normer for sprogrigtighed,
b) formidle en viden og et budskab overbevisende og sikkert i mundtlig form, herunder deltage i diskussioner med argumenterede indlæg,
e) lytte aktivt med opmærksomhed og forståelse,
f) læse større, sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder,
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
Metoder:
- lærerstyret undervisning
- gruppearbejde
- pararbejde
- individuelt arbejde
Materialer:
Maslows behovspyramide
Bent Haller: Grænsebørn (udvalgte tekster)
Lærerproduceret materiale
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Træningsopgave 1 - tomme pladser og inferenser
|
20-08-2024
|
Arbejd selv opgave uge 34
|
23-08-2024
|
Træningsopgave 2 - Bent Haller
|
26-08-2024
|
Arbejd selv uge 35
|
28-08-2024
|
Træningsopgave 3: Selvforskyldt
|
03-09-2024
|
Arbejd selv uge 36
|
05-09-2024
|
Træningsopgave 4: Foredraget
|
09-09-2024
|
Arbejd selv uge 37 + 38
|
17-09-2024
|
Træningsopgave 5: Berømmelse
|
17-09-2024
|
Arbejd-selv uge 39
|
23-09-2024
|
Arbejdsselv-opgave uge 40
|
04-10-2024
|
Hvem er jeg?
|
11-10-2024
|
Noras dagbog
|
11-10-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
50,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 At læse (værk 2)
"At læse" er delt i to dele:
1. Dels læsning af selvvalgte bøger, artikler og digte
2. Arbejde med dansksprogets 120 basale ord
Formål:
Formålet med forløbet er dels at styrke elevernes evne til at læse og forholde sig til en større mængde tekst, i dette tilfælde et værk skrevet af andre grønlandske studerende. Formålet er desuden at give eleverne en indføring i den basale analyse af litterære tekster, således at der bliver en ramme at hænge det læste op på.
Forløbet har desuden det formål at træne elevernes brug af det dansk sprog. Arbejder centrerer sig om de 120 mest anvendte ord på dansk.
Slutteligt har forløbet til formål at styrke elevernes evne til at inddrage deres viden i en faglig og demokratisk diskussion med deres klassekammerater.
Indhold:
I forløbet har eleverne haft mulighed for både at arbejde induktivt og deduktivt gennem refleksionsøvelser, kreative skriveøvelser, stiliserede opgaver samt mundtlige oplæg. Forløbet indeholder desuden læsning af et værk.
Metode:
Forløbet er bygget op af 2x1 modul hver uge, der har haft fokus på 25 minutters læsning af selvvalgt litteratur samt 25 minutters arbejde med de120 ord. Opgaverne har her været at skrive sætninger og små tekster, samt arbejde med at anvende ordene korrekt i sætninger.
Arbejdet med noveller og analyse af noveller er opbygget af 1x2 moduler hver uge, hvor eleverne dels har arbejdet med læsestrategier (aktivering af forforståelse, rollelæsning) og dels med den basale analyse og fortolkning af noveller (fortæller og synsvinkel, personkarakteristik, miljøkarakteristik, tema og budskab). Eleverne har arbejdet med begrebskort og snakket sammen om analysebegreberne, ligesom de, i grupper, har lavet dele af analysen og præsenteret deres arbejde for resten af klassen.
Eleverne har arbejdet i fast grupper i forbindelse med arbejdet med analyse og fortolkning af noveller, således at de har mulighed for at opnå tryghed i en bestemt gruppe, ligesom de faste grupper gør det muligt at lade forskellige grupper lave forskellige dele af arbejdet og derefter præsentere det.
Materialer:
Kerne stof:
Diverse forfattere, Ung i Grønland, ung i verden, 2013
Lærerproduceret materiale om 120 ord.
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien på langs og på tvær, Systime (afsnittene: “Hvad er en novelle?” + “Novellens historie”).
Evaluering:
Formativ evaluering: Evaluering: Hvad skal evalueres? - Både metoden og arbejdet med novellerne skal evalueres.
Evalueringsmetode: Tavleevaluering med ordstyrer.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Skriv dine egne sætninger - 2 bogstaver
|
13-11-2024
|
2 bogstaver - lav sætninger
|
18-11-2024
|
Lav sætninger 3 bogstaver
|
25-11-2024
|
Genaflevering
|
26-11-2024
|
Læseark til Dem med masker
|
26-11-2024
|
Skriv dine egne sætninger
|
30-11-2024
|
Fortæller og synsvinkel øvelser
|
03-12-2024
|
Genaflevering: Lav sætninger med tre bogstaver
|
07-12-2024
|
Øvelser miljøkarakteristik
|
13-12-2024
|
Analyse og fortolkning
|
19-01-2025
|
Ekstraopgave
|
26-01-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
40,00 moduler
Dækker over:
46 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Formidling
- Personlige
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
Titel
3
|
Forløb#3 Retorik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 Kortfilm
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737125",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737125",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737125"
}