Holdet 2024Q DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kurt Solbjerg Jørgensen
Hold 2024Q DA (1.Q DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro:  Litteratur: prosa og lyrik
Titel 2 MEDIER - Journalistik - Dokumentarfilm - MedieVærk
Titel 3 Retorik og Argumentation  / Sprogligt område
Titel 4 Historisk Læsning: DMG + Romantikken + Folkeviser
Titel 5 FilmVærk og Dokumentarfilmen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro: Litteratur: prosa og lyrik


Forløbsbeskrivelse:
      INTRO-FORLØB: Prosa, Lyrik, sproglige virkemidler og grammatik

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

INDHOLD  (undervisningsforløb)

Primærtekster|

prosa:
H. C. Andersen:  Eventyr 1 1835-42   (uddrag)                          -  Den lille Idas blomster
Johannes V Jensen: Himmerlandshistorier 1980 s.257             -  Bo´l
Tom Kristensen:  Gyldendal 1930 s.9  (lille uddrag)                   -  Hærværk
Herman Bang:     Gyldendal 1912  Mindeudgave uddrag           -  Foran Altret

Tove Ditlevsen:    1966  udgivet                                                     -  Tårer
Sven Ørnø:            1991                                                                    -  Frem og tilbage


lyrik:  
Johannes V Jensen:  1925                                                         -  Hvor smiler fager den danske kyst
Tom Kristensen:         1920                                                         -  Det blomstrende slagsmaal
         
Bjørn Tidmand             1973                                                        -  Lille sommerfugl                                             

Sprogligt og litterært område:
Sven Ørnø:   1991                                                                           -  Frem og tilbage
Grammatik for dummies  (Uv-video) : https://sproget.dk/leg-og-ler/grammatik-for-dummies/grammatik-for-dummies

TEORI
www.Dansksiderne.dk  om litterære analyseteknikker og udtryk + sproglige virkemidler
Håndbog til Dansk  Ole Schultz larsen  - systime

FAGLIGE BEGREBER OG FOKUSPUNKTER:

Det litterære stofområde:

Prosa:  tekstanalyse:

genrer inden for fiktion: lyrik/prosa
Indledning
resume
Fortælleteknik
Personkarakteristik
Komposition og berettermodel
Scenisk/panoramisk
medsyn/bagudsyn
indre og ydre synsvinkel + kombineret
Tid, sted og miljø
Tema og fortolkning

Lyrik: tekstanalyse:

metaforer, besjælinger, personifikation,
sproglige figurer som gentagelser, allitteration
og rim/rytme, kildeområde og semantiske
felter og kompositon og fortolkning

Det sproglige stofområde:

- ordforråd og ordklasser
- sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
- sproglige virkemidler
- mundtligt udtryksfærdighed.

Sprogligt område: ordklasser,
lydord, bandeord, ord med
konnotationer, minus/plus-ord,
sproglige virkemidler  som
gentagelser, talesprog/skrift-
sprog samt humor, ironi og satire.

                                                             
METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer: gruppearbejde, to og to,  powerpoint-oplæg og  til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet

EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination at løbende formativ samt afrundende summativ evaluering

FORMÅL:
Viden & færdigheder: Eleverne skal kunne anvende det danske sprog mundtlig og skriftligt. I arbejdet med sprog og litteratur skærpes elvernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Lærings- & arbejdskompetencer: Der trænes studieteknikker til brug af tilegnelse af og fastholdelse af viden, læsestrategier og informationshåndtering med særligt fokus på aktiv læseforståelse.
Personlige & sociale kompetencer: Forløbet har fokus på udvikling af elevernes selv- og omverdensforståelse
som grundlag for personlig identitetsudvikling og social udfoldelse.

Læringsmål der primært arbejdes med:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk.
- læse større sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder.
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning af tekster.
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen.

Skriftlig dimension:  4  analyseopgaver  + 2 stilopgaver

Evaluering   løbende feedback og evaluering af det indlærte stof og undervisning

Elevprodukter: Mindmaps og powerpointoplæg med alle faglige begreber

Særlige fokuspunkter:
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 36,00 moduler
Dækker over: 36 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 MEDIER - Journalistik - Dokumentarfilm - MedieVærk


Medier - Journalistik  og dokumentarfilm

Forløbet indeholder arbejde med nyhedsjournalistik, fortællende journalistik og Dokumentarfilmgenren. Podcast er integreret som holdets valgte Medieværk som afslutning på arbejdet med Medier, journalistik og filmiske virkemidler.  Formålet med forløbet er kendskab til medier/journalistik og dokumentarfilm, og de fagudtryk
som hører til under dette fagområde i dansk. Målet er, at du opnår indsigt i journa-listikkens samfundsmæssige opgave og funktion samt forskellige genrer inden for
medieområdet. For eksempel er del af dette forløb et Medieværk i form af podcast
fra DR. Vi arbejder også med dokumentar og filmiske virkemidler.

Alle tekster eller medieprodukter er det klare sigte, at I til eksamen kan benytte de særlige fagudtryk til analyse af journalistisk artikel indenfor nyhedsgenren, fortællende journalistik eller meningsjournalistik. Læringsmål er også, at du kan fremstille - mundtligt eller skriftligt - et medieprodukts genre, komposition, filmiske virkemidler, forklare fakta- og fiktionskoder eller vinkling af stoffet i et eksamens-spørgsmål. Og med hvilke særlige sproglige eller filmiske virkemidler journalisten fortæller sin nyhedsreportage eller dokumentarfilm.  Alle kursister har arbejdet med selvvalgt dokumentarfilm.


Materialer:
Malik Brøns: Fare for isbjørne på stranden: Ittoqqortoormiit får svømmebassin
Kultur ·21. juli  2019  Sermitsiaq
Morten Sabroe:  Politiken 21.10.1994    artikel            -    Ildkuglen i fjernsynet
Søren Flott mfl.  Jyllandsposten  04.11.2004  artikel   -    Som om Solen kom for
                                                                                          tæt på

Ritzau 5/10-2021 KNR               - Færøerne vil overveje reglerne for
                                                     delfinfangst
TV2 Nyheder 15/9-2021 - Hans Henrik Busk Stie        - Over 1400 delfiner dæbt på færøerne
https://nyheder.tv2.dk/samfund/2021-09-15-over-1400-delfiner-draebt-paa-faeroeerne-jeg-er-forfaerdet-siger-hvalfanger

Dokumentarfilm:
film fra dette link: https://www.dr.dk/drtv/dokumentar:

Det ondes fyrste 2013                                                                  
Ordet fanger  - Helle Hansen 2012                                           
”vi kommer og dræber dig… Dødstrusler i indbakken” 2020    
Armadillo - Ronnie Fridthjof - 2011                                           


MEDIEVÆRKLÆSNING:    FJELDGÆNGEREN    PODCAST  DR  2019  AF  
                                             KATARINA LEWKOVICH
https://podtail.com/da/podcast/fjeldgaenger/



TEORI:
Ole Schultz Larsen:   Systime   - Håndbog til dansk  5.1 journalistik (s.218…) 2.1 Fakta og fiktionskoder + genrer
Mimi Olsen mfl.:   Krydsfelt 2010 -  Fortællende  Journalistik
Link om filmiske virkemidler og dokumentargenren:  www.filmcentralen.dk/undervisning
+  om journalistik  som værksted -               https://aiu.dk/mediehandbogen/journalistik/
Link om  filmmusik og filmiske virkemidler:  https://www.youtube.com/watch?v=SMzxjscBNeg
                                                                     https://www.youtube.com/watch?v=Jp0d330bbxs
Indlæring af vigtigste filmudtryk:                  https://filmcentralen.dk/grundskolen/filmsprog
Synnøve Kjærland mfl.  2001                      Definition af dokumentarfilm   (doku-genrer)
Jan Aasbjerg Petersen: link  nov. 2014                www.https://www.gymdansk.dk/fakta--og-fiktionskoder.html.


Om Podcasts:  anvendt link til analyse                https://indidansk.dk/podcast



FAGBEGREBER: (Fokuspunkter)

JOURNALISTIK:
De klassiske fem nyhedskriterier: Aktualitet, væsentlighed, identifikation, sensation og konflikt.
Opinion (Læserbrev, kronik, klumme, leder, anmeldelse, kommentar, analyse) versus Information, nyhedsartikel, baggrundsartikel, interview,  reportage, feature, case-story – Nyhedstrekant, Fortællende journalistik – fakta og fiktionskoder

Avisudtryk: Rubrik, Underrubrik, mellemrubrik, genretag, brødtekst, billedfrise, bærende billede, faktaboks, billedtekst, citat, byline, foto, Især arbejdet med Vinkling af stoffet og journalistens rolle i vores samfund, brug af interviewtkenik og kilder + journalistisk skriveteknik
Dokumentarfilm og podcast:  filmiske virkemidler:  billedbeskæring, klippeteknik, lyd, kamerabevægelser, fugle/frø/normal-perspektiv, doku-genrer, podcast-genrer, producentens/journalistens valg af vinkling  og stemmeføring (appelform, berettende, fortællende, dramatiserende)

METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative kompetencer hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer: gruppearbejde, to og to,  powerpoint-oplæg og  til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet

EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination af løbende formativ samt afrundende summativ evaluering

FORMÅL:
Viden & færdigheder: Eleverne skal kunne anvende det danske sprog mundtlig og skriftligt. I arbejdet med sprog og litteratur skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Lærings- & arbejdskompetencer: Der trænes studieteknikker til brug af tilegnelse af og fastholdelse af viden, læsestrategier og informationshåndtering med særligt fokus på aktiv læseforståelse.
Personlige & sociale kompetencer: Forløbet har fokus på udvikling af elevernes selv- og omverdensforståelse som grundlag for personlig identitetsudvikling og indsigt omkring grønlandsk/dansk kultur og samfund

Læringsmål der primært arbejdes med:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk.
- læse større sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder.
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning af tekster.
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen.   ”

Særligt formål med dette forløb er at opfylde læreplanens krav om at dække fagområdet Medier:  ”Det mediekulturelle stofområde har som genstand medietekster i trykte såvel som elektroniske medier, herunder aviser, radio, tv, film, websites og Interaktive medier
- Nyhedstekster
- Dokumentartekster
- Fiktionstekster
- Visuelle udtryksformer og
- Et værk i form af et Medieprodukt


Skriftlig dimension:  4  analyseopgaver  + 2 stilopgaver

Evaluering   løbende feedback og evaluering af det indlærte stof og undervisning

Elevprodukter: Mindmaps,eksamenstilopgaver, selvvalgt journalistisk nyhedsreportage
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 42,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Retorik og Argumentation / Sprogligt område


Sprogligt område:   Retorik og argumentationsteknik

Forløbet indeholder arbejde med meningsjournalistik og taler, hvor argumentationsteknik og retoriske virkemidler Især anvendes.
Men også appelformer og  kommunikationsmodel samt evnen til mundtligt at fremstille
et emne har været del af forløbet. Formålet er, altså udover at I lærer at kende til argumentationsteknik og retoriske virkemidler, at udvikle kritisk bevidsthed i forhold til
medier og politikeres valgflæsk i et demokratisk samfund.


Materialer:

Gitte Svanhold:     Lektielæsning er spild af tid  - politiken 15/11-2007
Leny Malacinski:   Pensioneret garder anklager: Livgarden hylder islam – Avisen.dk   7/4-2007

Leder, Politiken:    Dårlige vuggestuer koster samfund og børn 3.maj 2012
Ditte Giese:           Vuggestuedebatten er virkelighedsfjern klapjagt 12.maj 2012

Mary Steengaard: Håbet er drivkraften - Familiejournal.dk  2015

Greta Thunberg:  https://dansketaler.dk/tale/greta-thunbergs-tale-ved-klimamarchen-2019-oversaettelse/

Jens Stoltenberg, Norges statsminister,  Tale fra mindehøjtidelighed i Oslo Domkirke 22. juli 2011 pga. Utøya-tragedien.

Martin Lutker Kings tale 1963:  I have a dream

TEORI:
Ole Schultz Larsen:   Systime   - Håndbog til dansk  kap. 4 .10  Argumentation  s.157-167
Link: https://dansketaler.dk/temarum/retoriske-figurer-og-finesser/
Link til kilde:  https://www.gymdansk.dk/retoriske-virkemidler.html



FAGBEGREBER: (Fokuspunkter)

Retorik:  De 3 appelformer: logos, patos, etos, Påstand, Begrundelse/Belæg, Rygdækning, Forbehold/Gendrivelse, styrkemarkører, ordvalgsargument, sproglige figurer: gentagelses-
figurer som anafor, epifor, epanastrofe + opremsning, Analogi, Antitese, Paradoks, Retorisk spørgsmål,
hyperbel (overdrivelse), generalisering, Litote (underdrivelse), metafor, sammenligning, taler:  Den Informative tale, lejlighedstalen, den politiske tale, kommunikationsmodel: Ciceros retoriske pentagram, talens argumen-
tation og komposition: indledning (exordium), corpus: narratio (sag/problemstilling), argumentation + afslutning (perocardio)



METODE | For at udvikle analytiske, kreative, kommunikative og sociale kompetencer hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer: gruppearbejde, to og to,  powerpoint-oplæg og  til klasseundervisning i en kombination af induktive og deduktive tilgange til stoffet

EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination at løbende formativ samt afrundende summativ evaluering

FORMÅL:
Viden & færdigheder: Eleverne skal kunne anvende det danske sprog mundtlig og skriftligt. I arbejdet med sprog og litteratur skærpes elevernes evne til analyse, fortolkning og kritisk refleksion.
Lærings- & arbejdskompetencer: Der trænes studieteknikker til brug af tilegnelse af og fastholdelse af viden, læsestrategier og informationshåndtering med særligt fokus på aktiv læseforståelse.
Personlige & sociale kompetencer: Forløbet har fokus på udvikling af elevernes selv- og omverdensforståelse
som grundlag for personlig identitetsudvikling og social udfoldelse.

Læringsmål der primært arbejdes med:
- demonstrere en sikker og nuanceret beherskelse af det danske sprog, herunder benytte en genkendelig udtale af dansk.
- læse større sammenhængende tekster med udbytte og kunne anvende forskellige intensive og ekstensive læsemåder.
- anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning af tekster.
- demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen.   ”
Særligt formål med dette forløb er at opfylde læreplanens krav om at dække fagområdet Medier:  ”Det mediekulturelle stofområde har som genstand medietekster i trykte såvel som elektroniske medier, herunder aviser, radio, tv, film, websites og Interaktive medier
- Nyhedstekster
- Dokumentartekster
- Fiktionstekster
- Visuelle udtryksformer og
- Et værk i form af et Medieprodukt


Skriftlig dimension:  2  analyseopgaver  + 2 stilopgaver

Evaluering   løbende feedback og evaluering af det indlærte stof og undervisning

Elevprodukter: Mindmaps og elevoplæg med alle faglige begreber i spil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 37,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Historisk Læsning: DMG + Romantikken + Folkeviser


I dette forløb arbejder vi med tekster fra de to litterære perioder DMG
og Romantikken samt et miniforløb om folkeviser før 1700. Især har fokus
været på, at I skal kunne kende til de litteraturhistoriske perioders særtræk,
og at I kan karakterisere en tekst fra fx. romantikken til eksamen. Hvilke
særlige sproglige eller andre virkemidler bruger forfattere i denne periode ?

Forløbets Formål er, at I opnår kendskab til de litterære historiske perioder
og kan karakterisere, hvordan man kan se om en tekst er skrevet  under DMG,
romantikken eller tilhører folkevise- eller eventrygenren. I lærer også om de fag-
udtryk/ideer som fx. romantikkens forfattere er styret af:  dualistisk verdensbillede, universalromantik, nationalromantik ...  

Det er derfor vigtigt, at I læser afsnit om Faglige begreber og fokuspunkter nedenunder - Her står de fleste fagudtryk, du helst skal kunne forklare til eksamen opført.

INDHOLD  (undervisningsforløb)

Folkeviser
ukendt forfatter                                                                       - Harpens kraft

VÆRK:  Frederik Nielsen: Digtsamlingen  Arnajarak  - Udgivelsesår:  KBH 1948 Munksgaards Forlag

Det Moderne Gennembrud
prosa:
Herman Bang:     Gyldendal 1912  udgivet 1880                    -  Foran Altret

Pontoppidan:       tekstsamling fra "Hytterne" 1922                -  En stor Dag     1899

VÆRK:                Henrik Ibsen:   dramastykke                        -  Et dukkehjem

To malerier: Caspar Friedrich: Der Wanderer  1818 + Brendekildes "Udslidt"  1889
Skriftlig produkt:  Litterær artikel om "En stor Dag"

tekster fra Romantikken:
Ingemann:                         lyrik  1837                     -  I østen stiger solen op
Schack Staffeldt:              lyrik                               -   Indvielsen

Henrik Lund:                      lyrik  nationalsang fra 1913  -  Nunarput utoqq... + Vort
                                                                                      ældgamle land
Oehlenschläger:               lyrik                               -   Der er et yndigt land
H.C. Andersen:                 lyrik   1850                             -  I Danmark er jeg født
H.C. Andersen:                 eventyr  1822                         -  Englen
H.C. Andersen:                 eventyr  1843                         -  Den lille pige med svovlstikkerne

TEORI og baggrundsstof:

Ole Schultz:   Systime I-bog       -  Litteraturhistorien - på langs og tværs
Det moderne gennembrud s.125, s.138, s. 139 -142 +  introVideo  om DMG
Ibsen og det naturalistiske drama s. 211
Faktaboks fra  "Brug litteraturhistorien" om naturalisme og Impressionistisk
skrivestil plus "Om impressionisme"  fra  link  www.dansksiderne

Systimes I-bog Litteraturhistorien... romantikken s.124, romantikkens livssyn
s.157, nyplatonisme s.159  + Universalromantik, om HC. Andersen og
Dannelsestanken i prosaen  -  IntroVideo om Romantikken

                                      
FAGLIGE BEGREBER OG FOKUSPUNKTER:


Det litterære stofområde:

impressionisme - realisme - naturalisme  -  Tema: de 3 K´er

nøgne replikker, brug af man og mimik, objektiv fremstilling

paratakse sætninger, indre monolog,  retrospektiv teknik,

replikker og dialog, tomme pladser (impress.), eventyrgenren

dramagenren,  nationalromantik, Universalromantik, dualisme

Folkeviser: syrebadsteknik, flade personer, formelsprog,
overnaturlige væsener, trylleviser, ridderviser, historiske viser



Prosa:  tekstanalyse:

genrer inden for fiktion: lyrik/prosa
Indledning
resume
Fortælleteknik
Personkarakteristik
Komposition og berettermodel
Scenisk/panoramisk
medsyn/bagudsyn
indre og ydre synsvinkel + kombineret
Tid, sted og miljø
Tema og fortolkning

Lyrik: tekstanalyse:

metaforer, besjælinger, personifikation,
sproglige figurer som gentagelser, allitteration
og rim/rytme, kildeområde og semantisk
felt + komposition og fortolkning

Det sproglige stofområde:

- ordforråd og ordklasser
- sproglig iagttagelse i forbindelse med tekstanalysen
- sproglige virkemidler
- mundtligt udtryksfærdighed.

Sprogligt område: ordklasser,
lydord, bandeord, ord med
konnotationer, minus/plus-ord,
sproglige virkemidler  som
gentagelser, talesprog/skrift-
sprog samt humor, ironi og satire.

                                                             
METODE | For at udvikle analytiske, kreative og kommunikative evner hos eleverne, anvendes forskellige undervisningsformer: to og to,  powerpoint-oplæg, break-out rooms, læreroplæg, udfyld mindmaps, søgning på fagsider internet


EVALUERING | Evalueringen vil foregå som en kombination at løbende formativ samt afrundende summativ evaluering

LÆRINGSMÅL:
g) anvende tekstanalytiske begreber til at give en nuanceret analyse, fortolkning og vurdering af tekster,
h) demonstrere færdighed i at integrere sprogiagttagelse i tekstlæsningen,
i) demonstrere viden om dansk litteratur og kultur set i historisk og nutidigt perspektiv,

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 FilmVærk og Dokumentarfilmen


Formål

Formålet med forløbet er først og fremmest at leve op til læreplanens bestemmelse om, at eleverne dels skal arbejde tværfagligt, men særligt arbejde tværfagligt i fagene grønlandsk og dansk. Dette forløb er derfor centreret om tekster, der enten skriver noget om det grønlandsk-danske forhold, eller som er oversat til begge sprog. Eleverne arbejder på den måde både med det sproglige udtryk og med indholdssiden, hvor kulturmødet (eller kultursammenstødet) er tematiseret.

Indhold

arbejde med at lære fagudtryk inden for film og dokumentargenren at kende

Set dokumentarfilmen:  Sume - lyden af en revolution  Inuk Silis  2014

Lyrikanalyse af udvalgte musiktekster af  gruppen Sume




Metode

Eleverne arbejder i grupper med Mindmap over filmiske fagudtyk og teknikker,

forløbet afsluttes med en skriftlig opgave omkring dokumentargenren og filmen af Inuk Silis  om rockbandet  Sume


Materiale

Sume - lyden af en revolution     dokumentarfilm 2014  af  Inuk Høegh

Per Juul Carlsen 15. OKT 2014: Et lands moderne historie fortalt igennem
                                                    ét enkelt rockband            


Link: https://filmcentralen.dk/gymnasiet/filmcentralen/filmsprog

www.indidansk:dk:   Analyse af dokumentarfilm

Musiktekster af  Sume´:      Quillissat         Ukiaq


FILMVÆRK:  Pelle Erobreren 1987

i tilknytning til forløb om Det moderne gennembrud


Evaluering

Skriftlig produkt virker som feedback og læringsværktøj i tæt
samarbejde med kunsten at skrive en opgave



Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer