Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Jeffrey Ishøy, Ole Mortensen
|
Hold
|
2023XZT En (1.XZT En, 2.XZT En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Fairytales, myths and fables
A look at various related genres that have an element of magic and the supernatural in them. Beginning with the folk tale.
Textual analysis: narrative perspective, point of view
1. Little Red Riding Hood.
2. The Origin of the Narwhale.
3. 2 fables from Aesop
Alice in Wonderland film
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Aspects of America
Non-fiction:
"That's the Way", Systime 2005:
LA: City of Extremes
New York Underground Homeless
Interview of Police Officer Al Dayes
From "The Sky's the Limit"
Arnold Schwarzenegger
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Aspects of Britain
We are going to have a look at the British society of today (britiske samfundsforhold) through both articles (non-fiction) and stories (fiction)
content:
Benedikte Herold Jensen: "That's the Way", Systime 2007
Fiction: About a boy by Nick Hornby
Non-fiction:
Cyber bullies target girl
Head Suspends 40 girls
Football Crazy
Quiz on Britain
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Horror
Formål:
Læreplanen, punkt:
d: "gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer af engelske tekster"
e: "perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle, historiske og faglige sammenhænge."
Indhold:
Eleverne skal analysere værket "Dracula" i easy reader udgave. De vil få udleveret spørgsmål, som de til sidst fremlægger.
Eleverne vil i forløbet blive introduceret til den gotiske litteratur som genre. De vil blive præsenteret for forskellige tekster relateret hertil, som de også analyserer.
Metode:
- Gruppearbejde
- Præsentation
Materiale:
King, Stephen:” Why We Crave Horror Movies”
“Why do we fear”
Stoker, Bram: “Dracula”, Pearson English Readers, Easy Reader.
Evaluering:
Evaluering på Lectio ved forløbets afslutning.
Grupper:
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Dracula presentations
|
07-02-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Analyzing a short story
Formål:
Eleverne arbejder med short-story genren, og skal herunder analysere en række af tekster med henblik på at styrke deres tekstforståelse, men også vise kendskab til forskellige typer af engelske tekster.
Læreplanen, punkt 3.1 C:
”analysere og fortolke forskellige teksttyper og almene og faglige emner under anvendelse af faglig terminologi,”
Indhold:
Eleverne får udleveret en analysemodel (characterization, theme, message med mere), som de arbejder med i klassen. Vi analyserer ved hjælp af analysemodellen tre udvalgte tekster, således at eleverne forberedes på det endelige produkt, som er gruppefremstilling: Eleverne får ved forløbets afslutning tildelt forskellige tekster pr. gruppe, som de analyserer, og fremlægger.
Metode:
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
Mundtlig gruppefremstilling.
Materiale:
Hemingway, Ernest:” A Clean Well-lighted place”
Carver, Raymond: “Popular Mechanics”
Andersen, H.C.: “The Little Match Girl”
Hemingway, Ernest: ”Indian Camp”
Bates, H.E: ”Silas the Good”
Maugham Somerset: “Mabel”
Henry, O: “Springtime on the Menu”
Twain, Mark: “The Income Tax-Man”
Leacock, Stephen: “My Bank Account”
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
A Clean Well Lighted Place written assignment
|
13-02-2024
|
Presentations of short stories
|
06-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Wordclasses
Formål:
Læreplanen: Kernestof, punkt 3.2: "det engelske sprogs grammatik, herunder syntaks, udtale, ortografi og tegnsætning,"
Indhold:
Eleverne skal have kendskab til de mest vigtige ordklasser: adjektiver, verber, substantiver og adverbier. Vi
vil i første omgang lokalisere de forskellige ordklasser med udgangspunkt i teksten "Why don't you dance" af Raymond Carver. Når eleverne Der vil blive suppleret løbende med andre tekster efter behov.
Materiale:
Raymond Carver: "Why don't you dance"
Metode:
Lærerstyret undervisning
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Write your own story and find wordclasses
|
13-03-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Adjectives and adverbs
Formål:
Her vil være fokus på læreplanens punkt 3.2 A:
”det engelske sprogs grammatik, herunder syntaks, udtale, ortografi og tegnsætning,”
Indhold:
Eleverne arbejder med adjektiver og adverbier. Hvordan fungerer adjektiver og adverbier i en sætning? Hvad er deres funktioner?
Eleverne afleverer en opgave ved forløbets afslutning:
Write an assignment about your summer holidays (What are you going to do in your summer holidays?) in which you find adjectives and adverbs.
Use different colors when finding adjectives and adverbs.
Adjectives = Green
adverb = Red
Explain how you find adverbs and adjectives.
Extra:
Find verbs and nouns.
Verbs = Yellow
Nouns = blue
Explain how you find verbs and nouns.
Extra extra bonus level:
Find verbs and subjects in the sentence.
Explain the connection between verbs and subjects.
Metode:
Arbejdsformer:
- Individuelt arbejde
- Gruppearbejde
Materiale:
Bøgh & Hovgaard: Fejlstøvsugeren
Evaluering
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Adjectives and adverbs assignment
|
03-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Eksamensøvelse
Vi laver nogle skriftlige eksamensøvelser.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Hand in Delprøve 2
|
15-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Reading a book: The Time machine
Formål
- At gøre rede for indhold og synspunkter i forskellige typer af engelske tekster
Indhold
Eleverne læser The Time Machine af H.G Wells og afleverer til sidst en skriftlig opgave:
1. Summary
a. Make a summary of The Time Machine (200 words).
2. Characterization
a. Characterize The Time Traveller. Who is he? What are we told about him? What does he do?
b. Describe his relation to Weena.
3. Theme (time travel)
a. What kind of a world does the time traveller find in the future (year 802.701)? How is it different from his own world?
4. Discussion
a. In the introduction it says the following:
“In the end the power of nature is greater than the power of science, and there is no real purpose to human life. This sadness in the book may be the result of the mood of the time. The story was written at the very end of the 1800’s, when many people were afraid of the new century.”
What do you think is meant by this, and what do you think H.G. Wells is trying to tell us with the book?
It will be easier for you to answer these questions, if you read the introduction.
Materiale
Wells, H.G: "The Time Machine"
Metode
Individuelt arbejde
Evaluering
Evaluering klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
The Time Machine
|
31-05-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Alaska - The Last Frontier
Formål:
Der lægges vægt på elevernes evne til at redegøre for indhold og forskellige synspunkter i engelsk litteratur (læreplanens punkt 3.1 d) samt perspektivere disse i forhold til samfundsmæssige, kulturelle, historiske og faglige sammenhænge (læreplanens punkt 3.1 e).
Indhold:
Eleverne vil arbejde med forskellige tekster fra Alaska – the Last Frontier, herunder prosa og sagprosa.
Teksterne tager udgangspunkt i Alaska og det arktiske miljø. Der kan med fordel drages paralleller til Grønland.
Metode:
Gruppearbejde
Individuelt arbejde (skriftlig aflevering)
Materiale:
Følgende tekster er fra Alaska – The Last Frontier af Henning Abrahamsen, Gyldendal, 1996:
Denver, John: “American Child”
Abrahamsen, Henning: “At The Rainbows end”
Mcnamara, Katherine: “Fish Story”
Goodwin, Sister: “Innocence”
Nomadic Inupiat for Kappaisruk
London, Jack: “To build a fire”
Abrahamsen, Henning: “Part II: Native peoples of Alaska, Aleuts Eskimons and Indians”
Evaluering:
I klassen.
Opgave:
REMEMBER TO USE QUOTES.
- Make a brief summary of "Natural Forces."
- Give a characterization of the characters in the text. What do we know about them?
- What is the theme(s) of the text? Give examples.
- Discuss the theme(s) in the text. Can you relate it to another text, you have read? What are the differences/similarities?
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Rundvisning
-
Abrahamsen, Henning: “At The Rainbows end”
-
Abrahamsen, Henning: Alaska - The Last Frontier, Gyldendal, 1996.; sider: 7-22, 57-60, 99
-
Finish questions for Into the Wild for today.
-
Dire Straits Telegraph Road FULL
-
American Child
-
Jack London, "To Build a Fire"
-
Jack London, "To Build a Fire," Youtube animation, Jack London 'To Build a Fire' | Nexus Studios - YouTube
-
To build a fire.pdf
-
Herman og Tornøe: "Getting started," 2017.; sider: 8-10
-
Fish Story and Innocence theme(s)
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Native peoples of Alaska assignment
|
02-09-2024
|
Text 6: Nomadic Inupiat for Kappaisruk
|
12-09-2024
|
Natural Forces assignment
|
20-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
What we talk when we talk about love
Formål:
Eleverne skal analysere short-story genren. Dette skal ses i forlængelse af et tidligere short-story forløb (Analyzing a short story), blot vil vi denne gang have fokus på Raymond Carver, som en væsentlig forfatter i amerikansk litteratur inden for den minimalistiske genre. Det er oplagt at se nærmere på denne stil, hvor vigtige elementer i teksten forbliver usagt. Dermed trænes elevernes evne i at ”fortolke og analysere forskellige teksttyper om almene og faglige emner under anvendelse af faglig teminologi” (Læreplanen, punkt 3.1 g). Carver er altså særligt interessant, fordi eleverne skal være opmærksomme på det usagte, og dermed skal have ekstra fokus på fortolkningsdelen. Forløbet dækker da også over ”et udvalg af litterære tekster af engelsksprogede forfattere inden for flere litterære hovedgenrer.” (Læreplanen punkt 3.2 f).
Indhold:
Forløbet tager udgangspunkt i Carver’s short-story samling: ”What we talk about when we talk about love.” Eleverne får analytiske spørgsmål til teksten, som de skal besvare. Her vil være fokus på summary, theme, illustration og discussion. Særligt diskussionsdelen har til formål at få eleverne til at reflektere over den større sammenhæng: Hvordan kan tekstens bruges i virkeligheden? Hvordan hænger den sammen med samfundet? Der vil også indgå sproglige sekvenser, hvor der vil være fokus på de forskellige ordklasser, som Carver benytter sig af og hvilken betydning de har for hans prosa. Endelig vil eleverne i slutningen af forløbet forberede en præsentation ud fra en selvvalgt tekst, hvor de benytter sig af de faglige begreber, som er blevet gennemgået.
Metode:
• Gruppearbejde
Eleverne arbejder i grupper med henblik på gruppefremstilling.
• Mundtlig gruppefremstilling.
Materiale:
Følgende tekster er fra Raymond Carver:” What we talk about when we talk about love.”
"Why don't you dance"
"Sacks"
"A Serious talk"
"The Calm"
"Gazebo"
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Raymond Carver self-chosen text presentations
|
15-11-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Slumdog Millionaire
Formål:
Eleverne skal orientere sig i et større engelsksprogligt stof (læreplanen 3.1 h) og kunne analysere og fortolke ”forskellige teksttyper om almene og faglige emner under anvendelse af faglig terminologi.” (læreplanen 3.1 g).
Indhold:
Eleverne læser værket Slumdog Millionaire i easy reader udgave. De får også udleveret en lydbog til hjælp undervejs. Der vil til sidst være en skriftlig opgave, som tager udgangspunkt i følgende:
1. Write a summary of “Slumdog Millionaire”
What is Slumdog Millonaire about? Write in your own words.
2. Give a characterization of the characters in the book.
Who are the characters? What do we know about them? How are they connected?
3. Comment on the ending of the story.
What happens in the ending of the story? Is it a closed or open ending? Do you think it is a strange ending, or does it make sense?
4. Discuss some of the theme(s) raised in the story.
Which themes are discussed in the story? Is the story about love, deception or something else?
Metode:
Arbejdsformer:
• Gruppearbejde
o Eleverne læser Slumdog millionaire sammen efter eget valg. Nogle foretrækker at læse højt for hinanden. Andre foretrækker at læse alene.
• Individuelt arbejde
o Læsning af værk: Slumdog Millionaire. Det er også muligt at supplere med lydbog.
• Skriftlig aflevering.
o Individuel skriftlig opgave: Slumdog Millionaire.
Materiale:
Vikas Swarup: ”Slumdog Millionaire,” Macmillan Readers.
Slumdog Millionaire lydbog. Kan findes som link:
Slumdog Millionaire (easy reader) (Webvisning)
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Slumdog Millionaire written assignment
|
05-12-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
13
|
Ireland - A nation of Conflict
Formål:
Som en del af kernestoffet skal eleverne i dette forløb lære om ”væsentlige historiske kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA (…)” (læreplanen 3.2 f).
Indhold:
Vi gennemgår kompendiet ”Conflict in Ireland.” Eleverne indføres i konflikten i Nordirland. Her vil blandt andet være fokus på the troubles, the protestant takeover, the fight for independence, the Irish revolution med mere. Eleverne vil undervejs arbejde interaktivt med padlet, hvor de laver en tidslinje over den irske revolution. De skal til sidst lave en fremlæggelse af forskellige tekster, der repræsenterer konflikterne i Nordirland. Der vil også være nogle grammatiske øvelser undervejs, som en del af forløbet.
Metode:
Gruppearbejde og individuelt arbejde.
Materiale:
McDougall, Holmes: ”Conflict in Ireland.”
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Presentation of texts
|
13-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
25 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Grammar
Formål:
Her vil være fokus på læreplanens punkt 3.2 A:
”det engelske sprogs grammatik, herunder syntaks, udtale, ortografi og tegnsætning,”
Indhold:
Eleverne arbejder med verbernes tider og adjektivernes bøjninger.
Metode:
Arbejdsformer:
- Individuelt arbejde
- Gruppearbejde
Materiale:
Herman og Tornøe: "Getting started," 2017.
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Analyzing a Poem
Formål:
Eleverne skal have kendskab til lyrik-genren inden for engelsk litteratur. De skal herunder have kendskab til de faglige begreber, der gør sig gældende, når man analyserer et digt.
Forløbet læner sig således op ad læreplanens punkt 3.1, g, hvori det fremgår at eleverne skal kunne:
”analysere og fortolke forskellige teksttyper om almene og faglige emner under anvendelse af faglig terminologi,”
samt punkt 3.2 f, hvori de er fokus på kernestoffet, som er:
”et udvalg af litterære tekster af engelsksprogede forfattere inden for flere litterære hovedgenrer.”
Indhold:
Eleverne arbejder med tre øvelses tekster i grupper (se materiale), som gennemgås i klassen. Når øvelses-delen er overstået, får de udleveret individuelle gruppe-tekster. Disse fremlægger de i slutningen af forløbet.
Metode:
Gruppearbejde
Materiale:
Frost, Robert: “Stopping by Woods on a Snowy Evening”, 1923.
Ehrman, Max: “Desiderata”, 1927.
Buehler, Judy: “Sunglasses in the Shade”, 1920.
Buehler, Judy: “Twilight of the Blue Jay”, 2021.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
16
|
Reading a book: Oliver Twist
Formål:
Eleverne skal orientere sig i et større engelsksprogligt stof (læreplanen 3.1 h) og kunne analysere og fortolke ”forskellige teksttyper om almene og faglige emner under anvendelse af faglig terminologi.” (læreplanen 3.1 g).
Indhold:
Eleverne læser Oliver Twist som et selvstudium, hvor der suppleres med en lydbog. Ved forløbets afslutning laves en skriftlig aflevering:
Give a summary of Oliver Twist.
Characterize Oliver Twist.
- Who is he?
- How is he different from Bill, Fagin and Jack Dawkins (the criminals)? What does he do when they try to make him steal?
Comment on the ending of the story.
Discuss some of the themes raised in the story.
Metode:
Arbejdsformer:
Gruppearbejde
- Eleverne læser Oliver Twist sammen efter eget valg. Nogle foretrækker at læse højt for hinanden. Andre foretrækker at læse alene.
Individuelt arbejde
- Læsning af værk: Oliver Twist. Det er også muligt at supplere med lydbog.
Skriftlig aflevering.
- Individuel skriftlig opgave: Oiver Twist.
Materiale:
Dickens, Charles: "Oliver Twist", Pearsy English Active Readers, edited by Hopkins & Potter, 2008
Evaluering:
Evaluering i klassen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737264",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737264",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737264"
}