Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Anne Goul Froberg
|
Hold
|
2023L En (1.L En, 2.L En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Death in Poetry
Omfang
25 lektioner á 60 min
Særlige fokuspunkter Eleverne får:
- Relevant ordforråd om poesi
- Kendskab rimsystemer, digtstruktur, kendte digtere/digte
- Kendskab til digtanalyse og digtet som fremstillingsform
- Øvet notetagning og detaljelæsning
- Øvet tema-identifikation
Væsentligste arbejdsformer Klasseundervisning, gruppearbejde, individuelt arbejde, pararbejde
Formål
At stifte bekendtskab med poesi på Engelsk.
At lære terminologi og metoder til analyse af poesi. At lære at anvende disse i praksis
Indhold
En række overvejende meget kendte digte på Engelsk fra forskellige tidsperioder. Dette er digte der ofte refereres til i anden litteratur og film, og det er
Metode
Der arbejdes med individuelt, par og gruppearbejde. Der arbejdes både mundtligt og skriftligt. Der er overordnet tale om relativt lærerstyret arbejde, med en mindre grad af selvstændighed, idet eleverne præsenteres for teori som de derefter anvender på digtene
Materiale
- Edgar Allen Poe, The Raven
- Amelia Burr, A song of Living
- Mary Frye, Do not stand at my grave and weep
- W.H. Auden, Funeral Blues
- Emily Dickinson, I Felt a Funeral in my Brain
- Dylan Thomas, Do not go gentle into that good night
- Andrew Hudgins, Elegy for my father, who is not dead
- Robert Browning, Porphyria’s Lover
- William Shakespeare, Sonnet XVIII
- John McRae, In Flanders Fields
- Wilfred Owen, Anthem for Doomed Youth
2 læreroplæg om poetic terminology som Powerpoint samt tekst med teori om sonnetformen. Arbejdsspørgsmål til digtene.
Audio samt Simpsons video af the Raven.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Empire and Colonialism
FORMÅL
At lære om the British Empire og dets historiske betydning for hvordan verden ser ud i dag.
Der har færet fokus på den historiske udbredelse af The Empire samt punktedslag i forskellige specifikke kolonier med forskelligartede historier og roller i imperiet.
Der har været et fokuspunkt omkring inperialistisk ideologi og et kritisk perpektiv på den Britiske selvforstålse som kolonimagt.
INDHOLD
Der er arbejdet med en blanding af forskellige fiction og non-fiction tekster og anvendt relevante analyseredskaber.
MATERIALER
Building the British Empire from https://engelskfed.ibog.gyldendal.dk/?id=180
Rudyard Kipling: The White Man's Burden, 1899
Pears soap advertisement, picture, 1899
Tea time with servants in India, picture, 1890
ale fra https://technologyandsociety.systime.dk/?id=145&L=10
Jomo Kenyatta: The Gentlemen of the Jungle, 1938 fra https://angles.systime.dk/?id=158&L=10
TV dokumentar: A Very British Way of Torture, Channel 4, 1922
Police chief quit after abuse by British colonial troops in Kenya covered up by Aamna Mohdin in The Guardian, August 2022
Niall Ferguson: Empire: How Britain Made the Modern World from https://angles.systime.dk/?id=160&L=10
Elevoplæg om kolonierne Indien, Jamaica, Ghana og Australien
baseret på egen research
METODER
Der er arbejdet med en blanding af gruppearbejde og lærerfrontet undervisning og selvstændigt arbejde. I arbejdet med teksterne er anvendt forskellige relevante analysemetoder: billedanalyse, fiktionsanalyse, nonfiktionsanalyse.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Internet
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
All About the USA
Forløbet dækker forskellige sider af USAs historie og moderne ideologiske grundlag.
Der er særligt fokus på Immigration og African Americans.
Der er også fokus på præsidentvalget 2024. Valgsystemet og vigtige issues i valgkampen.
Formål:
At give eleverne en forståelse for centrale forhold i Amerikansk kultur og historie med særligt fokus på Immigration og African Americans.
Endvidere at give eleverne en forståelse for aktuelle forhold i Amerikansk politik
Indhold:
Forskellige tekster og filmklip baggrundsviden sæt primære tekster, både fiction og non-fiction om de emner der har været i fokus.
Materiale:
Video: The United States of America - Summary on a Map
https://www.youtube.com/watch?v=UbpoC2Y9DIA
Being an Immigrant, fra Being American, Mette Holm, Gyldendal 2016, (iBog)
The New Colossus, Emma Lazarus, in Worlds of English , Anne Mette Finderup og Agnete Fog, Systime (iBog)
The Original Statue of Liberty: Celebrating the End of Slavery By Carissa Chesanek, 2022
https://www.statueoflibertytour.com/blog/the-original-statue-of-liberty-celebrating-the-end-of-slavery/>
Coming to America to Clean by Ana Maria Corona: , Harpers 1993
Two Kinds, Amy Tan, 1989
The Arrangers of Marriage, Chimamanda Ngozi Adichie, 2009
Segregation and the Civil War intro, Black Voices, Systime
On Being Crazy, WEB duBois, 1907 in Black Voices, Systime
Strange Fruit, Bille Holiday (Abel Meeroopol), 1937 in Black Voices Systime, iBog
Martin Luther King, I have a Dream, Speech, 1963 in Black Voices, Systime, iBog
Trump-Harris Presidential Debate, ABC News
https://www.youtube.com/watch?v=kRh6598RmH
Issues in the US Election: Abortion, Immigration, Economy, in Election Year, Columbus, 2024 (iBog)
US election 2024: A really simple guide to the presidential vote,
https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-67285325
Metoder:
Vi har arbejdet med analyse af fiktion og nonfiction, med vidensindsamling og med en blanding af lærerstyret og elevcentret samtale om emnerne.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Essay Assignment: Two Kinds by Amy Tan
|
11-09-2024
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
Titel
5
|
Love and deception - fiction analysis
Et kort emne med fokus på analyse af fiktion.
Formål:
At træne analytiske teknikker og færdigheder i forhold til fiktionstekster:
Indhold:
Analyse af fiktionstekster med forskellige fokusområder
Materiale:
Toolbox for Fiction Analysis, from Contexts, Engberg-Pedersen, Grønvold og Ohland-Andersen, red. Gyldendal 2004
Roald Dahl: Lamb to the Slaughter, 1953
Ursula K. LeGuin, The Wife's Story, 1982
Amrita Pritam: A Stench of Kerosene
Anton Chekov, An Avenger
Metoder:
Tekstanalyse med fokuspunkter. rbejde i Grupper og små skriftlige opgaver
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Inuit Issues
Formålet med forløbet give eleverne indblik i kulturen blandt Inuit i Canada.
I forhold til fagets formål som det fremgår af lærerplanen for Engelsk B i Grønland er det viden om andre engelsksprogede områders kultur og samfundsforhold der er i fokus.
Valget af Inuit iCanada som omdrejningspunkt er truffet på baggrund af læreplanens formålsparagrafs pind om kulturelle og samfundsmæssige kompetencer:
"Eleverne skal kunne bruge det engelske sprog til at kommunikere på tværs af kulturelle grænser, bl.a. således at deres forståelse af egen kulturbaggrund udvikles. Eleverne skal kunne sætte deres viden om faget ind i en grønlandsk sammenhæng, og de skal kunne bruge sproget til at orientere sig i og agere i en globaliseret verden."
IDette krav tilgodeses her med fokus på Inuit i Canada
Et sekundært formål er at øge elevernes mundtlige sprogproduktionsfærdigheder gennem målrettet arbejde med en række forskellige typer af mundtlige aktiviteter.
I forhold til læringsmålene for faget er det primært de følgende der er i fokus:
a) forstå forholdsvis komplekst mundtligt og skriftligt engelsk fra forskellige regioner og i forskellige stillejer om almene og faglige emner,
b) beherske et varieret ordforråd, der gør det muligt ubesværet at deltage i en samtale og diskussion på engelsk om almene og faglige emner,
d) gøre rede for indhold, synspunkter og stilforskelle i forskellige typer af engelske tekster,
e) analysere og fortolke forskellige nyere og ældre teksttyper om almene og faglige emner under anvendelse af faglig terminologi,
f) perspektivere den enkelte tekst i forhold til samfundsmæssige, kulturelle, historiske og faglige sammenhænge
h) anvende en grundviden om historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i […] andre engelsktalende områder til analyse og perspektivering af aktuelle eller historiske forhold
Typer af materialer:
Der indgår materiale af forskellige genrer og typer, herunder non-fiction i form af nyhedsartikler, blogposts og dokumentarfilm, fiction i form af noveller og romanuddrag, spillefilm samt poetry i form af digte og sangtekster.
Emner:
-Inuit's historie i Canada, herunder skabelsen af Nunavut
-Moderne situation i Nunavut med fokus på emner som uddannelse, mad, socilae udfordiner, kulturel revival
-Representation – nothing about us, without us. Southern exoticism og sensationalism in fremstillingen af Nunavut. Kunst i Nunavut. Nøglebegreber: stereotypes, prejudice, agency, representation, the Other, White Saviour, Identification
kernestof i henhold til læreplanen
b) ordforråd, orddannelse og idiomer,
d) kommunikationsformer og kommunikationsstrategier i almene og faglige sammenhænge,
e) tekstanalytiske begreber,
g) et bredt udvalg af nyere litterære og ikke-litterære tekster,
i) historiske og aktuelle forhold i andre dele af den engelsktalende verden.
Liste over tekster med videre:
Nunavut, by Peter Kikkert, article in The Canadian Encyclopedia
https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/nunavut
Inuit Never stopped Hunting, article by Gregory Furgala
https://trc.journalism.torontomu.ca/inuit-never-stopped-hunting/
Film: The Grizzlies, dir. Miranda de Pencier
Meet Snowguard: Canada's New Inuk Teen Superhero, Jane van Coveden, CBC
https://www.cbc.ca/books/meet-snowguard-marvel-comics-new-inuk-teen-superhero-1.4634479
Article: Drawn from Poverty: Art was supposed to save Canada’s Inuit. It Hasn’t. by Catherine Porter, New York Times
https://www.nytimes.com/2019/10/19/world/canada/canada-indigenous-art.html
Novel Excerpt: Tanya Tagaq, Split Tooth, Penguin 2019
Article: Between The Lines, Up Here Magazine
https://uphere.ca/articles/between-lines
Udover teksterne er der også anvendt læreroplæg og præsentationer
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Terminsprøver
|
22-01-2025
|
Drawn from Poverty
|
14-02-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737272",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737272",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737272"
}