Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
Lærer(e)
|
Ieva Krastina Mieth Johannessen
|
Hold
|
2024Q En (1.Q En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Social Media and Identity
FORMÅL
- At give eleverne en mere nuanceret forståelse af den ønskede identitet (på sociale medier) som ikke altid stemmer overens med den reelle identitet.
- At illustrere forskellige måder hvorpå ens " ønskede identitet" kan dannes og formes gennem sociale medier.
- At illustrere hvilken betydning sociale medier har for individet i hverdagens sociale interaktioner med andre, hermed større fokus på online adfærd, mobning, .
-til sidst for eleverne selv at skulle danne en mere kritisk syn på hvor meget eller lidt det betyder for en selv at man er enten meget, - lidt eller slet ikke aktiv på de sociale medier, deres online adfærd.
INDHOLD
- Forløbets kernestof indeholder begrebsforklarende artikler med supplerende visuelt materiale som billeder og korte videoer.
- Eleverne skal individuelt eller parvis/gruppevis arbejde med både skriftlige og visuelle opgaver fx. essay skrivning, rollespil, PPTX, etc.
- For at danne et bedre forståelse for koncepten om sociale medier vil eleverne også arbejde med forskellige teoretiske forståelser af sociale mediers indflydelse på individets opfattelse af omverden og sig selv.
- diskussionsøvelser i grupper eller parvis med henblik på tekstforståelse og begrebsafklaring.
METODE
- Gennem forløbet eleverne skal demonstrere udvikling i deres samtaleevner ift. at arbejde med stoffet, da der sættes større fokus på udviklingen af elevernes mundlighed.
- Gruppeøvelser skal give et mere fordybet, reflekteret og selvstændigt arbejde med stoffet.
-Fokus på skriftlighed
MATERIALE
- The day I confronted my troll (2012)The day I confronted my troll | Leo Traynor | The Guardian
- Cyberbullying: How anonymous attacks changed me for ever | Charlotte Philb, 2014, The Independent
- The Facebook Song, By Rhett& Link
- How FAcebook makes us Unhappy, By Mari Konnikova, The New Yorker, 2013, https://www.newyorker.com/tech/annals-of-technology/how-facebook-makes-us-unhappy
"Look Up" by Gary Turk. https://youtu.be/Z7dLU6fk9QY -link to the video
Evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
CRIME IN FIICTION
Emnemæssig fokus var på fiktionsanalyse samt karakteristika af crime fiction som genre. Vi diskuterede de underliggende temaer beskrevet i de forskellige crime stories og hvorledes de kommer til udtryk.
Knox 10 Commandments of writing crime fiction.
ROBBERY IN ST. PATRICK’S CHURCH
AN (ALMOST) PERFECT PLAN
"A Scandal in Bohemia", (excerpt) Adventures of Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle, (1892) Harper & Brothers www.gutenberg.org-
"The Dead Surgeon", by Zhanna Hamilton, Learn English with Short stories- Murder Mysteries, Section 1, 2012-
"The Murders in the Rue Morgue" by Edgar Allan Poe-
Kernestof:
- det engelske sprogs grammatik, herunder syntaks, lydsystem, ortografi og tegnsætning,
- idiomatik, ordforråd og orddannelse,
- principper for tekstopbygning og tekstsammenhæng,
- kommunikationsformer og kommunikationsstrategier i almene og faglige sammenhænge,
- tekstanalytiske begreber,
- et udvalg af litterære tekster af engelsksprogede forfattere inden for flere litterære hovedgenrer
- mediestof, herunder film,
- væsentlige historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i Storbritannien og USA
- historiske og aktuelle forhold i andre dele af den engelsktalende verden
Teori om Crimefiction, genretræk,
IDIOMS
Grammar Focus
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Global WARMING-Climate Change
Formål
Forløbet vil beskæftige sig med årsagerne til klimaændringerne og konsekvenserne for den natur vi kender idag både i Grønland og i verden..
Introduktion til klimadebatten i den engelsksprogede verden og fagspecifik terminologi. Læsning af non-fiktive tekster og se på det engelske sprog som kommunikationsmiddel.
Hermed også en introduktion til medier og deres dækning af miljø- og klimastof de seneste år, samt undersøge hvilket rolle emnet har fået i mediebilledet og formidling.
Climaactivisme, Cli-Fi, clictivism, slacktivism, climate change movements
Indhold
Materiale
Causes and Effects of Climate Change | National Geographic (28.aug.2017)YouTube. 3:05, https://www.youtube.com/watch?v=G4H1N_yXBiA
Climate change - Voice of the glaciers - Award winning documentary. 19:48-https://www.youtube.com/watch?v=ycJwdraJENU
CHANGE, COST OR BENEFIT-Discovering the Arctic
https://discoveringthearctic.org.uk/arctic-people-resources/living-on-the-edge/change/
The Disaster store, by Helen Phillips, 2019, Systime
"How can city dwellers help with climate change? Buy less stuff.", by Alejandra Borunda, 2019(nationalgeographic.com)
https://www.nationalgeographic.com/environment/article/cities-climate-impact-consume-less
Flying and the climate crisis, By Helen Simpson, 2010, Systime
Alexandria Villasenor- https://youtu.be/flBdlfJQCF0
Popular Climate movements, SYSTIME
Non-fiktion analyse model
Essay writing
Fokus på skrivning( essay, kommentere, diskutere, opsummere, redegøre) og læsestategier, SKEMATA
Modes of Persuasion
Argumentation
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
WEEK 12- WRITE A CRIME STORY
|
24-03-2025
|
WEEK 14
|
06-04-2025
|
WEEK 15- The disaster store
|
12-04-2025
|
WEEK 17- Oral presentation
|
27-04-2025
|
WEEK 18- Activism and popular movements
|
04-05-2025
|
WEEK 19- ORAL Presentation-Fiction
|
10-05-2025
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737288",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737288",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737288"
}