Holdet 2024B sc - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Science C
Lærer(e) Jan Jørgensen
Hold 2024B sc (1.B sc)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 Vands egenskaber & havstrømme & klima
Titel 2 Massefylde (tværfagligt med mat)
Titel 3 Diffusion og osmose
Titel 4 1 Variabel kontrol forsøg (gær)
Titel 5 Repetition af naturvidenskabelig metode
Titel 6 Science projekt

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 Vands egenskaber & havstrømme & klima

Formål
I skal øve jer i naturvidenskabelig metode
I øver jer i at lave hypoteser og tegne forsøgsopstillinger (forsøgsdesign) og lave forsøgene.
I øver jer i at vurdere om I skal bruge sikkerhedsudstyr og at passe på hinanden i laboratoriet.
I øver jer I at bruge matematik til at forklare jeres resultater f.eks. regne med saltkoncentrationer.
I prøver at forklare jeres resultater, hvor I bruger alt det, som I ved om vand allerede eller lærer i timen.
I øver jer I at finde ud af om jeres hypotese var rigtig eller forkert.
I øver jer I at forklare, hvad forsøget viser.
I øver jer I at skrive rapporter.

Indhold
emnet vand kigger vi på:
- de tre tilstandsformer og vandets kredsløb: is, vand og damp
- atomer og molekyler
- vi kigger på saltvand og ferskvand, varmt og koldt vand: tungt og let vand
- Havstrømme
- grønlandspumpen
- Klimaforandringer

Metode
I næsten alle timer laver vi forsøg. Enten laver I forsøg i små grupper eller store grupper eller også laver læren forsøgene sammen med jer. Efter forsøgene snakker vi om, hvad I har set. Det kan være, at I gennemgår teori efter forsøget eller selv skal undersøge teorien. Forsøgene er ofte nemme, fordi I skal øve jer i metode. Forsøgene bliver mere og mere komplicerede i løbet af skoleåret.
I forløbet øver I jer også I at præsentere jeres forsøgsresultater i en rapport eller videopræsentation. For at det bliver nemmere for jer, så får I mange små opgaver og I skal ofte arbejde i grupper, så I kan hjælpe hinanden.

Pædagogisk-didaktiske værktøjer:
IBSE
Teaching Learning Cycle
Cooperative Learning

Materiale
Forsøgsvejledninger
Videoer

Evaluering
Feedback til opgaver/rapport/skriftlig produkt i grupper
Plenum gennemgang
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
sikkerhedskopi af rapport 22-10-2024
Sikkerhedskopi 2 rapport om grønlandspumpe 24-10-2024
Grønlandspumpe færdig rapport 28-10-2024
Præsentationer om klimaforandringer 02-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 44 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Massefylde (tværfagligt med mat)

Formål:
At give eleverne en forståelse af begrebet massefylde og dets relevans i naturvidenskabelige sammenhænge.
At introducere eleverne til grundlæggende principper for lineær regression og dets anvendelser i naturvidenskabelig analyse.
At anvende viden om ensvinklede trekanter til at bestemme højden af skolen. Eventuelt eksperimenter med forskellige tilgange til at bestemme højden af skolen.
At udvikle elevernes færdigheder inden for praktiske undersøgelser, dataopsamling og skriftlig/mundtlig formidling af resultater.

Indhold:
Massefylde:
Teoretisk introduktion til begrebet massefylde.
Praktiske forsøg og regneøvelser vedrørende massefylde for forskellige materialer (stens, metaller, saltvand osv.).
Anvendelse af metoder som Arkimedes' princip for at bestemme materialers massefylde.
Lineær Regression:
Teoretisk gennemgang af lineær regression.
Anvendelse af lineær regression i forbindelse med dyk og tryk eksperimenter.
Praktisk træning i at anvende software til lineær regression (GeoGebra).

Metode:
Differentierede undervisningsformer, herunder gruppearbejde, fælles diskussioner og individuelle opgaveløsninger. Undervisningen er både deduktiv, induktiv og problembaseret.
Aktiv eksperimentel læring med fokus på praktiske øvelser og anvendelse af digitale værktøjer til dataanalyse.
Progression i kompleksitet fra teoretisk introduktion til praktisk anvendelse og problem løsning.

Materialer:
Prisma 7: massefylde s. 18-19
Prisma 7: Massefylde af forskellige stoffer - øvelseskompendie s. 16, forlag Malling Beck
Matematikki Z: opgaveark om rumfang og massefylde, Netsider, s. 20
Vestergaard, Erik: Opgaver i lineær regression, www.matematikfysik.dk
Øvelsesvejledning om stens massefylde
Øvelsesvejledning om metallers massefylde
Øvelsesvejledning om havvands saltindhold bestemt vha. massefylde
Osmose i kartofler, 2021, Praxis Forlag
Øvelsesvejledning om bestemmelse af højde vha. ensdannede trekanter
Laboratorieudstyr til massefylde eksperimenter.
Digitalt værktøj til lineær regression (WordMat, GeoGebra).
Frividen, 2012, Ensvinklede trekanter til måling af bygnings højde, https://www.youtube.com/watch?v=8XBvBc30LYM  

Evaluering:
Løbende feedback undervejs i form af vejledning og vurdering af elevernes arbejde.
Fælles gennemgang af alle øvelserne
Indsamling/procesvejledning af opgaveark/skriftlige produkter
Lydfiler til mundtlig præsentation af øvelse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Diffusion og osmose

Formål
I skal øve jer i naturvidenskabelig metode
I øver jer i at lave hypoteser og tegne forsøgsopstillinger (forsøgsdesign) og lave forsøgene.
I øver jer i at vurdere om I skal bruge sikkerhedsudstyr og at passe på hinanden i laboratoriet.
I øver jer I at bruge matematik til at forklare jeres resultater f.eks. regne med saltkoncentrationer.
I prøver at forklare jeres resultater, hvor I bruger alt det, som I ved om vand allerede eller lærer i timen.
I øver jer I at finde ud af om jeres hypotese var rigtig eller forkert.
I øver jer I at forklare, hvad forsøget viser.

Indhold
- celler
- diffusion og osmose
- mikroskopering

Metode
I næsten alle timer laver vi forsøg. Enten laver I forsøg i små grupper eller store grupper eller også laver læren forsøgene sammen med jer. Efter forsøgene snakker vi om, hvad I har set. Det kan være, at I gennemgår teori efter forsøget eller selv skal undersøge teorien. Forsøgene er ofte nemme, fordi I skal øve jer i metode. Forsøgene bliver mere og mere komplicerede i løbet af skoleåret.
I forløbet øver I jer også I at præsentere jeres forsøgsresultater i en rapport eller videopræsentation. For at det bliver nemmere for jer, så får I mange små opgaver og I skal ofte arbejde i grupper, så I kan hjælpe hinanden.

Materiale
Forsøgsvejledninger
Videoer
Tekstmateriale og opgaveark fra Biologik om celler

Evaluering
Gennemgang af opgaver til sidst evt. vha. løsningsark.
Skriveopgave om forsøget
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
geogebra: osmose i kartofler 14-02-2025
Plakat: osmose i kartofler 18-02-2025
Præsentation om osmose i rødløg 03-03-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 1 Variabel kontrol forsøg (gær)

Formål:
Eleverne skal undersøge gærs optimale arbejdstemperatur gennem praktisk arbejde og teoretisk forståelse af gæringsprocesser. Eleverne vil udvikle deres evner inden for naturvidenskabelig tankegang, eksperimentelt arbejde og rapportering.

Indhold:
Forsøg i lab med 1-variabel-kontrol forsøg
Dataanalyse og præsentation af resultater
Teoretisk materiale om gæring og respiration
Forsøgsdesign: 1 variabel-kontrolforsøg
Korrelation og kausalitet

Materialer:
Andersen et al., 2017, ”Et eksempel på et kontrolleret forsøg - Gærcellers aktivitet som funktion af temperaturen”, Naturvidenskabeligt grundforløb, s. 13, Lindhardt og Ringhof, 3. udgave
Teoretisk materiale om gæring og respiration fra biotech academy
Databehandling: excel
Grafer fra tidligere forsøg til at diskutere korrelation og kausalitet

Metode:
Skift mellem deduktiv og induktiv
Klasse- og gruppeundervisning

Plan for forløbet
1 time: eleverne tegner et flowskema af forsøget vha. vejledningen
2 time: grupper udfører forsøg. Forskellige grupper laver forsøg en given temperatur f.eks. 10, 30 og 50 grader.
3 time: grupper laver grafer på papir eller i excel.
4 time: elever får teoritekst og opgaveark om gæring og respiration.
5 og 6 time: teori om 1-variabel-kontrol-forsøg
7 og 8 time: korrelation og kausalitet

Evaluering:
Fælles i timerne
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Repetition af naturvidenskabelig metode

Formål
Repetere naturvidenskabelig metode herunder begreber og koncepter

Indhold
Naturvidenskabelig metode
- hypotesedannelse
- variabler
- kontrol
- kvalitative og kvantitative data
- fejlkilder og usikkerheder
- evaluering af hypotesen
- korrelation og kausalitet
- objektivitet og troværdighed
- rapport og peer review

Materiale
youtubevideoer om videnskabelig metode
Figur med naturvidenskabelig metode
Spørgsmålsark
data/eksempler fra tidligere forsøg

Metode
Forskellige former for gruppearbejde

Evaluering
fælles gennemgang og peer review
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Science projekt

FORMÅL
AFSLUTTENDE PRØVE I SCIENCE PÅ GRUNDFORLØBET
Den afsluttende karakter i science gives på baggrund af:
• Arbejdsprocessen
• Den afsluttende rapport
• Den mundtlige prøve

INDHOLD, MATERIALE OG METODE:
ARBEJDSPROCESSEN OG DEN AFSLUTTTENDE RAPPORT
Forsøget skal udvælges, planlægges og gennemføres alene eller i grupper.
Læreren vil være til rådighed som vejleder, men det er vigtigt at vise selvstændighed og initiativ - forsøg at løse problemerne selv.
Rapporten skal skrives individuelt. Du skal følge strukturen for rapportskrivning.
Der afsættes minimum 8 timers undervisning til forsøg og rapportskrivning.
Deadline for rapportaflevering: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Rapporten skal afleveres på:xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

ØVELSESVEJLEDNINGER
Alle forsøgsvejledninger finder I på lectio under Studieplaner  forløb  undervisningsbeskrivelser  kernestof

MULIGE FORSØG
Din rapport skal indeholde ét eller flere forsøg. Du kan vælge at:
- Opstille og gentage et tidligere forsøg fra undervisningen.
- Opstille og gennemføre et tidligere forsøg fra undervisningen, men med variation.
- Opstille og gennemføre et selvvalgt forsøg inden for et af forløbene i Science.

ØVELSESVEJLEDNINGER
Alle forsøgsvejledninger finder I på lectio under Studieplaner --> forløb --> undervisningsbeskrivelser --> kernestof

MULIGE FORSØG
Din rapport skal indeholde ét eller flere forsøg. Du kan vælge at:
- Opstille og gentage et tidligere forsøg fra undervisningen.
- Opstille og gennemføre et tidligere forsøg fra undervisningen, men med variation.
- Opstille og gennemføre et selvvalgt forsøg inden for et af forløbene i Science.


EVALUERING

MUNDTLIG PRØVE
Som endelig afslutning på Science skal du til en mundtlig prøve på 15 min. Prøven indledes med, at du fremlægger din opgave (cirka 5 min.), hvorefter der stilles opklarende spørgsmål fra eksaminator.
I din præsentation skal du vise en grundig forståelse af forsøget og rapportens indhold.
Formålet med de opklarende spørgsmål fra eksaminator er at give dig mulighed for at afdække mangler og uddybe indhold i rapporten. Spørgsmålene er til for at hjælpe dig, så du kan vise, hvad du kan.

BEDØMMELSESKRITERIER
Med den afsluttende prøve skal du vise, at du kan:
• Opstille en hypotese til det forsøg som du vil lave, og efter forsøget vurdere hypotesen
• Planlægge og gennemføre forsøg i laboratoriet og/ eller ved feltarbejde i naturen
• Behandle dine forsøgsresultater, og beskrive hvad du har fundet ud af med forsøget
• Skrive en rapport, der følger rapportskabelonen for Science
• Perspektivere dine resultater til omverdenen
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Scienceprøve rapport 23-05-2025
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer