Holdet 2024T sc - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Science C
Lærer(e) Malika Karoui, Morten Lindhart Christensen, Poul Flyvholm Jensen
Hold 2024T sc (1.T sc)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Naturviddenskab
Titel 2 Vand
Titel 3 Global cirkulation
Titel 4 Klima og energi
Titel 5 Mad
Titel 6 Forløb#6

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Naturviddenskab

Vi starter med, at se på den naturvidenskabelige metode, og kort introduktion til de 4 forskellige retninger indenfor faget.
I skal også have bøger
- Den naturvidenskabelige metode
- Kemi, kort introduktion, og hvad det indeholder, enkelt forsøg
- Fysik, kort introduktion, og hvad det indeholder, enkelt forsøg
- Geografi, kort introduktion, og hvad det indeholder, enkelt forsøg
- Biologi, kort introduktion, og hvad det indeholder, enkelt forsøg
Dette leder frem til en kort rapport, hvor de 4 forsøg beskrives og analyseres.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Vand

Formål
I skal øve jer i naturvidenskabelig metode
I skal lære om Modeller, kvalitativ og kvantitativ metode
I øver jer i at lave hypoteser og tegne forsøgsopstillinger (forsøgsdesign) og lave forsøgene.
I øver jer i at vurdere om I skal bruge sikkerhedsudstyr og at passe på hinanden i laboratoriet.
I øver jer I at bruge matematik til at forklare jeres resultater f.eks. regne med saltkoncentrationer.
I prøver at forklare jeres resultater, hvor I bruger alt det, som I ved om vand allerede eller lærer i timen.
I øver jer I at finde ud af om jeres hypotese var rigtig eller forkert.
I øver jer I at forklare, hvad forsøget viser.
I øver jer i at skrive en rapport.

Indhold
emnet vand kigger vi på:
- de tre tilstandsformer og vandets kredsløb: is, vand og damp
- atomer og molekyler
- vi kigger på saltvand og ferskvand, varmt og koldt vand: tungt og let vand
- Havstrømme
- grønlandspumpen
- osmose
- kovalentbinding
-polaritet
- Journalstruktur


Metode
I næsten alle timer laver vi forsøg. Enten laver I forsøg i små grupper eller store grupper eller også laver læren forsøgene sammen med jer. Efter forsøgene snakker vi om, hvad I har set. Det kan være, at I gennemgår teori efter forsøget eller selv skal undersøge teorien. Forsøgene er ofte nemme, fordi I skal øve jer i metode. Forsøgene bliver mere og mere komplicerede i løbet af skoleåret.
I forløbet øver I jer også I at præsentere jeres forsøgsresultater i en rapport eller videopræsentation. For at det bliver nemmere for jer, så får I mange små opgaver og I skal ofte arbejde i grupper, så I kan hjælpe hinanden.

Materiale
Forsøgsvejledninger
Videoer

Evaluering
Gennemgang af produkter f.eks. rapporter eller små opgaver i plenum/grupper evt. vha. løsningsark.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Global cirkulation

FORMÅL:

I dette forløb lærer eleverne om, hvordan densitetsforskelle resulterer i global cirkulation i verdenshavene og atmosfæren, og hvordan dette forklarer forskellige klimazoner.

Forløbet har involveret samtlige af læreplanens læringsmål (dog ikke feltarbejde) og emner (kernestof/supplerende). Fagene fysik og geografi er repræsenteret.

INDHOLD:

Enheder, symboler og præfikser
Densitet (generelt)
Vands densitet, afhængighed af temperatur og salinitet
Hvordan fordampning og isdannelse påvirker salinitet
Termohalin cirkulation
Grønlandspumpen
Varmestråling (infrarød, synlig, ultraviolet)
Årstider
Tryk, temperatur, luftfugtighed
Global atmosfærisk cirkulation (i troposfæren)
Nedbør og klimazoner

METODE:

Tavleundervisning
Gruppearbejde (tilfældige grupper, whiteboards)
Eksperimentelle opgaver med undersøgende tilgang
Interaktive simulationer
Demonstrationsforsøg
Laboratorieforsøg
Journalskrivning

MATERIALER:

Egne opgavesæt og øvelsesvejledninger
Biologik s. 4-5: At leve i et hav, der er koldt (Immami nillertumi uumasut)
Videoer om atmosfærisk cirkulation fra UK Met Office:
https://www.youtube.com/watch?v=7fd03fBRsuU
https://www.youtube.com/watch?v=xqM83_og1Fc
Interaktiv simulation om årstider:
https://astro.unl.edu/naap/motion1/animations/seasons_ecliptic.html
Interaktiv simulation om tryk:
https://phet.colorado.edu/sims/html/gases-intro/latest/gases-intro_all.html

EVALUERING:

"Gallerivandring" med diskussion efter gruppearbejde ved whiteboards
Skriftlige produkter fra gruppearbejde gemt i OneNote
Skriftlige afleveringer, herunder journaler fra forsøg

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Klima og energi

FORMÅL:

I dette forløb lærer eleverne om drivhuseffekt og klimaforandringer samt energikilder (vedvarende versus fossile brændstoffer).

Forløbet har involveret samtlige af læreplanens læringsmål (dog ikke feltarbejde) og emner (kernestof/supplerende). Fagene fysik, kemi, biologi og geografi er alle repræsenteret.

INDHOLD:

Fotosyntese og respiration
Kulstofkredsløb
Infrarødt og synligt lys (varmestråling)
Drivhusgasser (specielt kuldioxid)
Drivhuseffekten
Klimaforandringer
Energiformer og -kæder
Energikilder, vedvarende versus fossile brændstoffer
Statistik: Verdens (og Grønlands) energiforbrug fordelt på kilder

METODE:

Tavleundervisning
Gruppearbejde (tilfældige grupper, whiteboards)
Interaktiv simulation
Demonstrationsforsøg
Laboratorieforsøg
Rapportskrivning

MATERIALER:

Egne opgavesæt og øvelsesvejledninger
Afsnit om fotosyntese fra "Naturvidenskabens verden" (Gyldendal 2017)
"Naturens store kredsløb"/"Pinngortitami kaaviaarnersuaq" fra Biologik
"Carbons kredsløb" s. 29-31 i ...(bog på lærerværelset, PDF ligger på Lectio)
Dokumentar "Climate Planet" (https://climateplanetfoundation.org/film/)
Interaktiv simulation om energiformer og -kæder:
https://phet.colorado.edu/sims/html/energy-forms-and-changes/latest/energy-forms-and-changes_all.html
Explainer-videoer fra DR om energi og teknologi:
Energilagring: https://www.youtube.com/watch?v=CjAb7i47OPs
Power-2-X: https://www.youtube.com/watch?v=VBwf1sMkUdQ
Fjerne kuldioxid: https://www.youtube.com/watch?v=djywGVHgMZY
"Energiforbrug 2023" fra Grønlands Statistik
Diverse statistik (energiforbrug og -kilder, drivhusgasser) fra "Our World in Data"
https://ourworldindata.org
Vindenergi

EVALUERING:

"Gallerivandring" med diskussion efter gruppearbejde ved whiteboards
Skriftlige produkter fra gruppearbejde gemt i OneNote
Skriftlige afleveringer, herunder rapport fra forsøg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 Forløb#6

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer