Holdet 2024n HI - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Historie A
Lærer(e) Arzoo Zirak, Karen Lunding-Møller
Hold 2024n HI (3n HI)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Oversigtsforløb - Grønland indtil 1870
Titel 2 Mellemkrigstiden
Titel 3 2. Verdenskrig og Holocaust
Titel 4 Den Kolde Krig
Titel 5 Den danske vældfærdsvstat
Titel 6 2. Verdenskrig og Holocaust

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Oversigtsforløb - Grønland indtil 1870

Formål
Målet med forløbet er at give NGK eleverne en introduktion til Grønland og en kort oversigt over Grønlands historie indtil 1870. De skal lære om de første strømninger af mennesker, der ankom til Grønland; Palæoeskimoerne, Nordboerne og Inuits og deres levemåder. Eleverne skal i forløbet arbejde med kildekritik, de skal lave en fremlæggelse foran klassen ud fra et kildesæt (en problemstilling) som de får udleveret og derudover kan de inddrage selvvalgte kilder. Forløbet er også til for, at eleverne kan få indblik i hvorfor Hans Egede personligt ville tage rejsen til Grønland og hvad kongens motiv var for at sende ham over. Derefter udviklingen af denne milepæl i Grønlands historie indtil 1870.
Indhold

Kildekritik
- Ophav
- Levn eller beretning
- Tendens
- Undladelse

Metode
Forløbet er bygget så de i starten og slutning skal tilegne sig ny viden at læse fagtekster (fremstillinger) og høre på læreroplæg. I midten af forløbet skal de arbejde med et kildesæt med tilhørende problemstillinger som de skal læse/forstå/analysere og fremlægge foran deres klassekammerater med støtte til de kildekritiske begreber.

Fagtekster
Jørgensen, SILAMIUT GRØNLANDS FORHISTORIE, ”Palæoeskimoerne i Grønland”, ”De nordiske grønlændere: Nordboerne”, ”Inuits i Arktis”, ”Handel og mission i Grønland 1721- 1774”, Inuitkulturer: Religion og verdensopfattelse”  
Søndberg, GRUNDBOG TIL DANMARKSHISTORIEN, ”HISTORISK METODE OG MATERIALEKRITIK”

Film
Dr's Historien om Grønland og Danmark: Mødet
Dr's Historien om Grønland og Danmark: Handlen

Kilder
Kildetekster- Fra KOLONI TIL SELVSTYRE- TEKST 5 ”HANS EGEDES SYN PÅ GRØNLÆNDERE”
Schou, KULTURMØDER – i dansk kolonihistorie ”KILDER TIL KAPITEL 2 – Poek og Qiperoq i Danmark”
Schou, KULTURMØDER – i dansk kolonihistorie ”KILDER TIL KAPITEL 2- Ludvig Holberg – Epistel”

Evaluering
Der evalueres løbende ved dialogbaseret interaktioner mellem læreren og eleven og via deres fremlæggelser og deres deltagelse på klassen når vi gennemgår diverse arbejdsspørgsmål.  
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Mellemkrigstiden

Forløbsbeskrivelse Mellemkrigstiden
Formål:
I dette forløb arbejder eleverne med mellemkrigstiden gennem filmanalyse af The King's Speech (2010) og en komparativ analyse med George VI’s virkelige tale fra 1939. Eleverne undersøger, hvordan filmen skildrer kongens kamp med sin stammeproblematik og hans tale til nationen, og sammenligner dette med den faktiske historiske begivenhed. Der vil blive fokuseret på, hvordan filmen bruger kreative elementer til at dramatisere historien og hvordan dette påvirker vores opfattelse af fortiden. Eleverne reflekterer også over historiebrug og diskuterer, hvordan film kan forme vores forståelse af historie.

Indhold
Historiebrug  
Filmanalyse
Komparativ analyse
Storbritannien i mellemkrigstiden
Materialer
Historiebrug  https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=141
Filmanalyse https://paasporetafhistorien.systime.dk/?id=137
Film:
The Kings speech 2010
Kilder
George den 6. konge af Storbritanniens tale https://www.youtube.com/watch?v=opkMyKGx7TQ&ab_channel=Crrisstobal

Metode
I forløbet kommer eleverne til at arbejde individuelt, i par, og i større grupper. De tilegner sig viden ved at læse fremstillinger (materialer fra fagbøger til gymnasiet), og får styrket deres historiske analytiske sans ved at læse/analysere/ vurdere kilder. De kommer også til at se og arbejde med spillefilm. Forløbet har fokus på formidling på forskellige måder; fremlæggelser foran klassen og for klassekammerater i mindre og større grupper med mulighed for peer-to-peer feedback.

Evaluering
Evaluering sker både løbende ved observationer af elevernes oplæg og arbejde i grupper og dialoger mellem lærer og elev.  Yderligere bliver deres viden testet i form af multiple choice quiz som Kahoot for at se hvor meget de har taget til sig.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 2. Verdenskrig og Holocaust

Formål:
Formålet med forløbet er, at eleverne stifter bekendtskab med Anden Verdenskrig; hvorfor brød krigen ud, hvordan og hvorfor sluttede den. De skal lære om hvem hovedaktørerne var; de allierede på den ene side og aksemagterne på den anden side.
Eleverne skal arbejde med kilder, som taler om udslettelsen af jøder, derindunder skal de tilegne sig viden om det menneskesyn, der prægede Det Tredje Rige.
Med afsæt og forlængelse af deres forrige forløb skal de arbejde med anden verdenskrig for at forstå hvorfor verden ser ud som den gør i dag; oprettelsen af FN og FN’s sikkerhedsråd.
Indhold
-Dolkestødslegenden
-Nazisme
-NSDAP, SA og SS
-Koncentrationslejre og Udryddelseslejre
-Auschwitz-Birkenau og Buchenwald
-Holocaust, og jødeforfølgelse før krigen (1920’erne til krigens start)
-Propaganda og menneskesyn i Det Tredje Rige
-Forbryddelser mod menneskeheden
-Himmler og SS
- Trøstekvinder (Japans tvangsprostitution af koreanske og kinesiske kvinder)

Materialer
ANDEN VERDENSKRIG ”4. En ægte verdenskrig”
Kilder
Metode
I forløbet kommer eleverne til at arbejde individuelt, i par, og i større grupper. De tilegner sig viden ved at læse fremstillinger (materialer fra fagbøger til gymnasiet), og får styrket deres historiske analytiske sans ved at læse/analysere/ vurdere kilder. De kommer også til at se og arbejde med spillefilm og dokumentar. Forløbet har fokus på formidling på forskellige måder; fremlæggelser foran klassen og for klassekammerater i mindre og større grupper med mulighed for peer-to-peer feedback.

Evaluering
Evaluering sker både løbende ved observationer af elevernes oplæg og arbejde i grupper og dialoger mellem lærer og elev.  Yderligere bliver deres viden testet i form af en billede- øvelse i midten og slutningen af forløbet for at se hvor meget de har taget til sig.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Den Kolde Krig

Formål:
Formålet med forløbet er kort og overfladisk at indføre eleverne i Den Kolde Krig generelt.   Der vil være fokus på at se sammenhængene mellem alliance- og styrkeforhold globalt og de påvirkninger det gav på det nationale.  

Indhold:
- Atomvåbenkapløbet
- De store ideologiers kamp
- Brud og kontinuitet
- Afslutningen på Anden Verdenskrig og brugen af atombomber
- USAs inddæmningspolitik
- Forklaringer på udbruddet af og afslutningen af Den Kolde Krig

Metode:
Forløbet er lavet for at få et kort overblik over den kolde krig og hvorfor den ente som den gjorde. Det gøres med at dykke ned i den regionale og globale historie, som den står i Brylds "Verden efter 1914".

- gruppearbejde
- tekstlæsning og kildekritik

Materialer:

Fagtekster:
- Bryld, Verden efter 1914 "Den Kolde Krig"


Kilder:
- Kildeuddrag fra Bryld "Verden efter 1914", Den Kolde Krig
+ De kilder eleverne selv har valgt til kildearbejdet.



Evaluering:
De arbejder med enten Koreakrigene, Oliekrisen eller Cubakrisen. Hvor de selv skal vælge en kilde og lave en god problemformulering, som kilden og Bryd sammen vil kunne svare på.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 6 2. Verdenskrig og Holocaust

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer