Holdet 2023A sa - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Mathias Fixander
Hold 2023A sa (2.A sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til samfundsfag
Titel 2 Sociologi
Titel 3 Politik
Titel 4 Økonomi
Titel 5 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til samfundsfag

Introduktion til samfundsfag

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for hvad samfundsfag er. De vil blive introduceret til de 3 kernestofs områder indenfor samfundsfag, Sociologi, Politik og Økonomi.  
Forløbet vil desuden fungere som en indgangs vinkel ind til at forstå, hvilket fagligt niveau eleverne ligger på, hvilket vil give en bedre forståelse for hvordan de videre forløb skal planlægges.
Indhold:
Læringsmålene for forløbet har været:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
d) undersøge konkrete prioriteringsproblemer i det grønlandske velfærdssamfund,
e) påvise i konkrete eksempler betydningen af grønlandske og globale forhold for de politiske handlingsmuligheder,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.

Metode:
De metoder der vil blive anvendt gennem forløbet er:
- Gruppearbejde
- Selvstændigt arbejde
Materiale:
- Sondum, Billa. Og Hansen, Thor Banke. ”Grønland – Samfund, Økonomi og politik” 2020. (http://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl) – 1- Indledning -Hvad er samfundsfag? 2- Hvad er Grønland?

Evaluering:
- Dialoger i undervisningen.
- Oplæg på klassen
- Kahoot
- Øvelser til fra bogen ” Grønland – Samfund, Økonomi og politik”
- Onenote notater


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde

Titel 2 Sociologi

Sociologi forløbe:

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for den sociologiske vinkel på samfundsfag. Vi har arbejdet med følgende kernestofs områder inden for samfundsfag C:
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) levevilkår og
f) sociale og kulturelle forskelle.
Disse kernestofs områder, skal være med til at styrke elevens forståelse for hvordan, de sociale forhold kan fortolkes, samt hvordan man kan anvende dette i en moderne kontekst i Grønland.  

Indhold:
Læringsmålene for forløbet har været:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi,[…] til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå, ¨
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.

Metode:
De metoder der har været anvendt gennem forløbet er:
- Gruppearbejde
- Selvstændigt arbejde
- Projekt fremlæggelser

Materiale:
- Sondum, Billa. Og Hansen, Thor Banke. ”Grønland – Samfund, Økonomi og politik” 2020. (http://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl) – 3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland.  kapitlet
- Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave. s. 34.
- https://samfundsfag.dk ”Lorenz kurve”
Evaluering:
- Dialoger i undervisningen.
- Oplæg på klassen
- Kahoot
- Øvelser til fra bogen ” Grønland – Samfund, Økonomi og politik”
- Onenote notater
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Politik

Politik forløb

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for den politiske vinkel på samfundsfag. Vi kommer til at arbejde med følgende kernestofs områder inden for samfundsfag C:
a) politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme inkl. moderne fortolkninger,
b) demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet og
c) politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.


Disse kernestofs områder, skal være med til at styrke elevens forståelse for hvordan, de politiske forhold kan fortolkes, samt hvordan man kan anvende disse i en moderne kontekst både i Grønland men også på global plan.  

Indhold:
Læringsmålene for forløbet har været:
a) anvende grundlæggende viden om […] politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå, ¨
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
c) undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser,
d) undersøge konkrete prioriteringsproblemer i det grønlandske velfærdssamfund,
e) påvise i konkrete eksempler betydningen af grønlandske og globale forhold for de politiske handlingsmuligheder,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.

Metode:
De metoder der vil blive anvendt gennem forløbet er:
- Gruppearbejde
- Selvstændigt arbejde
- Projekt fremlæggelser
-       Klasse diskussioner

Materiale:
- Sondum, Billa. Og Hansen, Thor Banke. ”Grønland – Samfund, Økonomi og politik” 2020. (http://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl) – 4. Politik – Demokrati, magt og partier i Grønland.  kapitlet

https://www.sermitsiaq.ag/samfund/rapport-trump-var-skyldig-i-forsog-pa-at-aendre-2020-valget/2182246

https://www.sermitsiaq.ag/samfund/hastebehandling-forslag-om-forbud-mod-udenlandske-pengebidrag-sendes-i-udvalg/2191197

https://main.un.org/securitycouncil/en/content/current-members#:~:text=Five%20permanent%20members%3A%20China%2C%20France,Denmark%20(2026)

https://nyheder.tv2.dk/udland/2023-01-31-danmark-er-verdens-mindst-korrupte-land-se-listen-over-top-og-bund

https://www.youtube.com/watch?v=35eEljsSQfc

https://www.youtube.com/watch?v=BNArBr_J8mA

Evaluering:
- Dialoger i undervisningen.
- Oplæg på klassen
- Kahoot
- Øvelser til fra bogen ” Grønland – Samfund, Økonomi og politik”
- Onenote notate

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 31 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Økonomi

Politik forløb

Formål:
Formålet med dette forløb er at give eleverne en forståelse for den økonomiske vinkel på samfundsfag. Vi kommer til at arbejde med følgende kernestofs områder inden for samfundsfag C:
f) økonomiske systemer, økonomiske kredsløb og styringsinstrumenter.
g) velfærd og fordeling og
h) erhvervsstruktur og arbejdsmarkedsforhold i Grønland.

Disse kernestofs områder, skal være med til at styrke elevens forståelse for, hvordan man det økonomiske system hænger sammen, dertil også hvorledes at man rent politisk kan bidrage til økonomiske ændringer, på kort sigt men også på længere sigt. Der vil her blive kigget på både international men også i Grønland.  

Indhold:
Læringsmålene for forløbet har været:
a) anvende grundlæggende viden om […] økonomi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
c) undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser,
d) undersøge konkrete prioriteringsproblemer i det grønlandske velfærdssamfund,
e) påvise i konkrete eksempler betydningen af grønlandske og globale forhold for de politiske handlingsmuligheder,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.

Metode:
De metoder der vil blive anvendt gennem forløbet er:
- Gruppearbejde
- Selvstændigt arbejde
- Projekt fremlæggelser
-       Klasse diskussioner

Materiale:
- Sondum, Billa. Og Hansen, Thor Banke. ”Grønland – Samfund, Økonomi og politik” 2020. (http://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl) – 5. Økonomi - Velfærd, ressourcer og fordeling i Grønland.  kapitlet
- https://fiskeritidende.dk/nyheder/verden/2024/oktober/lavere-rejekvoter-i-2025-royal-greenland-ser-ingen-krise/
- https://knr.gl/da/nyheder/groenland-staar-foran-en-historisk-mangel-paa-arbejdskraft-og-problemet-vokser

Evaluering:
- Dialoger i undervisningen.
- Oplæg på klassen
- Kahoot
- Øvelser til fra bogen ” Grønland – Samfund, Økonomi og politik”
- Onenote notate

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Repetition

Repetition

Formål:

Indhold:

Metode:

Materiale:

Evaluering:
Indhold
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer