Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Samfundsfag C
|
Lærer(e)
|
Niels Galsgaard Olsen
|
Hold
|
2023XZT sa (2.XZT sa)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Hvordan skabes vores identitet... (sociologi)
Hvordan skabes vores identitet og hvad påvirker vores beslutninger i livet? (fokus på sociologi)
Kort introduktion til forløbet (formål)
Med forløbet ser vi på, hvad der kendetegner processen med identitetsdannelse og socialisering. Vi får en fornemmelse for kendetegn ved det traditionelle, moderne og senmoderne samfund. Herunder indblik i levevilkår og sociale forskelle i det grønlandske samfund. Vi kommer til at snakke om muligheder for at bryde med den negative sociale arv og blive mønsterbryder. I den forbindelse arbejder vi med Pierre Bourdieu og Anthony Giddens teori.
Der vil være mulighed for at træne fagbegreber – vælg holdet på Lectio -> dokumenter -> værktøjskassen.
Indhold – Læringsmål - Eleverne skal kunne - Fra læreplan i samfundsfag C – 2022
Læringsmål
Eleverne skal kunne:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi... til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestof i sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.
Indhold
Materiale (Materiale)
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave,
S. 67-74 – 3.3. Anthony Giddens – refleksivitet i det senmoderne samfund
S. 95-98 – Pierre Bourdieus teori
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland
3.1 Det sociale menneske
3.1.1 Relationer og socialisering
3.1.2 Primær og sekundær socialisering
3.1.3 Kultur og normer
3.2 Sociale forskelle i Grønland
3.2.1 Indkomstforskelle i Grønland
3.2.2 Social ulighed
3.2.3 Gini-koefficienten
3.2.4 Findes der fattigdom i Grønland?
3.4 Grønlands samfund og kultur i forandring
3.4.1 Det traditionelle inuitsamfund
3.4.2 Det moderne grønlandske samfund
3.4.3 Diskussion af det moderne samfunds udfordringer og konsekvenser
3.4.4 Det senmoderne samfund
E-bøger (Materiale)
Artikler (Materiale)
Filmsekvenser (Materiale)
Socialisering (6.33)
Socialisering - YouTube
Filmsekvens om socialisering og dobbeltsocialisering (7.41)
https://www.youtube.com/watch?v=mple-MbQuXw
Filmsekvens: verdensmål nr. 10 – mindre ulighed (3.24 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Fi7JdkMwQlo
DR udsendelse fra 2022 – Grønlands forsvundne børn (afsnit 1,2,3)
https://www.dr.dk/drtv/se/groenlands-forsvundne-boern_-en-ukendt-fortid_288652
En ukendt fortid (1)
Adoption i den bedste mening (2)
En ny familie (3)
Historien om Grønland og Danmark – Det nye Grønland - DR udsendelse fra 2022
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_424641
Årene 1960-1979 Grønland skal være et moderne land på højde med Danmark, og i 1960'erne rejser tusindvis af danskere til Grønland for at opbygge samfundet. Mange grønlændere forlader deres gamle liv i bygderne og skifter fangst og jagt ud med et job i fiskeindustrien og en lejlighed i byen. Men under overfladen lurer oprøret. For det er ikke alle, der mener, at man kan bygge et lille Danmark i Grønland.
Evaluering og øvelser
PowerPoint: om samfundstyper, Pierre Bourdieu og Anthony Giddens
Øvelser til identitet, sociale fællesskaber og socialisering
Øvelser til primær og sekundær socialisering
Øvelser til sociale forskelle og ulighed
Øvelser til samfundstyper og identitetsdannelse (Begrebsbingo i sociologi, skriveøvelse om social arv ud fra billede)
Øvelse – DBU – Skal der være grænser for velfærd? (samtalecirkel)
Øvelse – skriveøvelse om kulminebyen Qullisat (indtage rollen som beslutter og forholde sig til om man ville lukke eller bevare byen)
Begrebsparadiset til sociologi med definitioner
Øvelse – Præsentation om Pierre Bourdieu og Giddens + vi inddrog en konkret case, hvor man kan inddrage overvejelser om Bourdieu og Giddens
Konkret case – Flugtkongen (29 MIN)
https://www.dr.dk/drtv/program/flugtkongen_64777
Opsamling på klassen hvor vi tager udgangspunkt i casen og ser om vi kan bruge Bourdieu og Giddens til at forstå og forklare Carl August Lorentsens valg
Mindmap til sociologi
Mindmap kan se ud på forskellige måder og man forsøger at få styr på sin viden inden for et emne ved at tegne. Tag udgangspunkt i begreber, emner, teori til sociologi (Værktøjskassen med begrebsparadiset til sociologi)
Eksamenstræning – gammelt eksamenssæt inden for sociologi
Bilag 1: ”Den sociale arv er blevet tungere”, Ritzaus Bureau, 9. oktober
2017.
Bilag 2: Forældres manglende ungdomsuddannelser går i arv til deres børn
Kilde: Politiken | 01.02.2019
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Hvad ønsker de politiske partier i Grønland...
Hvad ønsker de politiske partier i Grønland og hvordan fungerer det politiske system? (Fokus på politik)
Kort introduktion til forløbet (formål)
I forløbet skal vi opnå en forståelse af de tre dominerende ideologier i vestlige samfund – Liberalismen, konservatismen, socialismen – fundamentet for vores forståelse af de politiske partier i Grønland og mange lande. Vi skal også opnå kendskab til det politiske system i Grønland
Indhold – Læringsmål
a) anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå.
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable…
c) undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser.
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål.
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge.
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer.
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber.
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer.
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling.
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestoffet er: politik
a) politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme inkl. moderne fortolkninger.
b) demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet.
c) politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.
Indhold
Materiale (Materiale)
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
4.4 Ideologier og partier i Grønland
4.4.1 Liberalisme
4.4.2 Konservatisme
4.4.3 Socialisme
4.1.1 Demokrati og det politiske system (direkte og repræsentativt demokrati)
4.4.4 Siumut
4.4.5 Inuit Ataqatigiit
4.4.6 Atassut
4.4.7 Demokraterne – Demokraatit
4.4.8 Partii Naleraq
4.5 Skillelinjer i grønlandsk politik
Morten Bülow (red): ”SamfNU STX og HF B Niveau”, Systime, 2017-2018
4.1 – Politik – teori og praksis
4.1.1 – Det politiske system og omgivelserne
4.1.6 Påvirkning af de politiske beslutninger gennem politisk deltagelse
Filmsekvenser (Materiale)
Mulighed for at se filmsekvens om socialisme (20 min) – Klippet er lidt langt men kan være en indgangsvinkel til at forstå socialisme og liberalisme.
https://www.youtube.com/watch?v=SdVenNTqHXQ&index=6&list=PLX7RXkfKBay8N0gLnj-CFiOTVW_FI7EzN
Filmsekvens – politiske partier og ideologier – 4 minutter – Politik
https://www.youtube.com/watch?v=U3asLwdGIs4&t=33s
Retssystemet – Hvorfor straffer vi? (1.20) – Politik og sociologi
https://www.youtube.com/watch?v=K6p_kO7wejg
Metode
Diskussion spørgsmål i grupper
Skal prisen på cigaretter være lavere i Grønland? Kr. 94 for 20 prince
Skal skatten på arbejde være højere i Grønland? Skatten ligger på ca. 42-45 %
Skal der indføres mere brugerbetaling i sundhedsvæsenet? (altså skal det eksempelvis koste penge at gå til tandlæge, læge)
Skal uddannelse fortsat være gratis?
Skal de ældre mennesker have mere hjælp? (eks. mere i pension)
PowerPoint: Hvad ønsker de politiske partier og hvordan fungerer det politiske system?
Skema til ideologier
Partier og skillelinjer
Højre/venstre skalaen – snakke om denne inden I læser om politiske skillelinjer
Øvelse til Eastons model
Øvelse – Eksempel på eksamenssæt
Prøvesæt inden for emnet ideologier, politik og det politiske system. Fra en afholdt eksamen, hvor I får en fornemmelse af rammerne og niveauet i samfundsfag på c-niveau. 48 minutters forberedelse og derefter præsentation for en anden elev uden for klassen.
Fokus på grønlandsk politik op til valget til Inatsisartut 11.03.25
Valgudsendelse fra KNR på grønlandsk – paneldebat med de politiske partier
Fokus på valgresultat til Inatsisartut
Dagens opvarmning: Vi snakker om mandatfordelingen fælles… resten af timen for I mulighed for at arbejde selvstændigt og gå ned i følgende artikler og forsøge at blive klogere…
Valgresultatet er klar: Sådan har grønlænderne stemt
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/valgresultatet-er-klar-saadan-har-groenlaenderne-stemt
Her er 5 ting du skal vide om Grønlands største parti
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/her-er-5-ting-du-skal-vide-om-groenlands-stoerste-parti
Grønland har givet de røde partier en historisk lussing
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/groenland-har-givet-de-roede-partier-en-historisk-lussing-forsker-peger
Ved kommunalvalget
Vi har nærmest ikke snakket om kommunalvalget men vi lavede en ud af huset tur, hvor vi gik hen til valgstedet.
Fokus på arbejde med artikler og taksonomiske niveauer
Hvilke spørgsmål kan man stille i arbejdet med artikler?
Artiklen: Múte – nu må det internationale samfund træde til. 23 marts 2025. Sermitsiaq
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mute-nu-ma-det-internationale-samfund-traede-til/2212338
Formål: Spørgsmålene er tænkt som inspiration. Hvis I skal til eksamen i samfundsfag vil der være en artikel. Nogle bliver meget hurtige færdige med redegørelsen og analysen af en artiklen….
Dagens opvarmning
Hvad er en god redegørelse af en artikel?
Hvordan er en god analyse af en artikel?
Hvordan laver man en god diskussion i samfundsfag?
Øvelse med spørgsmål til artikler
Evaluering og opsamling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Opdateret undervisningsbeskrivelse
Kære alle
I skemaet på Lectio finder I en opdateret undervisningsbeskrivelse af alt det som vi har været igennem indtil videre.
Denne er indsat i sidste time inden jul.
Vh
Niels
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
1 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Ressourcer og samfundsøkonomi
Hvilke ressourcer har Grønland og hvordan kan man skabe en god samfundsøkonomi? (Fokus på økonomi)
Kort introduktion til forløbet (formål)
Indhold – Læringsmål
a) anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå.
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable…
d) undersøge konkrete prioriteringsproblemer i det grønlandske velfærdssamfund.
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål.
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge.
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer.
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber.
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer.
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling.
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestoffet er: økonomi
f) økonomiske systemer, økonomiske kredsløb og styringsinstrumenter.
g) velfærd og fordeling.
h) erhvervsstruktur og arbejdsmarkedsforhold i Grønland.
Indhold
Materiale (Materiale)
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
5. Økonomi - Velfærd, ressourcer og fordeling i Grønland
5.1 Det økonomiske kredsløb
5.1.1 Den offentlige sektor
6.2 Interne udfordringer og muligheder
6.2.1 Øget pres på den offentlige sektor
6.2.2 Fra- og tilflytning
Morten Bülow (red): ”SamfNU STX og HF B Niveau”, Systime, 2016-2017
10.1.2 De økonomiske målsætninger (Uddrag og mest fokus på økonomisk vækst, fuld beskæftigelse, lav inflation)
10.2.6 oversigt over de økonomiske politikker (fokus på finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik)
Artikler (Materiale)
Artikel om eksport af grønlandske fiskeprodukter.
Sløje tal for eksporten fortsætter
Reflektionsspørgsmål efter læsning
Hvilken betydning har det at eksporten af grønlandske fiskeprodukter falder?
Artikel: Anerkendt geolog punkterer amerikansk drøm om grønlandske rigdomme (Fælles på klassen)
https://www.dr.dk/nyheder/indland/anerkendt-geolog-punkterer-amerikansk-droem-om-groenlandske-rigdomme
Vi rykker sammen i en cirkel – Grønland er virkelig kommet på dagsordenen efter Trumps udmeldinger… Vi snakker om det grønlandske samfund, politik og økonomi.
Niels Ole Quist: Chefredaktøren anbefaler – en gyser om de gamle. Sermitsiaq. 16 januar 2021
https://sermitsiaq.ag/node/226623
Artikel: Mens grønlandske politikere vil have selvstændighed, har de i over 15 år overladt store ansvarsområder til Danmark
https://www.dr.dk/nyheder/politik/mens-groenlandske-politikere-vil-have-selvstaendighed-har-de-i-over-15-aar-overladt
Filmsekvenser (Materiale)
Royal Greenland - Hvordan fanger vi vores rejer? Se med her og kom helt tæt på fiskeriet efter rejer. 6 minutter.
https://vimeo.com/84946643?utm_source=ActiveCampaign&utm_medium=email&utm_content=Guide%3A%20Alt%20du%20skal%20vide%2C%20n%C3%A5r%20du%20arbejder%20med%20rejer%20i%20k%C3%B8kkenet&utm_campaign=FS%20DK%20juni%202024%20-%20offentlig
Lille video om det økonomiske kredsløb
https://www.youtube.com/watch?v=WeQAkWlsBYA&t=22s
TVA fra 09.03 om fiskeri i Grønland og forarbejdning af fisk – ca. 5 minutter
https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-sikkerhedsstyrker-anklages-for-haevnaktioner_509749
Exsplainer – Hvad er inflation - 3 minutter – 5 oktober 2022 – Økonomi
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvad-er-inflation_342736
Økonomi for dummies – Se afsnit 1:8 om forbrug og vækst - fra ca. 2012 (Svar bagefter på spørgsmål)
https://www.youtube.com/watch?v=AjpMvcsFsW8
Øvelse – økonomi for dummies – forbrug og vækst –
Evaluering og opsamling
6 BEFOLKNING Grønlands befolkning bor ved kysten; i byer og bygder. Cirka 60 pct. af Grønlands befolkning bor i de fem største byer Nuuk, Sisimiut, Ilulissat, Aasiaat og Qaqortoq. Størstedelen af befolkningen er født i Grønland. Efter 1960’erne er befolkningen vokset kraftigt i byerne, dels på grund af en generel befolkningstilvækst, og dels på grund af vandring fra bygd til by. Denne tendens har ikke ændret sig i de sidste 50 år. Grønlands befolkning har en overvægt af mænd. Det gælder både de, der er født i Grønland, men især de, der er født udenfor Grønland, hvor 2/3 er mænd og 1/3 kvinder. Befolkningsfremskrivning Frem mod 2050 vil Grønlands befolkning blive ældre. De store årgange fra 1960’erne og det efterfølgende fertilitetsfald betyder, at over de næste 20 år vil den ældre del af befolkningen være stigende. Det samlede folketal forventes at falde til under 50.000, hvis ingen yderligere ændringer i fertilitet, dødelighed og migration finder sted. Nationalitet Pr. 1. januar 2022 er 1.539 personer med ikke-dansk statsborgerskab bosat i Grønland. Heraf har 266 statsborgerskab i et andet nordisk land.
Øvelse til det økonomiske kredsløb
Fokus på velfærdsmodeller
Passer velfærdsmodellerne med det som I ved om liberalisme, konservatisme og socialisme?
PowerPoint om velfærdsmodeller (lærerstyret og mulighed for spørgsmål)
Øvelse – Billedtolkning til samfundsfag (gætte konteksten til billedet) (mundtlighed)
Øvelse til økonomiske målsætninger
Konjunkturer og økonomiske mål
Øvelse – begrebsparadiset til økonomi
Øvelse – Tegne modellen med konjunkturer fra sidst
Øvelse – sandt eller falsk i forhold til forskellige økonomiske udsagn (denne øvelse mislykkedes)
Øvelse – Skriveøvelse med fokus på at inddrage fagbegreber og skrive om finanspolitik
Øvelse – Tip en 13 til økonomi
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Internationale forhold
Internationale forhold og andre emner – (teorierne realisme og liberalismen)
Kort introduktion til forløbet (formål)
Indhold – Læringsmål
Kernestoffet er: metode
i) kvantitativ og kvalitativ metode
Udsyn til situationen i Ukraine
Oscarvindende dokumentar fra 2023 – 20 dage i Mariupol
https://www.dr.dk/drtv/se/20-dage-i-mariupol_418966
Udsyn til det amerikanske præsidentvalg
Tror I, at det bliver Trump eller Harris som vinder det amerikanske præsidentvalg?
Formål: Kendskab til det amerikanske valg (Verdens mest magtfulde land skal til valg i dag, største økonomi, største militær….)
Valgsystem - Forstå hvordan valget fungerer i USA
https://www.dr.dk/skole/samfundsfag/udskoling/video-forstaa-det-amerikanske-valgsystem
Filmsekvenser – magtens tredeling, valgsystemet og valgmænd
Quiz – Hvad koster det at leve i USA vs. Danmark
https://www.dr.dk/stories/1288510966/quiz-er-det-dyrest-at-vaere-dansker-eller-amerikaner
Overblik – Det mener Trump og Harris om abort, migranter, skydevåben, klima, krigen i ukraine, skat
https://www.dr.dk/nyheder/webfeature/harris-vs-trump-2024
Fokus på Ukraine
Snak om forsvarsalliancerne NATO og Warszawapagten
Danmark: 70 år som NATO-medlem. 2019 (internationale forhold)
https://www.youtube.com/watch?v=2HxZah4RsIo
FN – 3 min (internationale forhold – overstatslig organisation)
https://www.youtube.com/watch?v=lPO14Dl-c_g
Explainer: Hvorfor er Taiwan så vigtig for USA?
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvorfor-er-taiwan-saa-vigtig-for-kina-og-usa_329776
Fokus på Arktis og Grønland
Hvilken historieopfattelse tror I mest på? I skal tage stilling og Jeres opfattelse af verden har indflydelse på Jeres beslutninger.
PowerPoint med kampen om Arktis
Peter Nedergaard: Kampen om Arktis - Teoretiske tolkninger af udviklingen i Arktis. 2022. s. 27.32 (realisme og liberalismen)
Historien om Camp Century - Den hemmelige by under isen
En tikkende affaldsbombe lurer under Grønlands indlandsis. Dens navn er Camp Century og er en hemmelig amerikansk militærbase anlagt i 1959. Da basen lukker ned i 1967, efterlader man størstedelen af Camp Centurys atomaffald. Men nu spår forskere, at det vil komme op til overfladen, når isen smelter på grund af klimaforandringer. Hvad sker der, hvis Camp Century frigør sig fra isen - og ender i havet ved Thule?
Udsendelsesdato: Wednesday den 7. October 2020
Udgiver: DR2
Spilletid: 52 min.
Fokus på klima - klimaregning, CO2 fangst og naturbrande
Explainer
Hvem skal betale? Betaler de fattige lande for de rige landes klimaregning? (8 min)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-betaler-fattige-lande-for-de-rige-landes-klimaregning_423960
Hvordan fjerne man CO2 fra luften? (8 min)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvordan-fjerner-man-co2-fra-luften_409062
Sådan kan naturbrande hjælpe jorden (6 min)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-saadan-kan-naturbrande-hjaelpe-jorden_407669
Udsyn og synspunkt i forhold til rigsfællesskabet
21 Søndag fra d. 09.03.25– Indslag fra Alaska (Vi ser ca. 10 minutter)
https://www.dr.dk/drtv/se/21-soendag_-advarsel-fra-alaska-koensdebat-tommys-sang_509742
Artikel - Emilie Stein: Det er tid til at rykke så tæt på Danmark, som vi overhovedet kan. Politikken. 28.02.25
Selvvalgt fokus
Mulighed 1 – foregår på klassen (Kun ca. 5 personer valgte mulighed 1)
Britisk dokumentar fra 2023 – Putins kamp mod vesten (1:3) – Invasion (59 min). Indholdet er spændende men også lidt svært. Til gengæld for man en bedre forståelse for internationale forhold og kompleksiteten.
https://www.dr.dk/drtv/se/putins-kamp-mod-vesten_-invasion_435631
Mulighed 2 – foregår udenfor klassen
Vi har kun 4 timer af 60 min tilbage (inklusiv dagens timer) og næste gang får I mulighed for at træne med et tidligere eksamenssæt.
Hvis man vælger mulighed 2 finder man selv et relevant fokus og bruger dagens 2 timer på at repetere noget af det vi har været igennem. Der er mange muligheder inden for sociologi, politik, økonomi, internationale forhold. Det kan være modeller, teori, begreber, selve det faglige indhold osv.
Evaluering og opsamling
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
27 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Undervisningsbeskrivelse
Undervisningsbeskrivelse i mere overskuelig form er uploaded under dokumenter og ligger på skemaet i årets sidste timer.
Her finder i også link til fagets læreplan.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
2 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737488",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737488",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737488"
}