Holdet 2023L Bi - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Biologi B
Lærer(e) Christian Falk Rønne
Hold 2023L Bi (1.L Bi, 2.L Bi)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Introduktion til biologi
Titel 2 Celler og liv
Titel 3 DNA og nedarvning
Titel 4 Nedarvning og celledeling
Titel 5 Mikrobiologi
Titel 6 Fysiologi
Titel 7 Økologi
Titel 8 Nervesystemet
Titel 9 Hormonsystemet
Titel 10 Sexologi
Titel 11 Enzymer og makromolekyler
Titel 12 Forsøg og repetition
Titel 13 Forløb#8

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Introduktion til biologi

Introduktion til biologi

Formål
At eleverne får aktiveret deres forforståelse og får en fornemmelse af biologiens indplacering i vores vidensunivers.

Indhold
Biologiens forskellige emneområder og deres indbyrdes relationer.
Taksonomi og fylogenese.
Læse- og studiestrategier

Materialer
Systime og Internettet

Metode
Individuelle refleksioner og opgaver; par- og gruppearbejde

Evaluering
Peerevaluering, samtaler og opgaver     
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Celler og liv

Celler og liv

Formål

At eleven kan
- forholde sig kritisk og konstruktivt til cellebiologiske og sundhedsmæssige emner.
- forstår mekanismeren i cellens opbygning og metabolisme, samt kan anvende biologiske fagbegreber og tankegang i forhold til forståelse, beskrivelse og løsning af biologiske problemstillinger.   

Indhold
a) Cellebiologi: overordnet opbygning af pro- og eukaryote celler og membranprocesser
b) Transpor over cellemembranen
c) Enzymer og deres funktion i biologiske systemer


Materiale
Biologi i udvikling c-niveau, 2. udgave

Metode
Opgaver, lærerpræsentation og dialog i grupper

Evaluering
Samtaler og opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 DNA og nedarvning

Formål
At forstå DNA-molekylets opbygning og betydning, samt at kunne forholde sig til spørgsmål vedrørende arv og miljø, sundhed og evolution.

Indhold
DNA, kromosomer, proteinsyntesen, celledeling, mutationer, arv, blodtyper .  

Materialer
Biologi i udvikling 2. udgave + diverse supplerende materiale  

Metode
Quiz, opgaver, diskussion og gruppearbejde

Evaluering
Samtaler, peerevaluering og opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Nedarvning og celledeling

Formål

Viden og færdigheder
Kunne forholde sig til biologiske spørgsmål, som har betydning for såvel studiekompetence som almendannelse.
Viden om væsentlige biologiske sammenhænge med tilknytning til dem selv og til det omgivende grønlandske og globale samfund.

Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne arbejde systematisk og formidle biologisk information.
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til biologiskproblemstillinger i Grønland og i det internationale samfund.

Personlige og sociale kompetencer
Kunne håndtere egne læreprocesser med relevans for faget.
Kunne anvende biologisk tankegang og metode, så de kan agere forsvarligt i forhold til den grønlandske og den globale natur og egen såvel som andres sundehed.

Indhold
Kromosomer, celledeling, mutationer, arv, blodtyper .  

Materialer og metode
Systime, Nearpods, opgaver
Gruppearbejde, klassedialog

Evaluering
Samtaler og opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Mikrobiologi

Mikrobiologi

Formål

At eleven kan forholde sig kritisk og konstruktivt til medicinske og mikrobiologiske emner. Samt, at eleven forstår mekanismeren i mikrobiologi, og kan anvende biologiske fagbegreber og tankegang i forhold til forståelse, beskrivelse og løsning af personlige- og samfundsmæssige problemstillinger.   

Indhold
a) Mikrobiologi i vores hverdag – sygdom, hygiejne, produktion og fordøjelse  
b) mikrobiologi: vækst, vækstfaktorer, mikrobiomets betydning, infektionsbiologi og resistens
c) Virus opbygning, formering og spredning
d) Sygdom og medicin

Materiale
Biologi i udvikling 2. udgave + diverse supplerende materiale  

Metode
Quiz, opgaver, diskussion og gruppe arbejde

Evaluering
Samtaler og evaluering af opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Fysiologi

Kost, fordøjelse og sundhed

Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til kost og sundhedsanvisninger.

Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livstil.

Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til sundhed

Indhold
Kost og kostens sammensætning
Fordøjelsen og energitransporten i kroppen
Sundhedsmæssige konsekvenser af livstil og fødeindtag

Materiale
Biologi i udvikling B- og C - diverse links

Metode
Opgaver og diskussion

Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Økologi


Økologi

FORMÅL:

Faglige mål:
At kunne forklare
- om økosystemers opbygning og funktion herunder sammenspillet med biotiske og abiotiske faktorer
- om et konkret økosystem og udvalgte organismers tilpasninger
Kunne foretage analyse af økosystemer og forklare energiomsætningen fotosyntese og respirations betydning. og deres sammenhæng.

Forløbet dækker følgende læringsmål (jf. Biologi C læreplanen):
Eleverne skal kunne:
a) Redegøre for biologisk teori (økosystemer – lokalt og globalt, fotosyntese og respiration, energistrømme og kulstofkredsløbet) og arbejdsmetode (feltarbejde og laboratorieforsøg)
b) Indhente biologisk information fra forskellige kilder og vurdere materialets kvalitet
c) Opstille enkle hypoteser for biologiske eksperimenter
d) Udføre eksperimentelt arbejde og indsamle og analysere biologisk data såvel i laboratoriet som i naturen (artsbestemmelse, analyse af plantesamfund og indholdsstoffer)
e) Bearbejde og formidle resultater fra biologiske undersøgelser og eksperimentelt arbejde i form af journaler og rapporter
f) Udtrykke sig mundtlig og skriftligt om biologiske sammenhænge med inddragelse af relevante faglige begreber

INDHOLD:

Fagligt indhold:
Grundlæggende introduktion til økologi og arktiskeøkosystemer.
- Økosystemer - biotiske og abiotiske faktorer
- Fødekæder og fødenet med fokus på arktiske organismer
- Energistrømme - fotosyntese og respiration, trofiske niveauer og primærproduktion.
- Mikroorganismers rolle i økosystemet med fokus på nedbrydere (bakterier)
Perspektivering til globale økosystemer.

Forløbet dækker følgende kernestof (jf. Biologi C læreplanen):
a) Økosystemers opbygning og funktion, herunder fødekæder, stofkredsløb og energistrømme
b) Konkrete økosystemer i Grønland og den globale verden
c) Mikroorganismers betydning for økosystemet
Supplerende stof:
a) Biologiens betydning i grønlandske og globale sammenhænge
b) Biologi som videnskabsfag

METODE:
Lærerfremlæggelser, Gruppearbejde og feltundersøgelser. Litteratur Youbio, Induktiv og deduktive princip i arbejdet med biotiske faktorer samt energistrømme.


MATERIALER:
Systime (især Biologi i udvikling) og diverse andre materialer


EVALUERING:

Spørgsmål, opgaver og quiz
Individuel opgaveaflevering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Nervesystemet

Nervesystemet

Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til informationer.

Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livsstil.

Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til psykisk- og fysisksundhed.

Indhold
Nervesystemet, nerveimpulser, neuroner, støtteceller og hjernen.

Materiale
Systime diverse links

Metode
Opgaver, gruppearbejde og diskussion

Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Hormonsystemet

Hormonsystemet

Formål
Lærings- og arbejdskompetencer
Kunne forholde sig kritisk og konstruktivt til informationer.

Personlige og sociale kompetencer
Være bevidste om og kunne håndtere egne læreprocesser forhold sig til egen livsstil.

Kulturelle og samfundsmæssige kompetencer
Kunne anvende biologisk tankegang, metoder og viden i forhold til egne og kollektive valg i forhold til psykisk- og fysisksundhed.

Indhold
Hormonsystemet, feedback, målorganer og receptor-bindinger, hormontyper og funktioner.

Materiale
Systime diverse links

Metode
Opgaver, gruppearbejde og diskussion

Evaluering
Løbende evaluering af opgaver
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Sexologi

Formål

Viden og færdigheder
Indsigt i hormonsystemets styring af kønsspecifik egenskaber,  forståelse af den kvindelige og mandlige anatomi, viden om  seksuelt overførte sygdomme.

Kunne forstå og belyse problemstillinger, der relaterer til sexologi.


Indhold
Menstruationscyklen, anatomi, patogene og spredning af sygdomme

Materialer
Systime

Metode
Klasseoplæg fra lærer og elever, opgaver m.m.

Evaluering
Formativ feedback opgaver og test.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Enzymer og makromolekyler


Enzymer og Makromolekyler**  

Formål  
Formål: at opnå en forståelse af makromolekylernes opbygning, funktion og betydning i biologiske systemer samt enzymers rolle.  

Indhold  
-- Makromolekyler
  - Kulhydrater: Opbygning, funktion og eksempler (mono-, di- og polysakkarider).  
  - Lipider: Opbygning, funktion og eksempler (triglycerider, fosfolipider, steroider).  
  - Proteiner: Struktur (primær, sekundær, tertiær og kvaternær), funktion og eksempler.  
  - Nukleinsyrer: DNA og RNA’s opbygning og funktion.  

- Enzymer
  - Enzymers struktur og funktion.  
  - Faktorer, der påvirker enzymaktivitet (temperatur, pH, substratkoncentration, inhibitorer).  
  - Enzymkinetik og Michaelis-Menten-modellen.  
  - Enzymers rolle i metabolisme (katabolisme og anabolisme).  

Metode
- Teoretisk undervisning: OneNote, klassegennemgang.  
- Eksperimentelt arbejde:  
- Forsøg med amylase og stivelse (påvirkning af enzymaktivitet ved forskellige temperaturer og pH-værdier).  
  - Måling af enzymaktivitet.  
  - Undersøgelse af makromolekyler (kvantitativ forsæbning, bestemmelse af iodtal).  
- Diskussion af cases om enzymers funktion i kroppen (f.eks. laktoseintolerans).   

Materiale  
- Systime (f.eks. Bioteknologi eller Biologi i Udvikling).  
- Artikler om enzymer og makromolekyler.  
- Laboratorieudstyr og kemikalier til eksperimenter.  
- Videoer og interaktive simulationer.  

Evaluering  
- Skriftlig aflevering om enzymkinetik.  
- Mundtlig fremlæggelse af et case study (f.eks. enzymers rolle i sygdomme).  
- Eksperimentrapport med dataanalyse.  
- Quizzer og klasseøvelser til løbende evaluering af forståelse.  

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forsøg og repetition

Formål
Gennemføre forsøg og repetere

Indhold
se Lectio

Materialer
se diverse vejledninger

Metode
Laboratoriearbejde og undervisning

Evaluering
kommentarer mundtlig og skriftlig
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Forløb#8

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer