Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24 - 2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Biologi B
|
Lærer(e)
|
Sofie Elleby
|
Hold
|
2022B Bi (2.B Bi, 3.B Bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 økologi - tidevandszone
Formål:
At give eleverne en forståelse af økosystemer, økosystemers betydning for dyr og menneskers levevilkår i samspil med det enkelte individ, hvor der er taget udgangspunkt i grønlandske forhold "tidevandszonen".
Indhold:
- F). Biokemiske processer: Fotosyntese, respiration og gæring.
- J). Økologi: Undersøgelse af et økosystem og samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø. Bæredygtig udnyttelse af naturen med særlig vægt på grønlandske forhold (rejen som eksempel).
Metode:
- A) Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger.
- B) Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale.
- E) Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk.
materiale.
- H) Formulere sig mundtligt og skriftligt såvel mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer.
- K)anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger.
Materiale:
Yubio ebog biologi b. kapitel 9.2 og 9.3.
Fotosyntese forsøg. øvelsesvejledning givet. 16/8
Tidevandszone øvelse. øvelsesvejledning givet i modul. 21/8 - 23.
Evaluering:
Journal med fotosyntese forsøg.
Mundtlig præsentation af tidevandszonen, med følgende fokus: Hvor lever organismen, beskriv gerne kort økosystemet. Hvordan skaffer organismen sig føde. Lav en fødekæde, som organismen er en del af. Hvordan formerer organismen sig (livscyklus).
Rejen, musling.
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
Titel |
Afleveringsdato |
Ny opgave (2)
|
05-09-2023
|
Ny opgave (4)
|
25-09-2023
|
Mikroskopering
|
04-10-2023
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
35 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Økologi
Formål
Indhold:
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
30 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#2 celler.
Formål: At give eleverne en indsigt i de forskellige cellertypers karakteristika og hvilken afgørende betydning det har for organismens livsvilkår.
a)Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger.
b)Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale.
c) Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk materiale.
d)Formulere sig mundtligt og skriftligt såvel mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer.
e) Anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger.
Indhold:
Cellebiologi: opbygning af pro- og eukaryoter celler, eukaryote celletyper og membranprocesser. Passiv diffusion, osmose, faciliteret diffusion, og aktiv transport,
Mikrobiologi: vækst og vækstfaktorer
Virus: opbygning og formering
Metode:
Tavle undervisning
Gruppearbejde
Mesterlære
Materiale:
Yubio 1.2-3.5.
https://www.youtube.com/watch?v=7KXHwhTghWI
Opgaver – er der forskel på celler
Øvelsesvejledning - osmose
øvelsesvejledning - forsøg med bakterier, elevernes eget opstillet forsøg.
Evaluering:
Mikrobielt forsøg
Besøg lægen – hvordan skal vi behandle se opgave givet d. 25/10. Bakterie, virus, antibiotika vaccine eller andet? Klassedialog.
Afsluttende spørgsmål 8/11. omkring de mest basale spørgsmål i tidevandzone, fotosyntese, og celleforløbet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#7 kost og fordøjelse
Formål:
At give eleverne en forståelse af hvad kosten består af. Kulhydrater, fedt og proteiner og hvordan de tre næringssubstrater nedbrydes og optages igennem fordøjelses systemet. Ydermere er formålet at give eleverne kendskab til energiindtagelse pr. dag og kunne begrunde kostrådende ud fra deres viden om energiindtagelse pr. dag.
Indhold
følgende dækkes fra lærerplanen:
- Makromolekyler: opbygning og biologisk funktion af carbohydrater, lipider, proteiner og nukleinsyrer.
- Enzymer: opbygning, funktion og faktorer, der påvirker enzymaktiviteten.
fysiologi: tarmsystemet.
Ydermere indgår kostråd, energiindtagelse og grønlandske fødevare som en del af indholdet i forløbet.
supplerende stof:
a) sundhed, herunder kost og ernæring.
Materiale
Yubio: 3.2. Kostens sammensætning. Hele afsnittet.
Yubio: 3.3 fordøjelsesenzymer og 3.3.2 nedbrydning af føde.
overvægt og fedme yubio: 3.4.3
KRAM-faktorer: yubio 3.4.7
s. 90-101. s. 110-117
opgaver:
Opgaver - madens vej gennem fordøjelses systemet. Opgave lagt på modulet d. 23/1.
Øvelse - Lav en frokost tallerken på baggrund af energiindtagelse.
Bromelin enzymforsøg givet d. 8/2.
Hjemmesider:
- https://foedevarestyrelsen.dk/kost-og-foedevarer/alt-om-mad/de-
officielle-kostraad/kostraad-til-dig
Spørgsmål til refleksion over egne vaner.
https://quiz.betterme.world/da/first-page-generated-gender?flow=1432&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=search_recurring_f1432_cid18896641112/200&utm_content=634344249765&utm_term=kalorieunderskud%20v%C3%A6gttab&gad_source=2&gclid=Cj0KCQiAqsitBhDlARIsAGMR1RiwSwDKj7ZIZYH1moFeTkafOjT0oVQzenfwRn1wC01zoOPezmN5H2IaAuW2EALw_wcB
kalorieberegner: https://madensverden.dk/oversigt-saa-mange-kalorier-er-der-i-din-mad/
Metode
Tavle undervisning, gruppearbejde, individuelt arbejde. Den deduktive metode anvendes under enzymbromelin forsøget.
Evaluering.
mundtlige fremlæggelser, skriftlig aflevering af madens vej gennem fordøjelses systemet.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Forløb#9Rejen og tidevandsszonen
Formål.
Med udgangspunkt i dybhavsrejen at opnår viden om rejens biologi og økonomiske og samfundsmæssige betydning i Grønland.
Indhold:
Fødekæder, energistrømme, økosystem, biotiske og abiotiske faktorer.
bæredygtig udnyttelse af naturen med særlig fokus på grønlandske forhold.
a)Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger.
c) Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk materiale.
d) anvende relevante matematiske repræsentationer. modeller og metoder til enkelte beregninger, beskrivelser og analyser.
h)Formulere sig mundtligt og skriftligt såvel mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer.
e) Anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger.
f)demonstrerer forståelse af sammenhænge mellem fagets forskellige delområder
Metode:
Gruppearbejde, tavleundervisning, foredrag, rundvisning på fabrikken, dissektion.
Materiale:
opgaver, fødekæder, fødenet og energistrømme.
58_2005_De_groenlandske_rejer_forskning_og_fremtid (1).pdf . 21/8.
kopiark-rejer2-dissektion (1).doc
https://www.royalgreenland.com/royal-greenland/news-and-seafood-insight/a-milestone-in-greenlandic-prawn-fishing/
Evaluering:
løbende formativ evaluering.
Mundtlig fremlæggelse om rejens biologi og besøget på rejefabrikken.
Nearpod prøve med simple multiple choice opgaver og spørgsmål om redegørende, analyserende og diskuterende sammenhængen mellem fangstrapporterne af torsk, gennemsnitstemperatur og rejer.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Forløb#10 Kredsløb i søen
Formål: At give eleverne en forståelse for kredsløb og foretage relevante undersøgelser omkring spejdersøen for derved, at kunne diskutere i en dialog cirkel om spildevand er et miljømæssigt problem i Sisimiut?
Indhold:
Økologi. Undersøgelse af et økosystem og samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, Nitrogenkredsløb, kulstofkredsløb.
a)Anvende fagbegreber, fagsprog, relevante repræsentationer og modeller til beskrivelse og forklaring af iagttagelser og til analyse af enkle biologiske problemstillinger.
b)Tilrettelægge og udføre eksperimenter og undersøgelser i laboratoriet og i felten under hensyntagen til sikkerhed og til risikofaktorer ved arbejde med biologisk materiale.
c) Analysere og diskutere data fra eksperimenter og undersøgelser med inddragelse af faglig viden, fejlkilder, usikkerhed og biologisk materiale.
d)Formulere sig mundtligt og skriftligt såvel mundtligt og skriftligt om biologiske emner og give sammenhængende faglige forklaringer.
e) Anvende fagets viden og metoder til vurdering og perspektivering i forbindelse med samfundsmæssige, teknologiske, miljømæssige og etiske problemstillinger.
g) indsamle, vurdere, anvende, faglige tekster og informationer fra forskellige kilder.
e) miljøbeskyttelse.
Metode:
Eksperimentelt arbejde, gruppearbejde, klasseundervisning,
Materiale
Yubio: Temperatur og lysforhold
Yubio: Søen som økosystem
øvelsesvejledning: Den arktiske sø
Sermitsiaq artikel: Tråd alger i spejdersøen.
https://www.dr.dk/nyheder/indland/miljoestyrelsen-ilten-svinder-ind-i-fjordene-og-fiskene-flygter
Evaluering. Tegning over søen biotiske og abiotiske faktorer og dialog basseret undervisning over spørgsmålet. "Er næringssaltudledningen et problem i Sisimiut?"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#12 Rygning.
Formålet med forløbet er at give eleverne en biologisk forståelse af, hvordan rygning påvirker kroppens fysiologiske systemer, herunder nervesystemet, kredsløbet hjerte og lunger. Eleverne skal opnå indsigt i nervecellens opbygning og signaloverførsel samt kunne forklare sammenhængen mellem nikotins virkning og ændringer i blodtryk og lungefunktion. ydermere skal eleverne tage stilling til hvordan vi bedst forebygger at der kommer flere rygere ved at overveje konkrete forslag.
Indhold:
Nervecellens opbygning og funktion: Cellemembran, aktionspotentiale, synapse, receptorer.
Nikotins rolle i synapsen (acetylcholin-receptorer) og afhængighed.
Blodtryksstigning, øget hjertefrekvens
Rygning og respiration: Lungeventilation, skader på bronkier/alveoler, slimproduktion.
Langtidspåvirkning: KOL, kræft og afhængighed og ændringer i hjerte-kar-systemet.
Præventive indsatser og tabeller over forbyggende arbejde.
Klasseværelsesforsøg. Måling af blodtryk, lungefunktion og reaktioner før og efter rygning.
Sammenlignet kronisk og langvarige effekter.
Før og efter smøg rygning.
Materiale:
PP lagt på one note.
Yubio: nerveceller 4.2 og nervesignaler 4.3 i yubio.
Synapses in 60 seconds.
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/ordliste/nervecelle/
Din krop indefra KOL :https://www.dr.dk/drtv/episode/din-krop-indefra_-kol_422603
Forebyggelse af rygning blandt børn og unge. s. 40-57.
Metoder:
Undersøgelse af blodtryk, lungeventilation og reaktionstid. gruppe arbejde, individuelt arbjede og dialogcirkel
Evaluering:
Formative evaluering og prøve på et eksamensspørgmål i rygning.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
11
|
Forløb#13 Klima, tilpasninger og forandringer
Formål:
At give eleverne et indblik i global opvarmnings betydning for klimatiske forandringer og dyrs udfordringer og tilpasninger ved at isen forsvinder på arktisk.
Indhold:
- Samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø.
- miljøbeskyttelse, herunder global opvarmning.
Metode:
gruppearbejde og individuelt arbejde.
Materialer:
Dokumentar "den frosne planet" sæson 2. Afsnit 1 og 2.
Opgaver og refleksionsspørgsmål, opgivet i onenote "Sis_2022B Bi".
1. Hvordan påvirker klimaforandringer de økosystemer, der findes i de frosne have, og hvilke konsekvenser kan det have for både dyr og mennesker?
2. Hvilke tilpasninger har dyrelivet i de frosne have udviklet for at overleve de ekstreme forhold.
3. Hvilken betydning har de frosne have for hele jordens økosystem, og hvorfor bør vi som samfund bekymre os om deres bevarelse?
Evaluering:
Dialogcirkel/debat om hvilke klimavenlige tiltag vi som individ selv kan gøre os.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
12
|
Forløb#14 repetition
Formål: at få repeteret alle forløb som er gennemgået i undervisningen.
Indhold:
alt materiale opgivet i biologiundervisningen.
Metode
Individuelt eller gruppearbejde om udfyldelse af følgende skema i one note.
Emne.
Fagbegreber
Slide 1,
Eksperimenter og forsøg.
Slide 2 - 3
Materiale.
Slide 4
Perspektivering til andre forløb.
Slide 5.
Samfundsmæssige udfordringer og diskussioner der er relevante.
Slide 6.
Andet
Materiale. Alt materiale gennemgået i undervisningen.
Evaluering
Fremlæggelse og PP i grupper af 2 eller individuelt.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
14
|
Forløb#2
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
15
|
Forløb#3
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737600",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737600",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737600"
}