Holdet 2023XZ Ke - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kemi B
Lærer(e) Christian Falk Rønne, Malika Karoui, Morten Lindhart Christensen
Hold 2023XZ Ke (1.XZ Ke, 2.XZ Ke)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundstoffer – Mineraler i Grønland
Titel 2 Salte
Titel 3 Mængdeberegninger og Blandinger
Titel 4 Hemmelige kemikalier i hjemmet
Titel 5 Oil og gas i Grønland
Titel 6 Alkohol
Titel 7 Kemisk ligevægt
Titel 8 Hemmelige kemikalier i hjemmet
Titel 9 Alkohol og det der ligner
Titel 10 Carbonhydrider
Titel 11 Redoxkemi
Titel 12 Reaktionshastighed
Titel 13 Det du spiser - Den lille forskel

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundstoffer – Mineraler i Grønland

Formål
at eleverne får kendskab til grundstofferne, deres opbygning og minedrift i Grønland

Indhold
Grundstoffer
Elektronstruktur
Det periodiske system
Reaktionsskemaet
Metaller og ikke-metaller
Molekyleforbindelser
Elektronegativitet
Polære bindinger og polære molekyler
Hydrofile g hydrofobe grupper

øvelser
Chokolade og Tyggegummi
Finde grundstoffer i stensamling
Kovalente bindinger med molekylebyggesæt

Matrialer
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 1 fra side 7 -28  og Kap 3 fra side 53-76


Evaluering
feedback på afleveringer
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Fremlæggelser af et Grundstof 07-09-2023
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Salte

Formål
Gennem en mordgåde for eleverne kendskab til ioner og ionforbindelser, samt oplever hvordan deres viden kan bruges til at opklarer til mord

Indhold
Ioner og ionforbindelser
Ioners navne
Fældningsreaktioner

Metode
Klasseundervisning med elevinddragelse, spil, opgaver og øvelser
Foredrag Offentlige foredrag i Naturvidenskab, AU om: Vores cellers saltbalance ved molekylærbiolog Hanne Poulsen

Materialer
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 2 fra side 31 -46  

øvelser
Saltindhold i havvand
Fældningsreaktioner





Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Tyggegummi og Chokolade 06-10-2023
Fældningsreaktioner 03-11-2023
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mængdeberegninger og Blandinger

Formål
at giver eleverne kendskab til mængdeberegning af både faste stoffer og væsker

Indhold
Stofmængdeberegninger
Beregningsskemaer
Mængdeberegninger/stofmængde
Stofmængdekoncentration
Formel og aktuel koncentration

øvelser
krystalvand i kobber (II)sulfat
Ophedning af Natron
Havvand

Materialer
Basiskemi C, K. Helge Megind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 4 fr a side 79-89 og kap 5 fra side 101-115
Gymnasiekemi: Mængdeberegning https://www.gymnasiekemi.com/c7.html
stofmængdekoncentration Koncentration og massefylde (gymnasiekemi.com)
C7 (gymnasiekemi.com)

instruktion til bunsenbrænder - YouTube

Metoder
Klasseundervisning med elevinddragelse, spil, gruppearbejde og øvelser

Evaluering
gennemgang på klasse af afleverede opgaver
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Krystalvand i kobber(II) sulfat 03-12-2023
Brunkager 15-12-2023
notater over siderne101-107 22-01-2024
Natruimhydrogncarbonat omdannelse 26-01-2024
Havvand 14-02-2024
Omfang Estimeret: 9,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Hemmelige kemikalier i hjemmet

Formål
at eleverne får kendeskab til syre og base, samt introduktion til pH

Indhold
a) redegøre for sammenhængen mellem struktur og egenskaber i
uorganiske stoffer samt redegøre for deres anvendelse i hverdagen
c) udføre beregninger,
e) tilrettelægge og udføre kemiske eksperimenter med udgangspunkt i kendte metoder samt
omgås kemikalier og laboratorieudstyr på forsvarlig og reflekteret vis,
f) registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt,
h) formidle kemisk viden såvel i fagsprog under anvendelse af kemisk nomenklatur som i dagligsprog
i) identificere og redegøre for enkle, kemiske problemstillinger fra hverdagen og den aktuelle debat samt perspektivere den opnåede faglige viden.

Kernestof
Syre og baser
Korresponderende syre-basepar
Beregninger af pH
Titrering af stærk syre og stærk base
Titring af svag syre med stræk base

Materialer:
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 7  fra side 153-170  

Videoer:
Koncentration og massefylde (gymnasiekemi.com)


Øvelser

Titrering af husholdningseddike

Metoder
Gruppearbejde og elev inddragende klasseundervisning

Evaluering
feedback på afleveringer


Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Rødkål 08-03-2024
Husholdningseddike 05-04-2024
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Oil og gas i Grønland

Formål: At giver eleverne grundlæggende kendeskab til organisk kemi, gennem oile og gas udvinding i Grønland, samt alternative energikilder

kernestof
Carbonatomets bindingsforhold
Carbonhydrider
Alkaners kemiske og fysiske egenskaber
Organiske reaktions typer
Cycloalkaner og cycloalkener
Olie
plastik

Materialer
Forløbsplan og elevkompendium på:
https://iserasuaat.gl/sitecore/service/notfound.aspx?item=web%3a%7b974FBED1-B08B-4E34-813C-BC559E5E835A%7d%40da
Basiskemi C, kap 6 fra sid 117-141

Tv:
Deadline, DR1 om biodiesel 26.04.22 (først 15 min)
Discovery Channel, 2013, Biobrændsel; 23 min

øvelser
Ligthergas
Fra sælspek til biodiesel (fælles rapport skrivning)

Metode
Gruppearbejde, klasseundervisning med elevinddragelse

Evaluering
feedback på afleveringer

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Analyse af ligthergas 09-05-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Alkohol

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Kemisk ligevægt

Kernestof:
Helge Mygind m. fl.: Basiskemi B, (1. udgave, Haase & Søns forlag 2010): side 29-35, 40-45 minus side 43, 51-55, 62-66

Supplerende stof:
Helge Mygind m. fl.: Basiskemi B, (1. udgave, Haase & Søns forlag 2010): side 36-40

Rapportøvelse:
Indgreb i ligevægt

Redegøre for og behandle kemisk ligevægt på kvalitativt og kvantitativt grundlag
Registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt

Gruppearbejde
Klasseundervisning
Eksperimentelt arbejde

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Hemmelige kemikalier i hjemmet

Formål
at eleverne får udvidet deres kendeskab til syre og base, samt regne pH for stærke og svage syre og baser

Indhold
a) redegøre for sammenhængen mellem struktur og egenskaber i
uorganiske stoffer samt redegøre for deres anvendelse i hverdagen
c) udføre beregninger,
e) tilrettelægge og udføre kemiske eksperimenter med udgangspunkt i kendte metoder samt
omgås kemikalier og laboratorieudstyr på forsvarlig og reflekteret vis,
f) registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt,
h) formidle kemisk viden såvel i fagsprog under anvendelse af kemisk nomenklatur som i dagligsprog
i) identificere og redegøre for enkle, kemiske problemstillinger fra hverdagen og den aktuelle debat samt perspektivere den opnåede faglige viden.

Kernestof   
Syre og baser som lige vægte
Syrestyrke
Basestyrke
Korresponderende syre-basepar
Beregninger af pH
Puffersystemmer med beregninger
Titrering af stærk syre og stærk base
Titring af svag syre med stræk base

Materialer
H. Mygind, Basis Kemi B, 1udg., side 73-100 og 107-114
Podcast:  https://natur.gl/kommunikation/podcast/

Videoer
pH, KS og KS (gymnasiekemi.com)
Korresponderende syre-base-par (gymnasiekemi.com)
pH i stærke og ikke-stærke syre (gymnasiekemi.com)

Øvelser

koncentration af syre i vin
titrering af HCL


Metoder
Gruppearbejde, klasseundervisning


Evaluering
feedback på afleveringer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Alkohol og det der ligner

Formål
at eleverne får mere kendskab til organiske kemi og hvordan det påvirker dem selv at drikke alkohol

Indhold
Organisk kemi
alkohol, syre og ester
intermolekylære bindinger
biologiske aktive stoffer

Materialer
Basiskemi B fra 143-170
videoer
Alkoholer (gymnasiekemi.com)
aldehyder og ketoner (gymnasiekemi.com)
carboxsylsyre (gymnasiekemi.com)
ester( gymnasiekemi.com)



Metoder
klasseundervisning med elveinddragelse og gruppearbejde   

øvelser
Ester syntese


Evaluering
Fælles opsamling og feedback på aflevering
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Carbonhydrider

Formål :  At giver eleverne grundlæggende kendeskab til organisk kemi/ carbonhydrider , navngivning og de udvalgte reaktionstyper: forbrænding  addition, substitution og elimination.

materiale: Basis kemi B 117-141

Kernestof:

Carbonhydrider
Alkaners kemiske og fysiske egenskaber
Organiske reaktions typer
Cycloalkaner og cycloalkener

øvelser:
Reaktioner med carbonhydrider
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 11 Redoxkemi

Formål
at give eleverne et kendskab til redox reaktioner, hvor de bruges i hverdagen og i lab.

indhold
jern og andre metaller
Oxidation og reduktion
Spændingsrækken
Oxidationstal
afstemning af simple redoxreaktioner

Materialer
basiskemi C fra 175-185



Metode
klasseundervisning med elevinddragelse
opgaveregning

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Reaktionshastighed


Formål
at få kendskab til reaktionshastighed og hvad denne påvirkes af. Samt et lille indblik i reaktionsorden og hvordan dette kan bestemmes eksperimentelt

Indhold
Basis kemi bog 2, kap 1 s7-14, 19-25
https://cctd.au.dk/projects/computational-thinking-in-high-school-subjects/forloebsbeskrivelse-reaktionshastighed/

Kernestof
Reaktionshastighed
og hvordan denne påvirkes af
koncentration
temperatur
overflade
samt katalysatorer


øvelser
Forsøg opløsning af en treo tablet



Metode
klasseundervisning
laboratoriearbejde
gruppearbejde
interaktive simulation

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Journal treo tablet 13-04-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Det du spiser - Den lille forskel

Formål
at eleverne får mere kendskab til kost indholdet og isomeri

Indhold


Isomeri: kædeisomeri, stillingsisomeri, funktionsisomeri og geometrisk isomeri
Cis/trans Z/E
Fedtstoffer mættede og umættede, cis trans
reaktioner med fedtstoffeer, additionsreaktioner, hærdning


Materialer
Basis kemi B 193-198
232 -238

Metoder
klasseundervisning med elveinddragelse
laboratoriearbejde


øvelser
fedt indholdet i chips

Evaluering
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
fedt i chips 08-05-2025
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer