Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Kemi B
|
Lærer(e)
|
Christian Falk Rønne
|
Hold
|
2024ADK Ke (ADK Ke)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 grundstoffer, ioner og ionforbindelser
Grundstoffer, ioner og ionforbindelser
Formål
Faglige mål
Opnå viden om atomer, grundstoffer, det periodiske system, ioner, ionforbindelser, navngivning af ioner, reaktioner og reaktionsskemaer.
Kompetencemål
Kunne redegøre for emnerne under faglige mål samt, kunne løse diverse opgaver ang. det periodiske system, isotoper, ioner, ionforbindelser og simple kemiske reaktioner.
Forsøg:
Fældningsreaktioner
Indhold
Grundstoffer, det periodiske system, isotoper, ioner, ionforbindelse, ionbindinger og reaktioner.
Metode
Klasseundervisning, opgaver og gruppearbejde.
Materiale
Isis Kemi C 6-36
Evaluering
Opgaver, formativevaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Carbonholdige forbindelser
Elektronegativitet, polaritet, bindinger og carbon forbindelser
Formål
Opnå viden om kovalentebindinger, fælles elektronsky, elektronegativitet og polaritet, molekylers rummelige opbygninger og enkelt-, dobbelt- og tripelbindinger, typer og navngivning af karbonholdige forbindelser
Indhold
Karbonholdige forbindelser, Polær og upolære molekyler, intermolekylære kræfter
Metoder
Klasseundervisning og klassedialog, videoer, quizzer og opgaver
Materialer
Isis Kemi C (39-58) Isis Kemi B 7-30)og diverse supplerende materiale
Evaluering
Opgaver, formativevaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb#3 - mængdeberegninger
Formål
Gøre eleverne i stand til at beregne stofmængder, forstå begreberne mol og ækvivalente mængder.
Indhold
Stofmængder, beregningsskemaer, ækvivalente mængder, gassers molare volumen, idealgasligningen.
Materialer
Isis Kemi C side 61 - 78 Nearpods og videoer
Metode
Opgaver, videoer interaktive præsentationer og elev fremlæggelser
Evaluering
Feedback formativ og summativ
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb#4 -Syre - Base
Formål:
Eleverne skal opnå forståelse for, hvad der sker under syre-basereaktioner og kunne udføre pH-beregninger på vandige opløsninger.
Indhold:
syrer, baser, pH, pOH, syrestyrke, basestyrke, beregning af pH, pufferopløsninger, bjerrumdiagram, titrering,
Metode:
Lærerpræsentationer, skriftlige opgaver, elevpræsentationer, rapport
Materiale:
Isis Kemi C 106-120
Evaluering:
Mundtlig og skriftlig feedback på elevernes besvarelser af opgaver og journaler, Skriftlig feedback på rapport.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
18,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Forløb#5 - forsøg
Syre-base titrering, opvarmning af Natron, identifikation af væsker
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Forløb#6 Organiske forbindelser
Formål
Få forståelse af forskellige organiske gruppers fysiske og kemiske egenskaber
Indhold
alkoholer, aldehyder, ketoner, carboxylsyrer, estre, ether, amniner og amider.
Metode
Klasseundervisning og opgaveregning
Materialer
Isis Kemi B
Evaluering
Formativ og summativ evaluering i forhold til opgaver
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Repetition og eksamenstræning
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
72,00 moduler
Dækker over:
72 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737684",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737684",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737684"
}