Holdet 2022XZ Fy - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Fysik B
Lærer(e) Jan Jensen, Michel Michelsen, Poul Flyvholm Jensen
Hold 2022XZ Fy (1.XZ Fy, 2.XZ Fy, 3.XZ Fy)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Intro, enheder og prefixer
Titel 2 Varmelære
Titel 3 Tryk og opdrift
Titel 4 Gasser
Titel 5 Refleksion og brydning
Titel 6 Lysbølger - Diffraktion
Titel 7 Lydbølger
Titel 8 Elektriske Kredsløb
Titel 9 Kinematik og Dynamik
Titel 10 Atomfysik
Titel 11 Kernefysik, radioaktivitet.
Titel 12 Masse- energiækvivalens
Titel 13 Verdensbilleder
Titel 14 Gravitation og centripetalkræfter
Titel 15 Solsystemet
Titel 16 Kosmologi, Big Bang og rødforskydning
Titel 17 Fysikprojekt
Titel 18 Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Intro, enheder og prefixer

Eleverne introduceres til faget og får en grundlæggende viden om formler, formelsymboler, enheder og prefixer
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Varmelære

Eleverne skal kunne anvende begreberne varmekapacitet, specifik varmekapacitet, energi og effekt, smelte- og fordampningsvarme, tilstandsformer, energibevarelse og nyttevirkning. De skal desuden udfører øvelserne "bestemmelse af nyttevirkning og "kaloriemeterforsøget."

Orbit B for HTX , kapitel 2
Indhold
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Tryk og opdrift

Eleverne skal kunne regne på tryk i væsker samt omregne mellem forskellige trykenheder.
Eleverne skal have kendskab til opdrift i væsker såvel som gasser, ligesom de skal kunne regne på simple eksempler. Der laves et lille forsøg med træklods i vand

Orbit B for HTX, kapitel 3
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Gasser

Eleverne skal kunne opstille en simpel gasmodel og kunne anvende idealgasligningen, Charles lov, Boyle-Mariottes lov og tilstandsligningen.
De skal kunne regne på gassers massefylde og anvende det i simple opgaver med balloner.
Der skal desuden laves øvelse med en eller flere af gaslovene.

Orbit B for HTX, s. 70 - 83
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Refleksion og brydning

Eleverne skal have kendskab til brydningsloven, herunder begreberne brydningsindeks og brydningsforhold.
Eleverne skal ligeledes have kendskab til spejlingsloven og bestemmelse af  kritisk vinkel.
De skal kunne anvende begreberne til at løse simple opgaver indenfor emnerne.

Orbit B for HTX, s. 179 - 183 og 196
Indhold
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Lysbølger - Diffraktion

Formål:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende faglige mål:

• Kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge.
• Ud fra grundlæggende begreber og modeller kunneforetage beregninger af fysiske størrelser.
• Ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt.
• Kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser.
• Kende simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer.
• Gennem eksempler kunne fysikkens bidrag til såvel forståelse af naturfænomener som teknologi- og samfundsudvikling.
• Kunne formidle et emne med et fysikfagligt indhold til en valgt målgruppe.
• Kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kunne undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.


Indhold:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende kernestof:

• Grundlæggende egenskaber: amplitude, bølgelængde, frekvens, periode, udbredelsesfart og interferens.
• Lyd og lys som eksempler på bølger.
• Det elektromagnetiske spektrum.


Metode:

I forløbet har eleverne arbejdet med indholdet på følgende måder:

• Korte elevinddragende læreroplæg og fælles mundtlig opsamling in plenum.
• Planlægning, tilrettelæggelse og udførelse af forsøg, samt efterfølgende udarbejdelse af journal og/eller rapport.
• Opgaveregning med skriftlige opgaver individuelt og i grupper.
• Arbejde med både symbolske og grafiske repræsentationsformer.


Materiale:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende materiale:

• Kapitel 3.1, 3.2 og 3.4 i 'En verden af fysik C' af Kasper Grosman Michelsen
• IT-værktøjer: Logger Pro (Primært) og Maple (Sekundært).


Evaluering:

I forløbet er eleverne blevet evalueret baseret på følgende evalueringskriterier:

• Elevernes evne til at planlægge, tilrettelægge og udføre relevante forsøg.
• Elevernes evne til at udarbejde journaler og/eller rapporter i et letforståeligt fysikfagligt funderet sprog.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt i det skriftlige arbejde i klassen.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt mundtligt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Lydbølger

Formål:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende faglige mål:

• Kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge.
• Ud fra grundlæggende begreber og modeller kunneforetage beregninger af fysiske størrelser.
• Ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt.
• Kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser.
• Kende simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer.
• Gennem eksempler kunne fysikkens bidrag til såvel forståelse af naturfænomener som teknologi- og samfundsudvikling.
• Kunne formidle et emne med et fysikfagligt indhold til en valgt målgruppe.
• Kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kunne undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.


Indhold:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende kernestof:

• Grundlæggende egenskaber: amplitude, bølgelængde, frekvens, periode, udbredelsesfart og interferens.
• Lyd og lys som eksempler på bølger.


Metode:

I forløbet har eleverne arbejdet med indholdet på følgende måder:

• Korte elevinddragende læreroplæg og fælles mundtlig opsamling in plenum.
• Planlægning, tilrettelæggelse og udførelse af forsøg, samt efterfølgende udarbejdelse af journal og/eller rapport.
• Opgaveregning med skriftlige opgaver individuelt og i grupper.
• Arbejde med både symbolske og grafiske repræsentationsformer.


Materiale:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende materiale:

• Kapitel 3.1-3.3 i 'En verden af fysik C' af Kasper Grosman Michelsen
• IT-værktøjer: Logger Pro (Primært) og Maple (Sekundært).


Evaluering:

I forløbet er eleverne blevet evalueret baseret på følgende evalueringskriterier:

• Elevernes evne til at planlægge, tilrettelægge og udføre relevante forsøg.
• Elevernes evne til at udarbejde journaler og/eller rapporter i et letforståeligt fysikfagligt funderet sprog.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt i det skriftlige arbejde i klassen.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt mundtligt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Elektriske Kredsløb

Formål:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende faglige mål:

• Kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge.
• Ud fra grundlæggende begreber og modeller kunneforetage beregninger af fysiske størrelser.
• Ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt.
• Kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser.
• Kende simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer.
• Gennem eksempler kunne fysikkens bidrag til såvel forståelse af naturfænomener som teknologi- og samfundsudvikling.
• Kunne formidle et emne med et fysikfagligt indhold til en valgt målgruppe.
• Kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kunne undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.


Indhold:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende kernestof:

• Simple elektriske kredsløb med stationære strømme beskrevet ved hjælp af strømstyrke, spændingsfald, resistans og energiomsætning, herunder eksempler på kredsløb med elektriske sensorer.
• Serie- og parallelkobling resistorer.


Metode:

I forløbet har eleverne arbejdet med indholdet på følgende måder:

• Korte elevinddragende læreroplæg og fælles mundtlig opsamling in plenum.
• Planlægning, tilrettelæggelse og udførelse af forsøg, samt efterfølgende udarbejdelse af journal og/eller rapport.
• Opgaveregning med skriftlige opgaver individuelt og i grupper.
• Arbejde med både symbolske og grafiske repræsentationsformer.


Materiale:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende materiale:

• Kapitel 6 i 'En verden af fysik B' af Kasper Grosman Michelsen og Danni Pedersen.
• IT-værktøjer: Logger Pro (Primært) og Maple (Sekundært).


Evaluering:

I forløbet er eleverne blevet evalueret baseret på følgende evalueringskriterier:

• Elevernes evne til at planlægge, tilrettelægge og udføre relevante forsøg.
• Elevernes evne til at udarbejde journaler og/eller rapporter i et letforståeligt fysikfagligt funderet sprog.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt i det skriftlige arbejde i klassen.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt mundtligt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Kinematik og Dynamik

Formål:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende faglige mål:

• Kende og kunne opstille og anvende modeller til en kvalitativ eller kvantitativ forklaring af fysiske fænomener og sammenhænge.
• Ud fra grundlæggende begreber og modeller kunne foretage beregninger af fysiske størrelser.
• Ud fra en given problemstilling kunne tilrettelægge, beskrive og udføre fysiske eksperimenter med givet udstyr og præsentere resultaterne hensigtsmæssigt.
• Kunne behandle eksperimentelle data ved hjælp af blandt andet it-værktøjer med henblik på at afdække og diskutere matematiske sammenhænge mellem fysiske størrelser.
• Kende simple eksempler på simulering eller styring af fysiske systemers opførsel ved hjælp af it-værktøjer.
• Gennem eksempler kunne fysikkens bidrag til såvel forståelse af naturfænomener som teknologi- og samfundsudvikling.
• Kunne formidle et emne med et fysikfagligt indhold til en valgt målgruppe.
• Kunne demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
• Kunne undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes.


Indhold:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende kernestof:

• Beskrivelse af energi og energiomsætning, herunder effekt og nyttevirkning.
• Eksempler på energi- og energiforsyning i det omkringliggende samfund.
• Kinematisk beskrivelse af bevægelse i én dimension.
• Kraftbegrebet, herunder tyngdekraft, tryk, opdrift og gnidning.
• Newtons love anvendt på bevægelser i én dimension.
• En krafts arbejde, kinetisk og potentiel energi i tyngdefeltet nær Jorden.

Metode:

I forløbet har eleverne arbejdet med indholdet på følgende måder:

• Korte elevinddragende læreroplæg og fælles mundtlig opsamling in plenum.
• Planlægning, tilrettelæggelse og udførelse af forsøg, samt efterfølgende udarbejdelse af journal og/eller rapport.
• Opgaveregning med skriftlige opgaver individuelt og i grupper.
• Arbejde med både symbolske og grafiske repræsentationsformer.


Materiale:

I forløbet har eleverne arbejdet med følgende materiale:

• Kapitel 7 i 'En verden af fysik B' af Kasper Grosman Michelsen og Danni Pedersen.
• IT-værktøjer: Logger Pro (Primært) og Maple (Sekundært).


Evaluering:

I forløbet er eleverne blevet evalueret baseret på følgende evalueringskriterier:

• Elevernes evne til at planlægge, tilrettelægge og udføre relevante forsøg.
• Elevernes evne til at udarbejde journaler og/eller rapporter i et letforståeligt fysikfagligt funderet sprog.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt i det skriftlige arbejde i klassen.
• Elevernes evne til at udtrykke sig korrekt og forståeligt mundtligt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Atomfysik

Der arbejdes med følgende begreber:
- atomer og atomkerners opbygning, herunder protoner, neutroner, elektroner og kvarker.
- atommodellens udvikling, herunder Bohrs atommodel.
- fotoner og fotoners energi, det elektromagnetiske spektrum
- emission og absorption af stråling herunder de respektive spektre

En Verden af fysik C, kapitel 4

Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 11 Kernefysik, radioaktivitet.

Der arbejdes med:

- atomkernens opbygning
- de forskellige former for radioaktiv stråling
- formel for aktivitet og henfaldsloven
- halveringstykkelse
Der laves øvelse med halveringstykkelse

En verden af fysik B kapitel 10.1, 10.2 og 10.4

Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Eksperimentelt arbejde
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 12 Masse- energiækvivalens

Der undervises i ækvivalensen mellem masse og energi samt Q-værdien ved forskellige kernereaktioner

En verden af fysik B, kapitel 10.3
Indhold
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 13 Verdensbilleder

Der undervises i de klassiske verdensbilleder fra Aristoteles, Ptolemæus, Kopernikus, Tycho Brahe, Kepler, Galilei. Eleverne stifter bekendtskab med begreberne geocentrisk og heliocentrisk verdensopfattelse, samt Keplers love.

En verden af fysik C, kapitel 5.1 og 5.2
Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Gravitation og centripetalkræfter

Eleverne bliver undervist i hvorfor planeterne( og månen), tilnærmelsesvis holder sig i cirkelbevægelser omkring solen (jorden), ved at sammenligne den nødvendige centripetalkraft med gravitationskraften.

Der undervises efter egne noter
Indhold
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Solsystemet

Eleverne lærer om de forskellige planeter og deres særpræg, lige som de undervises i jordens rotation, årstiderne med mørketid og midnatssol, månefaser, tidevand, sol og måneformørkelser.
Indhold
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Kosmologi, Big Bang og rødforskydning

Eleverne hører om den grundlæggende kosmologi, det kosmologiske princip, Hubbles lov, universets udvidelse og Big Bang. De undervises desuden så de får et grundlæggende kendskab til rødforskydning.

En verden af fysik C, kapitel  5.3
Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Fysikprojekt

Eleverne laver projekt om hundeslædekørsel, hvor de ud fra egne målinger skal bestemme gnidningskoefficienten på en hundeslæde og ud fra det beregne nødvendig trækkraft. De skal ligeledes bestemme kraften af en enkelt hund, ved at regne på kraftkomposanter, samt den effekt en hund yder, under forskellige forhold.
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 Repetition

Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer