Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Matematik C
|
Lærer(e)
|
Poul Flyvholm Jensen
|
Hold
|
2023M ma (2.M ma)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Tal og algebra
Undervisningen følger Læreplan 2018.
FORMÅL
Efter forløbet forventes eleven at:
• Kunne anvende de 4 regnearter: Addition, subtraktion, multiplikation, division
• Kende og kunne anvende regnearternes hierarki
• Kunne skelne mellem led og faktorer
• Kunne anvende parentesregneregler
• Kunne anvende brøkregneregler
• Kunne anvende regneregler for potenser og rødder
• Kunne håndtere udtryk med bogstaver, herunder reduktion
Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik C (punkt 3.2):
a) overslagsregning, regningsarternes hierarki, simpel algebraisk manipulation (…)
Endvidere skal forløbet fremme følgende læringsmål fra læreplan for Matematik C (punkt 3.1):
Eleverne skal kunne:
a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere simple formler, opstille simple variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse simple problemer med matematisk indhold
INDHOLD
Følgende emner behandles:
• De elementære regnearter (addition, subtraktion, multiplikation, division)
• Regnearternes hierarki
• Potenser og rødder
• Bogstavregning
• Led og faktorer
• Parentesregneregler
• Brøker
• Brøkregneregler
• Reduktion
• Regneregler for potenser og rødder
METODE
Opgaveregning
Gruppearbejde
Undervisningsvideoer
MATERIALER
Egne videoer
Egen tekst "Led, faktorer og parenteser"
Egne opgavesæt
EVALUERING
Test-din-forståelse-opgaver til videoerne
Afleveringer
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Ligninger
Undervisningen følger Læreplan 2018.
FORMÅL
Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik C (punkt 3.2):
a) ... ligningsløsning med algebraiske og grafiske metoder
INDHOLD
Omskrivning af ligninger
Førstegradsligning med en ubekendt
Grafisk løsning af førstegradsligning
Ligninger med brøker
Grafisk løsning af to ligninger med to ubekendte
METODE
Undervisningsvideoer
Opgaveregning (individuelt, grupper, plenum)
Möbius
MATERIALE
Egne videoer
Egne opgavesæt
GeoGebra
Möbius
EVALUERING
Test-din-forståelse-opgaver til videoer
Afleveringer
Möbius
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Linearitet
Undervisningen følger Læreplan 2022.
FORMÅL
Forløbet sigter mod at opfylde følgende kernestof fra læreplanen for Matematik C (punkt 3.2):
a) ... ligefrem og omvendt proportionalitet ...
c) ... anvendelse af lineær ... regression, herunder residualplot
e) ... karakteristiske egenskaber ved lineære ... funktioner samt deres grafiske forløb
h) principielle egenskaber ved matematiske modeller, simpel matematisk modellering med anvendelse af nogle af ovennævnte funktionstyper ...
INDHOLD
Linjens ligning
Sammenhæng mellem ligning og graf
Proportionalitet og omvendt proportionalitet
Linje gennem to punkter
Linje fra punkt og hældning
Lineær regression
Lineære modeller
Residualer
METODE
Undervisningsvideoer
Opgaveregning (individuelt, grupper, plenum)
Möbius
MATERIALE
Egne videoer
Egne opgavesæt
GeoGebra
Möbius
EVALUERING
Test-din-forståelse-opgaver til videoer
Afleveringer
Möbius
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737959",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737959",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526737959"
}